جاهای دیدنی ایزدشهر ؛ نگین هنری و گردشگری مازندران

امروز می‌خواهیم شما را با جاهای دیدنی ایزدشهر آشنا کنیم. ایزدشهر یکی از شهرهای استان مازندران است که به خاطر بافت ییلاقی، منطقه‌ای با جاذبه های فراوان گردشگری محسوب می‌شود.  این شهر در ۸ کیلومتری غرب محمود آباد و ۷ کیلومتری شرق نور واقع شده است و سالانه میزبان گردشگران فراوانی است. این شهر که در بخش مرکزی شهرستان نور در کنار دریای خزر قرار دارد، از جاذبه‌های بسیار زیبای ساحلی نیز ایزد شهر در سال ۸۴ از ادغام روستای ایزده بازارسر تابع دهستان ناتل کنار و بخش مرکزی شهرستان نور با روستاهای ایزده ساروج‌ محله و امیرآباد کناره از توابع همان بخش تشکیل شده است. ا ایزدشهر دارای محلات مختلفی از جمله محلات اصلی شهر، بازارسر و سادات‌محله در قسمت شرقی و ساروج‌محله (سراج‌محله) در قسمت غربی می‌باشد.

روستای ایزده متعلق به دوره قاجار است یا به عبارتی بنای این روستا از این دوره آغاز شد. این روستا در زمان ناصرالدین‌شاه چنان توسعه و گسترش یافت که به عنوان تیول به میرزا عبدالله نامی (یکی از کارمندان جزء دربار) رسید. در یکی از سفرنامه‌‌های ناصرالدین شاه به آبادی این روستا اشاره‌ای شده‌ است. سفرنامه‌های دیگری نیز به این روستا اشاره دارند که همگی از قدمت این منطقه حکایت می کنند. میرزا ابراهیم، در سال ۱۲۷۵ ه.ق. در سفرنامه‌اش می‌نویسد: به رودخانه بزرگ ایزده که در دو طرف آن خانه و آبادی و یک باب حمام دارد رسیدیم. جهانگردان خارجی نیز خاطراتی از این شهر ذکر کرده‌اند. برای مثال می‌توان به مالکونف روسی در سال ۱۸۵۸ میلادی و ابت انگلیسی در سال ۱۲۵۹ ه.ق اشاره کرد. مکنزی و رابینو نیز در سفرنامه‌های خود از ایزدشهر امرزوی یاد کرده‌اند.

شهر زیبای ایزدهشر در مازندران

مکنزی در سفرنامه خود می‌نویسد: یک فرسنگ بعد از رستم رود به رودخانه گل‌آلود عزت ده رسیدیم….. در دوسوی رودخانه دهکده‌ای به همین نام قرار داشت. تقریباً صد خانه در قسمت غربی آن و نزدیک دریا واقع شده بودند.

ایزدشهر دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که این جاذبه‌ها و دیدنی‌ها شامل آثار تاریخی و طبیعی زیادی می‌شوند. شهرک‌ها و مجموعه‌های مسکونی ایزدشهر، آرام‌شهر، آکام‌شهر، بهار نارنج، پزشکان، زیباشهر، شیلاشهر، دلکده، امیرآباد، آبی‌کنار، آینده‌ساز و کاج‌محل از جمله جاهای دیدنی ایزدشهر به شمار می‌روند قبرستان شهر آقا، امزاده قاسم، آب بندانهای ایزده و امیرآباد، پارک چنگلی ایزدشهر، جاده ایزدشهر به چمستان و ساحل زیبای دریا از جمله دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند.

بنای امام‌زاده قاسم

بنای امام زاده قاسم

از جاذبه‌های گردشگری این منطقه، می‌توان به بنای امامزاده قاسم (علیه السلام) اشاره کرد که در بخش مرکزی شهرستان نور، در مسیر جاده توریستی نور به محمود آباد و کنار دریای خزر در شهر ایزد شهر واقع شده است. بنای ساختمان بقعه با نمایی زیبا و گنبدی طلائی ساخته شده است. این بنا در سال‌های گذشته تخریب شده بود که اکنون در دست بازسازی و مرمت می‌باشد. بنای قبلی این امام زاده دارای حیاط بوده و حدود دو هزار متر مربع مساحت داشت. این محوطه قبرستان عمومی ده نیز محسوب می‌شود.

