بهترین زمان کاشت درخت انگور + نکات مهم

درخت مو یا انگور یکی از درختان پرفایده و زیباست. از میوه این درخت، محصولات متنوعی تهیه می‌شود. در باب پرفایده بودن این درخت، همین بس که حتی از برگ آن نیز استفاده غذایی می‌شود. بهترین زمان کاشت درخت انگور و هر آنچه که باید درباره کاشت و نگهداری این درخت بدانید، موضوع این مقاله از مجله اینترنتی ایده‌آل مگ است.

در این مقاله شما را با انواع درخت انگور و روش‌های ازدیاد آن آشنا می‌کنیم. همچنین درباره بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور و زمان جابجایی آن نیز صحبت می‌کنیم. علت رشد نکردن درخت انگور و فصل کاشت بذر انگور نیز از دیگر موضوعاتی است که به آن‌ها پرداخته می‌شود.

با ما همراه باشید تا بتوانید در منزل، درختچه انگور خود را پرورش دهید و از محصولات آن استفاده کنید.

کاشت درخت انگور به چه شرایطی نیاز دارد؟

درخت انگور یکی از گیاهان بالارونده و بسیار قدیمی است. قدمت این درختچه مفید، به زمان مصریان قدیم یعنی در حدود ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. انگور درختچه‌ای مربوط به آسیای صغیر و ایران بوده و هنوز هم آن را به صورت وحشی و نیمه وحشی در مناطق یاد شده می‌توان‌دید.

برداشت میوه درخت مو

این درخت به کمک پیچک‌های خود از دیوار و موانع نزدیک بالا رفته و فضا را زیبا می‌کند. طول این درختچه در برخی موارد تا ۱۵ متر هم می‌رسد. محصولات اصلی درخت انگور: میوه درخت، کشمش، سرکه، آب انگور، دوشاب، برگ درخت و شیره انگور  هستند.

میوه این درخت چهار نوع است. انگور سیاه، انگور زرد، انگور قرمز و انگور سبز. اختلاف این انگورها فقط در رنگ آن‌ها نیست، بلکه از نظر طعم و جنس هم با یکدیگر متفاوتند.

برخی از ارقام درختان انگوری که در ایران کشت می‌شوند عبارتند از: بیدانه، یاقوتی قرمز، مهره، شانی، حلقو، ریش بابا، سلطانی، چشم گاوی، قندهاری، عسگری، لعل، امیری، گوهر، مراغه‌ای، شاهرودی، کرمانشاهی، حاجی عباسی و فخری.

عمق ریشه درخت انگور 

برای کاشت درخت انگور ابتدا باید دانه آن را درون گلدان بکارید. خاک گلدان باید کود خورده و کاملا آماده باشد. تنها در این صورت است که دانه می‌تواند تبدیل به یک نهال آماده شود. 

بعد از این‌که نهال آماده شد، یاید آن را به خاک منتقل کنیم. به این منظور باید چاله‌هایی به عمق ۵۰ سانتی‌متر ایجاد کرده و نهال انگور را در درون آن‌ها بکارید. 

آب و هوای مناسب برای کاشت درخت انگور

درخت انگور در آب و هوای ملایم تابستانی، به بار می‌نشیند. برگ‌های آن سبز شده و برای موارد غذایی و دارویی قابل استفاده است. البته این گیاه در سرمای زیاد زمستانی هم زنده مانده و مقاومت می‌کند.

سرمای شدید زمستان برای این درخت اذیت کننده نیست، اما به گرمای بهار و تابستان نیاز دارد. بادهای شدید ممکن است به این درختچه آسیب زده و آن را از بین ببرد. در فصل بهار زمانی که دمای هوا به بالای ۱۰ درجه برسد، رشد گیاه شروع می‌شود.

مقدار آب مورد نیاز برای درخت مو

چیزی که مشخص است هر چقدر هوای محیط درخت گرم‌تر باشد، درخت به آب بیشتری هم نیاز دارد. ریشه‌ درخت در خاک های متفاوت، رویش متفاوتی دارد.

ریشه درختچه انگور در خاک‌های رس تا عمق ۹۰ سانتی‌متر، در خاک سبک تا عمق بیش از شش متر و در خاک شنی تا ۳/۵ متر نفوذ می‌کند. پس با توجه به مقدار نفوذ ریشه این درخت باید مقدار آبیاری را مشخص کرد.

در مناطقی که جنس خاک آن از رس است باید تعداد دفعات آبیاری را بیشتر کنید، زیرا معمولا آب در سطح خاک باقی‌مانده و تبخیر می‌شود.  در خاک‌هایی که ریشه نفوذ بیشتری دارند، به درختان در دفعات کمتری آب بدهید.

مقدار آبی که یک درختچه انگور لازم دارد، با عامل درجه حرارت تغییر می‌کند. به عنوان مثال آب مورد نیاز درختان انگور مناطق سردسیری که تابستان‌های گرمی دارند، ۵۰۰ میلی‌لیتر است؛ ولی در مناطقی که درجه حرارت بالایی دارند، تا ۱۳۵۰ میلی‌لیتر هم می‌رسد.

مقدار آب مورد نیاز درخت در آبیاری قطره ای
بخوانید

خاک مناسب برای کاشت درخت انگور

درخت انگور برای رشد بهینه خود نیاز به خاک با زهکشی خوب دارد، از این رو بهترین خاک برای این درخت خاکی لومی یا شنی است.

خاک مناسب نهال انگور

اگر خاکی که می‌خواهید در آن انگور بکارید رسی و سنگین است، باید آن را با مقداری کمپوست تجزیه شده، شن و ماسه یا پوکه‌های معدنی مثل زئولیت مخلوط کنید. هر چه خاک شما زهکشی بهتری داشته باشد، عطر و طعم میوه انگور شما بهتر می‌شود.

مقدار محصول برداشتی شما بستگی به میزان رسیدگی شما به درخت دارد. برای برطرف کردن نیاز تغذیه‌ای درخت سالانه در فصل بهار مقداری کود NPK با نسبت ۱۰، ۱۰، ۱۰ به خاک اضافه کنید. (مقدار کود مورد نیاز را از روی بسته آن بخوانید یا از فروشنده بپرسید)

بعد از اینکه میوه‌های درخت رشد کرد، باید سم پاشی لازم را انجام دهید. کود دادن و هرس کردن به موقع شاخه‌های درخت هم از عوامل زیاد شدن محصول درخت است.

بهترین زمان کاشت نهال انگور چه وقت است؟

بعد از آشنایی با ویژگی‌ها و نیازهای درخت مو به سراغ بهترین زمان کاشت نهال انگور می‌رویم. زمان کاشت نهال انگور در ایران معمولا در اواخر زمستان تا اوایل بهار انجام می‌شود. توجه کنید که نهال شما باید قبل از پایان زمستان به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متری رسیده‌ و حداقل ۶ برگ داشته‌باشد

بهترین زمان کاشت درخت انگور

اگر قصد دارید که نهال خود را از نهالستان‌ها خریداری کنید، حتما هنگام انتخاب نهال ویژگی‌های بالا را درنظر بگیرید. نهالی با این ویژگی‌ها دارای سیستم ریشه‌ای مناسب برای انتقال به زمین اصلی است.

بعد از تهیه نهال باید بهترین زمان کاشت نهال را انتخاب کنید. نهال انگور بر خلاف درخت انگور، بسیار به سرما حساس است؛ پس در هنگام انتخاب زمان کاشت به این موضوع بسیار دقت کنید.

برای پیشگیری از سرمازدگی نهال، به سایت هواشناسی کشور مراجعه کنید و دمای بیشینه و کمینه منطقه خود، در یک ماه آینده را ببینید.

اگر در طول این مدت احتمال یخبندان و دماهای زیر ۴ درجه در منطقه شما وجود دارد، زمان کاشت نهال انگور هنوز نرسیده است؛ پس از کاشت نهال خودداری کنید. نهال را در داخل خانه (جایی که زیاد گرم نیست) نگهداری کنید تا زمان مناسب برای کاشت آن فرابرسد.

بهترین زمان کاشت نهال گردو + نکات مهم
بخوانید

کاشت انگور چگونه است؟

قبل از هر چیز باید بدانید که درخت انگور نیاز به ۷ تا ۸ ساعت آفتاب روزانه دارد پس در هنگام انتخاب مکان کاشت به این موضوع توجه کنید.

اگر قصد دارید چند نهال انگور بکارید، برای جلوگیری از سایه‌اندازی درختان روی یکدیگر، آن‌ها را با فاصله ۲.۵ متر از یکدیگر قرار دهید.

کاشت انگور چگونه است؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، خاک محل کاشت نهال را آماده کنید. یک چاله به اندازه ریشه نهال بکنید. نهال‌ها را طوری در خاک قرار دهید که ریشه‌ها کاملا داخل خاک قرار گیرد.

اکنون چاله را با خاک پر کنید. خاک اطراف نهال را کمی فشار دهید. اکنون باید نهال را آبیاری کنید. در هنگام آبیاری مراقب باشید که آب به ساقه اصلی نهال نرسد.

مراقبت‌های بعد از کاشت درخت انگور

برای مراقبت از درخت انگور باید هر ساله کودها را در فاصله‌ای مناسب با درخت و متناسب با رشد ریشه‌ها بریزید. دقت کنید که کودها از تنه درخت فاصله داشته باشند.

در گرمای معتدل بهار و قبل از باز شدن جوانه‌ها، سر نهال را از بالای جوانه سوم بریده به طوری که نهال سه جوانه داشته باشد. بعد از اینکه یکی از جوانه‌ها در حدود ۲۰ سانتی‌متر رشد کرد، در فصل بهار یا تابستان دو جوانه دیگر را هرس کنید. جوانه ۲۰ سانتی‌متری را به عنوان شاخه اصلی به قیم ببندید.

مراقبت های لازم از نهال انگوردر آخر پاییز بر روی شاخه اصلی شش جوانه و برای شاخه‌های فرعی دو جوانه را نگه دارید. هر ساله هرس گیاه را به همین ترتیب انجام دهید. هرس نهال را تا زمانی انجام دهید که طول شاخه اصلی به اندازه لازم برسد.

کاهش تعداد میوه‌ها برای افزایش کیفیت محصول

در فصل اردیبهشت به درختان انگور خود نگاه کنید. شما باید میوه‌های درختانی که پرمحصول هستند را کم کنید. این کار باعث می‌شود خوشه‌های باقیمانده روی درخت کیفیت بهتری پیدا کنند.

کم کردن میوه درخت

برای اینکه میوه‌های درخت زودتر برسد، بهتر است برگ‌های آن را هرس کنید. هنگامی که برگ‌ها جدا می‌شوند نور خورشید بهتر به خوشه‌ها تابیده و انگورها زودتر می‌رسند.

زمان برداشت محصول درخت مو فصل مرداد است. برای چیدن خوشه‌های انگور از قیچی استفاده کنید تا له نشوند. خوشه‌های رسیده را چیده و باقیمانده آنها را بعدا برداشت کنید.

چیدن انگورها در چند نوبت برای صاحب باغ نیز بهتر است، زیرا کارگران زیادی لازم نداشته و فرصت بیشتری برای برداشت محصول دارد.

میزان آب مورد نیاز درخت گیلاس + نکات مهم آبیاری
بخوانید

اگر دوست ندارید که نهال انگور را خریداری کنید، بهتر است با روش‌های تکثیر این درخت زیبا آشنا شوید تا بتوانید خود نهال آن را پرورش دهید.

انگور با چه روش‌هایی تکثیر می‌شود؟

درخت مو را به دو روش تکثیر می‌کنند؛

 • روش تکثیر جنسی (بذر)
 • روش تکثیر غیرجنسی

در این بخش به توضیح این دو روش می‌پردازیم.

۱- ازدیاد یا تکثیر درخت مو به روش جنسی (بذر)

روش تکثیر بذر که روشی معمول نیست برای به وجود آوردن انواع تازه انگور استفاده می‌شود. فصل کاشت بذر انگور فصل پاییز است. باید برای کاشت بذر انگور دانه‌های سالم را انتخاب کرده و آنها را کاملا بشویید و مدت ۲۴ ساعت در آب مقطر قرار دهید.

بستر دانه‌های انگور را به این ترتیب آماده کنید. مقداری ماسه و پیت ماس را داخل ظرفی که در آن هوا وارد نمی‌شود، بریزید. خاصیت ضد قارچی پیت ماس از کپک زدن دانه‌ها جلوگیری می‌کند. بذرها را درون بستر قرار داده و داخل یخچال بگذارید. دانه‌ها باید دو تا سه ماه در یخچال بمانند تا آماده شوند. دقت کنید که دانه‌ها یخ نزنند.

در بهار و زمانی که هوا نسبتا گرم شد، دانه‌ها را بکارید. در این مرحله باید دانه‌ها در مکان گرمی قرار بگیرند.

۲- ازدیاد و تکثیر درخت مو به روش غیرجنسی

درخت مو به روش‌های غیرجنسی نیز تکثیر می‌شود. این روش‌ها عبارتند از: قلمه زدن، خوابانیدن، پیوند و تکثیر از طریق جوانه. در ادامه به توضیح هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم.

روش تکثیر درخت انگور

ازدیاد درخت مو از راه قلمه زدن

اگر در فصل پاییز بخواهید درخت مو را قلمه بزنید، باید از شاخه‌های دو ساله استفاده کنید. به شاخه دو ساله درختان انگور «کلید» می‌گویند. یک شاخه ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متری انتخاب کنید. شاخه‌های بریده شده را در زیر ماسه‌های نرم، مرطوب و سرد نگه دارید. در هنگام بهار و فصل درختکاری به مدت ۴۸ ساعت آنها را در داخل وان آب قرار دهید. در این مرحله می‌توانید آنها را بکارید.

اگر می‌خواهید که قلمه‌ها را در ماه‌های آذر یا دی جدا کنید، باید شاخه‌های یکساله همراه با چند سانتی‌متر از شاخه دوساله را به طول ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متر بریده و در حرارت چهار درجه همراه با رطوبت نگه دارید. در بهار سال بعد آنها را بکارید. 

تکثیر از روش خواباندن

در روش خوابانیدن باید شاخه‌های بسیار بلند یک ساله یا شاخه‌هایی که مربوط به همان سال است را زیر خاک قرار دهید. زمان این کار فصل پاییز است تا گیاه فرصت داشته باشد ریشه بدهد. در بین شاخه‌های یک ساله باید سالم‌ترین آنها را انتخاب کنید. این روش یکی از بهترین روش‌های ازدیاد و کاشت نهال انگور است و محصول آن زودتر به بار می‌نشیند.

روش تکثیر درخت انگور

ازدیاد از روش پیوند

درختان انگور را به روش پیوند اسکنه‌ای نیز تکثیر می‌کنند. زمان پیوند زدن این گیاه فصل پاییز است. این روش به این صورت است که یک درخت انگور پیر را انتخاب کرده و از نزدیکی خاک، آن را جدا می‌کنند. در مقطع آن یک شکاف ایجاد کرده و یک جوانه مرغوب را در آن قرار می‌دهند. این روش پیوند در نوع وحشی و غیر مرغوب این درخت نیز انجام می‌شود.

تکثیر و ازدیاد توسط جوانه

در این روش یک جوانه مرغوب با رشد مناسب انتخاب می‌شود. این جوانه را بین چوب‌هایی به اندازه یک تا دو سانتی‌متر قرار داده و در خاک فرو می‌برند. معمولا این جوانه را در داخل یک گلدان قرار می‌دهند. چوب‌ها را به اندازه‌ای در داخل خاک فرو می‌برند که جوانه بیرون از خاک قرار بگیرد. گلدان را در یک محیط گرم قرار داده تا گیاه رشد مناسبی داشته باشد. جوانه برای رشد خود نیاز به گرما دارد.

چگونه درخت انگور را هرس کنیم؟

برای رشد بهتر درخت انگور باید در زمان‌های مشخصی آن را هرس کنید. با این کار درخت فرم درست می‌گیرد و شاخه‌های غیربارور نیز جدا می‌شوند. برای هرس کردن به این صورت عمل کنید؛

برای هر درخت انگور یک یا دو ساقه اصلی انتخاب و آن را با روبان مشخص کنید. شاخه‌هایی که باقی می‌مانند را جدا کنید. برای ساقه‌های کناری هم دو تا سه تا از آنها را نگه داشته و دنباله ساقه را ببرید.

بهترین زمان برای هرس درخت انگور ماه‌های آذر، دی و بهمن است. این زمان برای مناطقی که از هشت درجه زیر صفر بالاتر هستند، مناسب است. اگر می‌خواهید که در زمستان درخت انگور را هرس کنید، دو سانتی متر از بالای هر جوانه را نگه دارید، در غیر این صورت جوانه‌ها خشک می‌شود.

بیماری‌های درخت انگور کدامند؟

درخت انگور در طول زندگی خود دچار آفات و بیماری‌های مختلفی می‌شود. که در این بخش به آنها اشاره می‌کنیم؛

 • کرم خوشه خوار: در فصل بهار روی گیاه می‌نشیند و از آن تغذیه می‌کند. این بیماری به صورت خشک شدن و ریزش جوانه خود را نشان می‌دهد. برای برطرف کردن این بیماری باید سه نوبت گیاه را سم‌پاشی کنید.‌
 • کرم شاخدار درخت انگور: این کرم به طور متوسط ۵۰ تا ۱۰۰ عدد تخم می‌گذارد، که بعد از ۱۵ روز باز می‌شوند. این کرم‌ها بعد از خروج از تخم از برگ‌های درخت استفاده می‌کنند.
 • کنه نمدی: کنه نمدی درخت انگور به برگ گیاه حمله می‌کند. از پشت خود تارهایی مانند نمد خارج می‌کند که سفیدرنگ و چرک هستند. بعد از مدتی تارهای آن به رنگ قرمز در می‌آیند.
 • حشره زنجره: مهم‌ترین آفت درخت مو در ایران، آفت زنجره است. این آفت نیز توسط حشره ایجاد می‌شود. این حشره روی سرشاخه‌های درخت تخم‌ریزی می‌کند. این تخم‌ریزی موجب توقف فعالیت درخت و ایجاد برآمدگی می‌شود. این برآمدگی سبب می‌شود که سرشاخه‌ها شکسته شوند. این حشره بعد از مقاوم شدن و رشد تخم، در ریشه گیاه نفوذ و شروع به تغذیه می‌کند. در این بیماری، برگ‌ها زرد و خوشه‌ها ریز می‌شوند.
  حشره زنجره یک هفته بعد از جفت‌گیری، شروع به تخم‌ریزی روی شاخه‌های چوبی می‌کند و روی تخم‌ها را با ماده‌ای از درون خود می‌پوشاند. جنین این حشره حدود یک ماه روی شاخه درخت زندگی می‌کند. برای از بین بردن این حشره باید از سموم شیمیایی کشاورزی استفاده کنید.

آفات دیگری مانند بیماری سفیدک سطحی، سفیدک دروغی، شته، برگ بادبزنی، گال باکتریایی و پوسیدگی سفیدی ریشه نیز در بین درختان مو رواج دارد.

بیاری و آفت های درخت انگور

سخن پایانی

همان طور که بیان شد، نهال انگور به سرما حساس است. بهتر است پس از کاشت نهال انگور روی آن را با یک سرپوش مثل کیسه پلاستیکی بپوشانید. از ریختن آب به بدنه نهال انگور خودداری کنید و مراقب باشید که خاک آن خشک نشود.

اگر درباره کاشت نهال انگور سوالی برای شما پیش‌آمده، می‌توانید آن از طریق بخش ارسال نظر از ما بپرسید.

سوالات متداول

نور خورشید مورد نیاز برای رشد درخت انگور چقدر است؟

درخت انگور برای رشد خود نیاز به نور خورشید و آبیاری مناسب دارد. برای درختان مو هفت تا هشت ساعت تابیدن نور خورشید لازم است.

بهترین زمان برای قلمه زدن نهال انگور کدام است؟

بهترین زمان برای جدا کردن قلمه‌ها فصل پاییز است. باید قلمه‌ها را نگهداری کرده و در فصل بهار آنها را بکارید.

آیا سرمای زیاد موجب از بین رفتن درخت انگور می‌شود؟

درخت انگور مقاومت بالایی در برابر سرمای هوا دارد. سرمای شدید زمستان موجب از بین رفتن آن نمی‌شود، اما به گرمای دو فصل تابستان و بهار برای رشد و میوه دادن خود نیاز دارد.

آیا باید هر سال به درختان مو کود بدهیم؟

هر ساله باید کودهای لازم را به درختان انگور بدهید. کودهای ازت، پتاسیم، منیزیم و کلسیم از کوهای مورد نیاز این درخت است.

بهترین زمان برای برداشت انگور کدام است؟

 بهترین زمان برای برداشت میوه درخت مو، فصل مرداد است. البته باید خوشه‌هایی که رسیده شده‌اند را چیده و باقیمانده آنها را در زمانی که رسیده شدند از درخت جدا کنید.

۲.۳/۵ - (۲۰ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
53 نظرات
 1. ارسلان می گوید

  سلام عالی بود ممنون

 2. صادق می گوید

  با سلام
  من ۵ عدد نهال سال ۹۹ بالای پشتبام کاشتم.
  برای هر کدام ۳ عدد لاستیک ماشین گذاشتم. آیا لازمه جای بیشتری براش باز کنیم .
  اگه شماره بدین عکس واتساپ میفرستم.

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام
   میزان توسعه ریشه درخت انگور با توجه به رقم انگور، آب و هوا، بارندگی و کیفیت خاک متفاوت است؛ اما حداقل میزان توسعه ریشه این درخت ۱ تا ۲ متر است و گاهی تا ۲۰ متر هم می‌رسد. هر چه عمق توسعه ریشه بیشتر باشد میوه با کیفیت بالاتری خواهید داشت.
   با توجه به توصیف شما، فضایی که برای نهال‌ها ایجاد کردید کم است و به طور کلی انگور برای کاشت در بالکن یا روف گاردن مناسب نیست.

 3. محسن می گوید

  سلام ، من چند تا نهال مو تو گلدون ، خریدم .هیچکدام ریشه ندارند . فقط یک ساقه هست با چند تا برگ کوچک . نمیدونم بکارمشون یا پس بفرستم ؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، اگر نهال‌‌ها ریشه نداشته باشند، رشد نمی‌کنند و خشک می‌شوند؛ پس بهتر است آن‌ها را به فروشنده پس بدهید.

 4. مبین می گوید

  سلام ببخشید من اواخر پاییز گذشته ۵۰۰ نهال کاشتم ولی الان که بهار شده تعداد خیلی کمی جوانه زدن و برگ کوچک در آوردن احتمال جوانه زدن بقیه وجود داره

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام. این موضوع به دمای منطقه شما بستگی دارد. اگر هنوز دمای هوا کم است؛ امکان جوانه زدن بقیه نهال‌ها وجود دارد.

 5. معصومه می گوید

  سلام در بهمن ماه قلمه انگور در گلدان‌های کوچک زدم همه ریشه زده و رشد کرده و برگ زده کی باید به زمین منتقلش کنم .باغمون اطراف شیراز هست .ممنونم

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، به طور کلی بهتر است که نهال یک سال در گلخانه، نهالستان یا محیط داخلی بماند تا ریشه‌ها به اندازه کافی رشد کنند و مقاومت کافی برای زنده ماندن در باغ را بدست بیاورند. در صورتی که امکان نگهداری بیشتر نهال‌ها را ندارید، می‌توانید آن‌ها را به زمین اصلی منتقل کنید؛ ولی مراقبت زیادی از آن‌ها انجام دهید؛
   ۱. آبیاری این نهال‌ها باید کاملا منظم باشد و اصلا تنش خشکی نکشند.
   ۲. باید از سایه بان برای آن‌ها استفاده کنید تا گرمای شدید اواخر بهار و تابستان به آن‌ها آسیب نرسانند.

 6. محسن می گوید

  سلام یک نهال انگور دارم تو آب و هوای شهر ساوه بنظرتون کی وقت کاشتش هست؟؟
  الان تو گلدانه گذاشتم تو باغچه تمام برگهای نهال رو سوزاند مجبور شدم یه جلی سایه براش در نظر بگیرم .
  توجه به اینکه اینجا زمستان نسبتا سردی داره
  با تشکر

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، با توجه به آب و هوای منطقه ساوه، زمان کاشت نهال انگور در این منطقه گذشته و شما نمی‌توانید نهال را از گلدان به باغچه منتقل کنید. باید صبر کنید تا زمستان سال آینده. در اواخر زمستان با مراجعه به سایت هواشناسی دوره زمانی حداقل یک ماهه‌ای را پیدا کنید که دمای زیر ۴ درجه نداشته باشد. در این زمان نهال را به باغچه منتقل کنید. با این کار نهال زمان کافی برای تطبیق دادن خود با شرایط محیطی را دارد.
   برای افزایش احتمال زنده ماندن نهال بعد از انتقال به باغچه حتما یک سایه‌بان برای آن درست کنید. سعی کنید آبیاری آن هم منظم باشد تا تنش خشکی نبیند. به این صورت در زمستان نهال در سرما مقاومت خواهد کرد.
   در حال حاضر هم بهتر است نهال خود را در گلخانه نگهداری کنید.

 7. امید می گوید

  سلام
  یک هکتار زمین دارم در کردستان با ارتفاع ۱۳۰۰ متر از سطح دریا میخواستم انگور بکارم گفتم ببینم شما کاشت با ریشه رو پیشنهاد میکنین یا با قلمه ؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، کاشت نهال ریشه‌دار، سریع‌تر جواب می‌دهد و نیاز کم‌تری به جایگزینی نهال‌های مرده هست. به این صورت زحمت کاشت هم کمتر می‌شود.

 8. Mostafa می گوید

  سلام از نظر شما میشه اواخر خرداد یا اوایل تابستون نهال انگور کاشت؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، کاشت نهال انگور در اوایل تابستان همزمان با گرمای شدید است. گرمای شدید باعث از بین رفتن نهال می‌شود. اگر حتما باید نهال را در این زمان بکارید می‌توانید با استفاده از سایه‌بان و آبیاری منظم، اثرات گرما را بر نهال کمتر کنید؛ اما باز هم توصیه می‌کنیم که نهال را در گلخانه یا خزانه نگه دارید و در اواخر زمستان یا اوایل بهار سال بعد آن را بکارید.

