ویدئوکنفرانس ومزایای آن

ویدئوکنفرانس ومزایای آن

ویدئو کنفرانس
ویدئو کنفرانس انجام یک کنفرانس ویدئویی توسط مجموعه ای از فناوری های مخابراتی است که اجازه می دهد دو یا چند مکان ارتباط صوتی و تصویری همزمان داشته باشند و همانند جلسات حضوری با هم در ارتباط باشند.در آینده ای نه چندان دور،با رشد قابل توجهی در استفاده از ویدئو کنفرانس به عنوان یک ابزار اساسی برای کسب و کار به منظور افزایش ارتباط و همکاری بین کارکنان، شرکا و مشتریان روبرو هستیم.

مزایای ویدئو کنفرانس:
این تکنولوژی دارای مزیت هایی می باشد که در زیر به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.
– برگزاری جلسات غیر حضوری در هر موقعیت مکانی و زمانی با استفاده از ویدئو کنفرانس در چند نقطه و برقراری سریع جلسات در موارد اضطراری
– کاهش هزینه ها سفر و جلسات حضوری با استفاده از ویدئو کنفرانس که امکان برقراری جلسات بدون نیاز به جابجایی افراد میسر است و هزینه هایی مانند هزینه رفت و آمد در مدت زمان کوتاهی قابل صرفه جویی می باشد.
– صرفه جویی در زمان و استفاده بهینه از وقت و نیروی انسانی
– حذف خطرات و خستگی های ناشی از سفر
– بازگشت سرمایه اولیه خرید ویدئو کنفرانس در مدت زمان کوتاه
– امکان تبادل و به نمایش گذاشتن اطلاعاتی از قبیل عکس، فیلم، اسلاید و … از طریق desktop sharing

هدف اصلی برقراری کنفرانس از طریق ویدئو کنفرانس ایجاد یک اتاق کنفرانس مجازی می باشد که طرف هایی که در کنفرانس هستند بتوانند به صورت رو در رو همانند جلسات حضوری تصویر و صوت یک دیگر را داشته باشند.
ویدئو کنفرانس برای برگزاری جلسات و کنفرانس های چند طرفه می باشد که این فناوری در چند طرفه بودن کنفرانس که MCU نقش برقراری این ارتباط چند طرفه را دارد با یکدیگر متفاوت هستند از دیگر تفاوت های این دستگاه ها با یکدیگر تعداد برقراری کنفرانس، داخلی یا خارجی بودن MCU، نوع دوربین، ساختار فیزیکی و … می باشد.

 

کاربرد های ویدئو کنفرانس:
همچنین به کاربرد این تکنولوژی در موارد زیر می توان اشاره نمود:که سعی کردیم به مهمترین ها اشاره کنیم…

۱- در علم پزشکی
ویدئو کنفرانس امروزه در علم پزشکی کاربد های فراوانی دارد از جمله ویزیت بیماران از راه دور، در صورتی که امکان انتقال بیمار نزد پزشک ممکن نباشد از سیستم ویدئو کنفرانس استفاده می شود که در این مورد دیدن چهره بیمار کمک بسیار مهمی به تشخیص پزشک می کند. همچنین در جلسات کمیسیون پزشکی به دلیل اینکه مراجعات در این خصوص زیاد است و پزشک نمی تواند در همه مکان ها حضور پیدا کند از طریق ویدئو کنفرانس می تواند این جلسات را برگزار کند.

۲- دانشگاه ها و مراکز آموزشی جهت آموزش از راه دور
در بخش آموزش استفاده و کاربرد زیادی از ویدئو کنفرانس می شود خصوصاً در آینده ای نزدیک که نیاز به جابجایی اساتید نمی باشد. به دلیل هزینه های زیاد جابجایی، اساتید برجسته میتوانند از هر نقطه از دنیا همزمان چند کلاس آموزشی در چند مکان را برگزار کند و یا می توان سمینارهای آموزشی بدون هزینه سفر و تهیه سالن ها جهت برگزاری و کاهش خطرات ناشی از سفر برگزار نمایند.همچنین  شایان ذکر است که،ویدئو کنفرانس برای راحتی دانشجویان جهت برگزاری کلاس های آموزشی نزدیک به محل سکونت آنها و تدریس اساتید از راه دور سیستم فوق العاده خوبی است که قابل پیشنهاد می باشد.
۳- شرکت های بزرگ جهت برگزاری جلسات
در شرکت های بزرگ که دارای چندین شعبه هستند لازم است مدیر یا بعضی کارشناسان برای برگزاری جلسات ضروری هر روز در یکی از شعب حضور پیدا کنند که ممکن است هر کدام از شعب یا دفاتر در شهر دیگر باشد در این جا سیستم ویدئو کنفرانس راه حل بسیار مناسبی برای برگزاری این جلسات روزانه بدون نیاز به هزینه های اضافی سفر و صرفه جویی از وقت می باشد.

۴- مدیریت بحران
مدیریت و تصمیم گیری سریع و مشاهده صحنه آسیب دیده بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل حادثه با استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس میسر است.
در صورت بروز حادثه مثل سیل ، زلزله ، آتش سوزی وسقوط بهمن، ممکن است راه های ارتباطی محل وقوع حادثه بسته باشد و امکان دسترسی به محل وقوع ممکن نباشد در این شرایط از طریق سیستم ویدئو کنفرانس می توان صحنه های حادثه دیده را بررسی کرد و بهترین و سزیعترین تصمیمات را اتخاذ کرد و با توجه به نیاز نیروهای امداد را به آن منطقه اعزام نمود.

 

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *