جاذبه های گردشگری راز | شهر اسرار آمیز خراسان شمالی

راز و جرگلان یکی از شهرستان‌های استان خراسان شمالی است که از آب و هوایی کوهستانی و سرزمینی حاصلخیز برخوردار می‌باشد. شهر راز مرکز شهرستان راز و جرگلان است. بخش راز و جرگلان در سال ۱۳۹۲ به شهرستان تبدیل شد در حالی که پیش از آن، بخشی از شهرستان بجنورد بود. منطقه راز که دارای آب و هوای کوهستانی است، در حدود ۴۵ کیلومتری مرز ایران و ترکمنستان و به فاصله ۱۲۰ کیلومتری شمال بجنورد قرار دارد. در ادامه با جاذبه های گردشگری راز بیشتر آشنا خواهیم شد.

 ویژگی های شهر راز

شهر راز

یکی از ویژگی‌های این منطقه درآمد و وضعیت اقتصادی ساکنان این شهر است. مردم شهر راز در محیطی با درآمد کافی که عمدتا از راه دامداری و کشاورزی و باغات حاصل می‌شود، زندگی می‌کنند. ویژگی دیگر این منطقه، زبان ساکنان آن است. مردم شهر راز به زبان رازی (پهلوی اشکانی، زبان قوم پارت) سخن می‌‌گویند. همچنین زبان کردی کرمانجی در این شهر نیز رواج دارد.

شهر راز در طول تاریخ با تغییر و تحولات و دگرگونی‌های زیادی مواجه شده است. سیل و زلزله از جمله حوادث این شهر در طول تاریخ است که بافت شهری و روستایی آن را به هم ریخته و گاهی جمعیت آن در طول تاریخ به ۵۰ هزار نفر هم رسیده ‌است. همه این تحولات را می‌توان به نوعی راز این منطقه دانست که در طول تاریخ در این منطقه وجود داشته است.

راز نامگذاری شهر راز

واژه «راز» شاید در میان خیلی از مردم یک کلمه رازآلود و عجیب باشد. اما باید گفت راز در زمان‌های قدیم جزء سرزمین نساو ابیورد بوده و وجه تسمیه راز نیز به خاطر وجود انگورهای رز در این منطقه بوده است. این انگورها در حال حاضر در دره‌ای وجود دارد و به گویش محلی به دره رزندر معروف است. مردم این منطقه دارای آداب و رسوم جالب و جذاب هستند. این آداب و رسوم منحصر به فرد، در مراسم‌ها و عروسی‌های محلی که گاهی مشترک با سایر اقوام استان است، دیده می‌شوند.

قدمت راز

شهرستان راز و جرگلان از قدمت طولانی برخوردار است. تپه تاریخی “بایر قلعه” و تپه “مجاورسفید” از آثار بجامانده از دوره‌های مختلف در این منطقه است. براساس یافته‌های تاریخی، تپه بایر قلعه، بخش کوچکی از یک استقرار بزرگ روستایی از قرون پنجم هجری قمری تاکنون است. تپه مجاور سفید نیز تقریبا همین ویژگی را در خود دارد یعنی بخشی از استقرار گذشته راز بوده که کاربرد نظامی و حاکمیتی داشته‌ است. گورستان تاریخی راز سومین اثر این مجموعه است که در بخش جنوبی بافت امروزی شهر راز واقع شده است. سنگ نگاره‌های قبور آن، قدمت کاربرد گورستان تا دوران صفوی به عقب را نشان می‌دهد. دراین گورستان همچنین بقایای مقبره موسوم به فخررازی قرار دارد. سنگ قبر این مقبره به طور کامل تخریب شده است.

