معرفی ببر + تفاوت شیر و ببر {شیر قویتر است یا ببر؟}

ببرها در کنار شیرها به عنوان دو گونه از قوی‌ترین و وحشی‌ترین حیوانات روی خشکی، همواره مورد توجه انسان بوده‌اند. این دو گربه زیبا و بی‌نهایت قوی، البته در کنار شباهت‌ها، اختلافات زیادی هم دارند. به نظر شما مهم‌ترین تفاوت شیر و ببر در چیست؟

احتمالا درست حدس زدید؛ مهم‌ترین اختلاف این دو گربه، در ظاهر آن‌ها است. به عبارتی دیگر، اگر کسی فقط یکبار این دو حیوان را دیده باشد، به احتمال زیاد، هرگز آن‌ها را اشتباه نخواهد گرفت!

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ به سراغ بررسی تفاوت ببر و شیر رفته‌ایم. البته به سوال محبوب شما هم پاسخ خواهیم داد: بالاخره شیر قویتر است یا ببر؟ لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

ببرها را بیشتر بشناسید

ببر حیوانی وحشی با بدنی عضلانی است که از دندان‌های بسیار قدرتمندی برخوردار است. جالب است بدانید که ببر به عنوان حیوان ملی هند، کره جنوبی، بنگلادش و مالزی شناخته می‌شود.

ببرها را بیشتر بشناسید

ببرها با پوست خز نارنجی مایل به قهوه‌ای که نوارهای عمودی تیره روی آن قرار دارند، شناخته می‌شوند. ببرها در دو رنگ طلایی و سفید یافت می‌شوند.

ببرها می‌توانند در انواع جنگل‌ها از قبیل برگریز خشک و مرطوب، خاردار، جنگل‌های همیشه سبز و نیمه همیشه سبز زندگی کنند. نام علمی این گربه سان، Panthera Tigris است.

ببر بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کند؛ البته رکورد پیرترین ببر، به ۲۶ سال هم رسیده است. انواع گونه‌های مختلف ببر عبارتند از:

 • ببر بنگال (Bengal)
 • ببر خزر (Caspian)
 • ببر سیبری (Siberian)
 • ببر چین جنوبی (South China)
 • ببر هندوچین (Indochinese)
 • ببر مالایا (Malayan)
 • ببر سوماترایی (Sumatran)

ببرهای بنگال و سیبری، بلندترین و سنگین‌ترین انواع ببر محسوب می‌شوند که وزن آن‌ها، گاهی تا ۳۰۰ کیلوگرم هم می‌رسد. ببرهای نر و ماده از همه جنبه‌ها، از ظاهر گرفته تا رفتار، با هم متفاوت هستند.

این گربه سان به طور معمول پستانداران متوسط و بزرگ را شکار می‌کند و در راس زنجیره غذایی طبیعت قرار می‌گیرد؛ به این معنی که هیچ جانوری نمی‌تواند او را شکار کرده و بخورد!

زنجیره غذایی ببرها

ببرها شناگران بسیار ماهری هستند و گاهی می‌توانند تا ۳۰ کیلومتر هم بدون هیچ مشکلی شنا کنند. از طرفی دیگر، بدن عضلانی، به آن‌ها قدرت فوق‌العاده‌ای بخشیده است.

سرعت پایین در مقایسه با سایر گربه سان‌ها را می‌توان تنها نقطه ضعف ببر دانست. این حیوان قدرتمند، در بهترین حالت می‌تواند با سرعت ۴۸ تا ۶۴ کیلومتر بدود.

با شیرها بیشتر آشنا شوید

شیر که به عنوان نماد قدرت و سلطنت هم شناخته می‌شود، حیوان وحشی با پوست زرد کم رنگ است و البته سر کوتاه، گوش‌های گرد و بدن فوق‌العاده عضلانی.

با شیرها بیشتر آشنا شوید

شیرها برای زندگی، بوته‌زارها و حنگل‌های خاردار مختلط را ترجیح می‌دهند. دمای محل زندگی آن‌ها در تابستان نباید بیشتر از ۴۵ درجه سانتی‌گراد باشد و در زمستان‌ها هم، کمتر از ۵ درجه سانتی‌گرا را تحمل نمی‌کنند.

به طول معمول یک شیر در طبیعت، بین ۱۰ الی ۱۴ سال عمر می‌کند. البته رکورد پیرترین شیر تاریخ، تا ۲۹ سال هم به ثبت رسیده است. جالب است بدانید که غرش یک شیر، از ۸ کیلومتری به گوش می‌رسد.

شیرها در گونه‌های مختلفی یافت می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • شیر کاتانگا (Katanga)
 • شیر کنگو (Congo)
 • شیر ترانسول (Transvaal)
 • شیر بربر (Barbary)
 • شیر آسیایی (Asiatic)
 • شیر آفریقای غربی (West African)

بد نیست بدانید که شیرها از تنبل‌ترین حیوانات روی خشکی هم به حساب می‌آیند؛ زیرا روزی ۱۶ تا ۲۰ ساعت می‌خوابند! بیشترین جمعیت این گربه سان در هند یافت می‌شود که به نظر می‌رسد ۲۴۰۰ شیر در آن‌جا ساکن هستند.

شیرها از حیواناتی مانند آنتلوپ، گورخر، کروکودیل، بچه اسب آبی و فیل تغذیه می‌کنند. شیر برخلاف سایر گربه‌سان‌ها به صورت اجتماعی زندگی می‌کند و گونه نر و ماده آن، به راحتی قابل تشخیص است.

تفاوت شیر نر و شیر ماده

شیر نر روی گردن خود، یال‌های بسیار برجسته‌ای دارد که به عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی این حیوان شناخته می‌شود. از طرفی دیگر، شیر ماده پوست هموارتری دارد و رنگ آن، بیشتر به سفیدی می‌زند.

شیرها دوندگان سریعی هستند و سرعت آن‌ها در هنگام دویدن، گاه به ۷۲ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت هم می‌رسد. البته همچنان یوزپلنگ به عنوان سریع‌ترین گربه سان طبیعت، شناخته می‌شود.

این گربه سان شناگر خوبی نیست و این مورد را می‌توان بزرگ‌ترین نقطه ضعف شیر به شمار آورد. البته قدرت ضربه آن‌ها هم در مقایسه با گربه‌هایی مانند ببر کمتر است.

تفاوت شیر و ببر در چیست ؟

خب اکنون که به صورت اجمالی این دو گربه زیبا و قدرتمند را معرفی کردیم، نوبت به موضوع اصلی مقاله یعنی بررسی تفاوت شیر و ببر است. در ادامه با ما همراه باشید:

تفاوت های فیزیکی شیر و ببر 

ببرها معمولا بزرگتر و سنگین‌تر از شیرها هستند. جالب است بدانید که یک ببر نر بالغ می‌تواند تا ۲۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. این در حالیست که یک شیر در بهترین حالت، تنها ۱۸۰ کیلوگرم وزن دارد. البته هیچ کدام از این دو گربه، در لیست سنگین ترین حیوانات جهان قرار نمی‌گیرند.

تفاوت های فیزیکی شیر و ببر

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، مهم‌ترین وجه تمایز این دو گربه سان، در ظاهر آن‌ها قرار دارد. جایی که ببر با پوست خز درخشان نارنجی و سفید با راه‌راه‌های مشکی، ما را یاد گربه‌های خانگی می‌اندازد!

در مقایسه با ببر، شیرها پوست یک دست و صافی دارند و هیچ راه راهی روی آن دیده نمی‌شود. از طرف دیگر، شیر نر، روی گردن خود دارای یال است که این ویژگی، در ببرها دیده نمی‌شود.

اگرچه شیر از ببر بلندتر است، اما ببر پاهای قوی‌تری دارد و نسبت به شیر، بسیار چابک‌تر است. ببر به طور کلی تهاجمی‌تر است؛ در حالی که شیر تنبل است و تا وقتی که مجبور نباشد، حمله نمی‌کند!

بین شیر نر و ماده، یک تمایز بزرگ وجود دارد و آن‌ هم، وجود یال‌های گردن در شیرهای نر است. در حالی که ببرهای نر و ماده، فقط از این لحاظ تفاوت دارند که ماده‌ها، خیلی کوچک‌تر از نرها هستند.

تفاوت شیر و ببر در زیستگاه 

زیستگاه اصلی شیرها، دشت‌های وسیع آفریقا است. در حال حاضر، بیشترین جمعیت این گربه سان در شرق و جنوب آفریقا و به ویژه کشورهای تانزانیا، نامیبیا، کنیا، بوتسوانا و آفریقای جنوبی قرار دارد.

زیستگاه شیر کجاست

با این حال، شیر می‌تواند با سایر زیستگاه‌ها از قبیل جنگل‌های بوته‌ای و حتی کوهستان هم سازگار شود. گفته می‌شود برخی از شیرها، در ارتفاعات بلند کلیمانجارو هم دیده شده‌اند!

اگرچه شیرها در خارج از آفریقا عملا منقرض شده‌اند، با این‌حال، همچنان بیش از ۵۰۰ شیر در مناطق حفاظت شده هندوستان، یافت می‌شوند.

زیستگاه ببر کجاست

از سویی دیگر، ببرها منحصرا در مناطق اوراسیا زندگی می‌کنند. این گربه سان، جنگل‌های انبوه بارانی و همچنین جنگل‌های باز را ترجیح می‌دهد و برای زیست و تولید مثل، به این مناطق نیاز دارد.

تفاوت رفتار شیر و ببر 

ویژگی اصلی رفتاری شیرها که آن‌ها را سایر گربه سان‌ها متمایز می‌کند، این است که آن‌ها به صورت دسته‌ای و گروهی زندگی می‌کنند. شیرهای ماده وظیفه شکار را بر عهده دارند و این کار را به صورت گروهی انجام می‌دهند.

زندگی دسته جمعی شیرها

همکاری شیرهای ماده در هنگام مراقبت از توله‌های خود، واقعا حیرت‌انگیز است. آن‌ها سعی می‌کنند به صورت همزمان زاد و ولد کنند و به این صورت، امکان مراقبت دسته جمعی از توله‌ها، فراهم می‌شود.

از طرفی دیگر، ببرها حیوانات تنهایی هستند و به صورت تک نفره شکار و زندگی می‌کنند. این گربه سان‌ها در تمامی موارد، رفتارهای کاملا انفرادی از خود نشان می‌دهند.

زندگی انفرادی ببرها

ببرها در شکار از پنهان کاری، استتار و سرعت زیاد خود در حمله به طعمه استفاده می‌کنند. علاوه بر این، ببرها در مقایسه با گربه‌های دیگر، شناگران بسیار خوبی هستند و می‌توانند برای غافلگیری در رودخانه ها شیرجه بزنند و در نتیجه، طعمه خود را در آب شکار کنند.

تفاوت ببر و شیر از نظر درجه حفاظتی 

طبق داده‌های فعلی اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، شیرها در وضعیت آسیب‌پذیر (VU) قرار دارند. با این حال، ببرها نگرانی بیشتری در مورد حفاظت از خود دارند؛ زیرا وضعیت آنها در خطر انقراض است (EN)

بزرگترین تهدیدی که ببرها با آن مواجه هستند، تخریب زیستگاه و شکار توسط انسان است. ببر به صورت طبیعی و توسط حیوانات دیگر مورد شکار قرار نمی‌گیرد؛ زیرا خود در راس هرم شکار قرار دارد!

امروزه اکثر ببرهای روی کره زمین، در مناطق محافظت شده زندگی می‌کنند. بر اساس آخرین آمارها، به نظر می‌رسد فقط ۴ هزار ببر هنور در طبیعت و زیستگاه خود باقی مانده‌اند!

جدول مقایسه ببر و شیر

علاوه بر مواردی که در بالا به آن‌ها پرداختیم، می‌توانید تفاوت‌های دیگر شیر و ببر را در جدول زیر مشاهده کنید:

مشخصهشیرببر
نام علمیPanthera LeoPanthera Tigris
وزنمیانگین ۱۸۰ کیلوگرممیانگین ۲۳۰ کیلوگرم
یالشیر نر یال داردببر فاقد یال است
خزخز قهوه‌ای با دم برنزهخز نارنجی با نوارهای قهوه‌ای مایل به سیاه
زیستگاهعلفزارهای باز یا ساواناجنگل‌های مختلف
سبک زندگیگروه و همراه با خانوادهتنها
خلق و خوکمتر تهاجمی هستندکاملا تهاجمی هستند
استراتژی جنگیاول حمله می‌کنندبه ندرت حرکت اول را انجام می‌دهند
طول عمربین ۱۵ تا ۲۰ سالبین ۱۰ تا ۱۵ سال

همان‌طور که تا اینجای مقاله متوجه شدیم، شیر و ببر اگرچه هر دو گربه سان هستند؛ اما در بسیاری از ویژگی‌ها، تفاوت‌های فاحشی دارند.

شیر قویتر است یا ببر؟

قبل از این‌که به این سوال پاسخ دهیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که زیستگاه این دو گربه کاملا متفاوت است و به همین دلیل، به ندرت ممکن است در طبیعت با هم درگیر شوند. با این‌حال، برفرض یک جنگ تن به تن، شیر برنده خواهد شد یا ببر؟

شیر قویتر است یا ببر ؟

برای جواب دادن به این سوال، باید فاکتورهای زیادی را مدنظر قرار دهیم. اول این‌که ببر هم لحاظ فیزیکی سنگین‌تر است و هم بدن عضلانی‌تری دارد. بنابراین، از نظر توان فیزیکی، نسبت به شیر برتری دارد.

البته شواهد تاریخی هم نشان از برتری ببر در مقابل شیر دارند. در دوران روم باستان، درگیری این دو گربه سان در قفس، اتفاق غیرمعمولی نبود. تصاویری که از آن دوران برجا مانده نشان می‌دهد که ببر معمولا پیروز نبرد بوده است.

از طرفی دیگر، در سال ۲۰۱۱ در آنکارا پایتخت ترکیه، ببری در باغ وحش، یک شیر را تنها با یک ضربه پنجه کشت! البته نبرد در طبیعت، کاملا متفاوت خواهد بود:

اگرچه در نبرد تن به تن ببر قطعا شیر را شکست خواهد داد؛ اما شیرها معمولی گروهی مبارزه می‌کنند. بنابراین یک گله شیر قطعا شانس بیشتری نسبت به یک ببر تنها خواهند داشت.

با تمام تفاسیر به نظر می‌رسد که ببر از هر جنبه، نسبت به شیر حیوان قوی‌تر و تهاجمی‌تری است. جالب است بدانید که ببر در لیست قوی‌ ترین حیوانات جهان هم قرار می‌گیرد؛ در حالی که شیر در این لیست جایی ندارد.

کلام آخر

شیر و ببر هر دو از بزرگترین و قوی‌ترین گربه سان‌های موجود در طبیعت هستند. البته این دو زیبای قوی، دارای شباهت‌ها و تفاوت‌های متعددی هستند.

در این مقاله به بررسی تفاوت شیر و ببر پرداختیم. در صورتی که همچنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

۴.۲/۵ - (۷۵ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
30 نظرات
 1. mohsen می گوید

  اینم پرسیدن داره ؟ خب معلومه ببر قویتره . شک نکنید حتی ۲ تا شیر نر هم حریف ببر سیبری نمیشن . اگه شیر ماده باشه که ۵ تاش هم حریف ببر نمیشن

 2. reza می گوید

  به نظرم ببر تو دشت و بیشه دووم نمیاره و حریف شیر نمیشه… ببر تنهاس واسه همین میره تو جنگل که حیوونای دیگه نتونن گله ای بهش حمله کنن… ببر تو دشت حریف کفتارها هم نمیشه

  1. امیر می گوید

   به نظرم این درست نیست که ببر بخاطر حمله نکردن گروهی حیوانات دیگه میره تو جنگل ببر خودش شکارچی طبیعی نداره کفتار ها تو دشت یا هر جای دیگه باشن بازم حریف ببر نمی شن شیر ها هم همینطور جگوار هم تو نبرد باشیر ها شکستشون دادا

 3. عباس می گوید

  این سوال به تنهایی بی معناست اگر یک ببر نربنگال جنوبی را که کاملا بالغ است حدود ۷ ساله باوزن میانگین ۲۸۵ کیلوگرم در مقایسه با شیر نر دورگه بربر و کنگو که در طبیعت بزرگترین شیرها هستند با ۷ سال سن و وزن تقریبی ۳۱۵ کیلوگرم قطعا شیر ببر را خواهد کشت

 4. عباس می گوید

  ارتفاع ببر بنگال جنوبی بزرگترین ببر جهان از زمین تا سر شانه ۱۰۸ سانت طول از نوک بینی تا رستنگاه دم ۲۳۵ سانت وزن نر کاملا بالغ از ۲۳۵ تا ۳۰۰ کیلوگرم شیر نر دورگه بربر کنگو کاملا بالغ ارتفاع از زمین تا سرشانه ۱۱۷ سانت طول از نوک بینی تا رستنگاه دم ۲۳۰ سانت وزن نر کاملا بالغ از ۲۵۰ تا ۳۲۵ کیلوگرم حالا خودتان مقایسه کنید

  1. Hsan می گوید

   داداش اطلاعات شما منبع داره ما هم بریم ببینیم’اولین باره میخونم بزرگترین ببر’بنگال هست’در ثانی شیر بربر دیگه چیه بخدا اولین باره اسمش و میشنوم’اگه ممکنه بگید اطلاعات شما از چه منبعی هست ‘ممنون

  2. حسین می گوید

   چی میگین شما ما اینجا قدرت ببر و شیر رو مقایسه میکنیم نه حیوان دورگه با ببر .احساسی رفتار کردن دلیل بر این نمیشه که نتیجه عوض بشه ببر هر زمان بر شیر غلبه میکنه .یکی میگه فلان جا دووم نمیاره یا فلانجا دووم میاره .این حرفها رو ول کنین .مسئله اینه در جنگ تن به تن و تنها ودر حالت بلوغ کامل هر دو ،ببر غالب نبرده .منم دوست دارم شیر غالب باشه ولی نیست.ببر برتره

 5. قاسم می گوید

  من جنگ ببر و شیر رو دیدم هروشون کاملا بی رمق و افتادند رو زمین

 6. قاسم می گوید

  من جنگ ببر و شیر رو دیدم هردوشون کاملا بی رمق و افتادند رو زمین بنابر این هردو یک قدرت مساوی هستند

  1. علی می گوید

   یال های شیر مانع از زخمی شدن نقاط حساسش میشه

 7. سعید مجیدی می گوید

  سلام منم جنگ شیر و ببر دیدم ببر چالک ترو تیزتر هست ولی شیر قدرت من تر هست توی یکی از جنگ های شیر و ببر دیدم که ببر زد و نفس کم آورد و شیر نفس کم نیاورد هر دو برابر شدن

  1. سامان می گوید

   دقیقا این درست است..شیر استقامتش بیشتره منم نبردشونو دیدم..اول ببر قوی تر و تیز تره ولی نفس کم میاره..بعدش در حرکت اول گرگ هم ببر و میگیره هم شیر و..ولی شیر نفس کم نمیاره تو نبرد ببر نفس کم میاره در مقابل شیر..تو طبیعت مطمئنن شیر فرار میکنه ولی تو قفس ک جای فرار نیس شیر استقامتش از ببر بیشتره..این ثابت شده

 8. سعید مجیدی می گوید

  هر دو خوردن زمین از هم دیگر فرار کردن

 9. علی می گوید

  شایدببرقوی ترباشه ولی شیردارای استراتژیه ومعقولانه واجتمایی زندگی میکنه ممکنه تویه جامعه کسی زوربازوش قویترباشه ولی توزندگی کسی برنده میشه که برنامه داره وبرااینه که به شیرمیگن سلطان جنگل بنابراین شیربازندگی گروهی وعاقلانه قلمروبیشتری داره وموردپسندتره

 10. Javad Seyfi می گوید

  شیر هرنوعی و ببر از هرنوعی بطور تقریبی از قدرت یکسانی برخوردارن حالا اگه نبردی بینشان در بگیره این هوش وشرایط زندگی که داشته وشانس وشرایط لحظه ای درگیری که در نتیجه نبرد تصمبم میگیرند پیروز بشن ولی اینکه هردو ازیک قد وقامت برخوردارن پس بطور صددرصد هیچ خدایی نمیتونه بگه صدردرصد شیر یا صد درصد ببر مگه شیر پاستوریزه

  1. سجاد می گوید

   کی گفته هر دو از یک قدو قامت برخوردارن؟ وزن میانگین ی ببر سیبری یا بنگال حدو ۸۰ الی ۱۰۰ کیلو از وزن میانگین شیر آفریقایی بیشتر حتی ببر هایی مثل ببر سوماترایی که به طور قابل ملاحظه ای از ببر های بنگال و سیبری کوچک ترن از شیر های آسیایی کوچک تر نیستن اینم بدون که هوش ببر ها از شیر ها بیشتره… حتی بدن عضلانی تر و مهارت جنگیدن بیشتری هم دارن وقتی هم که نوبت به استفاده از پنجه ها میرسه ببر ها با مهارت خیلی بیشتری پنجه میزنن ضربه ی پنجه ی ببر میتونه جمجمه شیرو خورد کنه

 11. علی می گوید

  ببر قویترین گربه روی زمین هست هیچ شیری چه بربری چهافریقاییحریف حتی کوچکترین گونه ی ببر نمیشود!!!!

 12. حسین می گوید

  دوستان خودتونو اذیت نکنید قدرت پنجه شیر به یک تن میرسه قدرت پنجه زدن ببر به پنج تن میرسه ببر ی حیوان کینه ای تمام عیاره و همینطور کاملا عصبی و مغروره در هر حالتی ک بخای بر شیر غالبه ببر واقعا دیوونه اس

 13. مریم می گوید

  مقاله تون چقدر حرفای متناقض داشت! :/

 14. رضا می گوید

  حقیقتا من سه تا نبرد بین شیر و ببر دیدم، هر سه تاش رو شیر برده. تو یکی از نبردها که ببر کشته شد، تو دوتای دیگش هم فرار کرد. البته توخبرها هم خوندم که ببیر بوده شیر رو کشته. ولی ندیدم

 15. پندار می گوید

  خب پس چرا هی شیر رو قویترین حیوان و سلطان جنگل میگن؟! نکنه توو صداسیما پارتی داره…

 16. سجاد می گوید

  ۱۰۰ درصد ببر قویتره ببر قویترین گربسان روی زمین اینم بگم که کروکودیل تو رژیم غذایی شیر نیست در واقع ی شیر به هیچ وجه نمیتونه ی کروکودیلو تو زیستگاه خودش شکار کنه کروکودیل ها خودشون شکارچی راس هرم غذایی هستن فقط در صورتی که کروکودیل بیرون از اب باشه و با اب فاصله زیادی داشته باشه ممکن شیر بتونه شکارش کنه تنها کروکودیل هایی که دشمن طبیعی به جز انسان دارن کیمن ها و الیگاتور ها هستن که تازه دشمن طبیعی اونها هم جگواره نه شیر بیشتر کروکودیل هایی که با شیر ها هم‌زیستی دارن از گونه ی کروکودیل رود نیل هستن که وزن و طولشون چند برابر کیمن هاست

 17. سجاد می گوید

  شیر ها حیواناتی بسیار تنبل و لاشخور هستن! فقط به این دلیل که بین ما انسان ها به خاطر لقب و حرف های چرتو پرت قدرتمند به تصویر کشیده شدن ما فکر می‌کنیم خیلی قوین مثلا ما همیشه به کفتار ها میگیم لاشخور در حالی که شیر ها از کفتار ها پست ترن! کفتار ها ۹۰ درصد غذا هاشونو خودشون شکار میکنن اون ۱۰ درصدی هم که لاشخوری میکنن هر حیوان گوشتخواری ممکن ۱۰ درصد غذاشو لاشخوری کنه ببر ها کلی برتری به شیر ها دارن و مهم ترین برتری ها اندازه و وزنشونه چون شیر و ببر جفتشون از گربسانانن شکل بدن هاشون خیلی شبیه به همه و تو نبرد ها سرنوشت ساز ترین ویژگی ها اینان.اندازه، قدرت ارواره و پنجه، مهارت جنگیدن که هر سه برتری با ببر البته قدرت ارواره هاشون به هم نزدیک

 18. سجاد می گوید

  خب معلومه ببر قوی تر یه جنگ دیدم یه شیر نر به ببر سفید حمله اما در آخر این ببر برند شد چون بعد درگیری فرار کرد شير ببر نسبت شير خیلی خشن و کنیه ای

 19. سجاد می گوید

  خب معلومه ببر قوی تر از شیر یه جنگ بین ببر و شیر دیدم یه شیر نر به ببر سفید حمله اما در آخر این ببر برند شد چون بعد درگیری فرار کرد تازه شیر سرش زخمی شد ببر نسبت شير خیلی خشن و کنیه ای

