همه چیز در مورد پیاده‌روی اربعین ۹۸

همه چیز در مورد پیاده‌روی اربعین 98

همه چیز در مورد پیاده‌روی اربعین ۹۸

اگر میخواهید همه چیز در مورد پیاده‌روی اربعین ۹۸ را بدانید در ادامه مطلب با ما همراه باشید. هر ساله با نزدیک شدن به ایام اربعین میلیون‌ها نفر مسلمان از سراسر جهان به عشق سالار شهیدان راهی کربلا می‌شوند. کم کم داریم به اربعین ۹۸ هم نزدیک می‌شویم، امسال هم مانند سال‌های قبل زائران زیادی از شهرهای مختلف و از جمله ایران به پیاده‌روی اربعین می‌روند.

امسال برای پیاده‌روی اربعین نیازی به دریافت ویزای عراق نیست. زائران ایرانی تنها از طریق گرفتن پاسپورت و ثبت‌نام در سامانه سماح می‌توانند آماده پیاده‌روی اربعین شوند. اگر اولین بار است که می‌خواهید به پیاده‌روی اربعین بروید، توصیه می‌کنیم این مقاله را با دقت بخوانید. زیرا قرار است درباره تاریخچه پیاده‌روی اربعین، تاریخ شروع پیاده‌روی اربعین، حکمت و هدف پیاده‌روی اربعین، مسیر پیاده‌روی اربعین و نکات مهم در پیاده‌روی اربعین صحبت کنیم.

همه چیز در مورد پیاده‌روی اربعین 98

تاریخچه پیاده‌روی اربعین

پیاده‌روی‌ اربعین بنابر نقل قول‌های مختلف، سنت مذهبی به جا مانده از زمان ائمه (ع) است. البته سند معتبری برای اثبات این نقل قول‌ها در دسترس نیست. در برخی از روایات بیان شده است که نخستین کسی که پیاده‌روی اربعین را به انجام رسانید، جابرابن عبدالله انصاری است. در سال ۶۱ هجری به همراه عطیه عوفی که از شاگردانش بود از مدینه به سمت عراق حرکت کنند و در روز ۲۰ صفر به کربلا رسیدند.

پیاده‌روی کربلا در زمان شیخ انصاری هم مرسوم بوده است، اما با فوت ایشان (سال ۱۲۸۱ قمری) این سنت نیکو به فراموشی سپرده شد. سنت مذهبی پیاده‌روی کربلا به واسطه محدث نوری و ۳۰ تن از اطرافیانش دوباره زنده شد. آنها پیاده‌روی کربلا را در روز عید قربان و از نجف به سمت کربلا آغاز کردند. پس از آن محدث نوری تا سال ۱۳۱۹ هر ساله با پای پیاده به سمت کربلا می‌رفتند.

تاریخچه پیاده‌روی اربعین

در زمان حکومت صدام، حزب بعث به شیوه‌های مختلف با برگزاری پیاده‌روی کربلا مخالفت می‌کرد. حزب بعث با محبان اهل بیت که به قصد زیارت امام حسین (ع) به سمت سرزمین کربلا رهسپار می‌شدند، برخورد می‌کرد. در زمان حکومت صدام شمار زیادی از زائران امام حسین (ع) کشته و زندانی شدند. اما فشارها و مجازات‌های حزب بعث ذره‌ای از ارادت مسلمان به امام حسین (ع) کم نکرد تا جایی که شمار زیادی از محبان اهل بیت مخفیانه خود را به سرزمین کربلا می‌رساندند.

بعد از سرنگونی حکومت صدام در سال ۱۳۸۲ هجری شمسی، پیاده‌روی کربلا با استقبال زیادی مواجه شد. از آن سال بعد هر ساله بر تعداد افرادی که به شوق زیارت امام حسین (ع) پیاده به سوی کربلا می‌روند، افزوده می‌شود.

کلیپی از پیاده روی اربعین


 

تاریخ شروع پیاده‌روی اربعین

پیاده‌روی اربعین که به قصد زیارت مرقد امام حسین (ع) در روز اربعین انجام می‌شود، در روزهای منتهی به ۲۰ سفر آغاز می‌گردد. البته بهترین تاریخ شروع پیاده‌روی اربعین ۱۶ سفر است. بسیاری از زائران در تاریخ ۱۶ سفر وارد مسیر نجف تا کربلا می‌شوند تا در بزرگترین گردهمایی مذهبی شرکت کنند و خود را به سوی مرقد سالار شهیدان برسانند.