چهارمین اثر این مجموعه درخت کهنسال “سرو” راز است. این درخت با قدمت ۸۰۰ ساله به عنوان  اثر طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ارگ تاریخی آلمادوشن

ارگ تاریخی آلمادوشن

این ارگ که یکی از جاذبه های گردشگری راز محسوب می شود در بلندترین بخش کوهی استوانه‌ ای شکل و منفرد قرار گرفته‌ است. اسم این اثر از روستای آلمادوشن که نزدیکترین روستا به آن گرفته شده‌ است. ارگ آلمادوشن یک قلعه نظامی است که متعلق به دوران اشکانی تا قرون میانه اسلامی یعنی قرون ۶ و ۷ هجری قمری است. ارگ آلمادوشن از جهت نظامی در یک سیر ۱۵۰۰ ساله یعنی از دوران‌ اشکانی تا قرون میانه اسلامی حائز اهمیت بوده است.

بقعه شاهزاده نبی غلامان

بقعه شاهزاده نبی غلامان

این بنا در ۲۰۰ متری جنوب غلامان و مشرف به آن قرار گرفته‌ است. بقعه شاهزاده نبی غلامان در سال ۱۳۱۸ تجدید ساخت شد. امروزه از ساختمان قدیمی این بنا اثری باقی نمانده است. این بنا به شکل ۶ ضلعی ایوان‌ دار و با مصالح عمده آجر، گچ، ملات گلی و چوب ساخته شده است. بقعه شاهزاده نبی غلامان دارای دو سنگ نوشته یکی بر بالای سر در ورودی و دیگری در بالای سردر ایوان است.

تپه ارگ بالا

این تپه بر بلندای بخشی مسطح از یک کوه با جهت شمال غربی- جنوب شرقی قرار گرفته است. همه استحکامات و ساختارهای این قلعه در بخش جنوبی آن است. قدمت این اثر با توجه به بخش‌های تخریب شده و همچنین با عنایت به تعداد قطعات خمره شکسته در سطح محوطه، یک قلعه نظامی بزرگ از دوران اشکانی است. قلعه ارگ بالا با توجه به وسعت و موقعیتی که در آن قرار گرفته است از جمله مهم‌ترین قلعه‌های نظامی منطقه شمال خراسان است.

محوطه تاریخی راستقان

محوطه تاریخی راستقان

این اثر که یگی دیگر از جاذبه های گردشگری راز به شمار می رود در واقع یک محوطه بزرگ استقرار روستایی قرون ۶ تا ۸ هجری قمری در نزدیکی روستای راستقان است. وسعت این اثر تاریخی از بخش‌های داخلی دره در حاشیه رودخانه شروع و تا ارتفاعات بالادست دره ادامه می ‌یابد. در این منطقه بقایای یک ارگ نظامی در ۱۰۰ متری شرق این محوطه و یک گورستان بزرگ در فاصله ۳۰۰ متری جنوب این محوطه وجود دارد. همه این آثار نشانه‌هایی از وجود یک مجموعه استقراری کامل از قرون میانه اسلامی در این محل است.

بقعه سید بزرگ

بقعه سید بزرگ

این بقعه از بناهای آرامگاهی منطقه با ویژگی معماری محلی است که در ۵۰۰ متری شرق روستای مرزی پرسه ‌سو واقع شده است. معماری این بنا متعلق به دوره تیموری است و در دوره صفوی و قاجار نیز مرمت شده است. ساختمان این بقعه یک بنای چهار ضلعی شکل گنبددار است. این بنا بر سطح یک سکوی مستطیل شکل با مصالح سنگ و ملاط گل ساخته شده است.

صنایع دستی و پوشاک راز

بخشی از مردم راز و جرگلان را اقوام ترکمن تشکیل می‌دهند. خانواده‌های ترکمن به پوشاک اهمیت خاصی قائل هستند. پوشاک اعضای خانواده ترکمن‌ها را زنان این قوم و از مواد گوناگونی‌ چون‌ ابریشم‌، پوست‌، کتان‌ و پنبه‌ تهیه می‌کنند. پوشش‌ ترکمن‌ به سه بخش تن ‌پوش‌ها، پای پوش ها، سرپوش‌ها تقسیم می‌شود. لباس‌‌های‌ زنان‌ ترکمن‌ بسیار متنوع بوده و به زیورآلات‌ آراسته می‌شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code