مراسم مربوط به مسیحیت و جشن کریسمس

مراسم مربوط به مسیحیت و جشن کریسمس

افسانه بابا نوئل و سنت نیکلاس

افسانه بابانوئل به سالیان سال در گذشته بر میگردد به یک راهب به اسم نیکلاس که آن را پیش بینی کرده است. نیکلاس در  شهر Patara به دنیا آمده است،که این شهر در نزدیکی Myra در کشور ترکیه امروزی است . سنت نیکلاس به دلیل مهربونی و خوش خلق بودن در افسانه های زمان خود مورد توجه زیادی قرار گرفت. به روایت های بیان شده نیکلاس تمام ثروت های خود که به او به ارث رسیده بوده را از دست داده و به اطراف شهر سفر کرده و به فقرا و افراد ضعیف و نیازمند کمک کرده است. یکی از مشهورترین داستان سنت نیکلاس این است که او سه خواهر فقیر را از دست پدرشان و جلوگیری از فروش آن ها برای برده داری نجات داده ، محبوبیت نیکلاس آنقدر زیاد شد که او را به عنوان مراقب از کودکان و ملوان کودکان انتخاب کردند. روز جشن او در سالگرد مرگ او، ۶ دسامبر، جشن گرفته می شود. این روز را در سنت قدیم یک روز خوش شانس برای کار خیر انتخاب کردند و افراد برای ازدواج و یا شروع کار جدید با نیت خیر این روز را انتخاب می کردند. با به وجود آمدن دوره رنسانس، سنت نیکلاس یکی از محبوب ترین مقدسات آن زمان در اروپا شد. حتی پس از اصلاح پروتستان، زمانی که احترام به مقدسین از بین رفت، احترام به سنت نیکلاس اعتبار مثبتی را به ویژه در هلند حفظ کرد.

مراسم مربوط به مسیحیت و جشن کریسمس

هدیه دادن، بخش مهمی از جشن کریسمس از زمان شروع تعطیلات در اوایل قرن ۱۹ بوده است. فروشگاه ها در سال ۱۸۲۰ تبلیغات کریسمس را تبلیغ کردند و در دهه ۱۸۴۰، روزنامه ها بخش های جداگانه ای برای آگهی های تعطیلاتی ایجاد کردند که اغلب تصاویری از بابا نوئل جدید را نشان دادند.

در سال ۱۸۲۲، کلمنت کلارک مور، وزیر آن دوره از زمان، شعر کریسمس خود را برای سه دخترش تحت عنوان « یک دیدار از سنت نیکلاس» نوشت. او بابانوئل را به عنوان یک مرد خوش تیپ با یک ریش سفید ، با کیسه ای با اسباب بازی برای بچه های خوش شانس نشان داد که با کلاه قرمز و سوار بر سورتمه و حیوانات خود این کادوها را بین کودکان پخش می کرد.

بانوئل یا پاپانوئل یک شخصیت تاریخی در گذشته فرهنگ مسیحیت و آیین غربی است که گاهی او را پدر کریسمس هم می نامند.

مراسم مربوط به مسیحیت و جشن کریسمس

 بابا نوئل در کنار جشن کریسمس نقش پررنگی برای افراد و مخصوصا کودکان دارد. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه‌ها می‌آورد و بچ ها در شب قبل از کریسمس جوراب های خود را به شومینه آویزان کرده تا هدایای خود را دریافت کنند. تمامی افراد به این باور رسیده اند که هدایای آورده شده توسط بابانوئل و یا پیرمرد قرمزپوش توسط خودش در قطب شمال ساخته می‌شوند. این شخصیت (سانتاکلاوز ) برگرفته از نام کشیش مسیحی نیکلاس به دلیل کارهای خیر و حمایت از افراد و کودکان، گرفته شده است.

سال نو یعنی وارد شدن به تاریخ جدید, یعنی تقویمی که براساس کشوری است که تمام ماه ها و روزهای خود را پشت سر گذاشته باشد و وارد ماه ها و سال جدیدی شود. به همین دلیل یک سال جدید همراه با شروع کردن جشن ها و پایکوبی ها و سنت های زیبا مخصوص به هر قوم و ملت و کشور است.

در نقاط مختلف جهان به جز معدودی از کشورها که جشن نوروز می گیرند و دیگر کشورها اول  ژانویه را که براساس سنتی رومی است سال نوی میلادی در نظر می گیرند این روز با جشن و پایکوبی سال میلادی کاملا متفاوت است.

جالب این است که که اسکاتلند جزء اولین کشورهایی است که در سال ۱۶۰۰ سال نو میلادی را جشن گرفت و از آن به بعد این سنت در بین کشورها رواج پیدا کرد.

جشنی که برای شروع سال میلادی شروع می کنند جشن کریسمس با حضور بابانوئل است. به جشنی گفته می شود که در دین مسیح با متولد شدن عیسی مسیح انجام می شود. و طی ۱۲ روز انجام می شود که با تولد حضرت عیسی مسیح در ۲۵ دسامبر شروع شده و  تا ۶ ژانویه با جشن مخصوص خاج شویان که یکی دیگر از جشن های مسحیت است که در آن خداوند بزرگ در قالب آدمیت یعنی حضرت عیسی مسیح قرار می گیرد و این جشن ها طی این روزها با سنت های متفاوت در کشورهای مختلف انجام می شود.

مراسم مربوط به مسیحیت و جشن کریسمس

آداب و رسوم:

بهترین نوع جشن سال نو در هند برگزار می شود که با سنت ها و پایکوبی های خود به بهترین نوع جشن تبدیل شده و این مراسم با حضور چهره های میسسا و گالو یا «کلاغ خروس» برگزار می شود که در این جشن کاتولیک ها حاضر می شوند.

کریسمس در زبان لاتین مراسم عشای ربانی (مَس) در  روز مسیح» معنی می دهد

گرچه ماه و تاریخ تولد عیسی ناشناخته است. امروزه اکثر مسیحیان در تاریخ ۲۵ دسامبر در تقویم گرگوری جشن می گیرند که تقریبا در تقویم های مدنی که در کشورهای سراسر جهان استفاده می شود یکی است.

کریسمس جشن تولد عیسی مسیح را به جشن های مذهبی با توجه به سنت هر کشور تبدیل کرده که به جشن و پایکوبی و رعایت سنت های هر کشور انجام می شود.

مسیحیان روز کریسمس را به عنوان سالگرد تولد عیسی مسیح است راجشن می گیرند. آداب و رسوم محبوب عبارتند از تبادل هدایا، تزئین درختان کریسمس، حضور در کلیسا، به اشتراک گذاشتن غذا با خانواده و دوستان و البته انتظار دیدن بابا نوئل.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *