سرانجام تخت جمشید صاحب فیبر نوری شد

سرانجام تخت جمشید صاحب فیبر نوری شد

تخت جمشید یا پارسه (یا پرسپولیس، پرسه‌پلیس، هزارستون، صدستون و یا چهل‌منار) نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود ۲۰۰ سال آباد بوده‌است. تخت جمشید در شمال شهرستان مرودشت، شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز) جای دارد. این مکان تاریخی از سال ۱۹۷۹۹ یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.
گزارش ها حاکی از آنند که،صنایع ‌دستی و گردشگری، پروژه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه فیبر نوری در مجموعه تخت‌جمشید به رسیدن به توسعه پایدار در زمینه مخابراتی و حفاظتی و اطلاع ‌رسانی کمک زیادی خواهد کرد.همچنین، کابل ‌کشی فیبر نوری ۲۴ کُر، به ‌متراژ بیش از ۲ هزار متر هفت نقطه از این مجموعه را تحت‌ پوشش قرار داده است.

بر اساس نیاز سنجی در محوطه تخت جمشید، نقاط هفت گانه عبارت از پارکینگ، یگان حفاظت، گیت ورودی، کاخ تچر و هدیش، کاخ آپادانا، دروازه ملل و درب شیشه ای و دیده بانی هستند که تعدادی از سیگنال ها از طریق فیبر نوری به این مناطق انتقال می یابند.
با توجه به اینکه تمام هفت نقطه در فضای باز قرار دارند، از رک های Outdoorr استفاده شده که ضد گرد و غبار و دارای دماسنج دیجیتال برای خاموش و روشن کردن فن هاست. همچنین به منظور استفاده حداکثری از پهنای باند فیبر نوری برای انتقال تصاویر و شبکه از مدیاکانوِرتورهای گیگابایتی استفاده شده است.
مزیّت استفاده از فیبر نوری در انتقال سیگنال های مختلف که بدون هیچ گونه تاخیر و افتی همراه است، برداشتنِ گامی موثر در ارتقای سیستم ارتباطی و حفاظتی مجموعه است.


با ایجاد و بهره برداری از شبکه فیبر نوری با مزیت هایی چون پهنای بسیار وسیع، افت و نویز پذیری و حفاظت الکترونیکی که تجهیزات پایه ای آن با تغییرات جوی دچار خلل یا نوسان می شد، مرتفع می شود. از دیگر قابلیت های افزوده به این سیستم انتقال صوت است که یک رک صوتی حرفه ای که شامل یک میکسر با شش ورودی میکروفن و دو ورودی Aux با قابلیت تنظیم صدا به صورت «بم ـ زیر» است و به همراه یک سلکتور با ۱۰ زون استفاده شده است. تمام محصولات و ادوات موردنیاز اجرای این پروژه ساخت ایران است و ۲۰ تا ۳۰ سال قابلیت استفاده دارد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *