مزایا و معایب روف گاردن

مزایا و معایب روف گاردن

روف گاردن و یا بام سبز یک تکنولوژی مدرن محسوب می­شود. روف گاردن از نظر زیبا شناسی یکی از گزینه­ های اصلی برای طراحی و اجرای یک پشت بام زیبا به حساب می­ آید. همچنین بهره گیری از روف گاردن به زیبایی شهری و بهبود سلامت روحی افراد ساکن در ساختمان کمک شایانی می­کند. در این مقاله قصد داریم شما را با مزایا و معایب روف گاردن آشنا کنیم.

امروزه در کشورهای پیشرفته دنیا از روف گاردن برای زیبا کردن شهر، کمک به محیط زیست و ایجاد یک محیط آرام و لذت بخش برای افراد استفاده می شود.

کشور ژاپن از کشور­های پیشرو در این تکنولوژی محسوب می­ شود. ژاپن قصد دارد تا چند سال دیگر در بام تمام اسمان­ خراش­ها و برج­ های شهرهای بزرگ از روف گاردن استفاده کند. مقامات کشور ژاپن علت این تصمیم را زیبا سازی شهر، کمک به محیط زیست، افزایش سلامت روحی افراد و استفاده هرچه بیشتر از فضای بام ساختمان­ها در جهت افزایش فضای سبز شهری بیان کرده اند.

 

مزایا و معایب روف گاردن

اهمیت پلتفرم امنیتی برای مالکین کسب و کارهای کوچک

مزایای استفاده از روف گاردن

 • کاهش میزان فاضلاب

روف گاردن در کاهش میزان هدر رفت آب حاصل از باران نقش موثری دارد. در ساخت روف گاردن از مخازنی برای ذخیره آب استفاده می­شود که آب حاصل از باران و یا آب اضافی ناشی از آبیاری گیاهان به این مخازن منتقل می­شود و در مواقع نیاز به آبیاری از این آب ذخیره شده استفاده میشود.

 • ایجاد فضایی دل نشین

با بهره گیری از روف گاردن به جای بام­های ساده این امکان برای افراد ساکن در ساختمان فراهم میشود تا برای استراحت و آرامش ذهن به فضای بام بروند و در فضایی مملو از گیاهان به استراحت و گفت وگو بپردازند.

اما در ساختمان­های دارای بام ساده، امکان استراحت در یک محیط سرسبز و دل نشین وجود ندارد و افراد گاهی برای دریافت آرامش و آزاد کردن ذهن لازم است از محیط ساختمان خارج شوند.

مزایای استفاده از روف گاردن

 • افزایش میزان سلامت

تحقیقات دانشمندان در خصوص ارتباط سلامت جسم و روح ثابت کرده است که هر چه میزان سلامت روح افراد در سطح بالایی قرار داشته باشد به همان میزان سلامت جسم نیز از سطح بالایی برخوردار خواهد بود.

یکی از مواردی که به سلامت روح افراد تاثیر مثبت می­گذارد، حضور در محیط­هایی است که در آن گیاهان و فضای سبز وجود داشته باشد. زیرا در این محیط­ها به علت وجود گیاهان میزان اکسیژن محیط افزایش می­ یابد و در نتیجه دی اکسید کربن کمتری از طریق شش­ها جذب بدن فرد خواهد شد.

 • کاهش آلودگی هوا

همان طور که میدانید نام دیگر روف گاردن، بام سبز می­ باشد. باتوجه به نامی که برای این تکنولوژی زیبا قرار داده شده است می­توان به این نتیجه رسید که در ساخت روف گاردن از گیاهان استفاده می­شود، گیاهان دی اکسید کربن هوا را دریافت و به اکسیژن تبدیل می­ کنند.

امروزه به علت افزایش روز افزون صنعت در میان جوامع بشری، سطح دی اکسید کربن موجود در جو زمین افزایش یافته است. با استفاده از تکنولوژی روف گاردن و با کاشت گیاهان و درختانی که جذب دی اکسید کربن بالایی دارند میتوان نقش موثری در کنترل آلودگی هوا داشت، به نحوی که برخی از دولت­ها از جمله کشور ژاپن برای کاهش میزان آلودگی کلان شهرهای خود در تلاش است تا برروی تمام برج­ها و ساختمان­های بلند تکنولوژی روف گاردن را مستقر کند.

