سفر به کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کجاست

انگار قرار نیست که سفر ما به مناطق کویری و همینطور استان اصفهان پایانی داشته باشد؛ عجیب و حیرت‌انگیز است که کویرهای ایران به قدری زیاد هستند که با هر بار جستجو  با مناطق کویری دیگری آشنا می‌شویم و جالب‌تر این است که می‌توان هر کدام از آن‌ها را خاص و منحصر به فرد دانست.  مقصد ما این بار کویر مرنجاب است که برای بازدید از آن باید راهی استان اصفهان شویم. این سفر را همراه ما باشید.

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب در استان اصفهان و شمال شهرستان آران و بیدگل واقع شده است. آران و بیدگل نیز از توابع شهر کاشان است و عجیب نیست که جاذبه‌ای منحصر به فرد را از شهر کاشان به شما معرفی کنیم، چرا که کاشان نیز همانند اصفهان دارای دیدنی‌های با ارزش زیادی است.

برای رفتن به کویر مرنجاب باید از آران و بیدگل ۵۳ کیلومتر مسیر را طی کنید و از کاشان تا کویر،  این مسیر از ۵۳ به ۶۲ کیلومتر تغییر پیدا می‌کند و اما اگر از اصفهان بخواهید به این مقصد سفر کنید باید مسیری ۷۲۰ کیلومتری را پشت سر بگذارید.

مسیر دسترسی به این منطقه از تهران تا آران و بیدگل نیز متفاوت خواهد بود؛ از تهران که حرکت کنید، باید مسیری را به عنوان خروج از شهر تهران انتخاب کنید که شما را در آزاد راه تهران- قم قرار دهد. پس از گذر از عوارضی قم، مسیر بعدی شما آزاد راه قم- کاشان خواهد بود، در این مسیر چندین روستا را با نام‌های مشکات و سن سن و آب شیرین باید پشت سر بگذارید.

کویر مرنجاب

از چند روستای نام برده شده که عبور کردید، روستای بیدل مسیر بعدی شما خواهد بود که از طریق یک فرعی می‌توانید وارد مسیر این روستا شوید. مسیر بعدی روستای کوچک علی آباد و بعد نوش آباد خواهد بود.

نوش آباد آخرین مسیری است که شما را به سمت آران و بیدگل هدایت می‌کند. به شهر آران و بیدگل که رسیدید به دنبال بلواری به نام ارتش بگردید و از این بلوار مسیری را طی کنید تا  به  جاده مرنجاب برسید، اما از این جاده نیز ۴۵ کیلومتر مسیر را فقط باید تا کاروانسرای مرنجاب طی کنید و بعد ۵ کیلومتر دیگر تا بتوانید به دریاچه نمک و منطقه اصلی مرنجاب برسید.

جاهای دیدنی اصفهان در شب

علت نامگذاری این کویر به مرنجاب

در زمان‌های بسیار دور به علت کمبود و یا به نوعی نبود امکانات همه‌ی کارها به سختی انجام می‌شد و این سختی در خصوص تهیه آب، بیشتر از هر کار دیگری بود. در مناطق کویری نیز مردم آن زمان برای رسیدن به آب ناچار به کندن چاه بوده‌اند و ماسه‌ای بودن زمین منطقه مرنجاب این سختی را دو چندان کرده است، به همین خاطر مردم محلی به این منطقه، لقب مرد رنج آب را دادند و به مرور زمان به مرنجاب تغییر پیدا کرده است.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

ریگزارها و تپه‌های شنی بخش زیادی از کویر مرنجاب را پوشش داده‌اند و به طور کلی می‌توان در خصوص این کویر زیبا و ارزشمند، به غنی بودن پوشش گیاهی آن اشاره کرد. دم گاوی، بوته‌های قیچ، درختچه‌های گز، اسکنبیل، ارته و… از جمله گیاهانی هستند، که پوشش گیاهی کویر مرنجاب را تشکیل داده‌اند.

پوشش جانوری

اما در خصوص پوشش جانوری این کویر باید بگوییم که غنی‌ترین پوشش جانوری را از میان تمامی کویرهای ایران، فقط در کویر مرنجاب می‌توان دید. یوزپلنگ، مارمولک، عقاب، شاهین، گرگ و بسیاری دیگر از حیوانات که وجودشان در این منطقه همه را متعجب و شگفت‌زده می‌کند. یکی از دلایلی که برای بقا و سکونت این حیوانات در مرنجاب می‌توان بیان کرد، وجود آب و غذای کافی برای زیستن آن‌هاست.

جاذبه های گردشگری استان اصفهان

بهترین زمان سفر به مرنجاب

قطعا همه خوب می‌دانیم که سفر به مناطق کویری در فصل تابستان اصلا لذت بخش نیست، بلکه آزار دهنده نیز می‌تواند باشد. اما اگر می‌خواهید در شرایط آب و هوایی بخصوصی از این کویر و جاذبه‌های آن دیدن کنید، پس سفر خود را به این منطقه در فصل پاییز و یا زمستان برنامه ریزی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.