استایل چیست و چه تاثیری در جذابیت دارد؟

حتما دقت کرده‌اید که هر فردی سبک یا استایل منحصر به فردی برای زندگی دارد. این سبک منحصر به فرد تمام ابعاد زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد، از سبک موسیقی مورد علاقه گرفته تا نوع پوشش و حتی دکوراسیدن منزل؛ اما واقعا استایل چیست و چه تاثیر در لباس پوشیدن افراد دارد؟

در این مقاله قصد داریم استایل‌های فردی در حوزه پوشش را بررسی کنیم. ابتدا تعریف کوتاهی از استایل خواهیم داشت و پس از آن با توجه به چند دسته‌بندی کلی، انواع استایل را معرفی می‌کنیم. با ایده آل مگ همراه باشید.

سبک یا استایل چیست؟

در دیکشنری وبستر در معنای کلمه استایل به عباراتی نظیر سبک، روش، شیوه، عبارت، سلیقه و استیل برمی‌خوریم. واقعیت این است که هر یک از ما دنیایی پر رمز و راز در درون خود داریم که برخی جنبه‌های آن با سبک پوشش و نوع رفتار ما نمایان می‌شود. این سبک پوشش را استایل می‌نامند.

استایل چیست

جالب این‌جاست که شاید خود ما هم تا به حال دقت نکرده‌ایم که مثلا چرا این‌قدر به خط اتوی شلوارمان حساس هستیم یا چرا ترجیح می‌دهیم؛ لباس‌هایی کاملا گشاد و راحت بپوشیم. تمام این‌ها بازتاب‌هایی از درون ما هستند و استایل شناسی به ما کمک خواهد کرد که شناخت بهتری نسبت به خود و اطرافیانمان پیدا کنیم.

دنیای استایل‌ها بسیار جذاب و متنوع است. هر استایلی ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ البته میان برخی سبک‌های پوششی، ویژگی‌های مشترکی هم وجود دارد. این موضوع سبب می‌شود که بتوانیم انواع استایل را بر اساس سادگی، کاربرد، زمان و نمادشناسی دسته‌بندی کنیم.

تست استایل شناسی: استایل شما چیست؟
بخوانید

 انواع استایل بر اساس سادگی

سبک‌های پوششی براساس میزان استفاده از رنگ‌ها و طرح‌ها تقسیم بندی می‌شوند:

استایل مینیمال (Minimal)

اگر بخواهیم این استایل را در یک جمله تعریف کنیم باید بگوییم استایل مینیمال، سبکی ساده، شیک و جذاب با حداقل‌ها است! در استایل مینیمال لازم نیست اکسسوری‌های زیادی استفاده کنید. استفاده از یک کمربند با کیفیت یا یک ساعت ظریف استایل مینیمال شما را کامل می‌کند.

استایل مینیمال دخترانه

در این سبک از لباس پوشیدن کیفیت جنس و دوخت لباس‌ها بسیار مهم است. لباس سبک مینیمال باید متناسب با اندازه شما و در طیف رنگ‌های خنثی و طبیعی مانند سیاه، سفید، قهوه‌ای، سرکه‌ای، بژ و خاکستری باشد.

استایل مینیمال زنانه

استایل ماکسیمال (Maximal)

این سبک کاملا عکس سبک مینیمال است. سبکی شاد و مهیج با قانون استفاده از حداکثرها! در این سبک هیچ محدودیتی برای رنگ‌ها وجود ندارد. استفاده از رنگ‌های جیغ و پرحرارت در کنار زیورآلات و اکسسوری‌های جذاب پر زرق و برق، ویژگی اصلی این سبک پوشش است.

استایل ماکسیمال زنانه
استایل ماکسیمال زنانه
استایل ماکسیمال مردانه
استایل ماکسیمال مردانه

استایل ویمسیکال (Whimsical)

سبکی خیال انگیز با پارچه‌هایی طرح دار و روشن است. این سبک بر مبنای استفاده از لباس‌های راحت، رنگی و طرح‌‎دار است. در کنار این لباس‌ها استفاده از اکسسوری‌های رنگی جلوه‌ای خاص به شما می‌بخشند. استفاده از پارچه‌هایی با طرح‌های نقطه‌دار، گل‌گلی و توپی از ویژگی‌های مهم این سبک است. سه رنگ آبی، سبز و صورتی روشن در استایل ویمسیکال پرکاربرد هستند و رنگ‌های تیره در صورت استفاده، غالبا در حاشیه قرار می‌گیرند.

