آزمایش خون ANA چیست؟

ANA یکی از علائمی است که در برگه آزمایش خون مشاهده خواهید کرد. شاید اغراق نباشید اگر بگوییم هر فردی، حداقل یکبار در طول زندگی خود، آزمایش خون داده و به دنبال تفسیر نتایج آن بوده است. اما خواندن نتایج این آزمایش خون به این سادگی‌ها هم نیست! زیرا شما با علائمی رو به رو خواهید شد که تفسیر آن‌ها، نیاز به دانش و آشنایی تخصصی دارد.

آزمایش خون رایج‌ترین نوع از تست‌های پزشکی است که می‌تواند یک نمای کلی از سلامتی شما را در اختیار پزشک قرار دهد. این تست شامل انواع مختلفی است که یکی از آن‌ها ANA است که به کشف و تشخیص بیماری‌های خود ایمنی در فرد، کمک می‌کند.

امروز و در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم شما را به صورت کامل با فاکتور ANA در آزمایش خون و تفسیر نتایج آن، آشنا کنیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

ANA در آزمایش خون

آزمایش ANA به دنبال آنتی بادی‌های ضد سرطانی در خون شما است. اگر آزمایش، آنتی بادی‌های ضد انسدادی را در خون پیدا کند، ممکن است به این معنی باشد که اختلال Autoimmune یا خودایمنی در فرد وجود دارد.

ana در آزمایش خون چیست ؟

اختلال خودایمنی باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول‌ها، بافت‌ها و یا اندام سالم خود حمله کند. این اختلالات می تواند مشکلات جدی سلامتی را در فرد ایجاد کند.

بر اساس آنچه که در وب سایت medlineplus در رابطه با ANA می‌خوانیم:

آنتی بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن شما، برای مبارزه با مواد خارجی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌کند. اما یک آنتی بادی ضد سرطانی که دچار اختلال خود ایمنی شده است، به سلول‌های سالم بدن حمله می کند.

آزمایش ANA برای تشخیص چه بیماری هایی است؟

هر کدام از فاکتورهای آزمایش خون، برای تشخیص یک بیماری و یا اختلال مشخص به کار می‌روند. ANA نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای شناسایی برخی از اختلال‌ها انجام می‌گیرد .

در ادامه به بررسی مهم‌ترین بیماری‌هایی خواهیم پرداخت که توسط فاکتور ANA در آزمایش خون قابل تشخیص و شناسایی هستند:

لوپوس سیستمی لووتیروکسین (SLE)

لوپوس یک بیماری خودایمنی است که در آن، سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اندام‌های خود حمله می‌کند. این بیماری انواع مختلفی دارد و مهم‌ترین علامت آن نیز التهاب است.

بیماری Lupus

لوپوس سیستمی لووتیروکسین یا به اختصار SLE، شایعترین نوع لوپوس بوده و یک بیماری مزمن است که قسمت‌های مختلف بدن را در برمی‌گیرد. از جمله مناطقی که می‌توانند تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مفاصل
 • رگ‌های خونی
 • کلیه‌ها
 • مغز

با استفاده از تست ANA پزشکان می‌توانند به ابتلای فرد به این بیماری مزمن و خطرناک پی ببرند.

همچنین بخوانید: Bas در آزمایش خون

آرتریت روماتوئید

این بیماری که به روماتیسم مفاصل نیز مشهور است، شایع‌ترین بیماری‌های مفصل‌ها محسوب می‌شود. آرتریت روماتوئید از دسته بیماری‌های خود ایمنی به شمار می‌رود. از جمله مهم‌ترین علائم این اختلال خطرناک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس گرما و تورم در مفاصل
 • خشک شدن بیش از حد مفصل‌ها
 • از دست دادن اشتها
 • تب
 • خستگی مفرط

بیماری Rheumatoid Arthritis

این بیماری از مفاصل کوچک بدن شروع شده و به مرور مفصل‌های بزرگتر مانند مچ دست، زانو، مچ پا و لگن را نیز دربرمی‌گیرد. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن به بافت پوشش دهنده مفاصل حمله کند.

اسکلرودرمی

اسکلرودرمی در لغت به معنی پوست سفت شده بوده و در اصطلاح، یک بیماری است که منجر به ضخیم شدن پوست بدن در نواحی مختلف می‌شود. این بیماری در بخش‌هایی مانند دست و پا، صورت، مفاصل، مری، ریه و … می‌تواند باعث بروز زخم‌های دردناک و شدید شود.

بیماری Scleroderma

از جمله عوارض خطرناک بیماری اسکلرودرمی می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • قطع انگشتان دست و پا در صورت شدید شدن زخم‌ها
 • افزایش خونریزی
 • اختلال در ضربان قلب
 • نارسایی کلیه
 • اختلال در بلع
 • فشار خون بالا

متاسفانه هنوز نه دلیل قطعی ابتلای فرد به این بیماری و نه راه‌های درمان آن به صورت کامل کشف شده‌اند. با اینحال، تست ANA می‌تواند ابتلای افراد به بیماری خطرناک اسکلرودرمی را نشان دهد.

سندرم Sjogren

این بیماری یکی از شایع‌ترین اختلالات خود ایمنی به شمار می‌رود. در سندرم شوگرن، غده‌های مرطوب کننده چشم، بینی و دهان مورد حمله گلبول‌های سفید قرار گرفته و از بین می‌روند. به همین علت، خشکی نواحی یاد شده (به ویژه خشکی چشم) از نشانه‌های مهم ابتلای فرد به سندرم خطرناک Sjogren است.

سندرم Sjogren

از جمله علائم ابتلای فرد به سندرم شوگرن می‌توان به احساس وجود جسم خارجی در جشم، خشکی دهان به همراه زخم‌های دردناک، پوسیدگی دندان‌ها و … اشاره کرد.

فتکتور ANA در آزمایش خون به خوبی می‌تواند درگیر بودن فرد بیمار با سندرم Sjogren را مشخص کند.

پلی میوزیت (Polymyositis)

نوعی التهاب بافت همبند که همراه با تغییرات تخریبی در ماهیچه‌ها است. این تغییرات باعث ضعف و تحلیل عضلات می‌شود. بر اثر این بیماری که یک اختلال خودایمنی است، ماهیچه‌ها دچار التهاب مزمن شده و در نتیجه آن، از بین می‌روند.

EOS در آزمایش خون چیست | Eosinophils چیست ؟
بخوانید

درماتومیوزیت

این بیماری یکی از اختلالات خودایمنی غیر شایع است که بیشتر در مردان بین ۴۰ تا ۶۰ سال رخ می‌دهد. درماتومیوزیت معمولا خود را به صورت ضایعات پوستی نشان می‌دهد و متاسفانه تاکنون درمان خاصی نیز برای آن، کشف نشده است.

بیماری Dermatomyositis

علت ابتلای افراد به درماتومیوزیت نیز همچنان برای پزشکان ناشناخته است و تنها برداشتی که از این بیماری دارند، این است که به اختلالات خودایمنی، شباهت زیادی دارد.

در این بیماری، ضایعاتی به رنگ غالبا قرمز و گاهی نیز بنفش بر روی پوست افراد نمایان می‌شوند که البته در مواقعی بهبود یافته و بعد از مدتی دوباره خود را نشان می‌دهند.

هپاتیت مزمن

هپاتیت یک بیماری عفونی ویروسی است و هپاتیت B نوع مزمن و خطرناک این بیماری به شمار می‌رود. هپاتیت B بیشترین آسیب را به کبد فرد بیمار می‌رساند. ویروس مولد این بیماری، HBV نام دارد و در طبقه ویروس‌های دارای DNA قرار می‌گیرد.

بیماری Hepatitis B

از مهم‌ترین علائم هپاتیت مزمن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ادرار تیره
 • تب شدید
 • احساس درد در مفاصل و ماهیچه‌ها
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها

این بیماری از طریق ارتباط جنسی، استفاده از سوزن مشترک، شیر مادر و تزریق خون آلوده به افراد دیگر منتقل می‌شود.

Lymph آزمایش خون چیست و بالا بودن آن چه معنی دارد؟
بخوانید

لوسمی

لوسمی سرطان مغز و استخوان و غدد لنفاوی است و به طور معمول در گلبول‌های سفید خون شروع می‌شود. همانطور که می‌دانید، گلبول‌های سفید در مغز استخوان تولید می‌شوند. در بیماری لوسمی، تعداد بسیار زیادی از این گلبول‌ها ساخته می‌شوند که نمی‌توانند کار خود را به درستی انجام دهند.

بیماری لوسمی

از جمله مهم‌ترین علائم بیماری لوسمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تب و لرز شدید
 • عفونت‌های دائمی و مکرر
 • بزرگ شدن کبد و تحال
 • کوتاه شدن نفس‌ها

متاسفانه همچنان علت ابتلای افراد به بیماری خطرناک و مزمن لوسمی، ناشناخته است. با این‌حال پزشکان می‌توانند با تفسیر فاکتور ANA در آزمایش خون به ابتلای افراد به این بیماری پی ببرند.

در چه صورت افراد باید آزمایش ANA را انجام دهند؟

اگر شما علائم لوپوس یا سایر اختلالات خود ایمنی را دارید، پزشک ممکن است آزمایش ANA را تجویز کند. این علائم عبارتند از:

 •  تب
 • بثورات قرمز و پروانه‌ای (این ضایعات پوستی فقط در بیماری لوپوس دیده می‌شوند)
 •  خستگی
 •  درد مفاصل و تورم
 •  درد عضلانی

تفسیر نتایج آزمایش ANA

به طور کلی، در صورتی که مقدار ANA در آزمایش خون بالاتر از ۱ باشد، تست شما مثبت است. یک نتیجه مثبت در آزمون ANA بدین معنی است که آنتی بادی‌های ضد هسته در خون شما یافت شده است. نتیجه این تست در شرایط زیر مثبت خواهد شد:

 • SLE (لوپوس) دارید.
 • به نوعی دیگر از بیماری‌های خودایمنی دچار شده‌اید.
 • یک عفونت ویروسی دارید.

تفسیر نتایج آزمایش ANA

یک نتیجه مثبت لزوما به معنی بیماری نیست. بعضی از افراد سالم در خون خود، آنتی بادی ضد هسته‌ای دارند. علاوه بر این، برخی از داروها نیز می‌توانند نتایج آزمایش ANA را تحت تاثیر قرار دهند. از جمله این داروها می‌توان به انواع قرص‌های ضدبارداری مانند یاسمین و یاز اشاره کرد.

در صورتی که مقدار ANA در برگه آزمایش خون، کمتر از ۱ باشد، به معنی منفی بودن تست تلقی شده و فرد از نظر بیماری‌های خود ایمنی، در وضعیت سلامتی به سر می‌برد.

نحوه انجام تست ANA به چه صورت است؟

یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی، سوزن کوچکی را در ورید فرو کرده و مقدار کمی خون از شما می‌گیرد. این کار ممکن است با یک سوزش کوچک همراه باشد و نباید بیشتر از ۵ دقیقه طول بکشد.

ممکن است در جای سوزن، مقدار کمی کبودی و یا تورم داشته باشید که معمولا بی‌خطر بوده و بعد از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد. آزمایش ANA نیاز به هیچ پیش‌نیازی (از جمله ناشتا بودن) ندارد و در هر زمان از شبانه روز می‌توانید آن را انجام دهید.

کلام پایانی

در نظر داشته باشید که سطوح آنتی بادی ضد انسدادی با بالا رفتن سن، افزایش می‌یابند. به همین دلیل، یک سوم بزرگسالان بالای ۶۵ سال ممکن است نتیجه مثبت ANA داشته باشند.

شما عزیزان می‌توانید کلیه سوالات خود را در زمینه فاکتور ANA در آزمایش خون در بخش نظرات همین مقاله مطرح نمایید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما باشیم.

سوالات متداول در رابطه با آزمایش ANA

معنی ANA در آزمایش خون چیست؟

ANA مخفف عبارت Antinuclear Antibody بوده و به معنی آنتی بادی هسته ای است. این تست برای اطلاع از ابتلای فرد به بیماری‌های خود ایمنی انجام می‌شود.

تست ANA برای چیست؟

این تست برای تشخیص بیماری‌های خود ایمنی از قبیل لوپوس، لوسمی، هپاتیت مزمن و … انجام می‌شود. در این بیماری‌های سیستم ایمنی بدن به بافت‌ها و اندام‌های خود حمله می‌کند.

رنج نرمال آزمایش ANA چقدر است؟

در صورتی که مقدار این فاکتور در آزمایش خون، کمتر از ۱ باشد، نتیجه آزمایش منفی بوده و فرد در سلامتی به سر می‌برد.

نام دیگر آزمایش ANA چیست؟

از این تست با عنوان آزمایش آنتی بادی هسته‌ای نیز یاد می‌شود.

۴.۱ | (۸)
منبع labtestsonline mayoclinic
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x