مزایای استفاده از گوگل آنالیتیکس چیست؟

برخی افرادحتی با انجام تبلیغات فراوان برای وب سایت های خود از نتیجه راضی نیستند، یکی از دلایل این نارضایتی عدم شناخت تعاملات کاربران با سایت است.

باید رفتار کاربران را شناخت و براساس آن برای سایت خود برنامه ریزی کرد، این امر برای تمام سایت ها اعم از سایت های شخصی، سایت های فروشگاهی و کسب و کارهای بزرگ صادق است.

در واقع باید داده های حاصل از بازدید کاربران از سایت جمع آوری و آنالیز شود و براساس نتیجه حاصل از آنالیز برنامه ریزی شود.

به کمک آنالیز داده های جمع آوری شده می توان پی بردچه کسانی از سایت ما بازدید داشته اند؟ بازدیدکنندگان در چه رده ی سنی هستند؟ اغلب بازدیدکنندگان از کدام شهرها هستند؟ از کدام مطالب سایت بیشتر بازدید دارند؟ محبوب ترین اطلاعات و مطالب و یا محصولات شما از دید کاربران اینترنتی کدام است ؟

از طریق کدام روش تبلیغاتی کاربران زیادی وارد وب سایت شما شده اند؟ کسب و کار شما چقدر خوب عمل می کند؟

برای جمع آوری و آنالیز این داده ها نیاز به یک ابزار قدرتمند داریم. گوگل آنالیتیکس، یک سرویس رایگان گوگل برای  تجزیه و تحلیل وآنالیز ترافیک وب سایت است از سال ۲۰۰۵ در اختیار کاربران قرار گرفته است.

دسترسی به ابزار گوگل آنالیتیکس:

گوگل آنالیتیکس

اولین کاری که برای دسترسی به سایت گوگل آنالیتیکس مراجعه به سایت https://analytics.google.com/analytics/web  می باشد. پیش نیاز برای دسترسی به این سایت داشتن vpn  و اکانت گوگل می باشد،سپس روی عبارت SIGN IN کلیک کنید سپس اطلاعات خواسته شده در این صفحه را وارد کنید:

گوگل آنالیتیکس

اسم سایت خود را درفیلد Account Name  واردکنید، در فیلدهای Website URL ,WebsiteName  به ترتیب اسم وآدرس سایت خود را وارد کنید.
برای قسمت Industry Category زمینه ی فعالیت سایت خود را انتخاب کنید.
Reporting Time Zone  ایران که تحریمه و تو لیست وجود نداره پس گزینه United Arab Emirates را انتخاب کنید.

در انتها روی دکمه آبی رنگ Get Tracking ID کلیک کنید.

سپس صفحه موافقت با قوانین گوگل برای شما باز میشود که در بالای صفحه دوباره از منو کشور ها، United Arab Emirates را انتخاب کنید و تیک مربوط را فعال کنید و بعد Accept را بزنید.

گوگل آنالیتیکس,google analytics

سپس کدی به شما داده می شود آن کد را در قسمت هدر (header) سایت خود قرار دهید.

مشاهده گزارش ها بر روی گوگل آنالیتیکس:

گوگل آنالیتیکس

شما میتوانیدگزارش های ایجاد شده گوگل آنالیتیکس را در ستون سمت چپ مشاهده کنید. هر کدام از این بخش ها به سربرگ های گوناگون تقسیم شده است و شما می توانید بر روی هر کدام از این سربرگ ها کلیک کنید و گزینه‌ ها و اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید.

سربرگ  Home: دراین قسمت اطلاعات کلی در مورد سایت خود را مشاهده میکنید.

سربرگ Real Time: در این قسمت گزارشی از زمان حال  از سایت  شما را نشان می دهد.

سربرگ Audoence: اطلاعاتی از کاربران سایت از جمله سن،جنس ،علاقه مندی های آنان و منطقه جغرافیایی و … را نشان می دهد.

سربرگ Acquisition: این قسمت نشان دهنده ی جذب ترافیک ورودی سایت شماست. کاربران از راه های مختلفی مانند موتورهای جستجو، به صورت مستقیم و از طریق ادرس سایت شما و یا از طریق بک لینک و… می توانند از سایتی بازدید داشته باشند.

سربرگ Behavior: رفتار کاربران شما بعد از رسیدن به سایت شما انجام میدهند را نمایش میدهدو کاربران چه صفحاتی از سایت شما را مشاهده کرده اند، زمان ماندن کاربران  در سایت شما چقدر بوده است؟ دنبال چه مطالبی در سایت شما بوده اند؟ و…

سربرگ Conversion: این کلمه به معنای نرخ تبدیل است به این معناست که چه تعداد از بازدیدکنندگان سایت به هدفی که برای سایت خود تعریف کرده اید دست یافته اند. این هدف ممکن است خرید یک محصول باشد یا بازدید از یک صفحه خاص از سایت شما باشد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *