تست MCH چیست و مقادیر بالا و پایین آن چه معنی دارند؟

تست MCH چیست؟

MCH مخفف “میانگین هموگلوبین بدن” است. تست MCH به میانگین مقدار هموگلوبین موجود در یک واحد گلبول قرمز اشاره دارد. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را به بافت‌های بدن منتقل می‌کند.

مقدار MCH به دو مقدار دیگر مربوط است، میانگین حجم بدن (MCV) و میانگین غلظت هموگلوبین بدن (MCHC). در کنار هم، MCH ،MCV و MCHC بعضاً به عنوان شاخص‌های گلبول قرمز شناخته می‌شوند. MCV اندازه‌گیری اندازه متوسط گلبول‌های قرمز خون است. نتایج MCH به نتایج MCV مرتبط است. دلیل این امر این است که گلبول‌های قرمز بزرگتر به طور کلی حاوی هموگلوبین بیشتری هستند. در حالی که گلبول‌های قرمز کوچکتر تمایل به داشتن هموگلوبین کمتر دارند.

MCHC محاسبه مقدار هموگلوبین در واحد حجم در یک گلبول قرمز است. تفاوت بین MCH و MCHC در آزمایش خون این است که اندازه‌گیری MCHC حجم یا اندازه گلبول قرمز را در نظر می‌گیرد در حالی که MCH این اندازه را در نظر نمی‌گیرد.

گلبول‌های قرمز

سطح MCH چگونه تعیین می‌شود؟

سطح MCH با شمارش کامل خون (CBC) تعیین می‌شود. پزشک شما برای داشتن طیف وسیعی از شرایط از جمله کم خونی و عفونت، پانل CBC را امتحان می‌کند. CBC گلبول‌های قرمز و سفید و همچنین پلاکت‌ها و پاراترهایی مانند RDW در آزمایش خون را اندازه‌گیری می‌کند. MCH با استفاده از آنالیز گلبول‌های قرمز محاسبه می‌شود.

MCH با تقسیم مقدار هموگلوبین در حجم معینی از خون بر تعداد گلبول‌های قرمز خون موجود محاسبه می‌شود.

بازه نرمال

بازه نرمال برای MCH بین ۲۷.۵ و ۳۳.۲ پیکوگرم (PG) است.

علل و علائم مقادیر پایین MCH

مقدار MCH که زیر ۲۷.۵ پیکوگرم محاسبه شده است، کم محسوب می‌شود. این بدان معنی است که مقدار کمی از هموگلوبین در گلبول‌های قرمز وجود دارد.

علل

مقدار کم mch معمولاً نشانگر فقر آهن است. آهن برای تولید هموگلوبین از اهمیت بالایی برخوردار است. بدن شما برای تولید هموگلوبین مقدار کمی از آهن را که می‌خورید جذب می‌کند. برخی از دلایل عمده کمبود آهن شامل خوردن رژیم غذایی کم آهن، جراحی یا تروما یا از دست دادن خون است. در موارد نادرتر، این کمبود ممکن است در اثر یک بیماری ژنتیکی به نام تالاسمی ایجاد شود. در این شرایط تولید هموگلوبین محدود است. این بدان معناست که تعداد کافی سلول‌های قرمز خون در جریان خون شما گردش نمی‌کنند.

علائم

اگر مقدار MCH کمی دارید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

آزمایش خون

علل و علائم مقادیر بالای MCH

مقدار بالاتر از ۳۳.۲ pg محاسبه شده، بالا محسوب می‌شود. این بدان معنی است که در هر گلبول قرمز مقدار بیشتری هموگلوبین وجود دارد.

علل

مقادیر بالای MCH نشان داده شده در آزمایش خون اغلب به دلیل کمبود ویتامین‌های گروه B به ویژه B-12 و فولات در اثر کم خونی ایجاد می‌شود. برای ساختن گلبول‌های قرمز، بدن شما به این ویتامین ها مورد نیاز است. این نوع کم خونی ها می توانند در صورت کمبود ویتامین های گروه B یا در صورت عدم جذب مناسب B-12 یا فولیک اسید در بدن ایجاد شوند. آگاهی از علائم کمبود B-12 بسیار مهم است.

علائم

اگر مقدار MCH بالایی دارید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قلب سریع
 • خستگی یا ضعف
 • پوست بسیار کمرنگ یا زرد
 • سردرد

اگر کم خونی به دلیل کمبود B-12 داشته باشید، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • احساس سوزن زدن در دستان یا پاها
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • نفخ و گاز معده
 • علائم روانی مانند افسردگی یا سردرگمی

اگر به دلیل کمبود فولیم اسید کم خونی دارید، ممکن است علائم اضافی زیر را نیز تجربه کنید:

 • اسهال
 • کاهش اشتها
 • تحریک پذیری
 • زبان صاف یا حساس

بعضی از این علامت ها ممکن است با نشانه ها و علائم موارد دیگری نیز اشباه گرفته شود. به طور مثال بی قراری پاها که به علت بالا بودن سطح اوره خون ایجاد می شود را نباید با علائمی که در کم خونی ایجاد می شود اشتباه گرفت. مقدار Urea در آزمایش خون نیز قابل اندازه گیری است.

درمان MCH کم یا زیاد

MCH کم

درمان کمبود MCH ناشی از کمبود آهن می‌تواند شامل اضافه کردن غذاهای غنی از آهن به رژیم غذایی و مصرف مکمل‌های آهن باشد. (حتی گزینه‌های گیاهی نیز وجود دارد.) در موارد نادری، مانند مواردی که علائم شدید است و یا خونریزی رخ داده است، ممکن است شما به انتقال خون نیاز داشته باشید.

افراد مبتلا به تالاسمی خفیف ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. با این حال، در صورت شدید بودن علائم ممکن است انتقال خون مورد نیاز باشد.

MCH زیاد

درمان کم خونی‌های ناشی از کمبود B-12 یا فولیک اسید معمولاً با تغییر در شیوه زندگی، از جمله افزودن غذاهای سرشار از ویتامین B-12 و فولیک اسید به رژیم غذایی انجام می‌شود. پزشک شما ممکن است مصرف مکمل‌های این ویتامین‌ها را نیز برای تقویت بیشتر سطح B-12 و فولات توصیه کند. یا اگر جذب مشکل باشد، تزریق B-12 را تجویز می‌کند.

چشم انداز چیست؟

چشم انداز افرادی که دارای مقادیر غیر طبیعی MCH هستند بستگی به شرایط ایجاد کننده آن دارد. مقادیر کم اغلب در اثر کم خونی فقر آهن ایجاد می‌شود. به طور معمول، این بیماری با تغییر در شیوه زندگی از جمله مصرف غذاهای سرشار از آهن و همچنین مصرف مکمل‌های آهن قابل درمان است. در موارد نادری که مقدار MCH کم شما ناشی از تالاسمی است، در صورت شدید بودن علائم ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشید.

مقادیر بالای MCH ناشی از کمبود ویتامین های B-12 یا فولیک اسید نیز اغلب با تغییراتی در شیوه زندگی ایجاد می‌شود. که شامل اصلاحات و مکمل‌های غذایی یا B-12 تزریقی است.

اگر در مورد نتایج خود نگران هستید‌، حتماً با پزشک خود در مورد آنها صحبت کنید. با هم، می‌توانید در مورد بهترین راه برای پیشبرد تصمیم بگیرید.

۵ | (۲)
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x