استایل ویمسیکال مردانه
استایل ویمسیکال مردانه

استایل ویمسیکال زنانه

انواع استایل بر اساس کاربرد

انتخاب لباس‌ها باید با توجه به موقعیتی که آن‌ها را می‌پوشیم، انتخاب شوند؛ سبک‌های پوششی براساس کاربردشان هم تقسیم‌بندی می‌شوند.

استایل کژوال (casual)

یک سبک لباس پوشیدن راحت و ساده است که در عین راحتی ظاهر شیک و موقری به شما می‌دهد. با این تعریف، در این سبک، دست شما برای انتخاب لباس‌ها بسیار باز است. انواع تیشرت، شلوار کتان و جین، کفش‌های کتانی، کالج‌های جیر و چرم در این استایل زیاد استفاده می‌شوند. از نظر رنگ‌ها هم محدودیتی در تیپ کژوال وجود ندارد.

سبک پوشش کژوال زنانه
سبک پوشش کژوال زنانه
سبک پوشش کژوال مردانه
سبک پوشش کژوال مردانه

استایل رسمی (Formal)

استایل رسمی، استایلی ساده و در عین حال شیک است. در این استایل مردانه یا زنانه، اغلب، طیف‌های مختلف یک رنگ تیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ‌هایی مانند آبی، قهوه‌ای و مشکی بیشتر در این سبک استفاده می‌شوند.

سبک پوشش رسمی زنانه

یک کت و شلوار سرمه ای همراه با یک کیف کوچک چرم و یا یک پالتوی خوش دوخت بلند مشکی در کنار یک کیف سامسونت اداری، نمونه هایی آشنا از این سبک هستند. در مجموع در این استایل سعی بر این است که سبک پوشش شما، بر نفوذ کلام و ابهت شما بیفزاید.

سبک پوشش رسمی مردانه

استایل کالج (college)

این استایل در ابتدا مخصوص دانش‌آموزان کالج‌های غربی بود اما به تدریج در بین اقشار مختلف جامعه محبوب شد. استفاده از رنگ‌های با کلاس، برندهای معروف، لباس‌های گرانقیمت، آراسته و اکسسوری‌های ظریف و کلاسیک از ویژگی‌های این سبک پوشش است.

استایل کالج مردانه

لباس‌های این سبک پوشش بیشتر از پارچه‌های چهارخانه ، شطرنجی ، گینگهام ، تویید ، آرگایل و تارتان دوخته می‌شود. کفش‌های ساده و بدون رزق و برق، شلوارهای کتان اتو کشیده با فاق بلند، لباس‌های یقه دار، جلیقه‌های کلاسیک و کت‌های بلیزر نیز در این سبک زیاد استفاده می‌شود.

۵۰ مدل استایل دانشجویی دخترانه رسمی و جدید
بخوانید

استایل خیابانی(Street)

استایل خیابانی به پوشش مردم جامعه گفته می‌شود و از آنجا که مبتنی بر علاقه‌های فردی است، در نوع پوشش، هیچ‌گونه محدودیتی از قبیل رنگ یا جنس لباس وجود ندارد. استایل خیابانی تابع مدها و ترندهای روز نیست؛ بنابراین زمان در مورد آن مفهومی ندارد. این استایل، سبکی زنده و پیوسته در حال تغییر است.

استایل خیابانی زنانه
استایل خیابانی زنانه
استایل خیابانی مردانه
استایل خیابانی مردانه

استایل ورزشی (sporty)

در این استایل، جنس پارچه حرف اول را می‌زند. شما باید از جنس‌هایی استفاده کنید که حساسیت زا نبوده و مانع عملکرد طبیعی سیستم تعریق نمی‌شود. برای این سبک، لباس‌های نخی یا نخ پنبه گزینه‌‌های مناسبی هستند. در مجموع آیتم‌های اصلی یک استایل ورزشی مناسب عبارتند از: ست‌های شلوار و گرمکن‌ اسپرت، کفش‌های کتانی راحت، سبک و با دوام.

سبک پوشش ورزشی مردانه
سبک پوشش ورزشی مردانه
سبک پوشش ورزشی زنانه
سبک پوشش ورزشی زنانه

استایل هنری (artsy)

اگر فردی خلاق، مبتکر یا هنرمند هستید و دوست دارید نوع تفکر خود را در قالب لباس‌هایی که می‌پوشید نشان دهید، استفاده از استایل هنری برای شما گزینه مناسبی است.

لباس پوشیدن به سبک هنری
لباس پوشیدن به سبک هنری

استفاده از زیورآلات دست‌ساز، پارچه‌های کتان و جین در این سبک نمود بیشتری دارند. در این استایل به وفور نقوش زیبای هنری و اشعار شاعران معروف را به وفور بر روی پارچه لباس‌ها می‌بینیم. در این استایل، شکل پوشش، یک تجسم هنری است که هیچ محدودیتی در شکل و رنگ و طرح ندارد.

سبک هنری در لباس مردانه
سبک هنری در لباس مردانه

استایل الگانت (elegant)

باید بگوییم که استایل الگانت، یکی از انواع استایل دخترانه است. به این معنا که در این سبک، خودنمایی، توجه به زرق و برق بسیار و استفاده از اکسسوری‌های ظریف و مجلل در کنار یک پوشش بسیار شیک، بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می‌کند. آرایش کامل صورت، ناخن‌ها و موها هم در این استایل نباید فراموش شود.

استایل الگانت

استایل اگزوتیک (exotic)

استایل اگزوتیک، استایلی با آیتم‌های عجیب، غریب و در عین حال جذاب است. باید گفت که داشتن چنین استایلی حقیقتا شجاعت بالایی می‌خواهد. در این سبک، اکسسوری‌ها و لباس‌هایی را خواهید دید که شاید کمتر کسی تا به حال دیده باشد.

سبک پوشش اگزوتیک در لباس زنانه

استفاده از گلدوزی‌ها و رنگ‌های غنی، بافت‌های براق، چاپ تصاویر حیوانات، کفش‌های غیرمعمول و خلاصه هر چیز عجیبی که بتوانید در یک لباس پیدا کنید، در این سبک متداول است.

سبک اگزوتیک در لباس مردانه

استایل تام بوی (tomboy)

اگر دختری هستید که دوست دارید به سبک پسرانه لباس بپوشید، استایل تام بوی گزینه‌ی مناسبی برای شما است. در این استایل دخترانه، گوشواره‌ها و دستبندها، کفش‌های ظریف پاشنه بلند و پیراهن‌های پرچین گلدار جای خود را به لباس‌های نسبتا گشاد مردانه، شلوارهای جین و کفش‌های راحت می‌دهند. استفاده از لباس‌های اورسایز و پوشیدن به صورت لایه لایه هم از دیگر نکات کلیدی این استایل است.

استایل تام بوی دخترانه
استایل تام بوی دخترانه
استایل تام بوی برای دختران مسلمان
استایل تام بوی برای دختران مسلمان

استایل کاری (Business Style)

استایل کاری استایلی مناسب برای افراد شاغل است. استایلی که به شما کمک می‌کند به عنوان یک فرد شاغل، منزلت اجتماعی و اقتدار کاری خود را حفظ کنید. طوسی، خاکستری، خاکی، بژ و سورمه‌ای رنگ‌هایی هستند که برای محیط‌های کاری مناسب‌ترند.

تیپ کاری زنانه

استفاده از شلوارهای راسته، کیف‌های اداری، کفش راحت از جنس کتان یا جیر و کت‌های بلند از لباس‌های پرکاربرد در این استایل هستند. اکسسوری‌های جذاب و در عین حال ساده مانند یک ساعت ظریف چرم یا یک دستمال گردن زیبا می‌توانند استایل کاری شما را کامل کنند.

تیپ کاری مردانه

استایل پر جنب‌و‌جوش (Vibrant)

شعار معروف این استایل این است: «هی دنیا، منو نگاه کن!» همین شعار نشان می‌دهد که برجسته‌ترین ویژگی این استایل، جلب توجه کردن است. تعجبی هم ندارد، چون استفاده از رنگ‌های زنده نئونی و پاستلی، طرح‌های بزرگ و نامتقارن، الگوهای وحشی و خاص، ناخودآگاه توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

استایل ویبرانت زنانه
استایل ویبرانت زنانه
سبک پوشش ویبرانت در لباس مردانه
سبک پوشش ویبرانت در لباس مردانه

انواع استایل بر اساس زمان

استایل‌ها براساس زمان استفاده و شکل‌گیری هم تقسیم‌بندی می‌شوند:

استایل مدرن (Modern)

در دنیای مد، این استایل، عمر درازی ندارد. در همین زمان کوتاه هم استایل ترندی توانسته مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کند. شاید سادگی آمیخته با مقداری خلاقیت چیزی باشد که باعث این محبوبیت می‌شود.

سبک پوشش مدرن در لباس مردانه
سبک پوشش مدرن در لباس مردانه

توجه داشته باشید که طیف رنگ‌های مورد استفاده در این استایل محدود است؛ با این وجود شما می‌توانید لباس‌های ساده خود را طوری با هم ست کنید که همیشه جذابیت ظاهری خود را حفظ کنید.

سبک پوشش مدرن در لباس زنانه
سبک پوشش مدرن در لباس زنانه

استایل ترندی (trendy)

استایل ترندی که می‌تواند یک استایل مردانه یا زنانه باشد، مخصوص کسانی است که پیرو مد روز هستند. این افراد سعی می‌کنند خود را با آخرین تحولات و اخبار مربوط به این حوزه هماهنگ کنند.

شبک پوشش ترندی در لباس مردانه

افراد پیرو این استایل به راحتی ظاهر خود را تغییر می‌دهند و  به یک سبک مشخص پایبند نیستند.شما این افراد را در هر فصل یا مناسبت جدیدی در طول سال، با شکل و شمایل متفاوت و البته جذابی می‌بینید.

استایل وینتیج (vintage)

این استایل مناسب کسانی است که به سبک‌های قدیمی علاقمندند. هیچ ضرورتی ندارد که در استایل وینتیج، تمام لباس‌های خود را از سبک‌های قدیمی انتخاب کنید. اگر بگوییم که چاشنی خلاقیت استایل وینتیج را بسیار جذاب‌تر می‌کند، بیراه نگفته‌ایم.

استایل وینتیج زنانه

شما می‌توانید با ترکیب یک شلوار مدل قدیمی با بلوز یا کتی مدرن، یک سبک جدید و بسیار زیبا از استایل وینتیج خلق کنید. استفاده از النگوها و گردنبندهای بزرگ و کفش‌های چرمی با رنگ‌های خنثی هم ویژگی‌های خاص این استایل است.

سبک پوشش وینتیج در لباس مردانه

استایل کلاسیک (classic)

استایل کلاسیک انتخابی ماندگار، محافظه کارانه و در عین حال آراسته است. در این استایل خبری از طرح‌های شلوغ و رنگ‌های جیغ نیست؛ بلکه سادگی و آراستگی آن بیش از هر چیز نشان‌دهنده اعتماد به نفس بالای فرد است.

تیپ کلاسیک مردانه

استفاده از رنگ‌های مشکی، سرمه‌ای، یشمی، زرشکی، سفید و همچنین رنگ‌های خنثی مانند خاکستری در این استایل متداول است. کفش‌های راحت با کف تخت و اکسسوری‌های زیبا و ظریف از دیگر فاکتورهای مهم این استایل هستند.

تیپ کلاسیک زنانه

استایل رترو یا بازسازی (retro)

این استایل هم مانند سبک وینتیج مخصوص افرادی است که به سبک‌های قدیمی علاقمندند. تفاوت سبک وینتیج و رترو در سبک طراحی لباس‌هاست. در استایل رترو، تنها سبک لباس از گذشته الهام می‌گیرد و با استفاده از منسوجات امروزی و با سبکی مدرن باز تولید می‌شود. استفاده از رنگ‌های پاستلی، زیورآلات براق، آنتیک و استفاده از لباس‌هایی که کاملا اندازه و فیت اندام هستند، از ویژگی‌های خاص این استایل هستند.

