بازسازی منشا حیات در اعماق تاریک کف اقیانوس‎ها

بازسازی منشا حیات در کف اقیانوس‎ها

چهار میلیارد سال قبل، درست زمانی که کره زمین دست‌خوش تغییراتی بنیادین برای شروع حیات بود، اتفاقی عجیب در اعماق اقیانوس‌ها به دور از پرتوی‌های نور خورشید در حال شکل گرفتن بود. دانشمندان در حال تحقیق و نظریه‌پردازی روی بازسازی منشا حیات هستند و معتقدند دستیابی به راز این اتفاق، می‌تواند کمک بسیار بزرگی در پیدا کردن حیات در سیاره‌های دیگرداشته باشد. در این مقاله قصد داریم راجع به این اتفاق عجیب با شما خوانندگان مجله ایده آل مگ صحبت کنیم.

اختر زیست شناسان ناسا شرایط ۴ میلیارد سال قبل در اعماق اقیانوس‌ها را بازسازی کرده‌اند. در این بازسازی، حتی گودال‌ها و فعالیت‌های آتشفشانی کف اقیانوس‎ها هم مورد مکاشفه و بازسازی قرار گرفته‌اند. در بدو تولد کره زمین، هنگامی‌که سیاره ما مورد حملات سنگین و کشنده امواج فرابنفش خورشید بود، به‌احتمال قوی حیات در اقیانوس شکل گرفت؛ محلی که پرتوهای مرگبار خورشید قادر به نفوذ در آن نبود. برخلاف اغلب موجودات زنده کره زمین، در کنار گودال‌های آبگرمایی موجودات نیازی به فتوسنتز ندارند و به شیمی سنتز متکی می‌باشند. در واقع باکتری‌های اطراف این دریچه‌ها از انرژی شیمیایی این گودال‌ها استفاده می‌کنند و قند تولید می‌کنند.

بازسازی منشا حیات

شکل‎گیری حیات بدون نور خورشید

جایی که باکتری‌ها حضور داشته باشند، سایر موجودات از آنها به‌عنوان غذا استفاده می‌کنند و بدین گونه، زنجیره غذایی کامل بدون نیاز به نور خورشید و در اعماق تاریکی اقیانوس‌ها شکل می‌گیرد. محققان اعلام کرده‌اند که بعضی قمرهای یخی منظومه شمسی مانند اروپا یا انسلادوس دارای گودال‌های آبگرمایی در اقیانوس‌های خود هستند. اختر زیست‌شناس آقای لوری بِرگ به همراه تیمش اقدام به بازسازی کف اقیانوس در آزمایشگاه ناسا کرده‌اند و شرایط را برای رشد آمینواسیدها و شکل‌گیری پروتئین مهیا کرده‌اند.

آزمایش بازسازی منشا حیات

در این آزمایش از دو ماده پیروویک و آمونیاک حلال در آب استفاده شد که گودال‌های آبگرمایی کف اقیانوس‌ها آن را تولید می‌کنند که منجر به ایجاد آمینواسیدها می‌شود. سپس مولکول‌های اکسیژن را از آب جداسازی کردند تا شرایط میلیاردها سال قبل و فقدان حیات و اکسیژن در این آزمایش بازسازی شود. همچنین آهن هیدورکسید را که در بدو تولد زمین به‌وفور یافت می‌شد را به آب اضافه کردند و دمای آب را ۷۰ درجه سلسیوس رساندند. سپس مشاهده شد که آلفا هیدروکسی اسید لاکتات که ترکیبش با مواد آلی می‌تواند منجر به حیات اولیه شود به وجود آمد. طبق نظر آقای برگ احتمالاً در چهار میلیارد سال قبل چنین شرایطی در اعماق اقیانوس‌ها حکم‌فرما بوده است که از واکنش‌های ساده، آمینواسیدها به وجود بیایند.

در اینجا باید یادآور شویم که این نخستین بار می‌باشد که دانشمندان توانسته‌اند یک واکنش آلی را در شرایط دریچه‌های آبگرمایی مشاهده کنند و هنوز مقدار انرژی و عناصر دیگری که توسط این گودال‌ها به وجود می‌آید در دست تحقیق می‌باشد. چنانچه فرض کنیم بهترین نقاط منظومه شمسی برای شکل‌گیری حیات دریچه‌های آبگرمایی هستند، اقمار یخی اولین محل‌هایی هستند که قطعاً مورد بررسی‌های بیشتر جهت پیدایش حیات قرار خواهند گرفت. درواقع دستیابی به درک شرایط لازم برای شکل‌گیری حیات، خود دریچه‌ای ست برای پیدا کردن حیات در منظومه شمسی که دانشمندان به‌تازگی بدان دست‌یافته‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.