 20. اشکان می گوید

  من زیست شناس هستم و این دو گربه ی قوی رو از نزدیک دیدم ببر ها قوی ترین و بزرگ ترین گربه سانان هستند و قطعا از پس شیر بر میان چون هم تهاجمی تر هستند و هم سرعت بالایی دارن درضمن نباید ایو دو حیون با هم مقایسه بشن چون کاملا با هم متفاوت هستند شیر در نبرد با ببر سعی می کنه ببرو هول بده بندازه زمین و با سرو گردن گاز می گیره ولی ببر برعکس اون هست پس شیر مجبور می شه سرش رو جلو بیاره و اگه سرش رو جلو بیاره مساوی با کتک خوردن بیشتر شیر ۱۰ جنگ الکی می کنه ولی ببر یک جنگ می کنه حریف رو می کشه تمام زیست شناسان و داشمندان مثل من معتقدند اگر ببر بخواهد واقعا مبارزه کند جنگ با مرگ حریف ببر به پایان می رسد وبه خاطر چیزی در بالا عرض کردم همین موضوع باعث می شه گاهی حتی دو شیر هم دربرابر ببر مغلوب بشن و اینکه انقدر نگید شیر یا ببر از همدیگه فرار می کنند اینجور نظر ها کاملا بچگانه هستند ببر بزرگ ترین و قوی ترین گربه ی دنیا هست و در لیست قوی ترین حیوانات به نظرم رتبه ی هفتم رو مال خودش می کنه با تشکر از شما

 21. حمید می گوید

  لطفا احساسی برخورد نکنید ببر از لحاظ هیکل و قدرت آرواره قدرت پنجه چالاک و سریع بودن قدرت بدنی و تهاجمی تر از شیر هست، چون قصه ها و افسانه ها اکثرا از کشورهای کهن بوده و اکثر اون کشورها شیرها بیشتر در معرض شکار بودن، از لقب شیر برای پهلوانان بیشتر استفاده شده.

 22. Lion king of beasts می گوید

  با توجه به اینکه بزرگترین شیر کالاهاری ۲۲۵کیلوگرم دارد
  ببربنگال و سیبری ۲۷۵تا ۳۰۰کیلو گرم وزن دارند با این حال شیر قوی تر هستند آنها جنگجو تر و خشن تر هستند و طعمه های بزرگتر رو میکشند و سریع تر و چالاک تر هستند در منطقه ای که زندگی میکنند زندگی سخت تر هست نسبت به محلی که ببر هست شیرها با وجود اینکه رقیب های زیادی دارند دوام آوردند شیرهای نر خشن تر هستند ، در مورد اینکه شیرها تنبلن! هوای گرم شیرها رو بی حال می‌کنه شیرها بر خلاف جثه بزرگ شأن قلب کوچیکی دارن غدد عرق ندارن و به سختی خودشون رو خنک میکنند
  شیرهای حیواناتی هستند که در شرایط محیطی دشوار سازگار شدند بنظرم شیرها پیروز میدان هستند در مقابل هر نوع ببری

 23. مسعود می گوید

  کلا همین هستین عوض هم نمیشین… ببر یه سری آیتم داره که نسبت به شیر برترهست.. شیرهم یه سری آیتم داره که نسبت به ببر برتر هست…. ببر چالاک تر.. سریعتر و وحشی تره…. شیر استقامت بیشتر… قدرت بدنی بیشتر و شجاعت بیشتری داره…. قطعی نمیشه گفت کدوم برندس…. منم کلی کلیپ دارم که شیر ببر رو زده… از طرفی کلیپ هم داریم ببر شیرو زده… اینکه شماها از این یا اون خوشتون نمیاد دلیل بر این نیست که کدومشون قویتره

 24. محمد عباسی می گوید

  در شرایط کاملا یکسان (سن و وزن و جنسیت)
  قطعا پیروز میدان شیر خواهد بود
  شیر سلطان بلامنازع جنگل بوده و هست و خواهد بود
  با یک نگاه به ظاهر شیر خودتان متوجه خواهید شد
  به خاطر همین از گذشته گویند”شیر سلطان جنگل”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.