بیشترین سهم بازار پردازنده‌های موبایل را شرکت کوالکام در اختیار دارد

بیشترین سهم بازار پردازنده‌های موبایل را شرکت کوالکام در اختیار دارد

با کمپانی نام آشنا و معروف کوالکام آشنایی دارید وبی شک در خبرهای مختلف نام آن را متعدد به چشم دیده اید.کوالکام، (Qualcomm) شرکت فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی آمریکایی است، که در ماه ژوئیه ۱۹۸۵ در سن دیگو، ایالات متحده آمریکا تاسیس شد و دفتر مرکزی آن نیز در این شهر می‌باشد.شرکت کوالکام در زمینه‌ ساخت و تولید سیستم روی یک چیپ های اسنپدراگون Snapdragon فعالیت دارد و در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده پردازنده‌های موبایل و مودم‌های سلولار مخابراتی محسوب می‌شود.شایان ذکر است که؛اسنپ‌دراگون (اسنپ‌دراپ) در انواع تک هسته‌ای، دو هسته‌ای و چهار هسته‌ای هستند.

در ادامه،این شرکت در زمینه ساخت و تولید سیستم روی تراشه و پردازنده‌های موبایل نیز فعالیت می‌نماید و این محصولات را، به شرکت‌هایی نظیر اچ‌تی‌سی، سامسونگ، سونی، موتورولا، ال‌جی و نوکیا عرضه می‌کند، که در جهت ساخت و تولید گوشی‌های تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند.کوالکام سال ۲۰۱۷ را با سلطه‌ی خود به بازار پردازنده‌های موبایل سپری کرد. اپل نیز همچنان جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است.بد نیست اشاره کنیم که؛سال ۲۰۱۷ با تنش‌های زیادی حول تراشه‌های موبایل سپری شد.

اپل و کوالکام چندین شکایت علیه یکدیگر مطرح کردند که این موضوع احتمالا منجر به خروج کوالکام از تامین مودم مورد نیاز‌ آیفون‌های CDMA سال آینده و جایگزینی مدیاتک با آن شود.پیش از این و در روز‌های پایانی سال ۲۰۱۷، برودکام پیشنهاد قابل توجهی برای خرید کوالکام ارایه کرده بود. اما با وجود این میزان از مشکلات، کوالکام سلطه‌ی خود در بازار پردازنده‌های موبایل را ادامه داد.آنچه که آمارها و ارقام ها نشان می دهند،طی سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۷، کوالکام ۴۲ درصد از درآمد بازار تراشه‌های موبایل را از آن خود کرد که نشان از رشد یک درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

اپل نیز با یک درصد کاهش و با سهم ۲۰ درصدی از درآمد این بازار، رده‌ی دوم را از آن خود کرده است.مدیاتک دیگر بازیگر بزرگ بازار پردازنده‌ی گوشی‌های هوشمند و موبایل با سهم ۱۴ درصدی، جایگاه سوم را در مدت زمان مشابه به خود اختصاص داده است. این در حالی است که پیش‌تر این شرکت و در بازه‌ی مشابه سال ۲۰۱۶، ۱۸ درصد از کل درآمد بازار پردازنده‌های موبایل را در اختیار داشت. در این بین سامسونگ با افزایش ۳۸ درصدی، سهم خود از درآمد این بازار را از ۸ به ۱۱ درصد رسانده است. برند های‌سیلیکون متعلق به هواوی نیز با سهم ۸ درصدی در جایگاه پنجم قرار دارد.

 

شرکت کوالکام

البته تمام بخش‌های بازار پردازنده‌های موبایل برای کوالکام به این شکل روند خوب و روبه رشدی را تجربه نکرده است. در بخش محصولات رده‌بالا که با قیمت ۴۰۰ دلار یا بیشتر عرضه می‌شوند، سهم کوالکام کاهش داشته است. اپل، هواوی و سامسونگ با کاربرد پردازنده‌های اختصاصی خود در این بخش، منجر به کاهش استفاده از نمونه‌های کوالکام شده‌اند. شوبیت سریواستاوا، تحلیل‌گر موسسه‌ی کانترپوینت در این خصوص گفت:بازیگرانی مانند سامسونگ، اپل و هواوی سالانه تمرکز بیشتری در توسعه‌ی سیستم‌روی‌چیپ‌های اختصاصی خود می‌کنند و در نتیجه مجموع سهم پردازنده‌های این شرکت از ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۳۰ درصد فعلی رسیده است.

این موضوع منجر به ضربه خوردن برخی از تولیدکنندگان پردازنده مانند مدیاتک، مارول، برودکام و دیگر شرکت‌ها شده است که مجبور به خروج از این بخش از بازار شده‌اند.به صورت کلی و در سه‌ماهه‌ی سوم، درآمد بازار پردازنده‌های موبایل از ۸ میلیارد دلار عبور کرد که از افزایش ۱۹ درصدی سالانه‌ی آن خبر می‌دهد. به گزارش نیل شاه مدیر موسسه‌ی کانترپوینت، تمرکز تولید‌کنندگان از تعبیه‌ی هسته‌های بیشتر در پردازنده‌های خود، به توسعه‌ی معماری‌های اختصاصی تغییر کرده است. به گفته‌ی وی اپل و های‌سیلیکون از معماری اختصاصی و واحد‌های پردازش شبکه‌ی عصبی در پردازنده‌های خود بهره برده‌اند و پیش‌بینی می‌شود سایر شرکت‌ها نیز دست به این مدل تغییرات بزنند.

 

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.