مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

مقایسه چمدان و کوله‌پشتی؛ همیشه مراحل مقدماتی سفر با انتخاب مقصد آغاز خواهد شد و با تهیه کردن بلیط و رزرو اقامت‌گاه در مقصد مساله سفر جدی‌تر خواهد شد. تمامی این موارد حاکی از این است که کم‌کم باید جمع‌آوری ملزومات و وسایل سفر آغاز شود. اما این سوال مهم در ادامه مطرح خواهد شد که چه وسیله‌ای برای جمع‌آوری ملزومات سفر مناسب خواهد بود. در این زمینه دو مورد وجود خواهند داشت که انتخاب میان آن‌ها می‌تواند کمی دشوار باشد. چمدان یا کوله‌پشتی کدام‌یک می‌تواند وسیله مناسب‌تری برای گنجاندن ملزومات سفر باشند؟ ابتدا باید گفت که انتخاب هر کدام از این دو مورد می‌تواند مزیت‌ها و معایبی را به همراه داشته باشد و در نظر گرفتن تمامی آن‌ها و تطبیق با شرایط سفر و مسافر می‌تواند به درست‌ترین تصمیم ممکن منجر شود.

مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

عوامل موثر در انتخاب وسیله مناسب برای جمع‌آوری ملزومات سفر

همان‌طور که اشاره شد چمدان و کوله‌پشتی هر دو از جمله وسایل مناسبی محسوب می‌شوند که می‌توانند برای جمع‌آوری ملزومات سفر مورد استفاده قرار گیرند و انتخاب میان آن دو با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر کدام انجام خواهد شد. اما شرایط سفر هم می‌تواند در این انتخاب موثر باشد. از جمله این شرایط می‌توان به مقصد سفر، نوع سفر، طول مدت سفر و مواردی از این دست اشاره کرد.

عوامل موثر در انتخاب وسیله مناسب برای جمع‌آوری ملزومات سفر
مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

مقصد سفر

این‌که مقصد سفر کجاست می‌تواند در انتخاب میان کوله‌پشتی و چمدان موثر باشد. اطمینان از این‌که در مقصد تعیین شده لوازم رفاهی کاملی وجود دارد یا خیر می‌تواند حجم وسایل مورد نیاز در سفر و در نتیجه ابزار مناسب برای جمع‌آوری آن‌ها را مشخص کند.

چگونه یک کیسه خواب مناسب را برای خرید انتخاب کنیم؟

نوع سفر

سفر می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. سفرها می‌توانند کاری یا تفریحی و یا هر دو با هم باشند. توجه به این نکته هم می‌تواند حجم وسایل مورد نیاز را مشخص کند.

طول مدت سفر

حتماً باید پیش از آغاز سفر، طول مدت آن مشخص باشد. چون با توجه به اینکه چه مدت سفر طول می‌کشد، می‌توان حجم وسایل مورد نیاز را مشخص کرد. به عنوان مثال برای سفر یک روزه یا دو روزه حجم وسایل کمتری نسبت به سفری دو هفته‌ای در نظر گرفته می‌شود. بنابراین می‌توان به راحتی وسایل مورد نیاز برای سفر یک یا دو روزه را در کوله‌پشتی جا داد و به سفر رفت.

طول مدت سفر

مقایسه میان کوله‌پشتی و چمدان

همواره مسافران برای انتخاب کوله‌پشتی یا چمدان دچار دغدغه بوده‌اند. راحتی در طول سفر با همراه بردن یک کوله‌پشتی سبک میسر خواهد شد و از طرف دیگر ترس از همراه نداشتن تمامی وسایل مورد نیاز به دلیل حجم کم کوله‌پشتی وجود خواهد داشت. از سویی دیگر ظرفیت بالا و کارآمدی چمدان در جمع‌آوری وسایل سفر، آسودگی و اطمینان خاطر در طول سفر را به همراه خواهد آورد. ولی سنگینی و جابجایی سخت آن می‌تواند باعث نگرانی مسافر شود. در ادامه این مطلب به توضیحات بیشتری در در مورد مقایسه این دو خواهیم پرداخت.

کوله‌پشتی

کوله‌پشتی ابزاری راحت برای همراه بردن ملزومات سفر محسوب می‌شود. به طوری که در هر نوع سفر می‌توان به راحتی از آن استفاده کرد. کوله‌پشتی‌ها از نظر نوع و شکل ظاهری دارای تنوع بالایی هستند و به همین جهت برای هر نوع سفر می‌توان کوله‌پشتی مناسبی را تهیه کرد. از مزایای بسیار مهم استفاده از کوله‌پشتی در طول سفر، آزاد بودن هر دو دست است. به همین دلیل به راحتی می‌توان در هنگام حمل کوله‌پشتی عکاسی کرد یا به کارهای دیگر پرداخت. این در حالی است که نگران غافل شدن از چمدان خود هم نیستید. بدنه کوله‌پشتی‌ها جنس منعطفی داشته و به راحتی می‌توان آن‌ها را تا کرده و به ابعاد کوچکی در‌آورد. کوله‌پشتی‌ها برخلاف ظاهر کوچکی که دارند از قسمت‌های زیادی تشکیل شده‌اند به همین جهت می‌توان با جاسازی ملزومات در قسمت‌های مختلف کوله پشتی در مواقع ضروری به آسانی به آن‌ها دسترسی داشت.

کوله‌پشتی
مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

معایب استفاده از کوله‌پشتی در سفر

همراه بردن کوله‌پشتی در سفر می‌تواند معایبی داشته باشد. از جمله این معایب می‌توان به قیمت بالای کوله‌پشتی، بی‌نظم چیده شدن وسایل در آن و همچنین سنگین شدن بیش از حد وزن کوله‌پشتی اشاره کرد.

آشنایی با آبشارهای دیدنی لرستان

قیمت بالا

همان‌طور که گفتیم کوله‌پشتی ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که مطابق با کاربردهای متفاوتی طراحی شده‌اند. این کوله‌پشتی‌ها دارای مارک‌های مختلف وطراحی متفاوت بوده که ممکن است از قیمت‌های بالایی برخوردار باشند. در حقیقت هر چه طراحی کوله‌پشتی تخصصی‌تر و کیفیت آن بالاتر باشد، قیمت بیشتری هم خواهد داشت. به همین جهت ممکن است تهیه آن‌ها کار آسانی نباشد.

معایب استفاده از کوله‌پشتی در سفر

کم بودن فضای داخل کوله‌پشتی

کوله‌پشتی‌ها دارای فضای محدودی می‌باشند. به همین دلیل وسایل داخل آن به صورت نامنظم روی هم قرار خواهند گرفت. همچنین برای پیدا کردن یک وسیله باقی وسایل کوله‌پشتی به‌هم ریخته و نامنظم‌تر خواهند شد. به همین جهت دسترسی به تک‌تک وسایل داخل کوله‌پشتی کمی دشوار است.

خستگی گردن و شانه‌ها هنگام حمل کوله‌پشتی

همراه بردن کوله‌پشتی‌ها در طول سفر و سنگین کردن بیش از حد آن‌ها می‌تواند منجر به خستگی عضلات گردن و شانه‌ها شود که این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در طول سفر خواهد شد. در صورت استفاده از کوله‌پشتی در طول سفر، باید از سنگین کردن بیش از حد آن پرهیز کرد. همچنین حمل کوله‌پشتی برای افرادی که دچار دردهایی در قسمت گردن و شانه هستند، توصیه نمی‌شود. هرچند در چنین مواردی می‌توان از کوله‌پشتی‌های چرخ‌دار استفاده کرد.

تا اینجا در مورد مزیت‌ها و معایب به همراه بردن کوله‌پشتی در سفر صحبت کردیم. در ادامه این مطلب قصد داریم به بیان ویژگی‌ها و البته مزایا و معایب به همراه بردن چمدان در سفر صحبت کنیم.

حمل چمدان‌ها در گذشته به دلیل وزن بالا و شکل ظاهری بزرگ آن‌ها، بسیار سخت بود. اما امروزه با تغییرات و تحولاتی که در طراحی و ساخت چمدان‌ها ایجاد شده، حمل و جابجایی آن‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود و می‌تواند وسیله مناسبی برای گنجاندن ملزومات سفر محسوب شود. امروزه طراحی شکل ظاهری چمدان‌ها به گونه‌ای انجام می‌شود که وزن آن‌ها سبک‌تر بوده و به دلیل وجود چرخ‌های کوچک تعبیه شده، حمل آسان‌تری داشته باشند.

مزایای استفاده از چمدان در طول سفر

از مزایای همراه بردن چمدان در سفر می‌توان به سهولت حمل اشیای شکستنی، آسان بودن دسترسی به وسایل چیده شده، حمل آسان و همچنین ظرفیت و گنجایش بالای آن اشاره کرد. در ادامه توضیحاتی مربوط به هر کدام از این موارد ارائه خواهیم کرد.

