راه های تقویت کردن فن بیان

فن بیان چیست؟

یکی از مهمتری ابزارها در معاملات تجاری، تعامل و ارتباطات، فن بیان می باشد. خوب صحبت کردن و تسلط بر گفته هایتان می تواند شما را فردی با اعتماد به نفس و دارای معلومات در حوزه مورد بحث خودتان نشان می دهد. اهمیت نفوذ کلام  و فن بیان چیزی نیست که به تازگی پر رنگ شده باشد. این علم در ابتدا شروع صحبت کردن بشر مهم بوده است.

راه های تقویت کردن فن بیان

تقریبا هر فردی در دوران زندگی خود مجبور می شود که برای جمعی از افراد سخنرانی کند و از عقاید خود دفاع کنید و یا به نوعی دیگران را قانع کند لذا آماده بودن برای این چنین مواقعی از ضروریات زندگی می باشد. به عنوان مثال کارمندان نیز بر اساس توانایی سخنوری خود و قانع کردن دیگران در یک مجموعه هماننده شرکت رتبه بندی می شوند.

احتمالا با افرادی برخورد داشته اید که هنگام حرف زدن صدایی گوش خراش دارند و با سرعت صحبت می کنند، به نوعی که شما متوجه نشوید وی چه چیزی می گوید و تمایل خود را برای ادامه صحبت با وی از دست بدهید. برای این که شما از آن دسته از افراد نباشید تنها کافی است که چند توصیه را رعایت کنید.

راه های تقویت کردن فن بیان

 

همواره به این نکته دقت داشته باشید که شما با هر سرعتی که صحبتی کنید،”وضوح کلمات” کلید موفقیتتان خواهد بود. برخی از توصیه ها در خصوص فن بیان خوب عبارتند از:

  • شمرده شمرده صحبت کنید
  • با اعتماد به نفس صحبت کنید و از مکث میان کلماتتان بپرهیزید
  • به چیزی که می گویید باور داشته باشید
  • در جملات خودتان، خود پرستی را کنار بگذاریدراه های تقویت کردن فن بیان
  • صدایتان را ملایم کنید اما از بسیار آهسته کردن صدا بپرهیزید. برای اینکار کافیست یک نفس عمیق بکشید . اگر به جای تنفس عمیق شکمی، سطحی نفس بکشید، صدایتان ضعیف تر و وحشت زده به نظر می رسد. و پس از چند دقیقه صحبت حتما آب بنوشید. DEVOR در این خصوص می گوید که نوشیدن آب زیاد به بهبود کیفیت صدایتان کمک می کند.
  • حواستان به وضع نشستن یا ایستادنتان باشد
  • آرام باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.