آزمایش خون MCV

آزمایش خون MCV چیست؟

آزمایش خون MCV

MCV مخفف متوسط حجم گلبول قرمز است. سه نوع اصلی از سلول‌ها در خون (گلبول‌های قرمز خون، سلول‌های سفید خون و پلاکت ها) وجود دارد که بوسیله ی اندازه گیری cbc در آزمایش خون، که کل این آزمایش ‌ها را شامل می‌شود، اندازه گیری می‌شوند. تست‌های خونی MCV اندازه گیری متوسط سلول‌های قرمز خون را نشان می‌دهد. سلول‌های قرمز خون اکسیژن را از ریه ها به هر سلول در بدن منتقل می‌کنند. سلول‌های شما نیاز به اکسیژن دارند تا رشد کنند، تکثیر شده و سالم بمانند. اگر گلبول‌های قرمز شما بیش از حد کوچک و یا بیش از حد بزرگ باشند، این می‌تواند نشانه ای از اختلالات خونی مانند کم خونی، کمبود ویتامین یا سایر شرایط پزشکی باشد.

MCV در کودک چه میزانی است؟

در بدو تولد MCV معادل fl 118-103 است، سپس به موازات رشد کودک MCV کاهش می‌یابد و در حدود یک سالگی به کمترین میزان خود یعنی fl 8 ± ۷۸ می‌رسد.

نکته مهم در MCV

باید بدانیم که ایندکس‌های خونی در هر فرد به صورت ثابت است و تغییراتش نباید از ۱ ± تجاوز کند. مثلاً اگر MCV فردی fl 85 است، با آزمایش‌های متعدد باید بین fl 86-84 باشد و اگر میزان آن ۷۵ شود، همه چیز باید دوباره بررسی شود. با استفاده از فـــــــــــرمول DF 1 و Mentzen index در مطب می‌توان از MCV برای تشخیص فقر آهن از تالاسمی استفاده کرد.

همچنین بخوانید: Retic در آزمایش خون

آزمایش MCV برای چه کاری استفاده می‌شود؟

آزمایش خون MCV بخشی از یک شمارش کامل خون در آزمایش CBC است که یک آزمایش غربالگری معمول است که بسیاری از اجزای مختلف خون شما مانند MCH ، MCHC در آزمایش خون، RBC در آزمایش خون و غیره را اندازه گیری می‌کند، از جمله سلول های قرمز. همچنین ممکن است برای تشخیص یا نظارت بر برخی اختلالات خون استفاده شود.

علائمی از جمله موارد زیر این امکان را به پزشک می‌دهد که این آزمایش را برای بیمار بنویسد:

  • خستگی
  • خونریزی غیرمعمول یا کبودی
  • دست و پا سرد
  • پوست رنگ پریده

چه اتفاقی در طول یک آزمایش خون MCV رخ می‌دهد؟

در طی یک آزمایش خون، یک متخصص بهداشت و درمان با استفاده از یک سوزن کوچک نمونه خون را از یک رگ در بازوی شما می‌گیرد. پس از قرار دادن سوزن، مقدار کمی خون به یک لوله آزمایش یا ویال منتقل می‌شود. وقتی سوزن وارد یا خارج می‌شود ممکن است احساس خستگی کمی داشته باشید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می‌کشد.

یک آزمایش خون خطر زیادی ندارد. در بعضی موارد ممکن است درد ناگهانی یا کبودی در نقطه ای که سوزن قرار گرفته است، وجود داشته باشد. اما اکثر علائم به سرعت از بین می‌روند.

نتایج آزمایش MCV

آزمایش خون MCV

نتایج گلبول قرمز کوچک

اگر نتایج آزمایش خونتان نشان دهد که گلبول‌های قرمز شما کوچکتر از حد طبیعی است، ممکن است دچار کم خونی یا کمبود آهن شده باشید.

کم خونی یک بیماری است که خون شما دارای مقدار کمتر از سلول‌های قرمز خون است. کم خونی فقر آهن شایعترین نوع کم خونی است.

تالاسمی، یک بیماری ارثی است که می‌تواند باعث کم خونی شدید شود.

همچنین بخوانید: PT در آزمایش خون

نتایج گلبول قرمز بزرگ

اگر نتایج شما نشان می‌دهد که گلبول های قرمز شما بزرگتر از حد طبیعی هستند، ممکن است علائم زیر باشد:

  • کمبود ویتامین B12
  • کمبود اسید فولیک، نوع دیگری از ویتامین B است
  • بیماری کبد

اگر سطح MCV شما در حد نرمال نیست، لزوما به این معنی نیست که شما یک مشکل پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد. رژیم غذایی، سطح فعالیت، داروها، چرخه قاعدگی زنان و ملاحظات دیگر می‌تواند بر نتایج تاثیر بگذارد.

آیا در مورد آزمایش خون MCV چیز دیگری وجود دارد؟

اگر پزشک شما مظنون به داشتن کم خونی یا سایر اختلالات خونی در شما است، ممکن است آزمایش‌های بیشتری از گلبول‌های قرمز را برای شما بنویسد. این شامل یک شمارش گلبول قرمز و اندازه گیری هموگلوبین است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code