جاهای دیدنی بندرگز | شهری مملو از درختچه های گز

بندرگز با جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوان در استان گلستان قرار دارد. این شهر مملو از درختچه‌های گز است. با رویش درختچه های گز در زمین‌های نیمه شور قسمت شمالی  شهر بندر گز و قرار گرفتن شهر در کنار دریای خزر، این شهر بنام “بندر جز” معروف شد. در دوره پهلوی در سال ۱۳۱۶ شمسی کلمه جز که معرب گز می‌باشد، مجدداً به گز تبدیل و از آن پس به نام بندر گز نامیده شده است. این شهر از جاذبه‌های فراوان گردشگری برخوردار است که چشمه‌ها، جنگل‌ها و آبشارها در کنار دریای خزر، مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی بندر گز را تشکیل می‌دهند.

بندر گز در منتهی‌الیه غرب استان واقع شده است، از طرف جنوب به شهرستان دامغان، از طرف غرب به شهرستان بهشهر از طرف شرق به شهرستان کردکوی و از جهت شمال به خلیج گرگان مرتبط است.

قدمت بندرگز

بندرگز از شهرهای تاریخی استان گلستان است. مار‌قلعه، عروس‌ قلعه و قدیم ‌قلعه از بناهای تاریخی این شهر می‌باشند. تپه‌های باستانی از جاهای دیدنی بندر گز محسوب می‌شوند.  این بندر از زمان محمد شاه قاجار در سال ۱۲۶۲ هجری قمری با احداث یک انبار بزرگ کالا توسط روس‌ها به عنوان قطب مهم اقتصادی و تجاری منطقه استرآباد محسوب شد.

از پیدایش اولیه شهر بندرگز اطلاع دقیقی در دست نیست ولی با مراجعه به اسناد تاریخی می‌توان گفت بندرگز از قدمت تاریخی بسیاری برخوردار است؛ به طوری که شاه اسماعیل صفوی برای تسخیر نواحی شرقی دریای خزر به بندرگز مراجعه کرده است. این موضوع نشان می‌دهد بندرگز در آن زمان روستایی (به نام کناره) بیش نبوده و بعدها در دوره کریم خان زند به علت ارتباط با روسیه تزاری که در شمال شهر وجود داشت با جهش ویژه اقتصادی روبرو می‌شود.

جاهای دیدنی بندرگز

دیدنیهای بندر گز

بندرگز از جاذبه‌های گردشگری منحصر به فردی برخوردار است. ساختمان گمرگ سابق بندرگز، چشمه قلقلی، قبرستان کهنه بندرگز، دیوار تمیشه باغو کناره بندرگز، قلعه سر محله بندرگز، جر کلباد در قسمت غرب روستای کهنه کلباد و دین تپه در قسمت جنوب روستای کهنه کلباد از جاذبه‌های گردشگری این بندر محسوب می‌شوند

تپه گل افرا، ورگدین تپه، سنان تپه، اسکله توریستی، ساحل دریا، توسکا چشمه، چشمه بلبل، جنگل باغو، جنگل وطنا، فانوس دریایی، خلیج گرگان، سیکاپل، ساختمان دادگستری، کافر قلعه، قلعه سر محله، کهنه قلعه، قلعه نوده تپه، عروس قلعه،امامزاده حبیب الله و امامزاده سفید چال نیز دیگر جاهای دیدنی بندرگز را تشکیل می‌دهند.

خلیج گرگان

 خلیج گرگان در بندرگز

این خلیج و شبه جزیره میان در ضلع شمالی این شهرستان واقع شده‌اند. محدوده محل مناسبی برای فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه پرندگان و آبزیان است. از طرفی مجتمع ساحلی بندرگز نیز موقعیت قابل توجهی از نظر جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد. در ضلع جنوبی هم در میان جنگل‌های پهن برگ گردشگاه‌هایی وجود دارد که از جذابیت‌های گردشگری برخوردار هستند. رودهای فصلی متعددی که از کوه‌های البرز سرچشمه می‌گیرند در بندرگز جریان داشته که در انتها به دریای خزر می‌ریزند. از این رودخانه‌ها می‌توان به نو کنده، جفا کنده، گز، ول افرا و طناع اشاره کرد که در کنار خلیج گرگان قرار دارند.

آب و هوای این بخش معتدل و مایل به گرم و مرطوب است. انواع رستنی‌ها از قبیل درختان جنگلی و گیاهان علوفه‌ای و دارویی و صنعتی در منطقه وجود دارند. رستنی‌های منطقه شامل درختان توسکا، بلوط، ممرز، نمدار، راش، ازگیل و گیاهانی با کاربرد دارویی از جمله گل گاوزبان، گل بنفشه، گل ختمی و بارهنگ است که در بیش تر نقاط این شهرستان می‌رویند.

پوشش گیاهی مرتعی برای چرای دام‌ها نیز به میزان کافی در این منطقه موجود است. شهرستان بندر گز گونههای مختلفی از حیات وحش را در خود جای داده است. انواع جانوران از قبیل شغال، گرگ، گراز وخرس از عمده‌ترین پستانداران این منطقه محسوب می‌شوند. گونه‌های مختلف پرندگان از جمله کبک، قرقاول، سار، تیهو، مرغابی وحشی و پولا از جمله مهم‌ترین پرندگان این شهرستان به حساب می‌آیند. انواع ماهیان رودخانه‌ای نیز در این منطقه به فراوانی یافت می‌شوند.

جنگل نرگسی

جگل نرگسی در بندرگز

این جنگل یکی از جاهای دیدنی بندرگز است. در این جنگل حیواناتی نظیر روباه، گربه وحشی، شغال، خرس، گراز وحشی ، عقاب و انواع پرندگان شکارچی و بسیاری از حیوانات وحشی بسیار زیبا در حال زندگی می‌باشند.

این جنگل در فاصله ۱۲ کیلومتری شهرستان بندرگز واقع شده‌ است. جنگل نرگسی یکی از مناطق بسیار دیدنی استان گلستان است که همه ساله با فرارسیدن ایام سال نو و تابستان پذیرای بسیاری از علاقه مندان و مسافران عزیز به استان گلستان است. جنگل نرگسی در غرب استان گلستان واقع شده است و از روستا های لیوان غربی ، لیوان شرقی ، تلور و همچنین شهر نوکنده قابل دسترسی است. در این جنگل حیواناتی نظیر روباه ، گربه وحشی ، شغال ، خرس ، گراز وحشی ، عقاب و انواع پرندگان شکارچی و بسیاری از حیوانات وحشی بسیار زیبا در حال زندگی می‌باشند.

پارک جنگلی باغـو

این پارک جنگلی به خاطر جاذبه‌های گردشگری سالانه میزبان تعدادی زیادی از گردشگران است. این پارک جنگلی در ۱۳ کیلومتری و در ضلع جنوب شرقی شهرستان بندر گز قرار دارد. مسیر دسترسی به این پارک آسفالته و شوسه بوده و جنب روستای باغو شهرک صنعتی باغو قرار دارد و یکی از مکان‌های جذاب برای گردشگران و مسافران است.

ساحل نوکنده

ساحل نوکنده در بندر گز

این شهر به علت موقعیت خاص جغرافیایی و وجود جنگل‌های انبوه جهان مورا در جنوب آن و داشتن آب و هوای معتدل و خاک مساعد، از پیشرفت نسبتاً خوبی برخوردار است. نوکَنده یکی از شهرهای شهرستان بندر گز در استان گلستان است. ناهمواری‌های نوکنده همانند سایر مناطق اطراف شامل دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای می‌باشد. قسمت کوهستانی آن، بخشی از رشته کوه البرز است که دارای پوشش گیاهی جنگلی انبوه و مراتع مختلف است و به نام جنگل‌های جهان مورا نامیده می‌شود. از اماکن دیدنی نوکنده می‌توان به جنگل نوکنده، دریای نوکنده و امام زاده حبیب اله نوکنده اشاره کرد.


با مناطق بکر و گردشگری استان گلستان بیشتر آشنا شوید:

جاذبه های دیدنی گالیکش | شهری زیبا در استان گلستان

جاهای دیدنی آق قلا | شهر گل فشان ها در استان گلستان

جاذبه های گردشگری کردکوی | بهشت گمشده گلستان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code