عقد قرارداد همراه اول و نوکیا جهت پیاده سازی شبکه ۵G موبایل در ایران

عقد قرارداد همراه اول و نوکیا جهت پیاده سازی شبکه ۵G موبایل در ایران

اگر بخاطر داشته باشید و پیگیر آخرین اخبارهای روز در سایت “پویا سیستم” باشید ،بی شک درباره مطلب مرتبط با “شبکه موبایلG5” اطلاع دارید.۵G یا نسل پنجم یک استاندارد وایرلس، مانند ۴G است؛ اما هنوز تعریف مشخصی ندارد. انجمن بین‌المللی ارتباطات (ITU) تا نوامبر ۲۰۱۷ تعریف نهایی ۵G را اعلام نخواهد کرد، سازندگان چیپ هنوز سخت‌افزار لازم برای ۵G را تولید نکرده‌اند و شرکت‌های مخابراتی در حال تست استانداردها هستند.

خالی از لطف نیست که عنوان کنیم،موانع باعث نشده‌اند شرکت‌ها رو به جلو حرکت نکنند. اپراتورهایی همچون ورایزن، AT&T و اسپرینت در حال تست شبکه‌های ۵G در شهرهای مختلف و سازندگانی همچون نوکیا، کوالکام و اینتل در حال تولید نمونه‌های اولیه تجهیزات ۵G هستند که در نهایت در گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و دیگر محصولات استفاده خواهند شد. اما این شرکت‌ها هنوز نمی‌دانند چه زمانی ۵G به بازار عرضه خواهد شد یا حتی بر سر اینکه ۵G چه خواهد بود، اختلاف دارند.

طبق بیانات اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران ،که در در روز دوشنبه مصادف با دوازدهم تیرماه، همراه اول و شرکت نوکیا قرارداد همکاری را به امضا رسانده اند که به واسطه آن، توسعه و پیاده سازی نسل پنجم شبکه های موبایل موسوم به ۵G را در کشور به پیش خواهند برد.پرواضح است که این قرار داد می تواند چشم اندازهای فراوانی را رو در زمینه نسل پنجم شبکه های موبایل بگشاید.

در ادامه شایان ذکر است که،در این مراسم، مدیر عامل همراه اول، مدیر منطقه خاورمیانه/آفریقای نوکیا، و جمعی از مدیران هر دو شرکت حضور داشتند. طبق توافق انجام شده، شبکه ۵G طبق آخرین استاندارد های جهانی در ایران پیاده سازی خواهد شد و مشترکین همراه اول نیز می توانند همگام با دیگر کشورهای پیشرفته، از این فناوری نوین بهره گیرند.

به یقین باید اعلام کرد، همراه اول به عنوان نخستین اپراتور موبایل کشور، هم اکنون نسل های مختلف اینترنت اعم از ۲، ۳، ۴ و ۴٫۵ را در مناطق مختلف کشور عرضه می کند. با این حال هنوز در پیشرفته ترین کشورهای جهان از نظر ارتباطات موبایلی، تکلیف فناوری ۵G و استانداردهای زیرساختی آن مشخص نشده و جدال بر سر مشخصات فنی نسل پنجم موبایل هنوز به نتیجه نرسیده است، به همین دلیل اکثر کارشناسان معتقدند پیاده سازی کامل شبکه ۵G حداقل به دو یا سه سال دیگر زمان نیاز دارد. بنابراین انتظار نمی رود به این زودی ها شاهد برپایی این شبکه در کشورمان باشیم.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.