هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی علمی است که به تازگی در حال توسعه و گسترش یافتن است. همانطور که میدانید تمامی مخلوقات اعم از انسان ها و دیگر موجودات روی کره زمین دارای هوشی در خور خود هستند اما در این میان ابزار ها و ماشین هایی هستند که به تازگی هوش دار شدند. به هوشی که یک ابزار و ماشین از خود نشان می دهد، هوش مصنوعی می گویند.

هوش مصنوعی، ساخته دسته بشر و از هوش انسان سرچشمه می گیرد که باعث می شود یک ماشین بتواند رفتار ها و انتخاب هایی شبیه به انتخاب های انسان و به نوعی عاقلانه داشته باشد. امروزه هوش مصنوعی در همه علوم و فنون جایه خود را باز کرده است و باعث پیشرفت بسیاری از صنایع شده است.

 

کاربرد هوش مصنوعی در علم پزشکی باعث شده است که دیگر نیازی به این که یک پزشک چندین ساعت در اتاق عمل بالای سره بیمار خود جراحی کند. ربات های پزشک کم کم جای پزشک های سنتی را می گیرد و یا اگر به ربات های کارگر دقت کرده باشید، متوجه این امر می شوید که با استفاده از هوش مصنوعی که خود انسان به او داده است، کم کم جای انسان را در این عرصه می گیرد. البته این که ربات ها کارهای سخت و طاقت فرسارا به  جای انسان ها انجام دهند، امری خوب و پسندیده جلوه می کند ولی اینکه هوش مصنوعی بخواهد باعث خانه نشین کردن انسان شود، نمی ارزد.

بطور کلی ماهیت وجودی هوش به مفهوم جمع‌آوری اطلاعات، استقراء و تحلیل تجربیات به منظور رسیدن به دانش یا ارائه تصمیم است. در واقع هوش به مفهوم به‌کارگیری تجربه به منظور حل مسائل دریافت شده تلقی می‌شود. هوش مصنوعی علم و مهندسی ایجاد ماشین‌هایی هوشمند با به‌کارگیری از کامپیوتر و الگوگیری از درک هوش انسانی یا حیوانی و نهایتاً دستیابی به مکانیزم هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی است.

2 نظرات
  1. وحید می گوید

    بسیار زیبا

    1. الهام ابراهیمی می گوید

      سلام ممنونم از انتخاب شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.