نقش اقامتگاه های بوم گردی در گردشگری

صنعت گردشگری صنعتی پویا و رو به رشد در جهان به شمار می آید. شناخت گردشگری و بخش های آن ما را در درک درست این پدیده یاری می رساند.

یکی از بخش های اساسی گردشگری اماکن اقامتی می باشند. محل اقامت و اسکان اولین گزینه ای می باشد که قبل از سفر در مورد آن تصمیم گرفته می شود. گردشگران همیشه در حال دیدن جاذبه ها و سفر کردن به مکان های گوناگون هستند. به همین دلیل اکثر آن ها سعی می کنند اقامتگاهی متفاوت و متناسب با بودجه خود انتخاب کنند تا آرامش ناشی از سفر را به دست بیاورند. با ایده آل مگ همراه باشید تا با هم به تاثیر و نقش اقامتگاه های بوم گردی در گردشگری پی ببریم.

تعریف اقامتگاه


اقامتگاه به مکانی گفته می شود که گردشگران در طول سفر به مدت یک شب یا بیشتر در آن اقامت گزیده باشند.

یکی از موضوع های حیاتی در انتخاب یک اقامتگاه، امنیت می باشد. چنانچه ضریب امنیت در یک اقامتگاه بالا باشد بیشتر احتمال آن می رود که توسط گردشگران انتخاب شود. علاوه بر این اگر این اقامتگاه ها دارای امکاناتی چون خشکشویی، رستوران و… نیز باشند می توانند رضایت گردشگران را به نحو بهتری جلب کنند.

اقامتگاه ها در صنعت گردشگری انواع متنوعی را شامل می شوند که در زیر به آن ها اشاره ای مختصر خواهیم داشت:

 • هتل (Hotel)
 • متل (Motel)
 • هاستل یا خوابگاه (Hostele)
 • استراحتگاه یا ریزورت (Resort)
 • کمپ (Camp)
 • هتل کمپسولی (Capsule Hotels)
 • اقامتگاه های بوم گردی (Canvas Residence)

تعریف اقامتگاه

هتل (Hotel)


هتل یکی از اقامتگاه هایی است که در صنعت گردشگری بسیار حائز اهمیت و نام آشنا می باشد. همه ما در مورد آن ها اطلاعات داریم و می شناسیم. هتل ها متناسب با امکانات رفاهی، مساحت، مکان و سایر خدمات از یک تا پنج ستاره دسته بندی می شوند.

هتل (Hotel)

متل (Motel)

یکی دیگر از اقامتگاه های گردشگران متل می باشد. متل از دو کلمه موتور و هتل مشتق شده است. متل ها هم مثل هتل ها دارای امکاناتی هستند ولی در سطحی محدودتر. این دسته از اقامتگاه ها دارای اتاق هایی دیوار به دیوار هستند و از محوطه بسیار بزرگی برای پارکینگ برخوردارند. متل ها از نظر قیمت نسبت به هتل ها قیمت ارزان‌تری دارند.

هاستل یا خوابگاه (Hostele)

خوابگاه و هاستل نیز یکی دیگر از اقامتگاه های ارزان و اقتصادی در صنعت گردشگری هستند. این نوع اقامتگاه بیشتر برای کسانی مناسب است که با یک کوله پشتی دست به مسافرت های ماجراجویانه می زنند. هاستل ها دارای اتاق های عمومی هستند که هر گردشگر می تواند یک تخت را در اتاق اجاره کند. این اقامتگاه ها نیز بسیار تمیز هستند و اتحادیه های بین المللی بر آن ها نظارت می کنند.

استراحتگاه یا ریزورت (Resort)


نام ریزورت مفاهیم استراحت و تفریح را در ذهن متبادر می سازند. ریزورت ها نیز نوعی از هتل ها هستند که انواع خدمات را ارائه می دهند. در این دسته از اقامتگاه ها از شما با عنوان مهمانی خاص پذیرایی می گردد. ریزورت ها بیشتر در مناطق ساحلی دارای محبوبیت هستند. استراحتگاه ها در مجاورت سایت های گردشگری همچون صحرا، مناطق اسکی و کوهستانی، ساحل و پارک های جنگلی بنا می شوند.

