تعریف FTP چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

ویرایش شده در by الهام ابراهیمی

FTP چیست؟

FTP مخفف “پروتکل انتقال فایل” است. FTP یکی از عملکردهای اساسی اینترنت است و روش تجویز شده برای انتقال فایل بین رایانه ها است. این  روش از ساده ترین و امن ترین روش برای تبادل فایل ها از طریق اینترنت است.

فرهنگ لغت کلمه “پروتکل” را تعریف می کند:

“مجموعه ای از کنوانسیون های مربوط به درمان و به ویژه قالب بندی داده ها در یک سیستم ارتباطات الکترونیکی.”

بنابراین،FTP اساسا “مجموعه ای از توافقات” است که می تواند توسط “سیستم ارتباطات الکترونیکی” برای انتقال فایل ها استفاده شود.

این “قراردادها” در یک سند شناخته شده به عنوان RFC 959 تعریف شده است. این سند شامل جزئیات نحوه اجرای FTP در نرم افزار می باشد.

اگر بخواهید برخی از نرم افزارهایی را که FTP را اجرا می کنند بنویسید، RFC 959 مکان خوبی برای شروع خواهد بود.

تعریف FTP چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

چند مورد استفاده مشترک از FTP چیست؟

رایج ترین استفاده از FTP برای دانلود فایل ها است. FTP برای به اشتراک گذاری موسیقی MP3،برای استفاده آنلاین و بازی هاست. این برنامه قابلیت توانایی انتقال فایل ها را به سرعت دارد و قابل اعتماد برای ایجاد و نگهداری یک صفحه وب است.

چگونه می توانم از FTP استفاده کنم؟

FTP به مشتریان خود این اجازه را می دهد تا محتویات وب سایت های خود را آپلود کنند.

  • شرکت ها اغلب دارای سرورهای FTP هستند که به کاربران اجازه می دهد تا فایل ها را ارسال و دریافت کنند.
  • اکثر دانشگاه ها دارای سرورهای FTP هستند که اجازه می دهد دانشجویان برای دانلود مطالب آموزشی و ارسال تکالیف از آن استفاده کنند.
  • از FTP برای انتقال فایل ها در میان کاربران استفاده می شود.
  • از FTP برای مرور مجموعه ای از فایل های دانلود شده در یک آرشیو نرم افزار عمومی استفاده می شود.

برای شروع استفاده از FTP نیاز به دو چیز است:

  • یک برنامه کاربردی FTP
  • یک سرور FTP

از کجا می توانم یک سرویس گیرنده FTP بگیرم؟

 

اکثر سیستم عامل های کامپیوتری با یک سرویس گیرنده FTP همراه هستند با این حال، اکثر کاربران آن را نمی پسندند.

بسیاری از سیستم عامل ها همراه با یک سرور FTP هستند، اما به دلایل امنیتی اغلب آنها را غیرفعال می کنند. ویندوز ایکس پی پرو یک سرور FTP را به عنوان بخشی از سرور اطلاعات اینترنت قرار می دهد، اما به طور پیش فرض غیر فعال است. بیشتر سیستم های یونیکس و لینوکس شامل “daemons” FTP به عنوان بخشی از توزیع های خود هستند. برای تعیین اینکه آیا شما قبلا نرم افزار سرور FTP دارید، با فروشنده سیستم عامل خود مشورت کنید.

چگونه فایل ها را آپلود کنیم؟

برای آپلود فایل ها، ابتدا باید با یک سرور FTP با استفاده از نام کاربری و رمز عبور مناسب متصل شوید (اکثر سرور ها اجازه نمی دهند که کاربران ناشناس به آپلود بپردازند). برای تعیین اطلاعات ورود به سیستم، با مدیر سرور FTP تماس بگیرید.پس از اتصال، شما باید به پوشه مناسب بروید. شما ممکن است مجاز به آپلود در هر پوشه ای هستید که به آن دسترسی دارید. برای تعیین پوشه ای که باید آپلود کنید، با سرپرست سرور FTP تماس بگیرید.

FTP ناشناس چیست؟

بسیاری از سرورهای FTP اجازه دسترسی ناشناس را می دهند. معمولا این سرورها به شما اجازه می دهد تا به صورت ناشناس دانلود کنید.

تعریف FTP چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

برای اتصال با سرور FTP ناشناس:

  • از نام ناشناس برای نام کاربری استفاده کنید
  • از آدرس ایمیل خود برای رمز عبور استفاده کنید

حالت PASV چیست؟

یک جلسه FTP معمولا شامل دو اتصال بین سرویس گیرنده و سرور می شود.

اولین اتصال به عنوان “اتصال کنترل” شناخته می شود و توسط مشتری برای ارسال دستورات به سرور و دریافت پاسخ از سرور استفاده می شود. این اتصال معمولا از طریق پورت ۲۱ TCP ساخته می شود.

اتصال دوم به عنوان “اتصال داده” شناخته شده است و برای انتقال داده های واقعی (مانند فایل ها یا لیست های دایرکتوری) بین سرویس گیرنده و سرور استفاده می شود.

مشتری یک اتصال کنترل را به سرور برقرار می کند و وارد سیستم می شود. در نتیجه، مشتری یک فرمان انتقال (مانند RETR، STOR، یا LIST را ارائه می دهد که نیاز به برقراری اتصال داده دارد. به طور معمول، سرویس گیرنده یک پورت TCP را مشخص می کند که سرور باید به آن متصل شود، و سپس سرور یک اتصال به مشتری را در آن پورت آغاز می کند و شروع به انتقال داده ها می کند. بسیاری از فایروال های مدرن و روترها به طور پیش فرض این اتصال را مسدود می کنند، زیرا به طور کلی یک خطر امنیتی برای یک مشتری برای پذیرش اتصالات است. این جایی است که حالت PASV مفید است.

هنگام استفاده از PASV، مشتری یک فرمان را به سرور می فرستد که سرورازPASV استفاده کند و سروربتواند با یک پورت TCP پاسخ دهد. سپس مشتری یک اتصال به سرور را در این پورت آغاز می کند و سرور شروع به انتقال داده ها می کند،به طور کلی بهتر است از حالت PASV استفاده کنید.

 

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.