MCV در آزمایش خون چیست؟ تفسیرآزمایش MCV

آزمایش خون MCV چیست؟

آزمایش خون MCV

MCV  مخفف متوسط حجم گلبول قرمز است. سه نوع اصلی از سلول ها در خون (گلبولهای قرمز خون، سلول های سفید خون و پلاکت ها) وجود دارد. تستهای خونی MCV اندازه گیری متوسط سلول های قرمز خون را نشان می دهد. سلول های قرمز خون اکسیژن را از ریه ها به هر سلول در بدن منتقل می کنند. سلولهای شما نیاز به اکسیژن دارند تا رشد کنند، تکثیر و سالم بمانند. اگر گلبولهای قرمز شما بیش از حد کوچک و یا بیش از حد بزرگ باشند، این می تواند نشانه ای از اختلالات خون مانند کم خونی، کمبود ویتامین یا سایر شرایط پزشکی باشد.

MCV در کودک چه میزانی است؟

در بدو تولد MCV معادل fl 118-103 است، سپس به موازات رشد کودک MCV کاهش می یابد و در دوران یک سالگی به کمترین میزان خود می رسد و میزان آن به fl 8 ± ۷۸ می رسد.

نکته مهم در MCV

باید بدانیم که ایندکس های خونی در هر فرد به صورت ثابت است و تغییراتش نباید از ۱ ± تجاوز کند مثلاً اگر MCV فردی fl 85 است، با آزمایش های متعدد باید بین fl 86-84 باشد و اگر میزان آن ۷۵ شود همه چیز باید دوباره بررسی شود، با استفاده از فـــــــــــرمول DF 1 و Mentzen index در مطب می توان از MCV برای تشخیص فقر آهن از تالاسمی استفاده کرد.

آزمایش MCV برای چه کاری استفاده می شود؟

آزمایش خون MCV بخشی از یک شمارش کامل خون در آزمایش CBC است که یک آزمایش غربالگری معمول است که بسیاری از اجزای مختلف خون شما را اندازه گیری می کند، از جمله سلول های قرمز. همچنین ممکن است برای تشخیص یا نظارت بر برخی اختلالات خون استفاده شود.

چه زمانی نیاز به آزمایش خون MCV داریم؟

علائمی از جمله موارد زیر این امکان را به پزشک می دهد که این آزمایش را برای بیمار بنویسد:

  • خستگی
  • خونریزی غیرمعمول یا کبودی
  • دست و پا سرد
  • پوست رنگ پریده

چه اتفاقی در طول یک آزمایش خون MCV رخ می دهد؟

در طی آزمایش، یک متخصص بهداشت و درمان با استفاده از یک سوزن کوچک نمونه خون را از یک رگ در بازوی شما می گیرد. پس از قرار دادن سوزن، مقدار کمی خون به یک لوله آزمایش یا ویال منتقل می شود. وقتی سوزن وارد یا خارج می شود ممکن است احساس خستگی کمی داشته باشید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

آیا خطراتی برای آزمایش خون MCV وجود دارد؟

یک آزمایش خون بسیار خطرناک است. ممکن است درد ناگهانی یا کبودی در نقطه ای که سوزن قرار گرفته باشد، وجود داشته باشد، اما اکثر علائم به سرعت از بین می روند.

نتایج آزمایش MCV

آزمایش خون MCV

نتایج گلبول قرمز کوچک

اگر نتایج شما نشان می دهد که گلبول های قرمز شما کوچکتر از حد طبیعی است، ممکن است علائم زیر باشد:

 کم خونی یا کمبود آهن

 کم خونی یک بیماری است که خون شما دارای مقدار کمتر از سلول های قرمز خون است. کم خونی فقر آهن شایعترین نوع کم خونی است.

تالاسمی، یک بیماری ارثی است که می تواند باعث کم خونی شدید شود

نتایج گلبول قرمز بزرگ

اگر نتایج شما نشان می دهد که گلبول های قرمز شما بزرگتر از حد طبیعی هستند، ممکن است علائم زیر باشد:

کمبود ویتامین B12

کمبود اسید فولیک، نوع دیگری از ویتامین B است

بیماری کبد

اگر سطح MCV شما در حد نرمال نیست، لزوما به این معنی نیست که شما یک مشکل پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد. رژیم غذایی، سطح فعالیت، داروها، چرخه قاعدگی زنان و ملاحظات دیگر می تواند بر نتایج تاثیر بگذارد.

آیا در مورد آزمایش خون MCV چیز دیگری وجود دارد؟

اگر پزشک شما مظنون به داشتن کم خونی یا سایر اختلالات خون هست، ممکن است آزمایش های بیشتری از گلبول های قرمز برای شما بنویسد. این شامل یک شمارش گلبول قرمز و اندازه گیری هموگلوبین است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code