پایگاه داده چیست؟

ویرایش شده در by سارا حاتمی

پایگاه داده

تقریبا امروزه همگی افراد درصدد ذخیره اطلاعات خود می باشند. ذخیره اطلاعات در جایی که دسترسی به آن آسان باشد و به راحتی بتوان آن ها را تغییر و به روز رسانی کرد امری مهم می باشد. به عنوان مثال شما می خواهید اطلاعاتی نظیر سن، قد، وزن خود را ذخیره کنید. بدیهی است که شما می توانید این اطلاعات را به راحتی به ذهن خود بسپارید اما اطلاعاتی نظیر یک تصویر،فایل، پی دی اف و بسیاری از دیتاهای دیگر را نمیتوان به خاطر سپرد. به مکانی که این گونه اطلاعات را در آن ذخیره می کنند، دیتابیس یا پایگاه داده می گویند.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده یک مجموعه منظم از داده ها است. پایگاه داده ها از ذخیره سازی و دستکاری داده ها پشتیبانی می کنند. پایگاه داده ها مدیریت داده ها را آسان می کند. بیایید در مورد چند نمونه بحث کنیم. به عنوان مثال، مخابرات برای ذخیره شماره های تلفن می بایست به یک پایگاه داده عظیم دسترسی داشته باشد و یا شرکت های خدمات برق برای مدیریت صورتحساب و یا مسائل مربوط به مشتری می بایستیه یک پایگاه داده دسترسی داشته باشند.

داشتن یک پایگاه داده تنها کفایت نمی کند و شما می بایست برای مدیریت و برنامه ریزی پایگاه داده از سیستم های مدیریت پایگاه داده و یا DBMS استفاده کنید.

یک سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) چیست؟

سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) مجموعه ای از برنامه هایی است که کاربران آن را قادر به دسترسی به پایگاه داده، دستکاری داده ها، گزارش / ارائه داده ها می کند که همچنین به کنترل دسترسی به پایگاه داده کمک می کند. سیستم های مدیریت محتوا یک علم جدید نیستند و برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ اجرا شده اند. اولین سیستم مدیریت محتوا، مربوط به چارلز باخمنIDS می باشد.

پایگاه داده چیست؟

از مزایای وجود یک دیتابیس می توان به دسترسی آسان، ویرایش، بازیابی و مدیریت اطلاعات موجود در یک مجموعه اشاره کرد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
  1. حدیثه کریمی می گوید

    اطلاعات بسیار خوب بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.