چگونه دورکاری موثری داشته باشیم ؟ نکات مهم در زمان دورکاری

کار از راه دور یا همان دورکاری می‌تواند هم برای شما و هم برای کارفرما بسیار سودآور و مفید باشد؛ البته به شرطی که بتوانید آن را به صورت اصولی انجام داده و بیشترین بهره‌وری را از وقت و انرژی خود داشته باشید. بحران کرونا به خوبی توانست اهمیت و نقش کار از راه دور را به همه نشان دهد. حالا وقت آن است که در این زمینه بیشتر تامل کنیم و به عنوان یک روش کاری بسیار کارآمد، روی آن حساب باز کنیم. اما چگونه دورکاری موثری داشته باشیم ؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مقاله با ایده آل مگ همراه باشید.

در ادامه ما به نکاتی ساده اما بسیار کلیدی در زمینه کار از راه دور اشاره خواهیم کرد. نکاتی که رعایت آن‌ها می‌تواند بهره‌وری شما را به طر قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد:

یک برنامه منظم داشته باشید

برنامه روزانه

یکی از مشکلاتی که در زمان دورکاری سر راه ما سبز می‌شود؛ برهم خوردن تعادل زندگی است. به این صورت که نمی‌دانیم چه زمانی باید چه کاری را انجام دهیم و امور کاری با امور روزانه تداخل پیدا می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که دورکاری به این معنی است که هر زمانی دوست داشتید به انجام کار بپردازید سخت در اشتباهید! بدون داشتن یک برنامه منظم و از پیش تعیین شده؛ نظم زندگی شما به شدت افت خواهد کرد و این امر در بهره‌وری کاری شما نیز تایر منفی خواهد گذاشت.

وجود نوسان در ساعات کاری شما باعث می‌شود تمرکز شما از بین برود. سعی کنید یک برنامه کاری برای خود ایجاد کرده و مطابق با همان برنامه به انجام دورکاری بپردازید. بهتر است برای افزایش بهره‌وری خود، ساعات اولیه روز را برای شروع کار خود انتخاب کنید.

یک حرکت روتین برای شروع کار انتخاب کنید

یک حرکت روتین برای شروع کار انتخاب کنید

بهتر است یک حرکت روزانه را انتخاب کنید که بتواند به معنی شروع کار باشد. برای مثال بسیاری از افراد بعد از صرف صبحانه راهی محل کار می‌شوند. این بدین معنی است که فرد می‌داند پایان یافتن صبحانه به معنی راهی شدن به سمت محل کار خواهد بود. برای انجام دورکاری نیز همین روال را در نظر داشته باشید. استارت دورکاری شما می‌تواند با خوردن صبحانه، دوش گرفتن، پوشیدن لباس مخصوص یا هر چیز دیگری زده شود.

برای دیگر افراد خانواده قوانینی تنظیم کنید

بهتر است با سایر افراد خانواده جلسه‌ای برگزار کنید و بایدها و نبایدهای روزانه را به آن‌ها گوشزد کنید. برای مثال با فرزند خود به توافق برسید که در زمان دورکاری شما، نباید بیش از اندازه سر و صدا کند. به همسرتان بگویید که در زمان کاری شما نباید انتظار خرید یا دیگر کارهای خانه را داشته باشد. این قوانین باعث می‌شوند تا دیگر افراد خانه به یک درک مشترک با شما برسند. البته دورکاری نباید شما را از مسئولیت‌هایتان معاف کند؛ بلکه باید برنامه خود را به نحوی تنظیم کنید که هر فعالیتی در زمان مناسب خود انجام شود.

گاهی از خانه بیرون بروید

گاهی از خانه بیرون بروید

چگونه دورکاری موثری داشته باشیم ؟ دورکاری نباید به این معنی باشد که شما دیگر از اتاق خود بیرون نیایید. لازم است گاهی اوفات از خانه بیرون بروید؛ زیرا بدن شما به حرکت و نور احتیاج دارد. علاوه بر این اگر به طور مداوم در خانه و اتاقتان بمانید؛ به مرور تحمل آن فضا برایتان دشوار خواهد شد. به یاد داشته باشید که برای بهتر شدن حالتان، هیچ چیز مانند هوای تازه معجزه نخواهد کرد. پس حتما در برنامه روزانه خود، زمانی را برای پیاده روی، مراقبت از گل‌ها، احوال‌پرسی با همسایه‌ها و … اختصاص دهید.

لوازم کاری لازم را فراهم کنید

اتاق کار

اگر در شرکتی کار می‌کنید که از کارمدان دورکار خود به طور کامل پشتیبانی می‌کند؛ هر آنچه را که برای شروع دورکاری خود لازم دارید از آن‌ها درخواست کنید. در صورتی که خود اشتغال هستید یا شرکت مسئولیتی در قبال تهیه لوازم اولیه کار شما ندارد؛ خودتان دست به کار شده و هر آنچه که لازم دارید را جمع‌آوری کنید. ابزارهایی مانند ماوس، صفحه کلید، چاپگر و انواع نرم‌افزاهای ضروری از جمله مواردی هستند که باید قبل از شروع به کار، حتما باید در اتاق شما چیده شوند.

