تفاوت بین دو سیستم عامل اندروید و IOS

تفاوت بین دو سیستم عامل اندروید و IOS

تفاوت دو سیستم عامل IOS و Android

امروزه در بین کاربران تلفن هوشمند و دو سیستم عامل اندروید  و  IOS  اختلافاتی مبنی بر کارایی راحت تر و قابلیت های بیشتر وجود دارد. طرفداران اپل اعتقاد به کیفیت IOS داشته و طرفداران اندروید معتقدند که اندروید قید و بندهای IOS را ندارد.
ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که هم اندروید و هم IOS از یک خانواده هوشمند الکترونیکی بوده که IOS دارای پایه Mac os X بوده و سیستم عامل آن بر پایه یونیکس می باشد اما اندروید لینوکس بوده که شباهت های زیادی با سیستم عامل یونیکس دارد.
ازعمده تفاوت های اصلی این دو باید به هسته سیستم، پوسته سیستم و سوم برنامه ‌های کاربردی اشاره کرد. هسته IOS شامل سیستم عامل مکینتاش است اما هسته اندروید همان لینوکس کرنل اختصاصی شده است.
اختلاف در سیستم های عامل این دو باعث شده از لحاظ عملکرد و سخت افزاری با هم متفاوت بوده و باعث شده در عکس العمل هم متفاوت باشند.
IOS بر خلاف اندروید برنامه‌ ها را به صورت بومی و لوکال نشان می دهد، اما اندروید برنامه ‌ها را به صورت نرم افزاری نشان می دهد.

چرا IOS در مقایسه عملکرد بهتری دارد؟

برنامه‌ها برای به اجرا در امدن به صورت نرم افزاری، میزان مصرف منابع سخت افزاری را بالا می‌برد. شاید یکی از دلایلی که عمر باطری اندروید کمتر از iOS است همین است و به همین دلیل در سخت افزار IOS سرعت عملکردی بالاتر نشان می ‌دهد.پس می توان گفت به دلیل بهینه استفاده کردن از انرژی و به کارگیری از منابع سخت افزاری IOS در این مقایسه عملکرد بهتری دارد.

تفاوت بین دو سیستم عامل اندروید و IOS
اندروید سطح پردازش کمی نسبت به IOS دارد و در این زمینه ضعف داشته و باید بهینه شود، کار با اندروید به دلیل محدودیت های کمتری که دارد برای افرادی که نمی خواهند درگیر سخت افزار شوند بهتر است اما از لحاظ کیفیت IOS سطح بالاتر وعملکرد قوی تری دارد، امنیت و انتقال اطلاعات در IOS سخت ترو غیرممکن تر ازاندروید می باشد.
به دلیل عناوین و تنظیمات پیچیده در اندروید سن استفاده از آن برای کاربران بالاتر از سن افرادی است که از IOS استفاده می کنند می باشد. به دلیل اینکه IOS تنظیمات راحت تر و از عناوین و نمادهای ساده تری استفاده کرده است کار با آن راحت تر است، البته هرکدام از این سیستم ها از برنامه ای مخصوص به خود استفاده می کنند که مختص خودشان بوده و سیستم دیگر قابلیت لود این برنامه را ندارد.

معایب

یکی از معایب در سیستم عامل اندروید این است که این سیستم به روز رسانی اش همزمان برای تمام گوشی ها اتفاق نمی افتد وشاید حتی ۲ سال هم طول بکشد تا تمامی سیستم های اندروید به روز رسانی شود اما سیستم عامل IOS دارای قابلیت به روز رسانی همزمان تمام گوشی های آیفون را نهایتا در یک هفته دارد.

 

تفاوت بین دو سیستم عامل اندروید و IOS


با وجود امنیت بالای IOS باز هم در سال ۲۰۱۵ هکرها وارد آپ استور شده و آن را با ورود اپلیکیشنی آلوده کردند ولی با این وجود کمپانی اپل به پاکسازی آن پرداخت و بعد از آن ۲۰۰ الی ۳۰۰ برنامه از آپ استور حذف گردید ولی با این وجود سیستم های IOS از امنیت بیشتری نسبت به سیستم های اندروید برخوردارند.
موضوع مورد توجه در مورد سیستم های IOS این بود که این گوشی ها حتی با دانستن پسورد هم قابل باز کردن نیستند در صورتی که در سال ۲۰۱۵ FBI از کمپانی اپل خواست که رمز گوشی یک تروریست را باز کند ول شرکت اپل این کار را نکرد ولی FBI خودش در سال ۲۰۱۶ این کار را کرد و موفق به شکستن این قفل شد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *