داروی استامینوفن | همه چیز درباره استامینوفن

داروی استامینوفن در بسیاری از داروهای ترکیبی بدون نسخه، با داروهای دیگر از جمله اکتیفاید، آلکا-سلتزر به علاوه ژل مایع، سپاکول، کونتاک، کوریدیسین، دیمتاپ، دریستان، اکسدرین، فورال، لیکوئیپرین، میدول، نیکوئیل، پاندول، روبیتوسین سینگلت، سینوتب، ترافلو، تریامینیک، ونکوئیش، ویکس و زیکام در دسترس است.

داروی استامینوفن همچنین در بسیاری از داروهای تجویزی ترکیبی، از جمله بوتالبیتال، اندوست، فیوریست، هیکوتب، هیدروکودون بیتارتریت، لورتب، پرکوست، فنافن، سداپپ، تاپونول، تیلنول با کدئین، تیلوکس، التراست، ویکودین و زیدون یافت می شود.

استامینوفن چیست؟

قرص استامینوفن

داروی استامینوفن مسکن درد و کاهنده تب است. استامینوفن برای درمان خفیف تا متوسط درد، برای درمان درد متوسط تا شدید در رابطه با مواد مخدر، و یا کاهش تب استفاده می‌شود. شرایط معمول که مانند سردرد، درد عضلانی، آرتریت، کمردرد، دندان درد، سرماخوردگی و تب می‌توان از استامینوفن استفاده کرد. استامینوفن همچنین ممکن است برای مقاصد ذکر نشده در این راهنمای دارویی استفاده شود. به طور معمول به صورت خوراکی استفاده می‌شود، اما می‌تواند به صورت داخل وریدی نیز تزریق شود.

اطلاعات مهم

در صورت ابتلا به بیماری شدید کبدی، نباید از این دارو استفاده کنید.
مصرف بیش از حد استامینوفن می‌تواند به کبد شما آسیب برساند یا باعث مرگ شود.

 • بزرگسالان و نوجوانانی که حداقل ۱۱۰ پوند (۵۰ کیلوگرم) وزن دارند نباید بیش از ۱۰۰۰ میلی‌گرم در یک زمان یا بیش از ۴۰۰۰ میلی‌گرم در ۲۴ ساعت مصرف کنند.
 • كودكان كمتر از ۱۲ سال نباید در ۲۴ ساعت بیش از ۵ دوز مصرف كنند، فقط استفاده از تعداد میلی‌گرم در هر دوز كه بر اساس وزن و سن كودك توصیه می شوداستفاده شود. دقیقاً همانطور که در برچسب تنظیم شده است استفاده کنید.

استامینوفن در کودکان

از مصرف سایر داروهای حاوی استامینوفن که بعضاً به اختصار APAP نامیده می‌شود خودداری کنید، یا ممکن است در اثر مصرف بیش از حد دچار مرگ شوید.

در صورت بروز حالت تهوع، درد در معده فوقانی، خارش، از بین رفتن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس یا زردی (زرد شدن پوست یا چشم) فورا با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت وجود قرمزی پوست یا بثورات پوستی که گسترش می‌یابد و باعث ایجاد تاول و لایه برداری می‌شود، از مصرف این دارو خودداری کرده و فورا با پزشک تماس بگیرید.

قبل از مصرف این دارو

اگر به آن حساسیت دارید یا به بیماری شدید کبدی مبتلا هستید، نباید داروی استامینوفن مصرف کنید.

اگر تا به حال به بیماری کبد الکلی (سیروز) مبتلا شده‌اید یا اگر بیش از ۳ نوشیدنی الکلی در روز می‌نوشید، این دارو را بدون توصیه پزشک مصرف نکنید زیرا که ممکن است نتوانید داروی استامینوفن مصرف کنید.

پزشک معلوم می‌کند که استامینوفن برای استفاده در دوران بارداری برای شما بی‌خطر است یا خیر. در صورت بارداری، این دارو را بدون توصیه پزشک خود استفاده نکنید.

استامینوفن می‌تواند به شیر مادر منتقل شود. در صورت شیردهی کودک به پزشک خود بگویید.

این دارو را بدون توصیه پزشک به کودک کمتر از ۲ سال ندهید.

چگونه باید استامینوفن مصرف کنم؟

مصرف استامینوفن

از استامینوفن دقیقاً مطابق دستورالعمل نوشته شده بر روی آن یا مطابق دستور پزشک خود استفاده کنید و در مقادیر بزرگتر یا کوچکتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده از آن استفاده نکنید.

بیش از مقدار توصیه شده از این دارو استفاده نکنید. مصرف بیش از حد استامینوفن می‌تواند به کبد شما آسیب برساند یا باعث مرگ شود.