یک سقانفار(سقاخانه) با دو درخت نارنج قدیمی و در ورودی چوبی بزرگ هم دیگر بخش‌های ساختمان قدیمی این امام‌راده بودند که امروزه همگی تخریب شده‌اند. در بیرون محوطه میدان‌گاهی قرار دارد که محل برگزاری مراسم عزاداری و شبیه‌خوانی می باشد. وسط این میدان، یک درخت اوجای قدیمی وجود دارد که عمر آن با عمر بنای امام زاده یکسان است . بنای فعلی به همت اهالی و خودیاری آنها بازسازی شده است .

حمام‌های قدیمی میرزا آقا‌خانی

حمام تاریخی

حمام‌ها از دیگر حاهای دیدنی ایزدشهر محسوب می‌شوند. در زمان میرزا آقاخان نوری (صدرالعظم ناصرالدین شاه )، حمام‌های خزانه‌ای ایزده ( بازارسر و سراج محله ) بنا شدند تا بهداشت و نظافت مردم بیشتر و ابتلا به بیماری‌های مختلف در آنان کمتر شود. برای احداث این حمام‌ها، کندن چاه آجری در سواحل مازندران به ویژه در نور رواج یافت. مردم  یاد گرفتند که چگونه چاه بکنند و با خلنگ یا طناب و سطل ، آب بیرون بیاورند و بخورند. برای کندن چاه محوطه ای را به شکل قیف می کندند تا به آب برسند ، به آب می‌رسیدند دیوار چینی می‌کردند و بالا می‌آوردند و بعد دور دیوار را با همان خاک پرمی‌کردند.

موزه گالری “دیدی”

موزه گالری دیدی ایزدشهر

ایزدشهر علاوه بر جاذبه‌های تاریخی دارای نمادهای گردشگری هنری نیز می‌باشد. این شهر مجموعه‌ای را در خود جای داده است که بسیار دیدنی است و می‌تواند به تنهایی بهانه‌ای باشد برای سفر به این شهر ساحلی. موزه گالری “دیدی” را می توان نگین مرکز هنری مازندران و ایران توصیف کرد که برای چهره‌های برجسته هنرهای تجسمی و گالری‌های مطرح کشور تحسین‌برانگیز است. در این موزه می‌توان سایر امکانات تفریحی را نیز مشاهده کرد و همین موضوع یک گردشگری دلپذیر و راضی کننده را برای شما به ارمغان می‌آورد. در کنار این موزه گالری ،پازل لذت بردن شما در رستوران،کافی شاپ و خانه‌کتاب این مجموعه کامل می شود.

رستوران چیپوتله

رستوران چیپوتله ایزدشهر

وقتی از گشت و گذار در شهر خسته شدید و وقت ناهار یا شام فرا رسید؛ بهترین مکان می‌تواند یک رستوران خوب و مناسب برای رفع خستگی و صرف غذای مخصوص باشد. رستوران چیپوتله مازندران دارای دکوری خاص و زیبا می‌باشد که بسیار با سلیقه در کنار هم قرار گرفته‌اند. طعم غذاهای رستوران چیپوتله مازندران بسیار لذیذ می‌باشد و تا مدت‌ها در یاد شما باقی می‌ماند. راه دسترسی به رستوران چیپولته بسیار راحت می باشد. شما بعد از رستم رود، رو به روی شهرک مخابرات ایزدشهر می‎توانید اوقات خوشی را در این رستوران با عزیزانتان بگزانید. یک وعده صرف غذا در این رستوران شما را کاملا قانع خواهد کرد که چرا چیپوتله در زمره‌ی جاهای دیدنی ایزدشهر قرار گرفته است.


با شهرهای توریستی استان مازندران بیشتر آشنا شوید:

معرفی شهر رویان در استان مازندران به همراه تصاویر

جاذبه های گردشگری نمک آبرود در استان مازندران

جاذبه های گردشگری بهنمیر ؛ شهری زیبا در میان ساحل و جنگل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.