معرفی جاذبه های گردشگری صومعه سرا

صومعه سرا به عنوان یکی از شهرهای استان گیلان در ۲۵ کیلومتری رشت مرکز استان قرار دارد. این شهرستان از پررونق ترین مناطق شمالی کشور در بخش کشاورزی است.

این شهر در کنار ظرفیت ها و پتانسیل های کشاورزی، از جاذبه های گردشگری فراوانی برخوردار است که سالانه میزبان خیلی از گردشگران است. یکی از جاذبه های گردشگری این شهر را همین مزارع سرسبز شالی و مناطق جنگلی و جلگه های این منطقه تشکیل می دهد.

محصولات عمده این شهرستان برنج، چای، نیشکر، کرم ابریشم و چوب صنعتی صنوبر است. شرایط آب وهوایی صومعه سرا به گونه ای است که مستعد رشد و توسعه کشاورزی است. شهرستان صومعه سرا دارای سه بخش مرکزی، تولمات، میرزاکوچک جنگلی و هفت دهستان کسما، طاهر گوراب، ضیابر، هندخاله، لیفشاگرد، گوراب زرمیخ، مرکیه، و سه شهر سرصومعه سرا، مرجغل، گوراب زرمیخ و یکصد و پنجاه و دو روستا است.

صومعه سرا شهر جدیدی است و به همین دلیل اغلب ساختمان های آن نوساز می باشد. با وجود این، صومعه سرا از قدمت تاریخی برخوردار است و در بازار این شهر مناره ای از سلجوقیان برجای مانده است. این مناره حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد.

جاذبه های گردشگری خمام

محوطه تاریخی هفت‌دغنان

صومعه سرا | هفت دغنان

صومعه سرا به دلیل قدمت ۱۲۰۰ ساله از آثار تاریخی زیادی برخوردار است که محوط تاریخی هفت دغنان از جمله آن است. این محوطه تاریخی در بخش مرکزی، دهستان ضیابر و روستای بهمبر قرار دارد. محوطه هفت دغنان در منطقه گسکر صومعه سرا قرار دارد و در گذشته مرکز حکومت گسکرات بوده است.

بقایای به جا مانده شهر تاریخی هفت دغنان حکایت از یک منطقه باستانی دارد. در سال ۱۳۸۲ باستان‌شناسان بقایایی از یک گورستان دوره اسلامی را در آن شناسایی کردند. در این گورستان، اجساد به صورت نامنظم دفن شده بودند که بنا بر فرضیه باستان‌شناسان این امر به دلیل وقوع حادثه‌ای همچون زلزله، بیماری یا جنگ اتفاق افتاده است.

این محوطه جزو آثار ملی است. این شهر تاریخی اکنون در میان پوشش گیاهی انبوه پنهان مانده است. با اینحال در این محوطه تاریخی آثاری از برجستگی های مربوط به ابنیه قدیمی دیده می شود که دورتا دو آن پوشیده از گیاهان و درختچه است.

پل گازروبار

صومعه سرا | پل کسما

این پل متعلق به دوره صفویه می باشد که در جاده رشت به صومعه سرا واقع شده است. پل گازروبار سال ۱۳۷۵ به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است. ارتفاع این پل ۱۶ متر نسبت به سطح دریا قرار دارد ودر دوره قاجار بازسازی شده است.

یک چشمه اصلی در مرکز و چهار چشمه فرعی در دو طرف ساختمان این پل را تشکیل می دهد. این پل از آجر ساخته شده است. پل گازروبار در سال های اخیر مرمت شد.

پل مناره بازار

صومعه سرا | پل مناره بازار

قدمت این پل به دوره صفوی می رسد و در نزدیکی روستای مناره بازار ، ۹ کیلومتری شمال غرب صومعه سرا و بر سر راه قدیمی رشت – آستارا واقع شده است. این پل در ادوار مختلف از حوادث طبیعی مصون نماند چنانکه دهانه های آن در جریان سیل های دوره اخیر منهدم شده است.

این پل در مجموع ۶۶ متر طول، دارای دو دهانه وسیع به عرض ۱۰/۱۵ (دهانه شمالی) و ۸۰/۱۲ متر بوده است . در ۲ کیلومتری غرب پل ، مناره ای منسوب به دوره سلجوقی وجود دارد که نام «مناره بازار» به جهت آن است. رود تنیان، سیاو رود و پلنگ رود ، کمی بالاتر از این پل به یکدیگر پیوسته و از زیر پل عبور می کنند.

پل کسما

صومعه سرا | پل کسما

 

این پل متعلق به دوره شاه عباس است. پل کسما در سه کیلومتری کسما – از توابع صومعه سرا – و در مسیر راهی واقع است که به دستور شاه عباس اول ساخته شده است.

پل کسما ۲۵ متر طول و ۲۰/۴ متر عرض دارد و ارتفاع دهنه های بزرگ آن از سطح اب به ۵ متر می رسد. بنا دارای پنج دهانه کوچک و بزرگ آجری است که یکی از طاق های اصلی آن فرو ریخته و پایه های آن دارای آب برهایی برای سهولت جریان رودخانه است.

بازار هفتگی

صومعه سرا | بازار هفتگی

بازارهای هفتگی از جمله مکان های دیدنی شهرهای گیلان است. این بازار معمولا در طول هفته در شهرهای مختلف این استان برپا می شود و در صومعه سرا نیز این بازار در ایام سال برپاست.

در این بازار اغلب مایحتاج مردم محلی و غیر محلی وجود دارد. محصولات این بازارها عمدتا تولید روستایی و کشاورزان است که در این بازارها عرضه می کنند.

در بازار یکشنبه صومعه‌سرا، زنان روستایی از سویی فروشنده و از سوی دیگر خریدار هستند.

در این بازار نیشکر، دوشاب، انواع سبزی‌ها، مرغ و تخم‌مرغ و فرآورده‌های دامی را که حاصل کار و فعالیت آنان است، در یکشنبه بازار به فروش می‌رسانند و عواید آن را در همان بازار به مصرف خرید لوازم ضروری زندگی به ویژه پوشاک می‌رسانند.

بقعه پیر موذنان

صومعه سرا | بقعه پیر موذنان

بقعه پیر موذنان از زیارتگاه های این منطقه است که از قدمت طولانی برخوردار می باشد. در این محل فرمان های مختلف از حاکمان آن زمان دیده می شود یکی از این فرمان ها مربوط به سال ۱۵۳۲ میلادی است.

در این مکان همچنین فرمانی متعلق به شاه عباس دوم نیز دیده می شود که مربوط به سال ۱۶۴۲ میلادی است. همچنین فرمان دیگر مربوط به شاه تهماسب دوم است که در ۱۱۳۷ هجری(۳۰-۱۷۳۴م)نوشته شده و دارای مهر فرمانده کل امپراتریس آن می باشد.

پناهگاه حیات وحش سلکه

صومعه سرا | پناهگاه سلکه

صومعه سرا همچنین دارای پناهگاه های حیات وحش هست که معمولا یکی از مقاصد گردشگران می باشد. منطقه پناهگاه حیات وحش سلکه در محدوده ای به مساحت ۳۶۰ هکتار به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین گردید که در قسمت جنوبی تالاب انزلی و در محدوده شهرستان صومعه سرا قرار دارد.

پناهگاه حیات وحش سلکه یکی از تالابهای با ارزش شمال کشور است که سالانه تعداد متنابهی از پرندگان مهاجر در این تالاب زندگی می نمایند.

بخشی از این منطقه به صورت تالابی و بخشی دیگر آن بصورت چمنزار و مرتع بوده که از نظر زیستگاه انواع غازها فوق العاده حائز اهمیت است. این پناهگاه زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی است و همین موضوع زیبایی های خاصی به این محیط بخشیده است. پل خشتی گوراب تولم و حمام کسماء از دیگر آثار تاریخی صومعه سرا است.

مکان های دیدنی و تاریخی بیله سوار اردبیل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.