مشخصات عکس کارت ملی

شرایط و مشخصات عکس کارت ملی هوشمند چیست؟ با توجه به مهلت کوتاه باقی مانده برای تعویض کارت ملی‌های قدیمی، برای بسیاری از ما این سوال آشنا است. بسیاری از افراد در تکاپو برای گرفتن کارت ملی هوشمند هستند. با توجه به کاربرد کارت ملی هوشمند بهتر است هرچه سریع‌تر اقدام به دریافت آن کنید. یکی از مهم‌ترین مسائل برای افراد در زمینه تعویض کارت ملی، مسئله عکس کارت ملی و مشخصات عکس کارت ملی هوشمند است که باید به صورت زنده و در همان لحظه گرفته شود.

شما نمی‌توانید یک عکس روتوش شده و آماده را به‌عنوان عکس کارت ملی ارائه کنید. در این پست، بیشتر با مشخصات عکس کارت ملی هوشمند آشنا خواهید شد.

مشخصات عکس کارت ملی هوشمند

مدارک لازم برای کارت ملی هوشمند اسناد پیچیده‌ای نیستند. باید ابتدا به سایت www.ncr.ir مراجعه کنید. با وارد کردن اطلاعات خواسته شده و واریز از طریق درگاه بانکی به مبلغ ۲۰ هزار تومان، به شما رسیدی تحویل داده می‌شود که محل و ساعت مراجعه شما به دفاتر پیشخوان دولت را مشخص کرده است.

در هنگام مراجعه به دفاتر، باید اصل شناسنامه عکس دار، کد پستی، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثابت و موبایل را به همراه داشته باشید. نسخه چاپی رسیدی که از طریق سایت دریافت کردید هم باید همراهتان باشد.

به دلیل خاص بودن قالب عکس، عکس متقاضیان کارت ملی هوشمند، در اداره به صورت زنده گرفته خواهد شد و نیازی به ارائه عکس نخواهد بود. عکس برداری کارت ملی هوشمند در زمان مراجعه شما و با شرایط و مشخصات عکس کارت ملی هوشمند انجام خواهد شد که در همه دفاتر ثبت نام، واحد عکس برداری مستقر است و به افراد پیشنهاد می‌شود با آمادگی کامل به دفاتر مراجعه کنند. عکس کارت ملی باید بدون روتوش، عینک و کلاه گرفته شود.

شرایط عکس کارت ملی جدید برای آقایان و خانم ها

شرایط عکس کارت ملی جدید برای آقایان این است که باید از پوشیدن لباس سفید خودداری نمایند. همچنین برای گرفتن عکس کارت ملی خانوم‌ها همراه داشتن مقنعه الزامی است. در گرفتن عکس کارت ملی هوشمند از روتوش و دست کاری عکس جلوگیری می‌شود و عکس گرفتن به‌صورت زنده، احتمال جعل و جابجایی عکس را از بین می‌برد. از دیگر مزایای گرفتن عکس کارت ملی هوشمند به‌صورت زنده، احراز هویت متقاضی به نحو مطلوب‌تر است و اینکه از تردد اضافی افراد جهت تهیه عکس جداگانه جلوگیری می‌شود.

هزینه تمام شده جهت عکس‌برداری برای متقاضی کارت ملی هوشمند به جهت قیمت مصوب کمتر خواهد بود. همچنین انتقال ویروس و آلودگی‌هایی از این قبیل به سامانه‌های کارت هوشمند ملی به حداقل می‌‌رسد.

تغییر عکس کارت ملی

تغییر عکس کارت ملی هوشمند

بسیاری از افرادی که کارت ملی هوشمند دریافت کرده اند، از عکس کارت ملی خود ناراضی هستند و ادعا می‌کنند شبیه خودشان نیست. سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در این رابطه اعلام کرد: امکان تعویض عکس کارت ملی وجود ندارد. سیستم این گونه تعریف شده است و امکان تغییر آن نیست.

با وجود اینکه امکان روتوش برای عکس کارت ملی حذف شد تا عکس کارت ملی هوشمند شبیه چهره واقعی خود افراد باشد، اما عکس‌های درج شده روی کارت با چهره فرد تفاوت زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل، استفاده از لنز واید در بسیاری از دوربین‌های عکس برداری کارت ملی است. لنز واید مناسب عکاسی پرتره نیست و اجزای چهره را در هم می‌ریزد. عدم رسیدن نور مناسب به چهره از دلایل دیگر است که باعث سیاهی بیش از حد برخی از عکس‌ها شده است.

با توجه به اینکه کارت ملی مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابراز احراز هویتی است، این سطح از نارضایتی از عکس‌های درج شده موجب موجی از اعتراضات شده است. قبل از اجرایی شدن این طرح، رییس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران با ثبت شکایتی عکسبرداری برای کارت ملی هوشمند در دفاتر پیشخوان دولت و ثبت احوال را غیر قانونی خوانده بود.

جالب است بدانید که رای دیوان عدالت اداری نیز به نفع رئیس این صنف صادر شد، اما این روند عملیاتی شد و در حال حاضر بسیاری از مردم از حضور افراد غیر متخصص و دوربین‌های غیر استاندارد عکاسی چهره، در این مراکز ناراضی هستند.

با وجود اینکه در سراسر دنیا عکس‌های هویتی مثل کارت ملی، به صورت لایو گرفته می‌شود و از دستکاری و روتوش جلوگیری می‌شود، اما نکات فنی عکس‌برداری به صورت جدی رعایت می‌شود. اما در ایران عکس کارت ملی شدیدا تحت تاثیر مسائل فنی قرار گرفت و باعث نارضایتی فراوان کاربران شد.

با توجه به اینکه میزان نارضایتی افراد از عکس کارت ملی هوشمند‌شان زیاد است، احتمال اینکه در آینده‌ای نزدیک تصمیم بر تعویض عکس ها گرفته شود، زیاد است.

بخوانید:

تعویض شناسنامه جدید

ممکن است شما دوست داشته باشید
18 نظرات
 1. علی خلیلی می گوید

  سلام. من یک معلول هستم و در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۹۶ به یکی از دفاتر پست مراجعه کردم برای دریافت کارت ملی هوشمند و بعد ۳ مرتبه عکس گرفتن برایم پیامکی ارسال شده که تصویر اخذ شده از من دچار مشکل شده برای رفتن به داخل کابین عکس و نشستن روی صندلی جهت اخذ عکس با مشکل مواجه هستم لطفا من را راهنمایی فرمایید.

 2. نیما می گوید

  دیشب خواب دیدم عکس کارت ملیمو بزرگ کردن زدن روی بیلبوردهای تبلیغاتی خیابون ها مردم دورش جمع شدن دارن بهم می خندن … تروخدااا یه فکری بکنید ؛ من حاضرم ۱ میلیون بدم دوباره عکس بگیرم ، شبیه میمون باغ وحش افتادم توی عکس آبرو برام نموده روم نمیشه کارت ملیمو جایی ارائه بدم چند وقت پیش می خواستم ازدواج کنم ولی چون روم نمی شه کارت ملیمو بدم محضردار مشخصاتشو ثبت کنه منصرف شدم ، ۱ ماهه کارت بانکیمو عابربانک خورده روم نمی شه برم بانک کارت ملیمو نشون بدم کارت عابربانکمو بگیرم ، همه ی پولامو حقوق ماه پیشم توی حسابمه ، الان نمی تونم برم یه چیزی بخرم بخورم دارم از گرسنگی تلف میشم ۵ کیلو وزن کم کردم دارم روانی می شم!!!

  1. elham ebrahimi می گوید

   با سلام وقت بخیر. ضمن اعلام حس همدردی با شما باید بگم که امکان تغییر عکس کارت ملی پس از هوشمند شدن آن وجود ندارد.

   1. نیما می گوید

    نع ع ع ع ع ع ع

  2. ناشناس می گوید

   برو ثبت احوال بگو گمش کردی یا دزدیدن ازت المثنی بگیر

  3. آسمونی می گوید

   وای مردم از خنده خخخخخخخخخخخخ

 3. ناشناس می گوید

  برو ثبت احوال بگو گمش کردی یا دزدیدن ازت المثنی بگیر

 4. علي حسني می گوید

  خيلي ضايع عكس ميندازن ، خدا بگم چيكارشون كنه ، اصلا يه وضعي افتادم كه نگووووو. حاضرم هر كاري كنم عكس كارت مليمو عوض كنم

 5. حسن کاشانی می گوید

  سلام . آقا این کارت ملی چند وقته صادر میشه ؟

 6. سحرآذین می گوید

  سلام میگم نمیشه گریم یا میکاپ داشته باشیم با توجه به نظر دوستان راجع به نحوه و کیفیت عکس ها؟ از الان رفتم تو فکر…

 7. جواد اسدی می گوید

  سلام برای تعویض کارت ملی هوشمند ثبت نام کردم ۲۵ هزار تومان بابت ثبت نام ازم گرفتن بعد بهم گفتن شناسنامه تو هم باید الان عوض کنی گفتم نیازی نیست من برای کارت ملی ثبت نام کردم خانم بهم گفتن ازشما عکس نمیگیریم برید یه لباس تیره تن کنید بیایید گفتم چرا میگه سیستم ما به لباس رنگ روشن اروررررر میده خدا یا این مسولان شفا بده

 8. مهدي عابدي می گوید

  ٦ ماهه درخواست تعويض كارت ملي دادم هنوز صادر نشده

 9. آزاده می گوید

  واااای مردم از خنده چه کامنت هایی.نیما خدابگم چیکارت نکنه. دوستان فردا۹۸/۷/۲۵ میرم برای کارت ملی . مقنعه حالا مشکلی نداره … قشنگ باآرایش میرم ببینم چی میخان بگن. والاه

 10. ل ع می گوید

  سلام
  بنده خانم پوشیده ای هستم که دوبار جهت ارایه عکس به دفتر پیشخوان مراجعه کردم با اینکه با مقنعه و ارایش کم رفتم برای بار دوم مجددا برایم پیام امده است که جهت اخذ عکس به دفتر پیشخوان مراجعه کنم درحالیکه دوبار قبل از نظر کارشنایان دفتر عکسم موردی نداشت واقعا مشکل چیست
  من نوزاد شیرخوار دارم و هر بار باید در این الودگی هوا و سرما نوزادم را با خودم جهت اخذ عکس ببرم

 11. نیلی می گوید

  ازاده خانوم رفتی برای عکس کارت ملی؟ با ارایش رفتی گیر ندادن بهت؟ مقنعه حتما باید مشکی باشه؟ من مقنعه ام مدل داره کرم قهوه ای هم هست ایراد میگیرن؟

 12. قاسم می گوید

  کارت ملی میخواین بگیرین، نمیخواین که مدل تبلیغاتی بشین یکی ارایش میکنه یکی از چهرش ایراد میگیره نمیدونم یکی توهم توطئه داره و… ناموسا خانومایی که آرایش میکنن البته همشون آرایش میکنن تردیدی نیست تو همون حالت آرایش کرده برن جلوی آینه به خودشون نگاه کنن ببین خودشون رو میتونن بشناسن؟ مثلا کارت ملی هویت شماست ها! البته زیادم بد نشد از این به بعد هر پسری خواست با خانومی ازدواج کنه اول بگه کارت ملیت رو بده ببینم شکل واقعیت چطوریه XD

 13. محمد علی می گوید

  سلام. برای عکس آقایون تنها مشخصه رو نوشتن لباس سفید نباشه. اگه یکی موهاش بلند بود مشکلی داره؟ یا میشه تل زد واسه عکس گرفتن؟ در مورد مو هم اگه میشه توضیح بدید.

 14. شاهین می گوید

  سلام‌
  بنده کارمند بانک هستم . باور کنید بعضی اوقات وقتی به طرف میگیم کارت ملی بده میگه ندارم …و وقتی میبینه بدون‌کارت کارش انجام نمیشه (البته بعد از کلی کشمکش و جر وبحث)آخر سر میگه دارم ولی آنقدر عکسم زشت هست که خجالت کشیدم ارایه بدم‌. ….من نمیدونم آخه چه اصراری بر گرفتن عکسهای بی کیفیت و داغون‌ اونم برای یه مدرک به این مهمی هست .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code