سبک پوشش رترو در لباس مردانه

انواع استایل بر اساس نمادشناسی

نمادشناسی یکی فاکتور دیگر برای دسته‌بندی استایل‌هاست. نمادشناسی، سبک‌ها را براساس طرح و رنگ‌های پرکاربرد آن، طبقه‌بندی می‌کند.

استایل بوهو یا بوهمیان (Bohemian)

واژه «بوهمین» واژه‌ای فرانسوی به معنای کولی یا فرد سرگردانی است که قید و شرط خاصی برای زندگی ندارد. بر همین اساس، این استایل بر پایه راحتی و نزدیکی به طبیعت شکل گرفته است. افراد دستدااستایل بوهو لباس‌های نازک، گشاد و راحت می‌پوشند. این لباس‌ها اغلب طرح‌های هندسی، حاشیه‌‌دار یا گل گلی دارند.

سبک لباس بوهو

در این سبک، رنگ‌ها هم در هماهنگی با طبیعت هستند؛ رنگ‌هایی مانند شتری، خاکی و قهوه‌ای که گاهی با رنگ‌های دیگر مانند ارغوانی ، سبز ،خردلى و نارنجى ترکیب می‌شوند. کیف‌های مدل کیسه‌ای و ریش‌دار و کفش‌های دست‌دوز هم از اکسسوری‌های مورد استفاده در این سبک هستند.

سبک بوهو در لباس مردانه

استایل پاییزی : در پاییز چه رنگی بپوشیم؟
بخوانید

استایل گوتیک یا وحشی (Gothic)

به گفته یک منتقد آمریکایی ریشه استایل گوتیک به فرهنگ عزاداری دوره ویکتوریایی بازمی‌گردد. رنگ مشکی رنگ غالب در این استایل است که گاهی با رنگ‌های تیره دیگری مانند بنفش، قرمز، دودی و قرمز جگری ترکیب می‌شود.

سبک گوتیک در لباس زنانه

لباس‌هایی از جنس مخمل، گیپور یا چرم مشکی در این استایل زیاد دیده می‌شوند. چشم‌های دودی با پوستی رنگ پریده و رژهای تیره هم آرایش خاص سبک گوتیک است. دستکش‌های توری، جواهرات با مهره‌های مشکی، جواهرات نقره‌ای به شکل اسکلت انسانی، خفاش یا نمادهای مذهبی از دیگر مؤلفه‌های این سبک هستند.

سبک گوتیک در لباس مردانه

استایل هیپ هاپ (Hip Hop)

این استایل نمودی از تبعیض‌ها و محرومیت‌های موجود در جامعه سیاه پوستان است. فلسفه انتخاب لباس‌هایی با سایز خیلی بزرگ هم به محرومیت‌های همین جوامع بازمی‌گردد چون در محله‌های فقیر‌نشین آمریکا، متداول بود که بچه‌های کوچک‌تر، لباس‌های بچه‌های بزرگ‌تر را بپوشند. 

استایل هیپ هاپ مردانه

استفاده از تی‌شرت‌هایی با لوگوهای بزرگ نیز از ویژگی‌های این سبک پوشش است. مدل موها در این استایل اغلب، فردار یا با بافت آفریقایی است. رنگ‌های مختلفی که به طور نامنظم با هم ست شده‌اند و استفاده از اکسسوری‌های بزرگ فلزی ویژگی دیگری از استایل هیپ هاپ است.

سبک هیپ هاپ در لباس زنانه

جدیدترین تیپ اسپرت دخترانه در سال ۲۰۲۲
بخوانید

استایل راکر (Rocker)

راک نه فقط یک سبک موسیقی بلکه در تعریفی فراگیرتر یک سبک زندگی است و به همان نسبت که سبک‌های مختلفی از موسیقی راک وجود دارد، استایل های راکر متفاوتی نیز وجود دارند.

استایل راکر در لباس زنان مسلمان

باید گفت که پوشیدن کت‌های چرمی، پای ثابت استایل راکر است. اکسسوری‌ها هم در این استایل غالبا از جنس چرم یا فلز هستند و نکته جالب اینجاست که باید به طور همزمان استفاده شوند؛ به طور مثال استفاده همزمان از چندین گردنبند یا چندین انگشتر فلزی در این سبک رایج است.

