چابکسر کجاست ؟ جاذبه های گردشگری چابکسر

 چابکسر کجاست و چه دیدنی هایی دارد ؟ برای پاسخ این سوال با ایده آل مگ همراه باشید .
شهرستان چابکسر یکی از زیباترین مقاصد توریستی در استان گیلان به شمار می رود . این شهر به دلیل فاصله بسیار کم با کوه و دریا مورد توجه قرار گرفته است . اين شهر در انتهای بخش شرقی استان گیلان واقع شده و  از شمال به درياي خزر، از شرق به شهرستان رامسر در استان مازندران، از جنوب به رشته کوه البرز و از غرب به کلاچاي محدود شده است.

چابکسر از نظر ویژگی جغرافیایی از وضعیت فوق العاده ای برخوردار است به گونه ای که در نزدیک ترین فاصله ممکن با رشته کوه البرز و دریای خزر قرار گرفته است . همین موضوع بر جذابیت های این منطقه به شکل قابل ملاحظه ای افزوده است. در این شهر فاصله بین کوه و دریا کمتر از ۱۳۰۰متر است و گردشگران دراین نقطه شاهد تلاقی دو پدیده زیبای کوه و دریا هستند.

چابکسر کجاست ؟ چابکسر روی نقشه

 

چابکسر روی نقشه

کشاورزی در چابکسر

خیلی از مردم و ساکنان این شهر در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند و از این راه امرار معاش می کنند. کشاورزان این شهر چهار محصول برنج،  چاي، مرکبات و کيوي تولید می کنند. در فصل  نشا ، عملیات شالی کاری زیباترین مناظر را در این منطقه ایجاد می کند و برای گردشگران بسیار دیدنی و مسرت بخش است. کاشت و برداشت برنج در فصول بهار و تابستان صورت می گیرد .

کشاورزی در چابکسر

چای از محصولات دیگر این منطقه است که بوته های آن همیشه سبز و خرم است و حتی در پاییز و زمستان طبیعت سبزی در این منطقه ایجاد می کند. مرکبات بخش دیگری از اقتصاد مردم چابکسر را تشکیل می دهند که نهال و درخت این محصول نیز همیشه سبز است.

کیوی از محصولات دیگر این منطقه است که در سال ها و دهه های اخیر رواج بیشتری در چابکسر پیدا کرده است و اکنون بخشی از اراضی این منطقه زیرکشت این محصول رفته است. همه این مزارع و باغات دیدنی و زیبا هستند و مناظر بسیار زیبایی را برای بیننده ایجاد می کنند.

دیدنی های چابکسر

دیدنی های چابکسر

دیدنی های این شهر به همین جا محدود نمی شوند . چشمه ها، استخرهای طبیعی، قلعه و پل ها، دیگر جاذبه های این شهر می باشند. چشمه دمکش، استخر طبیعی خشکه سرا در منطقه سرولات، قلعه بندبن قاسم آباد، قلعه شاه سیروس سرولات و پل بزرگ چابکسر به سمت کلاچای از دیدنی های گردشگری این منطقه می باشند.

در چابکسر همچنین بقعه آقا سید ابوجعفر ابیض (سال وفات ۳۴۵ هـ ق) به عنوان یک مکان زیارتی وجود دارد که عده زیادی از زائران و گردشگران را به این سمت می کشاند. این شهر در طول ایام سال پذیرای مردم محلی است که برای زیارت به این مکان می آیند.

چشمه دمکش

چشمه دمکش

این چشمه از جمله جاذبه های طبیعی این منطقه است که فضای زیبا و جذابی در آن خلق کرده است. این چشمه در ۵ کیلومتری غرب چابکسر زیر درختان تنومند قرار دارد و آب آن بر خلاف چشمه های معمولی دیگر با قطع و وصل همراه است. جریان آب این چشمه هر چند دقیقه یکبار قطع می شود و سپس بار دیگر آب ، گردش خود را آغاز می کند. آب این چشمه خاصیت درمانی دارد و دارای مواد قلیایی و آهن است که برای دفع سنگ کلیه و جریان کمبود آهن بسیار مفید می باشد. این چشمه در اوج آبدهی خود ۵۷۴ لیتر در ثانیه آبدهی دارد.

چشمه سجیران

چشمه سجیران

چشمه آب معدنی سجیران یکی دیگر از چشمه های جذاب چابکسر است. این چشمه در منطقه “اِشکِوَر بالا” در بالا دست روستاهای نیلوجیر کل و سجیران قرار دارد. خاصیت درمانی آب این چشمه ، اخیرا برای اهالی این منطقه ثابت شده است.

آب این چشمه برای درمان برخی بیماری ها از جمله بیماری های کلیوی موثر است. این آب بسیار گوارا و سبک می باشد و جرم و رسوب را به آسانی و در مدتی کم حل می کند. استحمام در این چشمه، در درمان بیماری های پوستی، به ویژه قارچ انگشتان و سایر نقاط بدن تأثیر مثبت دارد ؛ به طوری که پس از یک تا دو بار استفاده از آب، بیماری قارچی کاملا درمان می شود و پوست به حالت عادی خود باز می گردد.

چشمه لاکان

چشمه لاکان

چشمه آب شور لاکان چابکسر یکی از دیدنی های این منطقه است. این چشمه در انتهای جاده رشت – لاکان قرار دارد و به وسیله یک جاده خاکی به شهر صنعتی متصلمی شود. در میانه جاده، روستای “آقا دانا پیر” قرار دارد که در شرق آن، جنگل انبوه و زیبا دامن گسترده است. این چشمه در دل این جنگل و در جنوب رشت قرار دارد.

شهر دغنان

شهر دغنان

چابکسر از مناطق تاریخی استان گیلان محسوب می شود. در اثر حفاری های سال ۱۳۸۲ شهر تاریخی ۱۲۰۰ ساله هفت دغنان در ۵۵ کیلومتری شهرستان صومعه سرا با وسعتی حدود ۶۰ هکتار از زیر خاک بیرون آورده شد. اما کاوش های بعدی باستان شناسی وسعت آن را به ۱۲۰ هکتار رساند. شهر دغنان یکی از شهرهای بزرگ دوره صفوی بود که پایتخت ایالت گزکرات بوده است. در سال ۱۳۰۸ هجری قمری بیماری وبا جان بسیاری از مردم این شهر را گرفته و از آن تاریخ متروک شده است.

باستان شناسان در نزدیکی این شهر با گورستان های دسته جمعی مواجه شدند که در هر یک بیش از ۲۰ جسد دفن شده است و شواهد نشان می دهد که اتفاق هولناکی موجب مرگ بسیاری از اهالی شهر شده است و کسانی که زنده مانده بودند مردگان را با عجله و بدون در نظر گرفتن آداب تدفین دفن کرده اند.


شهرهای بکر و ناشناخته استان گیلان را بیشتر بشناسید :

مناطق گردشگری لوشان ؛ لوشان کجاست

چمخاله کجاست ؛ جاذبه های گردشگری چمخاله

دیدنیهای خشکبیجار ؛ ساحل خشکبیجار

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.