چطوری ایمیل بسازیم؟

چطوری ایمیل بسازیم؟

برای ساختن ایمیل از سایت‌های زیادی می‌توان استفاده کرد که مرسوم‌ترین آن‌ها Yahoo و Gmail می‌باشند اما امروزه بنا به دلایلی امکان ساخت ایمیل در Gmail بسیار راحت‌تر است. با ما همراه باشید تا به سوال چطوری ایمیل بسازیم پاسخ دهیم.

 • ساخت ایمیل در Gmail

برای وارد شدن در Google کلمه Gmail را باید نوشت و به صفحه ساخت ایمیل create your google account وارد می‌شوید (شکل ۱).

 

چطوری ایمیل بسازیم؟
شکل ۱: نمایش صفحه وارد کردن اطلاعات برای ساخت ایمیل در Gmail.
 • لازم به ذکر است در قسمت نام کاربری که نشان دهنده ایمیل شما است و به احتمال زیاد کاربرد رسمی دارد نکات زیر را رعایت کنید:
 1. نام کاربری ترکیبی از نام و نام خانوادگی اصلی شما باشد.
 2. در صورت وارد کردن ایمیل، google به شما اطلاع می‌دهد که این ایمیل وجود دارد یا خیر در صورت وجود داشتن ایمیل شما با کمی تغییر مثلا وارد کرد عدد سن یا سال تولد یا سال ساخت ایمیل دیگر به شما اطلاع وجود ایمیل نمی‌دهد.
 3. از به کار بردن کلمات و حروف نامربوط خودداری شود.
 • لازم به ذکر است که کلمه عبور شما باید:
 1. ترکیبی از حروف، اعداد و نمادها (./*-+&$) باشد و دارای امنیت بالایی است.
 2. بهتر است کلمه عبور شما تاریخ تولد یا شماره شناسنامه یا موبایل شما نباشد چون به راحتی قابل تشخیص است.
 3. به کاربردن حرف انگلیسی بزرگ امنیت بیشتری برای شما فراهم می‌کند.
 4. کلمه عبور شما باید بیشتر از ۸ کاراکتر باشد، در غیر اینصورت Google به شما اخطار می‌دهد و وارد مراحل بعدی نمی‌شوید
 5. از به کار بردن کلمه عبور آسان نیز خودداری شود.
 • اگر تاریخ تولد خود به میلادی را نمی‌دانید بهتر است از برنامه‌های تبدیل تاریخ خورشیدی به میلادی کمک بگیرید.

بعد از پر کردن فرم اطلاعات مطابق شکل ۱ گزینه بعدی را انتخاب نموده و وارد صفحه شکل ۲ می‌شوید. در این قسمت وارد کردن شماره تلفن و ایمیل معرف اختیاری است اما توصیه می‌شود که شماره موبایل خود و در صورت امکان ایمیل معرف را وارد کنید زیرا اگر کلمه عبور خود را فراموش کنید با وارد کردن شماره موبایل رمز جدید هم برای شما پیامک می‌شود و هم به ایمیل معرف ارسال می‌شود. در این فرم تاریخ تولد خود را به میلادی باید وارد کنید.

چطوری ایمیل بسازیم؟
شکل ۲: نمایش صفحه اطلاعات شخصی.

 

بعد از پر کردن فرم شکل ۲ وارد حریم خصوصی می‌شوید و باید شرایط و قوانین Gmail را مطالعه کنید (شکل ۳)، در صورت موافق بودن روی گزینه موافقم کلیک کنید و وارد صفحه بعدی می‌شوید.

چطوری ایمیل بسازیم؟

شکل ۳: نمایش شرایط و قوانین Gmail برای ساخت ایمیل.

 

بعد از این مرحله وارد احراز هویت می‌شوید در صورتی که موبایل خود را وارد کرده باشید کار شما ساده است در غیر اینصورت با پاسخ دادن به سوالات باید اثبات کنید که شما ربات نیستید. در صورت انتخاب گزینه txt massage گوگل کد ۶ رقمی را به شماره موبایل وارد شده ارسال می‌کند و در صورت انتخاب voice message تلفن همراه شما زنگ می‌خورد و کد مربوطه برای شما اعلام می‌گردد. پس از وارد کرد کد و کلیک کردن بر روی گزینه ادامه یا continue ایمیل شما ساخته می‌شود.

مطالعه این مقاله نیز پیشنهاد می شود:

۶ سرویس برتر ایمیل رایگان به غیر از جیمیل و یاهو

 • ساخت Gmail در تلفن همراه

در قسمت قبل نحوه ساخت Gmail در لپ تاپ توضیح داده شد، حال در این قسمت به دلیل اینکه سیستم عامل بسیاری از گوشی‌ها اندروید است نحوه ساخت Gmail در گوشی‌های اندرویدی آموزش داده می‌شود. امروزه داشتن ایمیل بر روی گوشی امری ضروری است زیرا بسیاری از اطلاعات کاربران بر روی حساب Gmail آن‌ها ذخیره می‌شود و با استفاده از آن می‌توانند به بسیاری از سرویس‌های گوگل دسترسی داشته باشند.

ابتدا در گوشی خود وارد سایت Google شوید مطابق آنچه که در قسمت ساخت Gmail روی لپ تاپ گفته شد بر روی گزینه sign in کلیک کنید. وارد صفحه ورود به ایمیل می‌شوید و به دلیل اینکه هنوز ایمیلی ندارید باید وارد قسمت ساخت ایمیل یا create account شوید و مطابق آنچه که قبلا گفته شد اطلاعات خود را وارد کنید، به این ترتیب پس از ارسال کد ۶ رقمی از جانب Google و وارد کردن آن، ایمیل در گوشی اندروید شما ساخته می‌شود و پیام خوش آمد گویی به Gmail برای شما مشاهده می‌شود.

 • ساخت ایمیل در Yahoo

آدرس www.yahoo.com  را در نوار ابزار Google وارد کنید و گزینه sign in را انتخاب کنید (شکل ۴).

چطوری ایمیل بسازیم؟
شکل ۴: نمایش نحوه ساخت ایمیل در Yahoo.

با صفحه‌ای مانند شکل ۵ مواجه می‌شوید و از آنجایی که ایمیل Yahoo ندارید گزینه create account را انتخاب کنید.

چطوری ایمیل بسازیم؟
شکل ۵: نمایش نحوه ساخت ایمیل جدید.

با کلیک کردن گزینه ساخت اکانت جدید وارد صفحه‌ای مطابق شکل ۶ می‌شوید که اطلاعات را مطابق آنچه که در ساخت gmail یاد گرفته‌اید وارد می‌کنید و در اینجا وارد کردن شماره موبایل ضروری است و از آنجا که کد ایران ۹۸+ است در قسمت Mobile phone number به جای کد ۱+ باید کد ایران وارد شود در غیر اینصورت پیامک دریافت نمی‌ کنید و ایمیل Yahoo شما ساخته نمی‌شود.

چطوری ایمیل بسازیم؟
شکل ۶: پر کردن فرم ساخت ایمیل در Yahoo.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.