معرفی شهر انبارآلوم به همراه جاذبه های گردشگری + تصاویر

 

معرفی شهر انبارآلوم ، سرزمینی هموار و دشت

انبار آلوم یکی از شهرهای گردشگری در استان گلستان می باشد که در سرزمینی هموار و دشت زیبا قرار گرفته است. این شهر از توابع شهرستان آق‌ قلای این استان و مرکز بخش جدیدی به نام بخش وشمگیر است. رودخانه گرگانرود در سمت جنوب شرق، دریاچه سد وشمگیر در ۱۰ کیلومتری غرب شهر و دریاچه اینچه در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرق شهر واقع شده است. این شهر در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر آق قلا و ۵۰ کیلومتری شهر گرگان قرار دارد.

شهر انبارآلوم در استان گلستان

در این منطقه رودخانه گرجوان پس از انحراف به سوی غرب و آمیختن با رودخانه چاه علی‌ در سه کیلومتری شرق انبار آلوم، به گرگان رود می‌ریزد. کشاورزی در این منطقه رونق دارد و انبار آلوم از مناطق عمده کشت پنبه در استان گلستان است و یک کارخانه تمام‌ اتوماتیک دانه ‌بندی و بوجاری در این شهر قرار دارد.

کشاورزی

کشاورزی شهر انبارآلوم

در معرفی شه انبارآلوم باید به این نکته توجه داشت کهخیلی از ساکنان آن در بخش کشاورزی فعال هستند و سالانه مقادیر زیادی محصولات کشاورزی تولید می کنند. این تولیدات علاوه بر مصرف خانوادگی، به سایر نقاط کشور نیز صادر می شود. این شهر در حاشیه شمالی رودخانه گرگان قرار گرفته و امتداد آن تا مرز کشور ترکمنستان بیابان و دشت، صحرا است و مردم آن به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند.

وسعت اراضی باغی این شهر ۳۰ هکتار باتولید ۲۷ تن در سال واراضی زراعی ۱۰۸۴۲ هکتار می باشند. زراعت در این شهر به صورت دیم و آبی صورت می گیرد. تعداد واحدهای بهره برداری از اراضی دیم بیشتر از اراضی آبی می باشد و محصولات زراعی این شهر شامل گندم، جو، پنبه و محصولات باغی شامل اوکالیتوس و زیتون می باشد. دامداری در این شهر از رونق چشمگیری برخوردار است به طوری که بعد از زراعت فعالیت اصلی ساکنین را تشکیل می‌دهد. اراضی کشاورزی از طریق سد وشمگیر و ۱۰ حلقه چاه عمیق مشروب می‌شوند. آب سد وشمگیر از طریق شبکه آبرسانی به اراضی زراعی منتقل می‌گردد.

ویژگی های اقلیمی

انبارآلوم دارای آب و هوای معتدل و مطبوع است. این منطقه نه زیاد گرم است و نه زیاد سرد. این ویژگی آب و هوایی محبوب خیلی از گردشگران است. متوسط درجه حرارت سردترین و گرم‌ترین ماه سال به ترتیب برابر با ۷/۶ و ۴/۲۸ درجه سانتی‌گراد در دی و مرداد ماه می‌باشد. درجه حرارت حداکثر برابر ۷/۲۳ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. بیشترین و کمترین متوسط حداکثر دما در تیر (۸/۳۴ درجه سانتیگراد) و دی ماه (۹/۱۲ درجه سانتیگراد) است.

متوسط درجه حرارت حداقل برابر ۳/۱۱ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. کمترین و بیشترین متوسط دما به ترتیب برابر ۴/۱ و ۹/۲۱ درجه سانتی‌گراد می باشد.

قدمت انبارآلوم

این شهر از قدمت طولانی برخوردار است. سابقه سکونت شهر انبارآلوم به ۲۰۰ سال پیش بر می‌گردد. سکونت خانوارهای دامدار و برپاکردن آلاچیق‌ای خود در کنار هم تشکیل روستایی به نام انبارالوم را دادند در آن زمان این روستا تنها محل ییلاق دامداران بوده است. و زمستان‌ها آلاچیق‌های خود را جمع می‌کردند، به مرور زمان با احداث آلونک‌های چوبی و گلی در این روستا سکونت دائم یافته‌اند.

آداب و رسوم مردم انبارآلوم

مراسم طلب باران

بسیاری از مردم این شهر ترکمن هستند. این ترکیب جمعیتی باعث شد که فرهنگ این منطقه نیز تحت تاثیر این جمعیت قرار گیرد.‌ در میان ترکمن‌ها، جشن‌ها اکثراً جنبه مذهبی دارند و به آنها بایرام گفته می‌شود، مانند (قربان بایرام) عید قربان، (اراز بایرام) عید فطر و نیز آخرین چهارشنبه ماه صفر یا چهارشنبه سیاه که در پایان ماهی که در آن بلا زیاد است مراسمی برپا می‌کنند. همچنین جشن رمضان به مناسبت نیمه رمضان و جشن نیمه ماه شعبان و آق‌قویین. از اعیاد دیگر می‌توان به مولودی و مراسم طلب باران اشاره کرد. توجه به ظرفیت‌های فرهنگی اقوام ایرانی و معرفی درست آن توسط فرهیختگان گامی مؤثر در جهت تقویت هویت ملی و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن محسوب می‌شود.

بازار انبارآلوم

بازار از مکان‌های دیدنی و گردشگری انبار آلوم محسوب می‌شود. در این شهر اقوام مختلف از جمله سیستانی ، ترکمن و بلوچ در کنار هم زندگی می کنند. فاصله از شهرهای بزرگ و مشکلات رفت و آمد باعث شده در تعدادی از شهرها و روستاهای استان گلستان بازار هفتگی دایر شود. به علت بیکاری و کمبود اشتغال در استان گلستان بسیاری از مردم به کسب و کار دستفروشی روی آورده اند. در روز یکشنبه هر هفته در شهر انبار آلوم بازار هفتگی متنوع ایجاد می شود .

معرفی شهر انبارآلوم : صنایع دستی

معرفی شهر انبارآلوم : صنایع دستی

صنایع دستی از جمله جاذبه‌های گردشگری استان گلستان از جمله شهر انبار آلوم است. هنرمندان و فعالان این صنعت، علاوه بر تامین معیشت خود از این راه، به جذب بیشتر گردشگران نیز کمک می‌کنند. در این استان و شهر انبارآلوم تولید صنایع دستی خاص منطقه رایج است که مهم‌ترین آنها قالی، گلیم، پلاس و جاجیم، ساخت زیورآلات، سوزندوزی، ابریشم دوزی و نمد مالی می‌باشند

در این شهر سیستانی‌ها، ترکمن‌ها و بلوچ‌ها زندگی می‌کنند که عمده‌ترین صنایع دستی رایج در استان گلستان، قالی بافی است که صرفاً در بین زنان ترکمن رایج است. زنان و دختران ترکمن از روزگاران بسیار کهن به قالیبافی اشتغال داشته و این هنر را از نسلی به نسل دیگر انتقال داده اند و نیز یکی از عمده ترین راههای معیشت در بین ترکمانان، قالی بافی بوده است. در ایران بهترین قالیهای ترکمن به وسیله ایل تکه بافته می‌شوند که مرکز اصلی این ایل در چهارده فرسنگی شمال غربی گنبد کاووس است. ایل آتابای و ایل جعفر بای نیز در بافت قالیهای نفیس مشهورند.

از میان عشایر ایران، هیچ یک همانند ترکمن‌ها، هنر جواهر سازی را به کمال نرسانده‌اند. زنان ترکمن از کودکی با انواع زیورهای طلا، نقره و سنگ‌های تزئینی آشنا شده و خود را با آن می‌آرایند. استفاده از زیور در نزد ترکمن‌ها نه تنها جنبه خود آرایی و تزیینی داشته و دارد، بلکه از جنبه اقتصادی و فرهنگی نیز حائز اهمیت بوده است.


مطالب مرتبط:

جاهای دیدنی جلین | شهری با جاذبه های کشاورزی

جاهای دیدنی نگین شهر | شهری با قومیت های مختلف

جاهای دیدنی فاضل آباد | شهری خوش آب و هوا و به یاد ماندنی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code