آشنایی با مشخصات روتر قدرتمند ROG Rapture ایسوس

آشنایی با مشخصات روتر قدرتمند ROG Rapture ایسوس

درقسمت اول ،نگاهی کوتاهی به مفهموم روتر میپردازیم…
اگر روتر را بخواهیم از نظر لغوی معنا کنیم می توانیم به آن مسیر یاب بگوییم. این روتر ها یا مسیر یاب ها تجهیزات فیزیکی هستند که چندین شبکه بی سیم یا کابلی را به یکدیگر متصل می کنند. و این همان تجهیزی است که در اینترنت مشخص می کند بسته های اطلاعاتی از کدام مسیر به مقصد برسند و در نهایت رسیدن آن به مقصد را کنترل می کند از نظر فنی یک روتر یک گذرگاه لایه ۳ است یعنی روتر های کابلی یا بی سیم شبکه ها را مانند یک گذرگاه به یکدیگر متصل می نمایند و این لایه همان لایه در مدلمعروف شبکه یا مدل OSI است.شبکه های خانگی معمولاً از یک IP یا پروتکل اینترنت استفاده می کنند که می تواند کابلی یا بی سیم باشد. پروتکل IP معمول ترین لایه مورد استفاده در لایه های OSI است. یک روتر IP مانند مودم های DSL یا مودم های کابلی سرعت بالا شبکه خانگی LAN را به شبکه WAN اینترنت متصل می کند.به یقین می توان گفت که ظاهر تمامی وای فای های خانگی شبیه به هم هستند،اما به نظر می‌رسد که ایسوس با روتر گیمینگ Asus ROG Rapture Tri-Band AC53000 چنین هدفی را دنبال می‌کند؛ روتری که از سیستم چند ورودی – چند خروجی چندکاربره‌ی ۴×۴ (۴×۴ MU-MIMO) برای جابه‌جایی بی‌سیم فایل با نرخ حداکثری ۵.۳ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.
ایسوس برای نخستین بار در رویداد Outshine the Competition خود در برلین از روتر گیمینگ Rapture سخن به میان آورد؛ البته در آن زمان اطلاعات چندانی در خصوص این روتر منتشر نشد؛ اما اکنون تمام جزئیات مربوط به Rapture در دسترس قرار گرفته است. Rapture GT-AC5300 یک روتر وای‌فای دوربُرد ۸۰۲٫۱۱ac است که با ۹ پورت اترنت گیگابیتی ترکیب شده است. این روتر از تجمیع لینک ۸۰۲٫۳add پشتیبانی می‌کند تا بدین ترتیب کاربران بتوانند با ترکیب دو پورت اترنت، همانند یک شبکه‌ی متصل ذخیره‌سازی (NAS) خانگی، توان عملیاتی بالاتری برای دستگاه‌های متصل فراهم کنند.

 

با این حال ایسوس به‌درستی بر این موضوع تأکید دارد که گیمرها بیش از توان عملیاتی بالا، به مدیریت ترافیک بهتری نیاز دارند تا بدین ترتیب میزان تأخیر نیز کاهش یابد. همان‌طور که احتمالا شما انتظار دارید، Rapture به همراه مجموعه‌ای از قابلیت‌های بازی‌محور مبتنی بر مدیریت ترافیک و کیفیت خدمات (QoS) عرضه می‌شود. دو نمونه از پورت‌های اترنت، با نام gaming LAN به ابزارهای گیمینگ اختصاص داده شده‌اند، این پورت‌ها ترافیک ابزارهای یادشده را نسبت به دستگاه‌های دیگر، در اولویت قرار می‌دهند.
روتر ROG Rapture از قابلیت Game Boost نیز پشتیبانی می‌کند؛ سرویسی خودکار با تحلیل تک‌تک داده‌های در حال انتقال، ترافیکی را که به نظر می‌رسد مربوط به یک ابزار بازی است، شناسایی می‌کند و آن را در اولویت روتر قرار می‌دهد. کاربران قابلیت‌های مبتنی بر شبکه‌ی ROG Rapture را از طریق مرکز بازی ROG یا ROG Gaming Center مدیریت خواهند کرد. ایسوس مدعی است استفاده از این مرکز برای گیمرهایی مناسب خواهد بود که صرفا می‌خواهند بازی کنند و علاقه‌‌ای به صرف زمان زیاد برای مدیریت شبکه‌شان ندارند.
ایسوس وعده می‌دهد که تنظیمات مرسوم شبکه تنها با یک کلیک کنترل خواهند شد. تایوانی‌ها قابلیتی موسوم به Game Radar نیز برای این روتر در نظر گرفته‌اند که زمان پینگ سرورهای بازی را به نمایش می‌گذارد. ایسوس پشتیبانی از شبکه‌ی خصوصی گیمرهای WTFast را به روتر گیمینگ خود اضافه کرده است تا بدین ترتیب کاربران علاوه بر اینترنت به این شبکه‌ی خصوصی نیز دسترسی داشته باشند.

 

منبع

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *