حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر ؛ طولانی‌ترین عمر در حیوانات

چندی قبل محققان ژاپنی دریافتند که انسان‌ها در شرایط مطلق (بدون هیچ بیماری، تهدید، تصادف و …) می‌توانند حداکثر ۲۵۰ سال عمر کنند! این رقم در مقایسه با برخی از موجودات که می‌توانند بیش از هزار سال عمر کنند (برخی حتی می‌توانند جاودانه باشند) بسیار ناچیز است!

واقعیت این است که ما انسان‌ها برای طول عمرهای طولانی خلق نشده‌ایم! اما در همین مدت کوتاه، سعی می‌کنیم تا حد امکان از این هستی پهناور سردربیاوریم! یکی از دغدغه‌های همیشگی انسان هم، طولانی‌ترین عمر در حیوانات است!

اگر از شما بپرسند کدام حیوان یا جاندار است که بیشترین طول عمر را دارد، چه جوابی می‌دهید؟ ما در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم با معرفی حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر به این سوال جالب و ماجراجویانه پاسخ دهیم.

نکته‌ای که باید در همین ابتدا به آن اشاره کنیم، این است که این طول عمر، بر اساس شرایط مطلق و بدون هیچ تهدید خارجی محاسبه شده است. طولانی‌ترین عمر در حیوانات به ترتیب به هیدرا (عمر جاودانه)، چتر دریایی (عمر جاودانه)، اسفنج شیشه‌ای، مرجان سیاه، صدف کوهوگ، کرم لوله‌ای، یک نوع کوسه، صدف مروارید آب‌های شیرین، سنگ ماهی خشن، نهنگ کمانی، خارپشت قرمز دریایی و یک نوع لاک‌پشت متعلق است.

نام حیوان طول عمر
هیدرا جاودانه
چتر دریایی جاودانه
اسفنج شیشه‌ای بیش از ۱۰ هزار سال
مرجان سیاه بیش از ۴ هزار سال
صدف کوهوگ بیش از ۵۰۰ سال
کرم لوله‌ای بیش از ۳۰۰ سال
کوسه گرینلند بیش از ۲۷۰ سال
صدف مروارید آب‌های شیرین بیش از ۲۵۰ سال
سنگ ماهی خشن بیش از ۲۰۰ سال
نهنگ کمانی بیش از ۲۰۰ سال
خارپشت قرمز دریایی بیش از ۲۰۰ سال

لاک پشت غول پیکر سیشل

بیش از ۱۹۰ سال

۱۲ – لاک پشت غول پیکر سیشل: بیش از ۱۹۰ سال

لاک پشت‌ها را معمولا با طول عمر بالا به خاطر می‌آوریم. کما این‌که قدیمی‌‌ترین جانور فعلی روی خشکی، یک لاک پشت غول پیکر سیشل ۱۹۰ ساله است که جاناتان نام دارد.

لاک پشت غول پیکر سیشل

این لاک پشت در سال ۱۸۸۲ از سیشل به جزیره سنت هلنا در اقیانوس آرام منتقل شده و همچنان در این مکان زندگی می‌کند. جالب است بدانید که جاناتان در آن زمان، ۵۰ ساله بود!

در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲ سازمان جهانی گینس اعلام کرد که جاناتان قطعا پیرترین موجود زنده روی زمین است! این لاک پشت غول پیکر سیشل اکنون به عنوان نمادی برای مقاومت در برابر تغییرهای مختلف شناخته می‌شود.

لاک پشت‌های غول پیکر باید برای مدت طولانی زندگی کنند تا بتوانند بارها و بارها تولید مثل کرده و تخم‌های زیادی تولید کنند؛ زیرا بسیاری از تخم‌های آن‌ها، توسط شکارچیان خورده می‌شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، توانایی آنها برای از بین بردن سریع سلول‌های آسیب دیده (که معمولا با افزایش سن از بین می‌روند)، ممکن است به لاک پشت‌ها کمک کند تا اینقدر عمر کنند.

۱۱- خارپشت قرمز دریایی: بیش از ۲۰۰ سال

تا چندی پیش، دانشمندان تصور می‌کردند که خارپشت‌های قرمز دریایی به سرعت رشد کرده و حداکثر ۱۰ سال عمر می‌کنند! اما بررسی‌های اخیر نشان داده است که تعدادی از آن‌ها می‌توانند به آرامی رشد کرده و بیش از ۲ قرن عمر کنند!

خارپشت قرمز دریایی

البته این خارپشت‌ها با تهدهای زیادی از قبیل شکارچیان دریا، ماهی‌گیران، بیماری‌ها و … مواجه هستند. به همین دلیل است که معمولا به بیشترین طول عمر ممکن نخواهند رسید.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ در مجله Fishery Bulletin منتشر شد، خارپشت‌های دریایی قرمز یافت شده در واشنگتن و آلاسکا، احتمالا بیش از ۱۰۰ سال عمر می‌کنند. البته طولانی‌ترین عمر به ساکنین بریتیش کلمبیا در کانادا تعلق دارد که به ۲۰۰ سال سن هم می‌رسد.

۱۰- نهنگ کمانی: بیش از ۲۰۰ سال

نهنگ‌های کمانی دارای بیشترین طول عمر در میان پستانداران هستند. البته که طول عمر نهنگ‌های کمانی قطب شمال معلوم نیست؛ اما تحقیقات نشان داده که آن‌ها به راحتی می‌توانند بیش از ۲۰۰ سال عمر کنند!

نهنگ کمانی

این نهنگ‌ها در یکی از ژن‌های خود به نام ERCC1 با جهش‌هایی مواجه شدند که  باعث ترمیم DNA آسیب دیده می‌شود. این مورد باعث می‌شود نهنگ کمانی در برابر سرطان (یکی از عوامل اصلی مرگ و میر)، مقاوم شود.

علاوه بر این، نهنگ کمانی در یکی دیگر از ژن‌های خود با نام PCNA، دارای نوعی تکرار است. این تکرار در نهایت باعث ترمیم سلول‌ها شده و پیری را کند می‌کند.

۹- سنگ ماهی خشن: بیش از ۲۰۰ سال

سنگ ماهی خشن نوعی صخره ماهی است که مانند سایر اعضای خانواده خود، طول عمر طولانی مدتی دارد و گاهی می‌تواند تا ۲۰۵ سال هم زندگی کند.

سنگ ماهی خشن

این ماهی‌های صورتی یا قهوه‌ای رنگ در اقیانوس آرام (از کالیفرنیا تا ژاپن) زندگی می‌کنند. سنگ ماهی خشن تا ۱ متر هم رشد می‌کنند و معمولا از ماهی‌های کوچک‌تر و میگوها تغذیه می‌کنند.

حیوانات منقرض شده در ۱۰۰ سال گذشته + عکس‌
بخوانید

در سال ۲۰۲۱ و در یک مطالعه که روی ژنتیک این ماهی‌ها انجام شد، مشخص گردید که بدن آن‌ها می‌تواند با ترمیم DNA آسیب‌دیده، به خوبی در مقابل سرطان مقاومت نماید.

۸- صدف مروارید آب های شیرین: بیش از ۲۵۰ سال

صدف مروارید آب های شیرین که معمولا در رودخانه‌ها یافت می‌شوند، از فیلتر کردن ذرات غذای موجود در آب، تغذیه می‌کنند. این صدف‌ها در اروپا و آمریکای شمالی یافت می‌شوند.

صدف مروارید آب های شیرین

پیرترین گونه شناخته شده در میان صدف‌ مروارید‌های آب شیرین، ۲۸۰ ساله بود. به نظر می‌رسد که متابولیسم پایین بدن این بی‌مهرگان، باعث طول عمر بالای آن می‌شود.

صدف مروارید آب شیرین یک گونه در خطر انقراض محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد فعالیت‌های انسانی، آسیب و تغییر زیست‌گاه و … از جمله عوامل تهدید کننده این جانور محسوب می‌شوند.

۷- کوسه گرینلند: بیش از ۲۷۰ سال

کوسه‌های گرینلند (Somniosus microcephalus) در اعماق اقیانوس‌های منجمد شمالی و اقیانوس اطلس شمالی زندگی می‌کنند. جالب است بدانید که آن‌ها می‌توانند تا ۷.۳ متر هم رشد کنند.

کوسه گرینلند

رژیم غذایی این کوسه شامل انواع پستانداران دریایی از جمله فوک و همچنین ماهی‌های مختلف می‌شود. در سال ۲۰۱۶ و در طی یک تحقیق که روی چشم کوسه گرینلند انجام شد، مشخص گردید که این حیوان می‌تواند تا ۲۷۲ سال هم عمر کند.

البته برخی از تحقیقات غیر رسمی و اثبات نشده، نشان دادند که این کوسه می‌تواند تا ۵۰۰ سال هم زندگی کند. با این‌حال، قطعی‌ترین عدد در مورد سن این شکارچی خطرناک، همان ۲۷۲ سال است.

۶- کرم لوله‌ای: بیش از ۳۰۰ سال

کرم‌های لوله‌ای بی‌مهره‌هایی هستند که در کف اقیانوس زندگی می‌کنند. این کرم می‌تواند در لوله‌های خود، از مواد شیمیایی قند ایجاد کرده و از آن به عنوان غذا استفاده نماید.

کرم لوله‌ای

اگرچه برخی از این کرم‌ها در اطراف دریاچه‌های گرمابی هم زندگی می‌کنند؛ با این‌حال آن‌ها که بیشترین طول عمر را دارند؛ معمولا در محیط‌های سردتر و پایدارتر کف اقیانوس قرار دارند.

در سال ۲۰۱۶ و در طی یک تحقیق مشخص شد که یکی از این کرم‌های لوله‌ای که در خلیج مکزیک زندگی می‌کند، می‌تواند تا ۲۰۰ سال به راحتی عمر کند. با این‌حال برخی دیگر ممکن است ۳۰۰ سال را هم رد کنند!

این کرم‌ها متابولیسم کمی دارند و با تهدیدهای زیادی هم رو به رو نمی‌شوند؛ به عبارتی دیگر، آن‌ها شکارچی خاصی ندارند و به همین دلیل، معمولا طول عمر بالایی را تجربه می‌کنند.

۵- صدف کوهوگ اقیانوسی: بیش از ۵۰۰ سال

این صدف که در اقیانوس اطلس شمالی زندگی می‌کند، می‌تواند طول عمری حتی ۲ برابر بیشتر از صدف مروارید آب‌های شیرین را تجربه نماید. یکی از صدف‌های اقیانوسی که در سواحل ایسلند در سال ۲۰۰۶ یافت شد، ۵۰۷ سال سن داشت!

صدف کوهوگ اقیانوسی

جالب است بدانید که به این صدف، لقب صدف مینگ داده‌اند؛ به این دلیل که وقتی که به دنیا آمد (سال ۱۴۹۹ میلادی) سلسله مینگ در چین حکمرانی می‌کرد!

در آب‌های اطراف ایسلند که سردتر هستند، این صدف می‌تواند متابولیسم کمتری داشته باشد و حتی بیش از ۵۰۷ سال هم عمر کند!

۴- مرجان سیاه: بیش از ۴ هزار سال

اگرچه بیشتر افراد مرجان‌ سیاه را با سنگ‌ها و گیاهان زیر اقیانوس اشتباه می‌گیرند؛ ولی واقعیت این است که این جاندار، از یک اسکلت بی‌مهره به نام پولیپ برخوردار است.

مرجان سیاه

این پولیپ‌ها به طور مداوم تکثیر می‌شوند و با ایجاد یک کپی ژنتیکی یکسان، جایگزین خود می‌شوند، که با گذشت زمان، باعث می‌شود ساختار اسکلت بیرونی مرجان، بزرگ و بزرگ‌تر شود.

بنابراین مرجان‌ها به جای اینکه یک ارگانیسم واحد باشند، از ارگانیسم‌های متعدد یکسان تشکیل شده‌اند. پس طول عمر یک مرجان، بیشتر یک تلاش گروهی است.

مرجان‌های سیاه اعماق اقیانوس، بیشترین عمر را در بین همه مرجان‌ها دارند. دانشمندان اخیرا در سواحل هاوایی یک مرجان سیاه را پیدا کردند که ۴۲۵۶ سال عمر داشت!

۳- اسفنج شیشه‌ای: بیش از ۱۰ هزار سال

اسفنج‌ها هم ساختاری شبیه به مرجان‌ها دارند و می‌توانند هزاران سال عمر کنند. در این میان، اسفنج شیشه‌ای می‌تواند بیشترین عمر را در میان همه انواع این جانداران داشته باشد.

اسفنج شیشه ای

اسفنج‌های شیشه‌ای اغلب در اعماق اقیانوس یافت می‌شوند و اسکلتی شبیه به شیشه دارند. در سال ۲۰۱۲ و در یک تحقیق مشخص شد یک اسفنج شیشه‌ای متعلق به گونه Monorhaphis chuni حدود ۱۱ هزار سال قدمت دارد.

۲- چتر دریایی: جاودانه

بله درست خواندید؛ چتر دریایی می‌تواند به صورت بالقوه برای همیشه زنده بماند! این جاندار قبل از استقرار در قعر دریا و تبدیل شدن به پولیپ، زندگی خود را به عنوان لارو شروع می‌کند.

چتر دریایی

طبق گفته دانشمندان، چتر دریایی در صورت آسیب فیزیکی یا گرسنگی می‌تواند به پولیپ تبدیل شده و دوباره خود را باز تولید کند! بنابراین به نوعی فناناپذیر محسوب می‌‎شود!

چتر دریایی که بومی مدیترانه است، می‌تواند این شاهکار را چندین بار تکرار کرده و چرخه زندگی خود را معکوس نماید! بنابراین هرگز از پیری یا زوال نیرو، نمی‌میرد!

البته چتر دریایی ممکن است توسط ماهی‌ها خورده شده و هرگز به جاودانگی نرسد! با این‌حال در شرایط طبیعی، فقط پایان جهان می‌تواند پایان زندگی یک چتر دریایی را رقم بزند!

۱- هیدرا: جاودانه

هیدرا هم به گروه بی‌مهرگان کوچک تعلق دارد و مانند چتر دریایی، توانایی جاودانه شدن را دارد. این بی‌مهرگان عمدتا از سلول‌های بنیادی تشکیل شده‌اند که به طور مداوم از طریق تکثیر یا شبیه‌سازی، بازسازی می‌شوند، بنابراین این حیوانات با افزایش سن، زوال نمی‌یابند.

هیدرا

البته ممکن است بر اثر شکار یا عوامل خارجی از بین بروند؛ اما هیدراها در شرایط طبیعی، هرگز نمی‌میرند؛ زیرا همیشه در حال بازسازی خود هستند.

کلام پایانی

اکنون با ۱۲ حیوان با بیشتری طول عمر در جهان آشنا شدیم و حتی دانستیم که برخی جانداران مانند چتر دریایی و هیدرا، می‌توانند برای همیشه زندگی کنند!

در این مقاله به بررسی لیست حیوانات به ترتیب طول عمر بیشتر پرداختیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

کدام حیوان طولانی ترین عمر را دارد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، هیدرا و چتر دریایی که از بی‌مهرگان کف اقیانوس هستند، در شرایط طبیعی می‌توانند به صورت جاودانه و همیشگی زندگی کنند.

کدام حیوان روی خشکی بیشتری طول عمر را دارد؟

بر اساس بررسی‌ها، لاک پشت سیشل با طول عمری بیشتر از ۲۰۰ سال، طولانی‌ترین عمر را در میان موجودات ساکن روی خشکی دارد.

۴.۴ | (۷)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x