سبک پوشش راکر در لباس مردانه

استایل پانک (Punk)

پانک در واقع نام سبکی از موسیقی است. جنبشی که ضد نظام حاکم شکل گرفت و باعث شد طرفداران آن با نحوه پوشش، اعتراض خود را ابراز کنند. این طرفداران به دلیل اعتراض به نظام سرمایه‌داری و مصرف‌گرایی، در شکل پوشش خود نیز از لباس‌های کهنه، دست دوم و جین‌های پاره و فرسوده استفاده کردند.

سبک پوشش پانک در لباس زنان
سبک پوشش پانک در لباس زنان

این استایل اساسا با هر نوع تبعیضی اعم از نژادی و جنسیتی مخالف است و به همین دلیل آرایش صورت نیز در استایل پانک میان مردان و زنان یکسان است.

رنگ‌ موهای تند، آرایش‌های غلیظ صورت و لاک مشکی نیز از دیگر ویژگی‌های سبک پانک است. اکسسوری‌های زیاد با شکل و شمایل عجیب نیز در طرفداران این استایل جلب توجه می کند.

استایل کابوی (Western)

بزرگترین جمعیت گاوچرانان در اسپانیا ساکن بودند و منشا این استایل را هم باید در همین سرزمین جستجو کرد. در واقع استایل زیبای کابوی، یک استایل مردانه و سبک پوشش محلی است.

استایل کاو بوی

آیتم‌هایی مانند کت جیر با ریش ریش‌هایی بر سرشانه‌ها، پیراهن‌های چهارخانه، کلاه‌های بزرگ لبه‌دار و شلوار جین را باید از مشخصه‌های اصلی این استایل مردانه دانست. دستمال گردن‌های طرح‌دار و کمربندهای چرمی ساده هم از اکسسوری‌های مهم سبک کاوبوی هستند.

استایل کاوگرل (Cowgirl)

با بیانی ساده باید بگوییم که کاوگرل همان شکل دخترانه استایل کابوی است.  اگرچه این استایل ریشه اسپانیایی دارد اما در جوامع آمریکایی بیشتر استفاده می‌شود. مولفه‌هایی مانند شلوارهای جین آبی، ژاکت‌های چرم یا جیر، کلاه‌های کابویی و چکمه‌های گاوچرانی شکل‌دهنده یک استایل کاوگرل هستند. زیورآلات و کیف‌های چرمی تکمیل کننده‌ این استایل هستند.

سبک پوشش کاو گرل در لباس زنانه

استایل آوانگارد (Avangard)

به طور کلی استایل آوانگارد، استایلی ساختارشکنانه است. استایلی که شما را وا‌می‌دارد به دنیایی فراتر از کلیشه‌ها و عادت‌ها قدم بردارید.

سبک پوشش آوانگارد

استفاده از الگوهای غیرعادی، الهام از پوشش حیوانات، بی‌توجهی به قرینگی، تزئینات اغراق‌آمیز و آرایش هندسی موها در این استایل زیاد دیده می‌شود. طرفداران این استایل بیش از آنکه لباس پوشیدن را یک مد بدانند آن را یک هنر تلقی می‌کنند؛ هنری بی‌پروا که می‌تواند با ترکیبی خلاق و مبتکرانه راه جدیدی برای خود باز کند.

استایل آوانگارد زنانه

تفاوت مد، ترند و فشن با استایل چیست ؟

حال که دانستیم استایل چیست و با انواع آن آشنا شدیم، لازم است به سؤالی مهم در این مورد پاسخ دهیم. تفاوت مد، استایل، فشن و ترند چیست؟

فرق مد و استایل

هر چند که در مکالمات روزمره گاهی برخی از این واژه‌ها را به جای هم بکار می‌بریم، اما باید دانست که در صنعت پوشاک این چهار واژه پرتکرار متفاوت هستند.

استایل یک سبک شخصی است. چیزی که منحصر به خود شما است. اگر شما فردی با اعتماد به نفس باشید، به راحتی می‌توانید با توجه به چهارچوب‌های اعتقادی و دورنی خود، استایل شخصی داشته باشید. استایل یا سبک پوشش شما، چیزی است که از درون شما ریشه می‌گیرد.

استایل شخصی چیست ؟+ اصول طراحی استایل شخصی
بخوانید

مد کلمه‌ای فرانسوی و فشن کلمه‌ای انگلیسی است که برخی آن‌ها را معادل هم می‌دانند. هر دوی این‌ها، اصطلاحاتی هستند که در زمینه هنر طراحی پوشاک بکار می‌رود. برخلاف استایل که از درون ریشه می‌گیرد، مد (فشن) تحت تاثیر اوضاع اجتماعی شکل می‌گیرد.

تنش‌های سیاسی، اوضاع اقتصادی و تفاوت‌های فرهنگی موجود در جامعه همگی می‌توانند زمینه‌های شکل گیری نوع خاصی از پوشاک باشند. اساسا مدها در دوره‌های زمانی خاصی رایج می‌شوند و پس از آن جای خود را به مدهای جدیدتری می‌دهند.

در مورد کلمه ترند باید بگوییم که هر ساله هنگام برگزاری فشن‌شوهای بزرگ، ایده‌ها و پیشنهادهای متنوعی از سوی برندهای بزرگ طراحی لباس به عموم مردم ارائه می‌شود. برخی از این ایده‌ها و بهتر است بگوییم ترندها، با استقبال بی‌نظیری از سوی مردم مواجه می‌شود و به مرحله مد شدن می‌رسند.

باید بگوییم که ترند شدن یک سبک پوشش، مرحله قبل از مد شدن آن است؛ البته در این بین برخی ایده‌ها هم با استقبال کمتری مواجه شده و در همان ابتدا به دست فراموشی سپرده می‌شوند.

اصول داشتن استایل تابستانه خنک و شاد
بخوانید

سخن آخر

داستان استایل به همین جا ختم نمی‌شود و از آن جا که مفهوم استایل با نوع سبک زندگی شخصی و طرز تفکر هر فرد ارتباطی مستقیم دارد، استایل‌های متنوعی می‌تواند وجود داشته باشد؛ به عبارت دیگر هر فردی می‌تواند استایل شخصی خود را داشته باشد.

اگر درباره انواع استایل و انتخاب لباس مناسب برای سبک‌های مختلف سوالی دارید، می‌توانید آن را از ایده آل بپرسید.

سوالات متداول درباره استایل

آیا می‌توان استایل‌ها را با هم ترکیب کرد؟

استایل نمایانگر طرز تفکر و سلیقه‌ شخصی افراد است؛ بنابراین می‌تواند دربرگیرنده‌ وجوه مختلفی از ابعاد شخصیتی یک فرد باشد. از سوی دیگر برخی استایل‌ها وجوه مشترک زیادی با هم دارند، مثلا شما می‌توانید استایلی رسمی داشته باشید و در عین حال آن را با استایل مینیمال ترکیب کنید. در پاسخ به این سوال باید گفت که شما می‌توانید با هوشمندی استایل‌های متناسب را با هم ترکیب کنید و سبکی جدید بسازید.

استایل آتنیک چیست؟

این استایل هویتی قومی و ملی دارد. استایل آنتیک نشان‌دهنده‌ لباس‌های خاص یک قوم یا ملت است. کیمونوهای ژاپنی، کت‌های افغان یا دامن‌های مکزیکی نمونه‌هایی از این استایل هستند.

آیا می‌توان استایل شخصی داشت اما از مد روز هم پیروی کرد؟

پاسخ این پرسش به مد روز و استایل شخصی شما بستگی دارد. اگر آنچه مد می‌شود تناقضی با باورها و شخصیت شما ندارد، به راحتی می‌توانید با هماهنگی رنگ‌ها و مدل‌ها، هم استایل شخصی خود را داشته باشید و هم از مد روز فاصله‌ نگیرید.

استایل دخترانه چیست؟

این استایلی مخصوص دختران است. رنگ‌ غالب در این استایل صورتی و مشتقات آن است. استفاده از پیراهن‌ها و دامن‌های کوتاهی که با پاپیون و ربان‌های رنگی تزیین شده در این سبک بسیار رایج است.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code