یک تلفن جداگانه برای ارتباطات کاری داشته باشید

بهتر است یک شماره تلفن جداگانه برای ارتباطات با کارفرما، همکاران و یا مشتریان خود داشته باشید. داشتن این شماره جداگانه به شما در حفظ تعادل میان کار و زندگی، کمک شایانی خواهد نمود. به یاد داشته باشید که هرچقدر میان ارتباطات کاری و زندگی شخصی خود فاصله بیشتری بیندازید؛ ضریب موفقیت شما در هر دو جبهه افزایش بیشتری خواهد یافت. در زمان دورکاری محیط زندگی و کار شما یکی خواهد شد؛ اما باید بتوانید به خوبی آن‌ها را از هم تفکیک دهید.

با همکاران خود معاشرت داشته باشید

چگونه دورکاری موثری داشته باشیم ؟ با همکاران خود معاشرت کنید

تنهایی، قطع ارتباط  و انزوا از مهم‌ترین مشکلاتی می‌باشند که در زمان دورکاری به سراغ ما خواهند آمد. بهتر است به هیچ عنوان ارتباط خود را با همکاران خود از دست ندهید. شرکت‌هایی که به خوبی با فرهنگ دور کاری آشنا شده‌اند؛ حتما راه‌هایی را برای ارتباط کارکنانشان با یکدیگر در نظر می‌گیرند. این ارتباط ممکن است از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی صورت بگیرد. شرکت‌ها معمولا گروه‌هایی را برای ارتباط کارکنان با یکدیگر ایجاد می‌کنند. در این گروه‌ها افراد به گفتگو با یکدیگر پرداخته و ارتباظشان با هم حفظ می‌شود.

به دنبال فرصت های آموزشی باشید

هیچ فرصتی را برای یادگیری از دست ندهید. دوره‌های آموزش آنلاین که ممکن است شرکت برای افزایش بهره‌وری کارکنان خود در نظر بگیرد؛ بهترین فرصت برای آموختن چیزهای تازه است. خود را در زمینه شغلی خود بروز نگه دارید و حتما زمان کافی برای یادگیری را در برنامه روزانه خود بگنجانید. این یادگیری می‌توانید از طریق مطالعه و یا تماشای فیلم‌های آموزشی نیز صورت بگیرد. یادگیری تخصص‌های تازه می‌تواند در پیشرفت شغلی و افزایش درآمد شما تاثیر قابل توجه‌ای داشته باشد.

چگونه دورکاری موثری داشته باشیم : مثبت باشید

در زمان دورکاری باید با کارفرما، همکاران و مشتریان در ارتباط باشید. بسیار مهم است که این ارتباط به گونه‌ای باشد که شما در نظر طرف مقابل به صورتی کاملا مثبت جلوه نمایید. استفاده از تن صدای بالا، عبارت‌های عصبانی و تند و یا برخورد سرد و عبوس در زمان دورکاری بسیار خطرناک می‌باشند و باید به صورت جدی از آن‌ها پرهیز کنید.

علاوه بر مثبت بودن؛ داشتن انضباط و دقیق بودن نیز در یک دورکاری خوب بسیار موثر است. کارفرماها عاشق کارمندان منظم هستند و با آغوش باز از آن‌ها استقبال می‌کنند. در عوض از کارمندهای نامنظم و بی بند و بار بیزار هستند. پس در زمان دورکاری در انجام وظایفی که به شما محول شده است؛ بسیار دقیق عمل کنید.

یک حرکت روتین برای پایان کار روزانه انتخاب کنید

چگونه دورکاری موثری داشته باشیم : کار روتین برای پایان کار روزانه

همانطور که برای شروع دورکاری لازم است یک حرکت روتین انتخاب شود؛ تعیین یک کار که به معنی پایان کار روزانه باشد بسیار مهم است. این کار می‌تواند خاموش کردن پیام‌رسان شرکت، خاموش کردن لپ تاپ، یک فنجان قهوه یا درآوردن لباس کار باشد. بهرحال اینکه شما به مرور عادت کنید در یک سیکل مشخص به شروع کردن و پایان دورکاری بپردازید بسیار مهم است. فراموش نکنید هر حرکتی را که به عنوان نشانه پایان کار در نظر می‌گیرید؛ در روزهای آینده به طور مداوم انجام دهید تا به آن عادت کنید.

به نظر می‌رسد اکنون به پاسخ‌های مناسبی برای این سوال رسیده باشیم : چگونه دورکاری موثری داشته باشیم ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.