 • بزرگسالان و نوجوانانی که حداقل ۱۱۰ پوند (۵۰ کیلوگرم) وزن دارند: بیش از ۱۰۰۰ میلی‌گرم یک بار مصرف نکنید. بیش از ۴۰۰۰ میلی‌‌گرم در ۲۴ ساعت مصرف نکنید.
 • کودکان کمتر از ۱۲ سال: بیش از ۵ دوز استامینوفن را در ۲۴ ساعت مصرف نکنید. فقط از تعداد میلی‌گرم در هر دوز استفاده کنید که برای وزن و سن کودک توصیه می‌شود. دقیقاً مطابق دستورالعمل نوشته شده بر روی آن استفاده کنید.
 • از مصرف سایر داروهای حاوی استامینوفن خودداری کنید، یا ممکن است در اثر مصرف بیش از حد دچار مرگ شوید.

اگر در حال معالجه کودک هستید، از یک نوع استامینوفن مخصوص کودکان استفاده کنید. فقط از قطره مخصوص اندازه‌گیری دوز یا سرنگ دهانی استفاده کنید. دستورالعمل‌های دوز را روی برچسب دارو دنبال کنید. داروهای مایع را با سرنگ دوز تهیه شده یا با یک قاشق یا فنجان مخصوص اندازه‌گیری دوز اندازه‌گیری کنید. اگر وسیله اندازه‌گیری دوز ندارید، از داروساز خود یکی از آنها را بخواهید.

استامینوفن ساخته شده برای شیرخواران در دو دوز مختلف موجود است و هر دوز همراه با قطره دارویی مخصوص خود یا سرنگ خوراکی است. این دستگاه‌های دوز بین غلظت‌های مختلف مساوی نیستند. استفاده از دستگاه اشتباه ممکن است باعث شود که مصرف بیش از حد استامینوفن به کودک خود بدهید. ممکن است لازم باشد تا مایع را قبل از هر بار تکان دهید. دستورالعمل‌های موجود در برچسب دارو را دنبال کنید. قرص جویدنی قبل از بلع آن باید کاملاً جویده شود.

استامینوفن و مصرف آن

هنگام استفاده از قرص جویدنی استامینوفن، مطمئن باشید که دستانتان خشک هستند. قرص را روی زبان خود قرار دهید. بلافاصله شروع به حل شدن خواهد کرد. قرص را کامل ببلعید. اجازه دهید بدون جویدن در دهان شما حل شود. برای استفاده از گرانول‌های براق استامینوفن، یک بسته از گرانول‌ها را حداقل در ۴ اونس آب حل کنید. این مخلوط را هم بزنید و همه آن را فورا بنوشید. برای اینکه مطمئن شوید کل دوز را دریافت کرده‌اید، کمی آب بیشتری به همان لیوان اضافه کنید، به آرامی چرخانده و فورا بنوشید.

با وجود موارد زیر مصرف استامینوفن را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بعد از ۳ روز استفاده هنوز تب دارید.
 • بعد از ۷ روز استفاده هنوز درد دارید (یا ۵ روز در صورت درمان کودک).
 • ورم پوستی، سردرد مداوم یا هرگونه قرمزی یا تورم دارید. یا
 • اگر علائم شما بدتر شود، یا علائم جدیدی به وجود آید.

این دارو با آزمایشات آزمایشگاهی خاصی برای گلوکز (قند) در ادرار می‌تواند نتایج غیرمعمول ایجاد کند. به پزشکان معالج خود بگویید که از استامینوفن استفاده می‌کنید. در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

عوارض جانبی استامینوفن

عوارض استامینوفن

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک به استامینوفن، مانند ورم کهیر (ورم زیرپوستی)، مشکل تنفس، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

در موارد نادر، استامینوفن ممکن است باعث یک واکنش شدید پوستی شود که می‌تواند کشنده باشد. این اتفاق ممکن است حتی اگر در گذشته از این دارو استفاده کرده باشید و هیچ واکنشی نشان نداده‌اید نیز رخ دهد. در صورت وجود قرمزی پوست یا بثورات پوستی که گسترش یافته و باعث ایجاد تاول و لایه‌برداری می‌شود، از مصرف این دارو خودداری کنید و فورا با پزشک تماس بگیرید. اگر این نوع واکنش‌ها را دارید، دیگر هرگز نباید از داروهای حاوی استامینوفن استفاده کنید.

در صورت مشاهده موارد زیر مصرف استامینوفن را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

 • حالت تهوع، درد معده، خارش، از دست دادن اشتها؛
 • تعریق بیش از حد و خستگی شدید؛
 • ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس؛ یا
 • زردی (زرد شدن پوست یا چشم).

رایج‌ترین عوارض جانبی استامینوفن عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ؛
 • سردرد؛ یا
 • بیخوابی.

 

به یاد داشته باشید که این دارو و تمام داروهای دیگر را در دسترس کودکان قرار نداده و هرگز داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذاشته و از استامینوفن فقط برای نشانه‌های تجویز‌ شده استفاده کنید. برای اطمینان از اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه، در مورد شرایط شخصی شما، همواره با ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.