نانو تکنولوژی چه قابلیت هایی در زندگی بشر جامعه دارد؟

نانو تکنولوژی چه قابلیت هایی در زندگی بشر جامعه دارد؟

تعریف نانو تکنولوژی به زبان ساده

امروزه در زندگی بشر برای به کارگیری فناوری و تکنولوژی ها با مواردی مانند تکنولوژی نانو رو به رو می شویم که ذهن خلاق انسان درباره ی این قبیل تکنولوژی ها درگیر سوالات متعددی می شود.

نانو تکنولوژی چه قابلیت هایی در زندگی بشر جامعه دارد؟

 

برای شناخت مفهوم نانو به زبان ساده باید به سال ها قبل برگشت زمانی که پشت نیمکت های دبستان سر کلاس علوم قرار می گرفتیم به ما می آموختن مواد از ذرات ریزی به اسم اتم تشکیل شده اند. این اتم ها زمانی که کنار یکدیگر قرار بگیرند واحدهایی رو به اسم مولکول بوجود میاورند، این مولکول ها هم میتوانند در کنار هم دیگر قرارگرفته و واحد های بزرگ تری را بوجود بیاورند، اگر به صورت منظم کنار قرار بگیرند به آنها  بلور(کریستال) و اگر نامنظم قرار بگیرند به آن ها آمورف(مثل پلیمرها) می گویند. اندازه این واحدها می تواند خیلی متفاوت باشد، از چند صد پیکومتر تا حدی چندین سانتی متر. اما به طور کلی اندازه‌ی ریزترین اجسامی که اطرافمان میبینم در بازه میکرومتر هستند. به کوچکترین ذرات کریستال و آمورف نانو می گویند که دو قابلیت مهم دارد.

قابلیت های نانو چیست؟

 ۱)کوچکتر بودن از طول موج نور

۲)سطح موثر بالا

اولی قابلیت ماده دربرابرنوررا تغییر می دهد به طور مثال برای داروهای سرطان استفاده می شود اما ازمورد دوم بیشتردرکاربرد تکنولوژی درزندگی استفاده می شود مانند لباس های ضد آب.

ریشه لغت NANO

ریشه در لغتی یونانی به معنی کوچک است و برای تعیین مقدار یک میلیاردیم یا ۹-۱۰ یک کمیت استفاده می‌شود. این تعریف برای مطالعه عمومی روی ذرات اتمی و مولکولی بکار برده می‌شود و در مواردی همچون: تکنولوژی در الکترونیک ، زیست ‌شناسی ، ژنتیک ، هوانوردی و حتی در مطالعات انرژی بکار برده می ‌شود. فناوری نانو جدیدترین نوع فناوری است.

موارد فوق، فقط تعداد محدودي از محصولات انتظار رفته از نانوتكنولوژي هستند. انسان در معرض يك انقلاب اجتماعي قدرتمند است كه از علم نانوتكنولوژي به وجود آمده است. به زودی دانشمندان قادر به ساخت اولين آدم آهني با اندازه نانومتري می شوند که می تواند مشابه سازی کند.

نانو تکنولوژی چه قابلیت هایی در زندگی بشر جامعه دارد؟

شاید شما در زندگی با موارد کمی اشنا شوید که به وسیله فناوری نانو به وجود آمده باشد ولی اینطور نیست نانو به مسائل کم و جزئی محدود نمی شود بلکه به مسائل کلی و عمیق تری ختم می شود برای مثال شما با وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ سر و کار دارید که از نانوتشکیل شده است و بسیاری از تکنولوژی های ارتقاء یافته دیگر ولی پیامدهای منفی دیگری هم بر زندگی بشر گذاشته است.

 کاربردهای فناوری نانو

فناوري نانو کاربردهاي را به منصه ظهور مي رساند که بشر از انجام آن به کلي عاجز بوده است و پيامدهائي را در جامعه برجا مي گذارد که بشر تصور آنها را هم نکرده است.

 • به عنوان مثال:
 • ساخت مواد بسيار سبک و محکم براي مصارف مرسوم يا نو
 • ورشکستگي صنايع قديمي همچون فولاد با ورود تجاري مواد نو
 • کاهش يافتن شديد تقاضا براي سوخت هاي فسيلي
 • همه گير شدن ابر کامپيوترهاي بسيار قوي، کوچک و کم مصرف
 • سلاحهاي سبک تر، کوچکتر، هوشمند تر، دوربردتر، ارزانتر و نامرئي تر براي رادار
 • شناسائي فوري کليه خصوصيات ژنتيکي و اخلاقي و استعدادهاي ابتلا به بيماري
 • ارسال دقيق دارو به آدرس هاي مورد نظر در بدن و افزايش طول عمر
 • از بين بردن کامل عوامل خطرناک جنگ شيميائي و ميکروبي
 • از بين بردن کامل ناچيز ترين آلاينده هاي شهري و صنعتي
 • سطوح و لباسهاي هميشه تميز و هوشمند
 • توليد انبوه مواد و ابزارهائي که تا قبل از اين عملي و اقتصادي نبوده اند ،
 • و بسياري از موارد غير قابل پيش بيني ديگر!

تفاوت بين نانوعلم و نانوتکنولوژي چيست؟

نانو علم صرفا تحقيق است ولي نانوتکنولوژي کاربرد تحقيقات براي حل مسائل و ساخت مواد جديد است.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *