ستاره چگونه تشکیل می شود؟

ستاره چیست؟

ستاره یک توپ بزرگ درخشان از گاز داغ، به ویژه هیدروژن و هلیوم است. دمای هسته آنقدر زیاد است که همجوشی هسته ای تولید می شود و انرژی تولید می کند. فشار بیرونی گازهای گرم شده توسط فیوژن با کشش درونی گرانش متعادل شده و ستاره را در تعادل هیدرواستاتیکی قرار می دهد . تابش و حرارت انرژی از هسته را از طریق یک جو ستاره حمل می کند.. ستاره ها ممکن است ایستا باشند، اما آنها متناسب با چرخششان تغییر می کنند.  صدها میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارد. در میان آنها خورشید ، نزدیک ترین ستاره به زمین است.

ستاره چگونه تشکیل می شود؟

هر ستاره در یک ابر بزرگ از گاز و گرد و غبار شکل می گیرد. با گذشت زمان، گرانش باعث می شود که ابرها به هم متصل شوند و گاز را به هم نزدیک تر و نزدیک تر کنند. با افزایش بیشتر گاز در مرکز، چگال تر می شود و فشار افزایش می یابد. این عمل باعث تولید گرما می شود و پیدایش گرما باعث درخشندگی ستاره می شود.

این روند همچنان ادامه می یابد  تا جایی که دما، فشار و جرم افزایش می یابد ، در نهایت، دما مرکز یک ستاره به میلیون ها درجه سانتی گراد می رسد، این حم از دمای بالا برای مخلوط کردن هسته های هیدروژن و تولید انرژی شدید کافی می باشد. دما تولید شده توسط همجوشی هسته باعث می شود که گاز در مرکز ستاره گسترش یابد و فشار بیرونی را اعمال کند. هنگامی که تعادل هیدرواستاتیک به دست می آید، یک ستاره متولد می شود. اگر چه ستاره ها ممکن است از نقاط دید ما بر روی زمین به نظر مشابه باشند، اما در حقیقت با یکدیگر تفاوت دارند. ستارگان در جرم، اندازه، دما، رنگ، روشنایی و سنشان متفاوتند. فاصله ستاره ها از زمین تفاوت دارد برخی از آن ها چندین میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند و برخی دیگر نزدیکترند.جرم ستاره، درجه حرارت و روشنایی آن ها تعیین می کند که یک ستاره چند سال می تواند روشن بماند

یک ستاره هرچه بزرگتر باشد، سوخت بیشتری برای زنده ماندن مصرف می کند. مصرف شدید سوخت باعث می شود که عمر یک ستاره کوتاه شود. جالب است که بدانید ستارگان بزرگ و داغ به رنگ آبی و روشن هستنند و ستارگان کوچکتر به رنگ قرمز اما کم نور هستند.

ستاره چگونه تشکیل می شود؟

چرا وجود ستاره ها اهمیت دارد؟

لازم است که بدانیدف بدون وجود ستاره ما وجود نخواهیم داشت. در ابتدا جهان ، تنها عناصری که وجود داشت هیدروژن، هلیوم و مقدار کمی لیتیوم بود. تمام دیگر عناصر طبیعی به وجود آمده اند. در طول زندگی و مرگ ستارگان وجود داشته اند.

در پایان زندگی یک ستاره، مواد تشکیل دهنده آن به فضا پرتاپ می شوند. همان گاز و گرد و غباری که برای ساخت ستارگان استفاده می شد، سیارات و همه چیز از جمله بدن ما را فراهم آورده است. زمانی که خورشید ما متولد شد، نیروی گرانشی آن در مدار جاری و گرد و غبار را به وجود آورد، که اجازه تشکیل زمین را می داد. در حال حاضر خورشید سیارات را در مدار خود نگه می دارد، سطح زمین را گرم می کند، آب و هوای دینامیکی زمین را تخریب می کند و فتوسنتز می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.