عزای طویریج در روز عاشورا

حکمت و هدف پیاده‌روی اربعین

شاید برایتان جالب باشد بدانید دلیل پیاده‌روی کربلا در روز اربعین، چیست. در خصوص پیاده‌روی اربعین دو روایت نقل شده است. روایت اول مربوط به حرکت اسرای کربلا از سوی شام به مدینه است. البته در برخی از نقل قول‌ها بیان شده است که اسرای کربلا به زیارت امام حسین (ع) و یارانشان رفتند، نا گفته نماند که این روایت از اعتبار کمی برخوردار است. روایت دوم هم به زیارت جابرابن عبدالله انصاری در روز اربعین است که با پای پیاده از مدینه به سوی کربلا رهسپار شدند، اشاره می‌کند. در شان اهمیت پیاده‌روی اربعین روایات مختلفی بیان شده است. تا جایی که امام حسن عسکری، زیارت اربعین را یکی از ۵ نشانه‌های مومن می‌دانند.

امروزه با وجود انواع وسایل نقلیه، زیارت امام حسین (ع) و یارانشان بسیار آسان شده است. بنابراین خیلی‌ها می‌خواهند بدانند حکمت و هدف پیاده‌روی اربعین چیست، چون مشقات زیادی را به همراه دارد. در روز عاشورا مصیبت بزرگی بر امام حسین (ع) و یارانشان وارد شده است. در واقع حماسه بزرگ عاشورا به خاطر زنده نگه داشتن دین اسلام به وقوع پیوسته است. پیاده‌روی اربعین می‌تواند عظمت این واقعه را به جهانیان نشان دهد و به نوعی از امام حسین (ع) و یاران وفادارشان تجلیل نماید.

حکمت و هدف پیاده‌روی اربعین

با این وجود شاید بگویید چه لزومی دارد با پای پیاده به کربلا رفت در حالی که با وسایل نقلیه می‌توان زودتر به کربلا رسید و زمان بیشتری را صرف زیارت امام حسین (ع) کرد. پیاده‌روی اربعین نوعی خودسازی است. در این مسیر می‌تواند تحول عظیمی در رفتار و کردار ما ایجاد شود. حتی برکات و آثار معنوی پیاده‌روی اربعین بیشتر از زیارت معمولی است. به غیر از اینها پیاده‌روی اربعین می‌تواند بهترین خاطره‌ای باشد که تمام طول عمر خود تجربه می‌کنیم.

مسیر پیاده‌روی اربعین

در خصوص مسیر پیاده‌روی اربعین باید بگوییم که مسیر نجف تا کربلا به عنوان مسیر اصلی پیاده‌روی اربعین در نظر گرفته شده است. هر ساله زائران ایرانی به شوق زیارت مرقد مطهر امام حسین (ع) در روز‌های منتهی به اربعین این مسیر را با قدوم خود به یکی از زیباترین مسیرها تبدیل می‌کنند. البته مسیر پیاده‌روی اربعین فقط مسیر نجف به کربلا نیست، بلکه برخی از زائران از شهرهای مختلف عراق و مسیرهای دیگر مانند مسیر کاظمین تا کربلا با پای پیاده به سوی مرقد امام حسین و یارانشان رهسپار می‌شوند.

توجه داشته باشید که برای رفتن به نجف دو راه وجود دارد. با توجه به انتخاب خود می‌توانید از دو مسیر هوایی و مسیر زمینی به نجف بروید. در مسیر هوایی به طور مستقیم به نجف پرواز می‌کنید. در مسیر زمینی باید از یکی از مرزهای چذابه، خسروی، مهران و شلمچه عبور کنید. مسیر مرز تا نجف را می‌توانید با اتوبوس، ماشین‌های سواری و یا ون طی کنید.

مسیر پیاده‌روی اربعین

در مسیر پیاده‌روی اربعین (حومه نجف تا کربلا) ۱۴۵۲ ستون برق یا عمود قرار دارد که ستون ۱۴۵۲ دقیقاً روبه‌روی حرم حضرت عباس قرار گرفته است (به غیر از این ۱۴۵۲ ستون، از حرم امام علی (ع) تا حومه نجف نیز ۱۸۲ ستون وجود دارد که پیاده‌روی آن تقریباً ۲ ساعت طول می‌کشد). فاصله ستون‌ها از هم ۵۰ متر است که در مجموع حدود ۸۰ کیلومتر می‌شود.

مدت زمان پیاده‌روی اربعین به طور متوسط ۳ روز طول می‌کشد. در این مسیر ۸۰ کیلومتری موکب‌های زیادی از شهرهای مختلف و از جمله ایران برای پذیرایی و میزبانی زائران امام حسین (ع) برپا شده است. در مسیر پیاده‌روی اربعین همه چیز برای آسایش و امنیت زائران فراهم شده است. به عنوان مثال درمانگاه‌ها و استراحت‌گاهای زیادی وجود دارد.