استراحتگاه یا ریزورت(Resort)

کمپ (Camp)

کمپ ها هم از دیگر اقامتگاه ها در حوزه گردشگری به شمار می آیند. کمپ ها دارای مجموعه ای از چادرها می باشند که بیشتر برای اقامت در طبیعت و به ویژه طبیعت گردی مناسب هستند.

هتل کمپسولی (Capsule Hotels)

هتل های کپسولی اقامتگاه های کوچکی بوده که از جنس فایبر گلاس و یا پلاستیک می باشند. این نوع اقامتگاه به صورت تکنفری است و شبیه لانه هایی که در کندوی عسل وجود دارند روی هم قرار گرفته اند. هتل کمپسولی بیشتر برای اقامت های یک شبه مناسب هستند.

هتل کمپسولی (Capsule Hotels)

اقامتگاه های بوم گردی (Canvas Residence)


برای بررسی نقش اقامتگاه های بوم گردی در گردشگری باید به تعریف اولیه آن ها پرداخت. این دسته از اقامتگاه ها یکی از جذاب ترین و محبوب ترین اقامتگاه ها در میان گردشگران می باشد. در بین گردشگران افرادی هستند که از محیط های لوکس و شهری دلزده شده اند و دوست دارند تجربه ای متفاوت در سفر خود کسب کنند؛ لذا به اقامتگاه های بوم گردی روی می آورند. برای تعریف اقامتگاه های بوم گردی می توان به مشخصات و ویژگی های آن ها در ایران توجه کرد. این نوع اقامتگاه همانگونه از از نام آن نیز مشخص می شود متناسب با فرهنگ، هنر، اقتصاد، معماری و… همان بوم یا منطقه است. در این اقامتگاه ها از تدارک غذا و نوشیدنی ها گرفته تا عدم استفاده از ظرف های یک بار مصرف و به کار گیری معماری سنتی همه و همه از رسم و رسوم  و مواد اولیه موجود در آن منطقه بهره گرفته می شود.

دقت داشته باشیم در ساخت این اقامتگاه ها حتما از مواد اولیه بومی آن منطقه استفاده شود. الگوبرداری نادرست از این اقامتگاه ها سبب گردیده که افرادی سودجو این اقامتگاه ها را نادرست بنا کنند. مثلا پوشش های کاهگل که متعلق به مرکز ایران می باشد نباید در ساخت اقامتگاه بوم گردی در شمال ایران استفاده شود.

اقامتگاه های بوم گردی (Canvas Residence)

انواع اقامتگاه های بوم گردی


اقامتگاه های بوم گردی بسته به منطقه‌ای که در آن واقع شده اند دارای اسامی متفاوتی هستند. سعی می کنیم برای تحلیل هر چه بیشتر نقش اقامتگاه های بوم گردی در گردشگری آن ها را به صورت خلاصه به اشتراک بگذاریم:

 • کپرها
 • خانه و اقامتگاه های صخره ای
 • کاروانسراها و خانه های قدیمی
 • سیاه چادرها

کپرها

این نوع از اقامتگاه های بوم گردی به جنوب ایران تعلق دارند. در ساخت کپرها از تنه درختان و به ویژه تنه درختان خرما استفاده می شود. مواد اولیه کپرهای بوم گردی نیز از جنوب ایران تهیه می شود. در ساخت سقف این اقامتگاه ها از برگ های سوزنی نخل خرما، پارچه های پشمی و مویی که از موی شتر بافته شده و نیز ساقه های نی استفاده می گردد. کپرها در ایران دارای تعداد محدودی هستند.

کپرها

خانه ها و اقامتگاه های صخره ای

دیدنی های ایران در جهان شناخته شده هستند. از سبک معماری گرفته تا بناهای تاریخی کهن. قسمت هایی از کشور ایران، کوهستانی هستند. این اقامتگاه ها نیز بیشتر در نواحی کوهستانی قرار دارند. ساخت اقامتگاه های صخره ای بیشتر در دل صخره ها و با کنده کاری است. روستای میمند در کرمان بزرگترین روستای جهان است که دارای معماری و سبک صخره ای و کنده‌کاری می باشد. از دیگر این اقامتگاه ها می توان به روستای کندوان در تبریز اشاره کرد. خانه های موجود در کندوان از دور به شکل کله قندهای بزرگ و کندوهای عسل خودنمایی می کنند.

خانه ها و اقامتگاه های صخره ای

کاروانسراها و خانه های قدیمی

خانه های قدیمی و به ویژه کاروانسراها در ادوار مختلف تاریخی در جهان و ایران ساخته شده اند و از غنا و شمار زیادی برخوردارند. اولین کاروانسراهای قدیمی در کشور ایتالیا با نام پارادور مورد توجه واقع شدند. بازسازی کاروانسراهای قدیمی و تبدیل آن ها به اقامتگاه هایی پویا از اهداف ایجاد این نوع اقامتگاه می باشد. بیشتر این کاروانسراها و خانه های قدیمی در شهرهای بزرگی چون یزد، اصفهان، تبریز و کرمان قرار دارند که در سال های اخیر مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته اند.

کاروانسراها و خانه های قدیمی

سیاه چادرها

سیاه چادرها نیز یکی دیگر از انواع اقامتگاه های بوم گردی در ایران می باشند که به وفور دیده می شوند. از آنجا که ایران از تنوع اقلیمی متنوعی برخوردار است در نتیجه محل مناسبی برای رشد هر چه بیشتر عشایر می باشد.در حقیقت به خانه های عشایری، اقامتگاه بوم گردی سیاه چادر اطلاق می گردد. چادرهای عشایری ملک سوئی و روستای جورگ در شیراز از مهم ترین سیاه چادرهای در ایران هستند.

سیاه چادرها

ویژگی های اقامتگاه های بوم گردی

 • معرفی جاذبه های متنوع فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و طبیعی منطقه
 • داشتن صرفه اقتصادی برای گردشگران
 • داشتن سبک سنتی موجود در آن منطقه
 • کمترین تاثیرات مخرب محیطی را دارند
 • رصد آسمان و نجوم به ویژه در جنوب ایران

ظرفیت اقامتگاه های بوم گردی برای توسعه گردشگری

در راستای پاسخ به این مسئله که نقش اقامتگاه های بوم گردی در گردشگری چیست شایان ذکر است که اقامتگاه های بوم گردی می توانند در عین اینکه یک اقامتگاه گردشگری باشند بلکه می توانند یک جاذبه گردشگری نیز باشند. گردشگرانی که عزم سفر به این مکان ها را دارند در ابتدا انگیزه آن ها دیدن این جاذبه ها می باشد.

توسعه اقامتگاه های بوم گردی به توسعه روستا ها و مکان هایی که در آن قرار دارند منجر می شود. هنگام سفر به این مناطق می توان با خرید صنایع دستی آن منطقه نیز به اقتصاد مردمان آن کمک کرد.

همچنین این اقامتگاه ها که تحت عنوان اکولوژ نیز شناخته می شوند به توسعه طبیعت گردی نیز یاری می رسانند. طبیعت گردان با انگیزه دیدن جاذبه های بکر و طبیعی یک منطقه به اکوتوریسم روی می آورند. هر چند اقامتگاه های بوم گردی ساخته دست بشر هستند اما چنان با طبیعت در آمیخته اند که اکثرا به عنوان یک جاذبه طبیعی در ذهن عامه مردم جای می گیرد.

از آنجا که در ساخت اکولوژها از مواد اولیه منطقه استفاده می شود ساخت و ساز آن نیز هزینه زیادی را بر سازندگانش تحمیل نمی کند.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.