کاربرد اشعه گاما چیست؟

اشعه گاما چیست؟

پرتوهای گاما کوچکترین طول موج ها و بیشترین انرژی هر موج در طیف الکترومغناطیسی دارند. آنها توسط جالب ترین و پر انرژی ترین اجرام در جهان تولید می شوند، مانند ستاره های نوترونی و پالسار، انفجارهای ابرنواختر و مناطق اطراف سیاه چاله ها. در زمین، امواج گاما به وسیله انفجارهای هسته ای، رعد و برق و فعالیت ناچیزی از انفجار رادیواکتیو تولید می شوند.

اشعه گاما چیست ؟

بر خلاف اشعه ایکس، اشعه گاما نمی تواند توسط آیینه منعکس شوند. طول موج های گاما خیلی کوتاه است و به همین علت است که می توانند از طریق فضای داخل اتم های یک آشکارساز عبور کنند. آشکارسازهای گاما به طور معمول شامل بلوک های کریستالی بسته بندی شده هستند. همانطور که اشعه گاما عبور می کند، آنها با الکترون در کریستال برخورد می کنند. این فرآیند پراکندگی کامپتون نامیده می شود.

اشعه گاما در یک محیط صنعتی برای تشخیص نقص در ریخته گری فلزات و برای پیدا کردن نقاط ضعف در سازه های جوش استفاده می شود. در فرآیند شناخته شده به عنوان رادیوگرافی صنعتی، بخش هایی از سازه ها با اشعه گاما بمباران می شوند که از طریق فلز عبور می کنند. سپس فلز با دوربین های گاما قابل حمل مشاهده می شود که تیره شدن نقاط ضعف در ساختار بر روی یک تصویر عکاسی را نشان می دهد. اشعه گاما برای بررسی محموله و محموله های فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد. در سال ۲۰۰۲، ابتکار امنیتی کانتینر استفاده از سیستم های تصویربرداری خودرو و کانتینری را که از اشعه های گاما به نحو مشابهی با داروهای تشخیصی استفاده می کند، استفاده می کند تا تصاویری از بارگیری گاما را از طریق واردات و صادرات از ایالات متحده انجام دهد.

انفجارهای گاما از بزرگترین رویدادهای الکترومغناطیسی پر انرژی و درخشان هستند و می توانند در ۱۰ ثانیه انرژی بیشتری از انرژی خورشیدی ما در کل عمر مورد انتظار ۱۰ میلیارد سال از خود منتشر کنند! ستاره گامای نوری فرصت های منحصر به فردی برای کشف این اشیاء عجیب و غریب ارائه می دهد. با کاوش در جهان در این انرژی های بالا، دانشمندان می توانند فیزیک جدید را جستجو کنند، تئوری ها را آزمایش کنند و آزمایش هایی انجام دهند که در آزمایشگاه های محور زمین امکان پذیر نیست.

انفجار اشعه گاما

دانشمندان می توانند برای تعیین عناصر روی سیارات دیگر از اشعه گاما استفاده کنند. Spectrometer Gamma Ray (GRS)، سطح جیوه، محیط فضایی، ژئوشیمی و رنج (MESSENGER) می تواند اشعه های گاما منتشر شده توسط هسته اتم ها را بر روی سطح سیاره مرطوب که توسط اشعه های کیهانی آسیب دیده اند، اندازه گیری کند. هنگامی که توسط اشعه های کیهانی تحت تأثیر قرار می گیرد، عناصر شیمیایی در خاک و سنگ ها امواج منفرد قابل شناسایی انرژی را به شکل اشعه گاما منتشر می کنند. این اطلاعات می تواند به دانشمندان کمک کند تا عناصر مهم زمین شناختی مانند هیدروژن، منیزیم، سیلیکون، اکسیژن، آهن، تیتانیم، سدیم و کلسیم را بیابند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code