در طول مسیر پیاده‌روی اربعین برای زائرانی که تاب و توان پیاده‌روی را ندارند، فکری اندیشیده شده است. آنها می‌توانند بقیه مسیر را با وسایل نقلیه که در مسیر تردد دارند، طی کنند.

نکات مهم در پیاده‌روی اربعین

پیاده‌روی اربعین در کنار تمام لحظات خوشی که دارد، مشقاتی هم به همراه دارد. برای به حداقل رساندن سختی‌های این پیاده‌روی عظیم لازم است به نکات مهم در پیاده‌روی اربعین که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم، توجه ویژه کرد.

 1. حتما از وضعیت آب‌وهوا در روز‌های پیاده‌روی با خبر شوید و متناسب با آب‌وهوا لباس‌های خود را انتخاب کنید.
 2. در مورد محل اقامت خود در عراق قبل از شروع پیاده‌روی فکر کنید و یک هتل مناسب انتخاب کنید، زیرا در عراق هتل کمیاب است و پیدا کردن هتل در شلوغی اربعین کار سختی است.
 3. خدمات رومینگ موبایل خود را فعال کنید. اگر هزینه خدمات رومینگ برایتان گران است می‌توانید از سیم کارت‌های عراقی استفاده نمایید. باتری موبایل خود را از لحاظ سالم بودن چک کنید و دست احتیاط یک پاوربانک همراه خود داشته باشید.نکات مهم در پیاده‌روی اربعین
 4. برای پیاده‌روی اربعین یک کوله‌پشتی مناسب و سبک انتخاب کنید و فقط وسایل ضروری مانند دارو، وسایل بهداشتی، لیوان، ظروف غذا و لباس را در آن قرار دهید.
 5. اگر به صورت گروهی به پیاده‌روی اربعین می‌روید، حتما با اعضای گروه هماهنگ باشید. در صورت گم کردن اعضای گروه و مفقود شدن به ایستگاه‌های مفقودین بروید.
 6. اگر کودک همراه خود دارید حتماً لباس مناسب، پوشک و داروی کودکان بردارید.
 7. اگر قادر به ادامه پیاده‌روی اربعین نبودید، می‌توانید با وسایل نقلیه عمومی به کربلا بروید.
 8. پیاده‌روی اربعین فرصتی مناسب برای تزکیه نفس است، پس از صحبت کردن در مورد امور دنیوی خودداری کنید و بیشتر زمان خود را صرف خواندن ادعیه و شناخت شخصیت والای امام حسین (ع) و واقعه عاشورا کنید.
 9. حتما قبل از رسیدن به کربلا در مورد آداب و رسوم زیارت امام حسین مطالعه‌ای داشت باشید. توصیه می‌کنیم فایل ادعیه و زیارت‌نامه‌ها را در گوشی خود بریزید تا راحت‌تر به آن دسترسی داشته باشید.
 10. برای کاهش خستگی راه و جلوگیری از تاول زدن انگشتان پاهایتان حتما کفش راحتی و مناسب پیاده‌روی بپوشید و از انتخاب کفش تنگ و نامناسب خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود که جوارب نخی دولایه بپوشید.
 11. تاول زدن پاها در طول پیاده‌روی امری طبیعی است، بنابراین در صورت تاول زدن پاهایان توصیه می‌کنیم از ترکاندن تاول خودداری کنید و در زمان استراحت پاهایتان را بشویید. برای کاهش درد تاول و درمان سریع از پمادهای آنتی‌بیوتیک اسفاده کنید و با پانسمان ببندید.
 12. همه افراد از جمله کودکان، جوانان و افراد مسن باید دارای کارت شناسایی، مشخصات گروه و هتل به زبان عربی باشند.
 13. بهترین زمان برای پیاده‌روی اربعین طلوع صبح تا هنگام غروب است. البته گاهی اوقات با توجه به شرایط آب‌وهوایی برخی از افراد در طول شب پیاده‌روی می‌کنند و در گرمای روز به استراحت می‌‌پردازند.
 14. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما به اندازه کافی همراه خود داشته باشید.
 15. در طول مسیر موکب‌های زیادی برای پذیرایی از زائران وجود دارند. توصیه می‌کنیم از غذاها و خوراکی‌های بهداشتی مصرف کنید.
 16. بعد از هر ساعت پیاده‌روی یک استراحت کوتاه داشته باشید تا سختی راه کمتر احساس کنید.
 17. برای جلوگیری از بیمارشدن حتما از ماسک‌های فیلتر دار استفاده کنید.
این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.