گردشگری و بخش های آن

گردشگری موضوعی است که به ویژه در عصر حاضر دارای طرفداران بسیاری است. عوامل پیدایش گردشگری و اثراتی که از آن ناشی می شوند نیز بسیار زیاد هستند. در بحث گردشگری مفهومی به نام امنیت نقشی اساسی دارد چرا که گردشگری به آن وابسته است. اگر جایی امن باشد، گردشگری پیشرفته ای هم دارد.

 علاوه بر این گردشگری و بخش های آن برای رسیدن به درک متقابل جهانی و صلح بسیار ضروری به نظر می رسد. گردشگری رابطه انسان با انسان و با مکان های دیگر است. هر جامعه ای دارای فرهنگ منحصر به فردی است که سبب تفاوت فرهنگی می شود. همین تنوع فرهنگی عامل به وجود آمدن گردشگری است. تنوع فرهنگی، تنوع زبانی، تنوع معماری، تنوع هنر و بسیاری از تفاوت های دیگر را نیز در پی خواهد داشت. در این راستا گردشگری می تواند به تفاهم بین فرهنگ ها بیانجامد.

از طرف دیگر انگیزهای سفر دارای تنوع زیادی است. گردشگری با هدف تفریح، تجارت، دیدار دوستان، دیدن فرهنگ های مختلف و بسیاری دیگر می باشد. گردشگری گریزی برای رسیدن به آرامش و تحول روحیه نیز است. زمانی که انسان از شرطی شدن و تکرار روزمرگی کار و فعالیت ها خسته می شود در نتیجه به گردشگری فکر می کند. در واقع گردشگری نوعی رهایی از وابستگی ها نیز می تواند باشد.

علاوه بر موارد فوق بسیاری از کشورها برای تنوع بخشی به فعالیت های اقتصادی و چند منبعی کردن درآمدها از گردشگری استفاده می کنند. به خصوص کشورهایی که درآمدهای تک محصولی دارند. کشوری مانند ایران نیز دارای منبع درآمدی نفتی است که برای تنوع بخشی به آن به صنعت گردشگری نیاز اساسی دارد.

با ایده آل مگ همراه باشید تا با تعریف گردشگری و اجزای آن آشنا شوید.

تعریف گردشگری


گردشگری دارای تعاریف متعددی است. ولی اینکه تعریفی جامع و شامل باشد بسیار مهم به نظر می رسد. چون بر اساس تعاریف است که بسیاری از جنبه های این مفهوم برای انسان قابل درک می شود.

سازمان جهانی جهانگردی گردشگری را اینگونه تعریف می کند: مدت زمانی  که در طول آن فرد از مکان معمولی زندگی خود به قصد تفریح یا سایر انگیزهای به مکانی دیگر رفته به صورتی که حداقل یک شب سکونت را در آن مکان داشته و این سفر کمتر از بیست و چهار ساعت نباشد.

در بسیاری از تعاریف داریم که از گردشگری با عنوان صنعت بدون دود نیز یاد می شود. بحث در این مورد که گردشگری صنعت محسوب می شود یا نه بسیار گسترده است و در حوصله این مقاله نمی گنجد.

تعریف گردشگری

بخش های متنوع گردشگری


گردشگری به بخش های مختلفی قابل تقسیم است. گردشگران، جاذبه ها، اماکن اقامتی، تورگردان ها و آژانس های مسافرتی، حمل و نقل از بخش های گوناگون گردشگری به شمار می آیند. در قسمت بعدی سعی می کنیم برای درک هر چه بیشتر گردشگری و بخش های آن از هر کدام از بخش های گردشگری توضیحی مختصر ارائه دهیم.

بخش های متنوع گردشگری

گردشگران

گردشگران کسانی هستند که گردشگری را شکل می دهند. این گردشگر است که عزم سفر می کند و گردشگری را به وجود می آورد.

تعاریف زیادی از گردشگر به عمل آمده است که از بین تمامی آن تعاریف تعریف سازمان جهانی گردشگری در این زمینه دارای اعتبار علمی باشد.

گردشگر کسی است که به مدت بیست و چهار ساعت با هدف تفریخ و گذران اوقات فراغت از محیط معمول زندگی خود به مکانی دیگر مسافرت می کند.

جاذبه ها


این بخش رکن اساسی صنعت گردشگری را تشکیل می دهد. بسیاری از کشورها دارای منابع متنوعی برای گردشگری هستند ولی اینکه جاذبه باشند باید نقد و بررسی شود. منابع فرهنگی، هنری، طبیعی زیادی هستند که می توانند در جهت توسعه صنعت گردشگری از آن ها استفاده کرد. اما اگر این منابع به جاذبه تبدیل شوند می توانند نقش مستقیمی در توسعه گردشگری ایفا کنند. کشور ایران نیز از جمله کشورهایی است که دارای منابع عظیم تاریخی، فرهنگی و طبیعی فراوانی است اما نتوانسته است آن ها را به جاذبه گردشگری تبدیل کند تا این صنعت را رونق بخشد.

اما چگونه می توان منابع را به جاذبه تبدیل کرد که باعث جذب گردشگران به مقصد مورد نظر شود. زمانی یک منبع به جاذبه تبدیل می شود که ارزش افزوده ای در جهت جذب بازار روی آن انجام شده باشد. مثلا زمانی می توان از تخت جمشید یک جاذبه گردشگری قوی ساخت که روی آن فعالیت هایی انجام دهیم. مکان های تفریحی، امکانات رفاهی، وسایل حمل و نقل، اماکن اقامتی را به آن اضافه کنیم که گردشگری که به دیدن آن می آید تنها با کالبد تاریخی آن برخورد نکند بلکه تنوع فعالیت ها را در آن داشته باشد.

تهیه بروشورهایی برای آگاهی دادن به گردشگران، اکران فیلم هایی بازسازی شده از دوران ابهت و عظمت آن و ایجاد ماکت هایی از آن می تواند برای گردشگران بسیار جذاب باشد تا بتوانند به عمق گردشگری و بخش های آن پی ببرند.

تهیه فیلم ها و عکس های تبلیغاتی و بازارپسند از جاذبه های گردشگری نیز می تواند در گسترش بازار گردشگری مفید واقع گردد.

جاذبه ها

جاذبه ها و مکان های دیدنی خوانسار اصفهان

اماکن اقامتی


اماکن اقامتی مثل هتل ها، مسافرخانه ها، کاروان سراها، پانسیون ها، سوئیت ها و… یکی از اجزای اساسی و جدایی ناپذیر صنعت گردشگری و بخش های آن به شمار می آیند. در واقع برای اینکه گردشگر تجربه سفر دل انگیزی را داشته باشد اماکن اقامتی نقشی حیاتی دارند. البته باز در این مورد نیز بحث جاذبه بودن این مکان ها نیز بسیار مهم است.

اینکه چگونه این اماکن می توانند جاذبه باشند نیز جای بحث فراوان دارد. مثلا در ساخت آن ها باید از مواد اولیه و هنرهای معماری بومی منطقه استفاده کرد تا آن هارمونی و هماهنگی با محیط اطراف خود را داشته باشد. علاوه بر این از الگوهای معماری همان منطقه در ساختن آن ها بهره گرفته شود تا بر جذابیت آن ها افزوده شود.

داشتن برنامه هایی همچون موسیقی یا نمایش رقص های موزون منطقه در متنوع کردن تجربه گردشگر حائز اهمیت زیادی است. مثلا در موزه لوور فرانسه از ماکت اهرام مصر در محوطه آن استفاده شده است که این بر ارزش و قدرت جذب کردن این موزه افزوده است.

اماکن اقامتی

هتل‌های لوکس و لاکچری تهران

تورگردان ها و آژانس های مسافرتی


برای اینکه تجربه گردشگر در مکان های گردشگری کامل باشد تورگردان ها و آژانس های مسافرتی نیز نقشی انکارناپذیر در این تجربه ایفا می نمایند. البته بستگی دارد که این تورگردان ها به صورت مستقیم فعالیت کنند یا اینکه واسطه باشند. تور گردان ها و آژانس هایی که به صورت مستقیم فعالیت می کنند محصول را خودشان تولید و برنامه ریزی می کنند. منظور از محصول تجربه گردشگر می باشد. خود آن ها تور را طراحی و برنامه ریزی کرده و به مرحله اجرا در می آورند.

اما آژانس ها و تورگردان های واسطه نقش واسطه گری دارند و محصول را از جاهای دیگر تهیه کرده و به فروش می رسانند. هر دو دسته این تورگردان ها در صنعت گردشگری نقش دارند.

تورگردان ها و آژانس های مسافرتی

حمل و نقل

موتور محرکه صنعت گردشگری بحث زیرساخت ها و به ویژه در زمینه حمل و نقل می باشد. راه های زمینی، هوایی و دریایی از مسیرهای اصلی حمل و نقل گردشگران محسوب می شوند.

راه های زمینی شامل: قطار، اتوبوس، مینی بوس، تاکسی و ماشین های شخصی می توانند باشند. در راه های هوایی وسیله نقلیه هواپیما و ایرلاین ها نقش مهمی دارند. در راه های دریایی نیز کشتی ها، زیردریایی ها، قایق ها از درجه اهمیت زیادی برخوردار هستند.

در بحث حمل و نقل داشتن زیرساخت های خوب و باکیفیت، وسایل نقلیه پیشرفته مثل قطارهای سریع السیر در مرکز توجه قرار دارند. علاوه بر این امنیت این وسایل و راه ها نیز برای گردشگران بسیار مهم است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.