کاربردها و تفاوت های بین تکنولوژی و نوآوری در چگونگی زندگی بشر

کاربردها و تفاوت های بین تکنولوژی و نوآوری در چگونگی زندگی بشر

تکنولوژی

امروزه فناوری و یا تکنولوژی استفاده زیادی درروند زندگی انسان دارد در لغت به زبان فرانسوی: Technologie، (تکنولوژی) و به زبان انگلیسی: Technology،( تکنالِجی) می باشد.

به زبان ساده تر به تبدیل علم به عمل توسط انسان برای به کارگیری در زندگی و ادامه نسل بشر فناوری می گویند.

ریشه لغوی تکنولوژی

اگر بخواهیم به ریشه و گذشته این کلمات بیندیشیم تکنولوژی ریشه یونانی دارد و از دو واژه Techne و Logic تشکیل شده‌است. Techne به معنای هنر، مهارت انجام کاری است که به دست انسان انجام می شود در مقابل Arche به معنای اتفاق های خلق شده از سمت خدا است. Logie یا Logic در یونان قدیم به معنی دانش و خِرد به کاررفته‌ در زندگی بشراست. به این ترتیب می‌توان گفت که تکنولوژی به معنای هنر و مهارت همراه با دانش است. انسان با توجه به تکنولوژی در طبیعت به قوانین کلی دست می‌یابد و با بازآفرینی این قوانین توسط علم و دانش در محیط و شرایط دلخواه ازآن استفاده کرده و بهره کافی می برد.

کاربردها و تفاوت های بین تکنولوژی و نوآوری در چگونگی زندگی بشر

تفاوت تکنولوژی و نوآوری

کمی بازی با کلمات هم داخل این مفاهیم وجود دارد که می توان با مثال ها نشان داد که تفاوت های کمی بین این دو (تکنولوژی – نوآوری) وجود دارد. نوآوری می تواند بدون تغییردرتکنولوژی اتفاق بیفتد، از طریق روش ها و خلاقیت های ذهن بشر، وقتی برای وسیله خاصی استفاده جدیدی و یا خدمات تازه ای را ارائه میدهید، در این حالت حدی از تفاوت کاملا نمود پیدا میکند. تکنولوژی بیشتر پیشرفت سخت افزاری را هدف میگیرد ولی نوآوری علاوه بر این، نرم افزاری، روش، و حتی فلسفه و منطق را هم می تواند مورد هدف قرار دهد.

شباهت تکنولوژی و نوآوری

شاید ۱۰۰ سال پیش میشد این دو مفهوم رو جدای از هم درنظر گرفت ولی حالا خیر، زیرا بسیاری از نوآوری ها با توجه به تکنولوژی و خلاقیت بشردرعلم به وجود می آید.

امروزه هر تکنولوژی می تواند یک نوآوری داشته باشه و هم اینکه یک نوآوری میتواند به نوبه خود یه تکنولوژِی به حساب بیاید.

کاربردها و تفاوت های بین تکنولوژی و نوآوری در چگونگی زندگی بشر

برای مثال اولین باری که گوشی های موبایل ساخته شدند یک نوآوری به شمار می آمد ولی بعد ها به یک تکنولوژی پیشرفته تبدیل شد. امروزه درصنعت و تکنولوژِی مانند ساخت گوشی ها باز هم نوآوری هایی صورت میگیرد مانند:رنگ های خاص و یا ظرافت کاری های موجود بر روی آن. سرعت رشد و نوآوری در تکنولوژی بسیار بالاست، به طوری که خیلی از نوآوری های کنونی که میبینیم در ابزارهای تکنولوژی و توسط تکنولوژی رخ داده پس می توان گفت دو مفهوم تکنولوژی و نوآوری در علم مکمل همدیگر هستند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *