تاریخچه اکسپو

شاید شما هم نام اکسپو و اخبار مربوط به اکسپو دبی ۲۰۲۰ را شنیده باشید. اکسپو به مجموعه نمایشگاه‌هایی اطلاق می شود که هر چند سال یک بار در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. قدمت برگزاری این نمایشگاه های بین المللی حدود سه هزار و پانصد سال است، اما اطلاعات دقیقی از نحوه برگزاری اکسپوهای قدیمی در دسترس نیست. برگزاری نمایشگاه به روش کنونی از اواسط قرن نوزدهم در کشورهای صنعتی مرسوم شد. این نمایشگاه‌ها تحت نظر سازمانی به نام دفتر بین‌المللی نمایشگاهها(Le Bureau international des expositions) برگزار می‌شود که در پاریس واقع است. اطلاعات ثبت شده از سال ۱۸۵۱ موجود است که در این مطلب قصد داریم تاریخچه اکسپو و رویدادهای مهم آن را از همین سال به طور خلاصه مورد بررسی قرار دهیم:

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۵۱ لندن

این نمایشگاه جهانی در کریستال پالاس لندن برگزار شد. هدف از برگزاری این نمایشگاه نشان دادن اختراعات انقلاب صنعتی بود.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۵۵ پاریس

این نمایشگاه جهانی به معرفی نوآوری هایی از جمله ماشین چمن زنی، لباسشویی مور، چرخ خیاطی سینگر، عروسک سخنگو، و یکی از اولین وسایل نقلیه نفتی پرداخت.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۶۲ لندن

در میان اختراعات معرفی شده در این نمایشگاه، موتور تحلیلی چارلز بابیگ، یکی از اولین کامپیوترهای مکانیکی بود. پس از اینکه نمایشگاه بسته شد، این مکان دوباره تبدیل به موزه علم و تاریخ طبیعی ویکتوریا و آلبرت شد که همچنان میراث فکری Expo را ادامه می دهد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۶۷ پاریس

این اولین نمایشگاه جهانی با ویژگی های غرفه های ملی بود. در این نمایشگاه فضایی فراهم شد که در آن کشورها می توانند فرهنگ، تاریخ و نوآوری های خود را نشان دهند.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۷۳ وین

در این نمایشگاه ژاپن نقش پررنگی داشت و طیف وسیعی از محصولات هنری و الهام بخش ژاپنیسم را در اواخر فرهنگ قرن ۱۹ نمایش داد.

تاریخچه اکسپو
تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۷۶ فیلادلفیا

در این نمایشگاه الکساندر گراهام بل نخستین تلفن در جهان را به نمایش عموم گذاشت. همچنین برای اولین بار غذاهای جدید مانند پاپ کورن و سس کچاپ هینز معرفی شدند.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۷۸ پاریس

بالون هنری گریفر که با نیروی بخار کار می کرد بازدیدکنندگان را تا ارتفاع ۶۰۰ متر بالا برد تا از نمای بالا بتوانند پاریس را مشاهده کنند.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۸۰ ملبورن

این نمایشگاه فرصت بزرگی برای شهر ملبورن بود تا زیر ساخت و صنعت خود را توسعه دهد. برای برگزاری این نمایشگاه، چراغ های الکتریکی، تلفن، آسانسور و سیستم واگن برقی در شهر راه اندازی شد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۸۸ بارسلونا

در این نمایشگاه بنای یادبود کلمبوس که یک بنای تاریخی ۶۰ متری بود به افتخار کریستف کلمب، در مکانی ساخته شد که این کاوشگر نخستین بار بعد از کشف آمریکا و برگشت به اروپا، به آن پا گذاشت.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۸۹ پاریس

نماد اصلی این نمایشگاه برج ایفل بود. این برج حتی بعد از آن نمایشگاه هم بلافاصله محبوب نشد و بعد از اتمام نمایشگاه اکسپو، برخی از کمپین ها برای تخریب آن تشکیل شد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۹۳ شیکاگو

اولین چرخ و فلک بزرگ دنیا برای استفاده بازدیدکنندگان نصب شد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۸۹۷ بروکسل

با توجه به جذب بیش از شش میلیون بازدید کننده در این نمایشگاه، زیرساخت های راه آهن و خیابان های شهر، برای نمایشگاه جهانی توسعه پیدا کرد. معبد هوای نفس انسان (Temple of Human Passions) هنوز در پارک سنکانتونر پابرجاست.

تاریخچه اکسپو
تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۹۰۰ پاریس

اولین خط متروی پاریس بین پورت وینسنس و پورت مایلت به طور اختصاصی برای نمایشگاه باز شد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۹۰۴ سنت لوئیس

سه دستاورد اصلی علمی که در نمایشگاه ۱۹۰۴ نمایش داده شد شامل اتومبیل، فن آوری بی سیم و هواپیما بود که در کاخ های سفیدی به نام “شهر عاج” نمایش داده شد.

اکسپو ۱۹۰۵ لیژ

نکات برجسته این نمایشگاه شامل دو وسیله مهم بود که اولی ذره بین تشخیص اثر انگشت بود که توسط پلیس پاریس ساخته شده بود و همچنین پروژکتور کرونوفون ساخت لئون گومون بود که یکی از اولین دستگاه های همگام سازی فیلم با صدا بود.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۹۰۶ میلان

کمیسیون بین المللی سلامت شغلی در میلان تاسیس شده است و همچنان فعال است. همچنین آکواریوم میلان برای این نمایشگاه ساخته شده است و هنوز هم پابرجاست.

اکسپو ۱۹۱۰ بروکسل

هتل استوریای بروکسل، برای این نمایشگاه ساخته شد و در حال حاضر به عنوان یک بنای حفاظتی مورد استفاده قرار می گیرد.

اکسپو ۱۹۱۳ گنت

در این نمایشگاه بلندترین سرسره آبی به طول ۵ کیلومتر در اطراف مکان نمایشگاه رونمایی شد. همچنین چرخ شادی (Joy Weel: صفحه ی ساده ای که روی آن می نشینند و مثل یک چرخ و فلک افقی می چرخد) در این نمایشگاه رونمایی شد.

اکسپو ۱۹۱۵ سانفرانسیسکو

مرکز برج جواهرات، به ارتفاع ۴۳۵ فوت افزایش یافت و با بیش از ۱۰۰،۰۰۰ سنگ کریستال پوشیده شد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۹۲۹ بارسلونا

ایستگاه راه آهن فرانکای بارسلونا برای این نمایشگاه دوباره بازسازی شد، جاده ها برای رفت و آمد راحت تر قیراندود شد و توسط چراغ های خیابانی مدرن روشنایی آن ها تامین شد و اولین خطوط مترو در این شهر به بهره برداری رسید.

اکسپو ۱۹۳۳ شیکاگو

در میان جاذبه های اصلی این نمایشگاه می توان به تله کابین آن اشاره کرد که ارتفاعی ۱۹۱ متری داشت که به بازدیدکنندگان اجازه می داد منظره ای بکر از نمایشگاه را مشاهده کنند.

اکسپو ۱۹۳۵ بروکسل

شرکت لانکوم اولین عطر خود را به نمایش گذاشت و کوت دور که یک شرکت سازنده شکلات بود تولید شکلات مینیاتوری را به عنوان نمونه آغاز کرد.

اکسپو ۱۹۳۷ پاریس

امروزه بسیاری از ساختمان های نمایشگاه ۱۹۳۷ هنوز در پاریس پابرجا هستند. قصر چایلوت که مربوط به همان دوران است، جایی است که مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۹۴۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۹۳۹ نیویورک

این نمایشگاه با شعار «آغاز روز جدید» آغاز به کار کرد و از تلویزیون به طور مستقیم پخش شد و این نخستین بار بود که نمایشگاه اکسپو توسط عموم مردم دیده می شد.

تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۹۴۹ پورتو پرنس، هائیتی

این نمایشگاه فرصتی را برای مدرنیزه کردن شهر هائیتی در دویستمین سالگرد تاسیس شهر فراهم آورد و همچنین سبب توسعه خلیج گناوه شد.

اکسپو ۱۹۵۸ بروکسل

سطح بالایی از فن آوری های جدید، مانند یک کپی از موشک فضایی اسپوتنیک شوری در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد. مدل سازی نیروگاه های هسته ای و همچنین ابزار و اجزای ساخته شده از مواد مصنوعی، ماشین آلات خودکار، موتور های جدید و کامپیوتر از دیگر دست آوردهایی بود که در این اکسپو به نمایش گذاشته شد.

تاریخچه اکسپو
تاریخچه اکسپو

اکسپو ۱۹۶۲ سیاتل

این نمایشگاه در برج سوزن فضایی سیاتل که توسط جان گراهام و ادوارد کارلسون طراحی شده برگزار شد. این برج مخروطی ۱۸۵ متر ارتفاع داشت و یک رستوران گردان در بالای آن طراحی شده بود. این برج دارای یک آسانسور خارجی شبیه کپسول فضایی است. یک سازمان وابسته به IBM اولین کامپیوترها را در این اکسپو، به نمایش گذاشت.

اکسپو ۱۹۶۷ مونترال

یکی از ویژگی های این نمایشگاه، مجتمع های مسکونی هبیتات ۶۷ بود. این مجتمع شامل ۱۵۸ آپارتمان بتنی بود که مزایای استفاده از خانه های فردی با توسعه متراکم شهری را ترکیب می کرد.

اکسپو ۱۹۷۰ اوزاکا

از جمله مهمترین دستاوردهای این نمایشگاه، میکروسکوپ الکترونی با بزرگنمایی ۵۰۰ هزار برابر و مدل قطار با یک پد الکترومغناطیسی بود که قادر به حرکت با سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت بود. همچنین نمونه های سنگ هایی از ماه در این اکسپو به نمایش گذاشته شد.

اکسپو ۱۹۹۲ سویا

جزیره Cartuja، هنگامی که اکسپو پایان یافت به Cartuja 93 که یک مرکز توسعه فنی و اقتصادی بود، تبدیل شد.

اکسپو ۲۰۰۰ هانوفر

ایستگاه راه آهن جدید برای نمایشگاه اکسپو ساخته شد، یک شبکه جدید از جاده های شهری ایجاد شد، شبکه واگن برقی گسترش یافت و سومین ترمینال در فرودگاه این شهر ساخته شد.

اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای

با تلاش های مشترک دولت چین، سازمان ملل متحد و BIE، روز جهانی شهرها برای اولین بار در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۴، به عنوان یک دستاورد توسط Expo 2010 جشن گرفته شد.

اکسپو ۲۰۱۵ میلان

موضوع اکسپو ۲۰۱۵: “تغذیه سیاره، انرژی برای زندگی”، که محور اصلی آن شامل تکنولوژی، نوآوری، فرهنگ، سنت و خلاقیت و نحوه ارتباط آنها با غذا و رژیم غذایی بود.

۲۰۲۰ دبی

نمایشگاه اکسپو برای اولین بار قرار است در خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا برگزار شود و یکی از مهم ترین اکسپو ها در طول تاریخ است. جاذبه های اکسپوی دوبی بسیار زیاد است و دستاوردهای زیادی قرار است در این نمایشگاه بین المللی به نمایش گذاشته شود.

از بزرگترین فرودگاه های جهان، فرودگاه بین المللی دکسینگ چین

منبع

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.