تفاوت دوربین کانن و نیکون

کانن یا نیکون؟

وقتی نوبت به خرید یک دوربین عکاسی می رسد پایه دو برند همیشه حاضر در صحنه باز می شود. دو برند نیکون و کانن، دو برند بسیار پر آوازه در این عرصه هستند. نظرات افراد برای انتخاب بین این دو بسیار متفاوت است. اغلب افراد باهم در این قضیه اتفاق نظر دارند که دوربین عکاسی نیکون برای عکس و دوربین کانن برای فیلم مناسب تر است ، اما برخی دیگر به این قضیه اعتقادی ندارند. نیکون شرکتی قدیمی است و در آستانه ۱۰۰ امین سالگرد تاسیسش قرار دارد. شرکت سازنده کانن در سال ۱۹۳۷ تاسیس شد و در اوایل شروع کار خود قطعات اپتیکی‌اش را در کارخانه‌های نیکون تولید می‌کرد. این دو  برند فقط در زمینه ساخت دوربین عکاسی و فیلم برداری فعالیت ندارند بلکه در حوزه هایی همانند کالاهایی همانند پرینتر، میکروسکوپ، دستگاه فتوکپی، تجهیزات اندازه‌گیری آزمایشگاهی و غیره در حال فعالیت هستند.

تفاوت دوربین کانن و نیکون

این دو برند سرسخت ترین رقبای موجود در بازار دیجیتال هستند. ابعاد سنسور دوربین و کیفیت لنز مورد استفاده، عواملی هستند که در تعیین کیفیت یک عکس  تاثیر بسیار بالایی دارند. در مورد اندازه سنسور با دو اندازه سنسور APS-C و فول فریم برای دوربین‌های DSLR های رایج سروکار داریم. که معمولاً برای شروع دوربین‌های فول‌فریم توصیه نمی‌شود. اکثر دوربین‌های کانن دارای امکان تنظیم دستی میزان بازشدگی دیافراگم لنز در حین فیلم‌برداری هستند که این مورد نیز در اکثر دوربین‌های نیکون خودکار است. وجود این امکان فقط در زمان تصویربرداری برای ساخت فیلم کاربرد دارد و در غیر این صورت معمولاً در زمان استفاده از دوربین‌ کنون نیز این موارد روی حالت خودکار قرار می‌گیرند!

یکی از نکات مهم در مورد استفاده از لنز یا فلاش ساخته‌شده توسط برندهای غیر از دو برند نیکون یا کانن این است که معمولاً تمامی محصولات دیگر برندها در دو سری مناسب برای استفاده توسط دوربین‌های هردوی این برندها ساخته می‌شود و اگر شما تجربه خوبی با یک لنز یا فلاش خاص داشته باشید، پس ‌از تعویض دوربین‌تان با دوربینی از برند رقیب، می‌توانید دقیقاً همان لنز یا فلاش را برای دوربین جدید هم تهیه کنید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.