تفاوت ویزا و پاسپورت

پاسپورت چیست؟

پاسپورت یک سند است که برای شناسایی شخصی در طول سفر در خارج از کشور استفاده می شود. تفاوت عمده بین ویزا و گذرنامه این است که ویزا یک مجوز رسمی است که موقتا ما را مجاز به اقامت در یک کشور خارجی می کند و گذرنامه سندی است که هویت ما را در طول سفرهای ما تایید می کند.
پاسپورت یک سند رسمی صادر شده توسط یک دولت ملی است. هدف پاسپورت صدور هویت و ملیت صاحب پاسپورت است. گذرنامه حاوی اطلاعات شخصی زیر است: نام، جنس، تاریخ تولد و محل تولد.

تفاوت ویزا و پاسپورت
انواع مختلفی از گذرنامه وجود دارد، انواع اغلب استفاده شده عبارتند از:

گذرنامه معمولی

گذرنامه عادی نیز گذرنامه توریستی نامیده می شود و به شهروانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند صادر می شود.
 پاسپورت رسمی

به کارمندان دولتی صادر می شود. پاسپورت رسمی برای سفرهای مربوط به کار کارمندان دولت استفاده می شود.
گذرنامه دیپلماتیک

گذرنامه های دیپلماتیک برای کنسول ها یا دیپلمات ها برای سفرهای مربوط به کار خود صادر می شود. لازم به ذکر است که گذرنامه های دیپلماتیک به معنای مصونیت دیپلماتیک خودکار نیست. همچنین صاحبان گذرنامه های دیپلماتیک باید ویزای خود را مانند دیگر شهروندان دریافت کنند.

پاسپورت موقت

گذرنامه موقت نیز به عنوان گذرنامه اورژانس شناخته شده است و به افرادی که گذرنامه خود را در طول سفر خود در یک کشور خارجی از دست داده اند صادر می شود. این گذرنامه های موقت تنها برای مدت کوتاهی معتبر است که برای بازگشت گردشگران به کشورشان لازم است.
گذرنامه خانوادگی

برای تمام اعضای خانواده صادر می شود. نه هر یک از اعضای خانواده پاسپورت های جداگانه ای را دریافت می کند. تنها یک دارنده پاسپورت وجود دارد.
گذرنامه فانتزی

گذرنامه فانتزی خلاقیت های جدید است و آنها اسناد رسمی نیستند. آنها فقط به گذرنامه های منظمی ظاهر می شوند، اما آنها نمایندگی از کشورهایی هستند که دیگر وجود ندارند و یا در ابتدا هیچ وقت وجود نداشتند.
ویزا یک مجوز رسمی است که به ما  دریک کشور خاص اجازه تردد می دهد. این اجازه توسط یک مقام دولتی کشور ما که مایل به بازدید است، اعطا می شود. ویزا می تواند یک سند جداگانه باشد اما معمولا این گذرنامه مسافرتی است. انواع ویزا های مختلفی وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

ویزای توریستی

ویزای توریستی به منظور سفرهای گردشگری صادر می شود.
ویزای ترابری

 فقط برای ۵ روز و گاهی کمتر است و برای عبور از یک کشور خاص برای رسیدن به مقصد سوم صادر می شود.
ویزای کسب و کار

 برای تجار و بازرگانانی که به یک کشور خاص سفر می کنند و برای شرکت در فعالیت های تجاری صادر می شود.
ویزای موقت

این ویزا به کارگران موقت در یک کشور خارجی صادر می شود.
ویزای دانشجویی

 ویزای دانشجویی برای دانشجویانی که در یک کشور خارجی تحصیل می کنند صادر می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.