مزایای استفاده از چمدان در طول سفر
مقایسه چمدان و کوله‌پشتی

سهولت حمل اشیای شکستنی

چمدان جزو وسایل مفیدی محسوب می‌شود که برای جابجایی انواع مختلف سوغاتی حتی از نوع شکستنی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. چمدان‌ها به دلیل دارا بودن سطح بیرونی سفت و سخت ضد‌ضربه هستند و حتی در صورت وارد شدن ضربه هم اشیای شکستنی داخل آن سالم خواهد ماند. بنابراین چنین وسیله‌ای می‌تواند برای افرادی که قصد جابجا کردن لوازم شکستنی و حساس به ضربه را دارند بسیار مفید باشد.

گنجایش بالا

چمدان دارای فضای مناسبی برای چیدن ملزومات سفر است. به همین جهت برای سفرهایی که نیاز به همراه بردن وسایل نسبتاً زیادی وجود دارد، بهتر است از چمدان استفاده شود.

آسان بودن دسترسی به وسایل چیده شده

چمدان به دلیل دارا بودن فضای زیاد برای چیدن وسایل می‌تواند باعث منظم چیده شدن آن‌ها شود.  زمانی که در سفر برای گنجاندن وسایل مورد نیاز از چمدان، به دلیل نظم بالای وسایل چیده شده، دسترسی به هر کدام از آن‌ها به راحتی انجام خواهد شد.

حمل آسان

همان‌طور که اشاره کردیم امروزه طراحی چمدان‌ها به گونه‌ای انجام می‌شود که حمل آن‌ها به ساده‌ترین شکل ممکن صورت بگیرد. از جمله این طراحی‌های جدید می‌توان به در نظر گرفتن دسته بلند برای چمدان و تعبیه چرخ‌های کوچک برای کشیدن آن اشاره کرد.

معایب استفاده از چمدان در سفر

همان‌طور که اشاره شد چمدان یکی از مناسب‌ترین وسایل برای جابجایی ملزومات سفر به شمار می‌رود. اما همراه بردن آن در سفر می‌تواند معایبی هم به همراه داشته باشد. از جمله این معایب می‌توان به زیاد بودن حجم، بالا بودن وزن، معین بودن گنجایش و پایین آوردن سرعت جابجایی اشاره کرد.

پایین آوردن سرعت جابجایی

چمدان به دلیل بزرگ بودن و دارا بودن وزن زیاد می‌تواند باعث کند شدن حرکت مسافر شود. این موضوع می‌تواند در مواقعی که مسافر برای رسیدن به موقع به اتوبوس، قطار یا هواپیما دارد مشکل‌ساز شود.

زیاد بودن حجم چمدان

گفتیم که نوع سفر می‌تواند از جمله عوامل تعیین‌کننده در نوع وسیله‌ای باشد که برای جابجایی ملزومات سفر مورد استفاده قرار میگیرد. به طور مثال در سفر با دوچرخه نمی‌توان از چمدان استفاده کرد.

وزن بالا

قطعاً چمدان‌ها دارای وزن زیادی هستند و این موضوع می‌تواند برای افرادی که توان زیادی برای حمل اجسام سنگین ندارند، دردسرساز شود.

معین بودن اندازه چمدان

چمدان‌ها به دلیل دارا بودن سطح خارجی از گنجایش مشخصی برخوردار هستند و به همین دلیل انعطاف‌پذیر نبوده و ممکن است تمام ملزومات سفر در آن جا نگیرند.

سخن پایانی

بهتر است برای سفر حجم کمتری از وسایل را به همراه برد. وسایل جمع‌آوری شده برای سفر باید کاملا ضروری باشند در غیر‌این‌صورت بهتر است از همراه بردن آن‌ها خودداری شود. در صورت استفاده از چمدان برای گنجاندن ملزومات سفر، توجه به سایز آن ضروری است. سایز چمدان باید متناسب با جثه مسافر در نظر گرفته شود تا حمل آن به آسانی انجام شود. در مورد انتخاب کوله‌پشتی هم توجه به این نکته بسیار مهم است. در‌غیر‌اینصورت حمل کوله‌پشتی ممکن است باعث آسیب رسیدن به عضلات شانه‌ها و گردن شود.

 

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.