تفاوت ویندوز و لینوکس

مقایسه ویندوز و لینوکس

ویندوز و لینوکس هر دو یک نوع سیستم عامل هستند. یک سیستم عامل مجموعه ای از نرم افزارها است که منابع سخت افزاری کامپیوتر را مدیریت می کند. همچنین خدمات مشترک برای برنامه های کامپیوتری را فراهم می کند. سیستم عامل بخش مهمی از نرم افزار سیستم کامپیوتری است که بدون آن برنامه های کاربردی کار نمی کنند. به عبارتی سیستم عامل رابط بین سخت افزار و نرم افزار می باشد.

تفاوت عمده ای که در هنگام بحث در مورد ویندوز و لینوکس رخ می دهد این واقعیت است که ویندوز یک سیستم عامل تجاری است، در حالی که لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است. اساسا این بدان معنی است که ویندوز هزینه زیادی می کند در حالی که لینوکس رایگان است.

 داشتن دسترسی به کد منبع احتمالا یکی از مهم ترین تفاوت بین لینوکس و ویندوز است. این واقعیت که لینوکس متعلق به مجوز عمومی GNU است، این اطمینان را می دهد که کاربران (از همه نوع) می توانند کد را به هسته ای که به عنوان پایه و اساس سیستم عامل لینوکس کار می کند (کد شده) را تغییر دهد.

ویندوز یک سیستم عامل رابط کاربری گرافیکی است که توسط مایکروسافت توسعه یافته، به بازار عرضه شده و فروخته می شود که اولین بار در تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۸۵ به عنوان افزودنی به MS-DOS با توجه به علاقه روزافزون به رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی) آغاز شد. نسخه های مختلف ویندوز مانند ویندوز ایکس پی، ویندوز ویستا، ویندوز ۷ و … وجود دارد.

تفاوت ویندوز و لینوکس

لینوکس، از نظر فنی، یک هسته است. هسته جزء مرکزی بسیاری از سیستم عامل است. هسته لینوکس برای اولین بار در ۵ اکتبر ۱۹۹۱ توسط لینوس توروالدز منتشر شد. با این حال، اصطلاح لینوکس به سیستم عامل های ساخته شده با هسته لینوکس اشاره کرد. برخی از توزیع های محبوب لینوکس شامل اوبونتو، فدورا، SuSE و دبیان هستند.

ویندوز یک سیستم عامل تجاری است که به این معنی است که سیستم عامل و برنامه های مرتبط آن باید برای استفاده، خریده شود. هزینه های ترکیبی سیستم عامل و برنامه های مربوطه می تواند تا حد زیادی افزایش یابد. از سوی دیگر لینوکس متعلق به مجوز عمومی GNU است که تضمین می کند، کاربران می توانند به طور رایگان به کدهای سیستم عامل خود دسترسی داشته باشند.

برخی از کاربران معتقد هستند که دسترسی عموم به کد های هسته سیستم عامل لینوکس باعث می شود تا راهی برای برای توسعه دهندگان مخرب باز شود که ممکن است از این راه برای ساخت بدافزار، ویروس، نرم افزارهای جاسوسی و غیره استفاده کنند.

با این حال، دیگران ادعا می کنند که متن باز بودن این سیستم عامل به بهبود سریع و رفع اشکال آن کمک کند. بهبود و ویرایش این سیستم عامل باعث می شود که توسعه دهندگان مخرب وب نتوانند حفره ای برای نفوذ بیابند.

برخی از دلایل برای ادعای افرادی که فکر می کنند، لینوکس بهتر از ویندوز است:

  • لینوکس قابل تنظیم است در حالی که ویندوز نیست.
  • لینوکس امنیت بالایی نسبت به ویندوز دارد؛ زیرا شما تنها می توانید با یک شناسه کاربری و رمز عبور وارد سیستم شوید.
  • لینوکس می تواند از یک پارتیشن اولیه یا یک پارتیشن منطقی در داخل یک پارتیشن پیشرفته بوت شود، در حالی که ویندوز باید از یک پارتیشن اولیه بوت شود.
  • لینوکس را می توان از هر هارد دیسک در کامپیوتر بوت کرد، در حالی که ویندوز باید از اولین هارد دیسک بوت شود.
  • لینوکس از یک علامت رو به جلو استفاده می کند، در حالی که ویندوز جداگانه دایرکتوری ها را با اسلش پشتی می کند.
  • نام فایل های لینوکس حساس به حروف است، در حالی که نام فایل های ویندوز حساس به حروف بزرگ نیستند.
  • هر دو، لینوکس و ویندوز از مفهوم فایل های پنهان پشتیبانی می کنند.

ویندوز تلاش کرده است که یک سیستم ساده برای استفاده تجاری باشد. سیستم عامل ویندوز برای افرادی که هیچ دانش کامپیوتری یا برنامه نویسی در ذهن ندارند، و همچنین برای کسب و کارها و سایر کاربران تجاری طراحی شده است. لینوکس یک هسته متن باز است که برای هر کسی که علاقه مند به بهبود کد و استفاده از سیستم است، هدف قرار داده شده است. از این رو لینوکس معمولا توسط برنامه نویسان استفاده می شود.

سهولت استفاده از ویندوز، آن را مورد علاقه مردم معمولی می کند که از رایانه برای چیزهای معمول استفاده می کنند، مانند ایمیل، مرورگر وب و پردازنده های کلمه. لینوکس، از سوی دیگر، مورد علاقه برنامه نویسان است که از کدهای هسته ای لذت می برند. به گفته یاهو، حدود ۸۴ درصد از تمام رایانه ها از ویندوز استفاده می کنند، ۸٫۶ درصد از Mac استفاده می کنند، در حالی که ۵٫۱ درصد از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.