راهنمای تفسیر CBC در آزمایش خون

شمارش کامل خون (CBC) یک آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامت کلی بدن و تشخیص طیف وسیعی از اختلالات، از جمله کم خونی، عفونت و لوسمی است.

تست شمارش کامل خون چندین مولفه و ویژگی های خون شما را اندازه گیری می کند، از جمله:

  • سلول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند
  • سلولهای سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند
  • هموگلوبین، پروتئین حمل اکسیژن در گلبول های قرمز
  • هماتوکریت، نسبت گلبول قرمز به مولکول مایع یا پلاسما، در خون شما
  • پلاکت هایی که به لخته شدن خون کمک می کنند

زمانی که تعداد سلول های موجود در خون افزایش یا کاهش می یابد، می تواند نشان دهنده این باشد که یک وضعیت پزشکی اولیه وجود دارد که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد.

آزمایش CBC چرا انجام می شود؟

آزمایش CBC چرا انجام می شود؟

یک شمارش کامل خون یک آزمایش معمولی است که به دلایل مختلف انجام می شود:

برای بررسی سلامت کلی بدن

پزشک شما ممکن است یک شمارش کامل خون را به عنوان بخشی از یک معاینه پزشکی کلی برای نظارت بر سلامت و رویارویی با انواع اختلالات مانند کم خونی یا لوسمی توصیه کند.

برای تشخیص یک وضعیت پزشکی

اگر شما دچار ضعف، خستگی، تب، التهاب، کبودی یا خونریزی هستید، پزشک ممکن است یک آزمایش کامل خون را تجویز کند. یک شمارش کامل خون ممکن است به تشخیص علت این علائم و نشانه ها کمک کند. اگر پزشک شما مظنون به عفونت و یا بیماری خاصی در افراد باشد این آزمایش می تواند به تایید تشخیص کمک کند. به جز این نوع آزمایش خون در تشخیص یک بیماری، در موارد خاص مانند بیماری سال از سنجش IGRA در آزمایش خون استفاده می شود.

برای نظارت بر وضعیت پزشکی

اگر بیمار دچار اختلال در تعداد سلولهای خونی که تأثیر گذار هستند شود، پزشک ممکن است از آزمایش شمارش کامل خون برای نظارت بر وضعیت بدن بیماراستفاده کند.

برای نظارت بر درمان پزشکی

اگر بیماران داروهایی را مصرف می کنند که ممکن است بر تعداد گلبولهای خون تاثیر بگذارد، ممکن است یک آزمایش CBC تجویز شود.

نتایج آزمایش CBC

هنگامی که گزارش خود را دریافت می کنید، متوجه دو ستون خواهید شد: یکی به نام “محدوده مرجع” و دیگری برای نتایج شما. اگر نتایج شما در محدوده مرجع قرار داشته باشد، آنها عادی هستند. اگر نتایج شما بالاتر یا پایین تر از حد مرجع باشد، آنها غیر طبیعی هستند. کم خونی خفیف دلیل رایج ترین نتایج ممکن است.

گلبولهای سفید (WBCs) این سلول کمک می کند به مبارزه با عفونت ها

شمارش گلبول های سفید خون

اگر سطح بالایی از WBC داشته باشید، پزشک به شما می گوید که التهاب یا عفونت در جایی در بدن شما وجود دارد. اگرسطح کم باشد، شما می توانید در معرض خطر ابتلا به عفونت باشید. محدوده نرمال ۴۵۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ سلول در هر میکرولیتر (سلول / میکرولیتر) است.

گلبول های سفید بالاتر از حد طبیعی

اگر تعداد گلبولهای سفید شما بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است عفونت یا التهاب داشته باشید. یا، این می تواند نشان دهد که شما یک اختلال سیستم ایمنی یا بیماری مغز استخوان دارید. شمارش سلولهای سفید خون بالا نیز می تواند واکنش به دارو باشد.

 RBC (تعداد گلبولهای قرمز)

شمارش سلول های قرمز خون

 این تعداد گلبولهای قرمز شماست. این ها مهم هستند زیرا اکسیژن را از طریق بدن حمل می کنند. آنها همچنین به حمل دی اکسید کربن کمک می کنند.اگر RBC شما کم باشد، ممکن است کم خونی یا وضعیت دیگری داشته باشید. (اگر شما کم خون هستید، خون شما دارای گلبول های قرمز کمتری نسبت به حالت طبیعی است.) محدوده نرمال برای مردان ۴.۵ تا ۵.۹ میلیون سلول / میلی لیتر است. برای زنان این ۴.۱ تا ۵.۱ میلیون سلول / کیلو کالری است.

تعداد گلبولهای قرمز بالاتر از حد طبیعی مانند هموگلوبین بالا یا سطح هماتوکریت بالا، می تواند به یک بیماری زمینه ای از قبیل polycythemia vera یا بیماری قلبی اشاره کند. ( علاوه بر هموگلوبین که بالا بودن آن می تواند به بیماری قلبی در بدن اشاره کند، موارد دیگری مانند سطح بالای پتاسیم در خون نیز ممکن است باعث انسداد قلبی شود. برای اندازه گیری پتاسیم می توانید از تست k در آزمایش خون استفاده کنید.)

Hb/ Hgb (هموگلوبین)

این پروتئین در خون شما است که اکسیژن را نگه می دارد. محدوده نرمال برای مردان ۱۴ تا ۱۷.۵ گرم در دسی لیتر (gm / dL) است. برای زنان آن ۱۲.۳ تا ۱۵.۳ گرم / dL است.

Hct (هماتوکریت)

اطلاعاتی در مورد مقدار خون شما از گلبول های قرمز را می دهد. هماتوکریت کم نشانه کمبود آهن است، این ماده معدنی که باعث تولید گلبول های قرمز می شود. تعداد بالای هماتوکریت می تواند به این معنی باشد که شما دچار کمبود آب هستید یا شرایط دیگری دارید. محدوده طبیعی برای مردان بین ۴۱.۵٪ و ۵۰.۴٪ است. برای زنان دامنه بین ۳۶.۹٪ و ۴۴.۶٪ است.

 MCV (متوسط ​​حجمی)

 این اندازه متوسط ​​گلبول های قرمز شما است. اگر آنها بزرگتر از حد معمول باشند، MCV شما بالا می رود. اگر سطح ویتامین B12 یا فولات کم باشد ممکن است اتفاق بیفتد . اگر گلبول های قرمز شما کوچکتر باشد، می توانید یک نوع کم خونی داشته باشید. نمره MCV طبق استاندارد ۸۰ تا ۹۶ است.

پلاکت ها

 این آزمون یعنی اندازه گیری PLT در آزمایش خون تعداد پلاکت ها را در خون شما اندازه گیری می کند. محدوده طبیعی ۱۵۰،۰۰۰ تا ۴۵۰،۰۰۰ پلاکت / MCL است.

NA

Na در آزمایش خون به منظور اندازه گیری سدیم در خون انجام می شود. این آزمایش را پزشک معمولا در حالتی که علائمی از عدم تعادل سدیم در فرد وجود داشته باشد درخواست می نماید؛ اما در مواردی نیز تنها بخشی از مجموعه گسترده آزمایشات cbc است.

چرا آزمایش CBC قطعی نیست؟

یک شمارش کامل خون معمولا یک آزمایش تشخیص قطعی نیست. نتایج خارج از محدوده طبیعی سلول ها ممکن است نیازبه پیگیری داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر شما به طور خلاصه سالم و بدون نشانه یا علائم بیماری هستید، نتایج کمی در خارج از محدوده طبیعی بر روی شمارش کامل خون ممکن است باعث نگرانی شود و ممکن است فقط نیاز به پیگیری مجدد شود.اما اگر شما در معرض درمان سرطان ( بررسی سرطان دهانه رحم با استفاده از تست pop در آزمایش خون) هستید، نتایج حاصل از شمارش کامل خون در خارج از محدوده طبیعی به تغییر برنامه درمان منجر می شود.

در برخی موارد، اگر نتایج شما به طور قابل توجهی بالاتر یا کمتر از حد نرمال باشد، پزشک ممکن است شما را به یک پزشک متخصص در اختلالات خون معرفی کند (هماتولوژیست).

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code