کاهش آلودگی هوا

 • زیبایی شهر

در دنیای امروز با توسعه علوم زیباشناسی و اهمیت زیبایی محیط زندگی در سطح نشاط و سلامت روحی در افراد جامعه، نیاز است تا برای زیبایی هرچه بیشتر شهرها تلاش شود. بر طبق این گفته و تایید آن توسط متخصصان، کشورهای زیادی در حال برنامه ریزی برای استفاده از تکنولوژی­هایی هستند که محیط شهری را زیباتر و مدرن­تر نشان دهند. از جمله تکنولوژی­ ای که در زیبایی و مدرنیزه نشان دادن شهر موثر می­باشد، تکنولوژی روف گاردن ویا بام سبز است.

در این تکنولوژی مهندسان با طراحی و ساخت بام­هایی با قابلیت کاشت و آبیاری گیاهان گام بزرگی در زیبایی و مدرنیزه کردن محیط شهرها برداشته اند.

زیبایی شهر

معایب استفاده از روف گاردن

 • افزایش وزن ساختمان

در دنیای امروز پیشرفت­های قابل توجهی در زمینه طراحی و ساخت ساختمان­های بلند و برج­ها انجام شده است. امروزه در ساخت ساختمان­های با تعداد طبقات زیاد چند نکته قابل توجه وجود دارد که نیاز است تا مهندسین در کاهش آنها گام­های زیادی بردارند و تلاش زیادی انجام دهند. یکی از نکات مهم در ساخت ساختمان­ها و برج­ها، کاهش هرچه بیشتر وزن سازه است.

در ساختمان­های که از تکنولوژی روف گاردن بهره می­برند میزان وزن سازه تا میزان قابل توجهی افزایش میابد و این امر میزان مقاومت سازه را در برابر بلایای طبیعی تا حدودی کاهش می­دهد. به عنوان مثال اثرات مخرب زلزله برروی سازه­هایی که از وزن کمی برخوردار هستند به میزان چشم گیری اندک است و بالعکس، در ساختمان­ها با وزن زیاد میزان تخریب و آسیب افزایش قابل توجهی میابد.

افزایش وزن ساختمان با مزایا و معایب روف گاردن
مزایا و معایب روف گاردن
 • افزایش مصرف آب ساختمان

اصل اول در پرورش و نگهداری گیاهان و درختان وجود آب کافی برای آن­ها است. در ساخت روف گاردن از گیاهان متنوع در تعداد زیاد استفاده می­شود و برای آبیاری به این گیاهان لازم است تا علاوه بر استفاده از منابعی که آب باران را در آن ذخیره نموده­ایم از آب ساختمان نیز برای آبیاری استفاده کنیم.

باتوجه به اینکه یکی از چالش­هایی که امروزه بشر با آن دست به گریبان است، مشکل کم آبی می­باشد و برای نگهداری از گیاهان روف گاردن به میزان آب زیادی لازم است. همین امر سبب افزایش میزان مصرف آب ساختمان میشود.

 • افزایش هزینه در ساخت ساختمان

در دنیای امروز کاهش هزینه­ های ساخت و نگهداری سازه­ها اهمیت بسیاری دارد. بهره گیری از تکنولوژی گران قیمتی همچون روف گارن به خودی خود هزینه زیادی را برروی دست پیمانکاران می­گذارد. در عین حال توجه داشته باشید که برای ساخت ساختمان­هایی که وزن زیاد روف گاردن را تحمل کنند لازم است تا مصالح، آهن و بتن زیادی استفاده شود که تا میزان زیادی هزینه­های تمام شده را افزایش میدهد.

افزایش هزینه در ساخت ساختمان با مزایا و معایب روف گاردن

همچنین افزایش میزان مصرف آب برای آبیاری گیاهان، هزینه نگهداری از گیاهان و درختان و استفاده از تکنولوژی زهکشی آب باران از دیگر مواردی هستند که میزان هزینه تمام شده نگهداری و ساخت یک ساختمان به همراه روف گاردن را تا میزان چشم گیری افزایش می­دهند.

1 نظر
 1. گیتی خوشرو می گوید

  خیلی جامع و کاربردی. کاش یکم بیشتر راجع به اجرای روف گارن صحبت میکردین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.