 9. سارا می گوید

  سلام، من شاخه انگور ریشه کرده داخل اب رو در خردادماه در گلدان کاشتم و داخل خانه نگهداری می کنم ، یکی بهم کفت احتیاج هست که کاور بکشم روشون با چند سوراخ که بتونن نفس بکشن ولی نور نبینن چون یکم برگاشون داره زرد میشه ، درسته؟
  و کی میتونم ببرم در باغچه حیاط بکارمشون؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، دلایل مختلفی برای زرد شدن برگ‌های قلمه وجود دارد. اگر برگ‌ها زرد شدن و حاشیه قهوه‌ای و خشک شده دارند، آبی که به آن می‌دهید کم است؛ اما اگر زردی، حاشیه سوخته ندارد؛ احتمالا زیاد به آن آب می‌دهید. دلیل دیگری زردی آن می‌تواند نگهداری آن در نزدیکی باد کولر یا پنکه باشد. بهترین مکان برای نگهداری قلمه شما یک جا با نور ملایم، دمای ثابت، دور از گرمای گاز و بخاری و سرمای کولر است.
   دلایل دیگری که می‌توانند باعث زردی برگ‌های قلمه شوند؛ رسی و سنگین بودن خاک گلدان، نرسیدن نور کافی به قلمه یا نور بیش از حد است. اگر احساس می‌کنید که مکان نگهداری قلمه پرنور است یا دمای محیط آن پایین است، می‌توانید از پوشش پلاستیکی استفاده کنید.
   زمان انتقال قلمه به باغچه هم بستگی به آب و هوای محیط زندگی شما دارد؛ شما باید این کار را در اواخر زمستان و اوایل بهار زمانی که خطر دماهای زیر ۴ درجه رفع شده انجام دهید. در برخی موارد هم می‌توان نهال را اوایل پاییز به باغچه منتقل کرد که احتمال سرمازدگی آن زیاد است پس اگر امکان نگهداری آن در خانه وجود دارد تا بهار سال آینده صبر کنید.

  2. بیگد۶ می گوید

   سلام
   من ساکن شهرستان خدابنده زنجان هستم منطقه ما روزبه روز سردتر میشود
   آیا الان میشه مو ریشه ای بکارم یا بمونه اواخر زمستان.
   زمین برای کاشت آماده است.
   لطفاً راهنمایی کنید

  3. مرتضی می گوید

   نیاز به کاور نداره

 10. صادق می گوید

  سلام
  من در حیاط باغچه ندارم ولی دو تا موزاییک در سه قسمت حیاط خانه برداشتم و تا عمق ۱ متر خاکشو عوض کردم و نهال دو ساله کاشتم و هر کدوم ۳۰ سانتی متر رشد کرده . آیا الان نیاز به هرس و کود دهی داره.

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، در ابتدا باید گفت که زمان مناسب برای هرس درخت انگور اوایل پاییز یا اواخر زمستان است. در مورد نیاز به هرس در اولین مرحله باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چطور درخت را تربیت کنید (روی داربست یا حالت درختچه‌ای). اگر سبک درختچه‌ای را انتخاب کردید باید امسال فرم‌دهی درخت را شروع کنید؛ اما برای سبک داربستی باید شاخه‌ها به داربست برسند و بعد هرس و تربیت شاخه‌ها را شروع کنید. برای انجام هرس دو سال اول بهتر است از کسی که در هرس مهارت دارد کمک بگیرید.
   اگر هنگام کاشت داخل چاله کود اضافه کرده باشید، نیازی به کوددهی دوباره نیست؛ اما اگر کودی داخل چاله استفاده نکردید می‌توانید از مقداری کود دامی کاملا پوسیده استفاده کنید. در مورد کوددهی، درخت انگور هر سال نیاز به کوددهی دارد، بهتر است این کار اوایل بهار انجام شود.

 11. حامد می گوید

  سلام من یک نهال انگور خریداری کردم آیا میتوانم الان که شهریور ماه است در باغمون اطراف دماوند بکارم یا نه ؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و وقت بخیر، اگر نهال را شهریور ماه به باغ منتقل کنید، سرمای پاییز و زمستان منطقه دماوند، نهال را از بین می‌برد. بهتر است این نهال را در جای مناسبی نگهداری کنید تا اواسط بهار که احتمال دمای زیر ۴ درجه در منطقه برطرف شود.

 12. داعی زاده می گوید

  سلام
  من انگور با محصل با دانه دارم می خواهم انگور بی دانه در باغچه داشته باشم چه کار باید انجام بدم

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، برای داشتن انگور بی‌دانه، باید به درخت انگور خود، یک رقم بی‌دانه سازگار پیوند بزنید.

 13. عبداله می گوید

  تعدادی درخت انگور با میوه دانه دار در باغچه موجود است میخواهم به انگور با میوه بی دانه برسم راهنمایی کنید .

 14. عبداله می گوید

  عبداله
  انگور موجود ۱۵ ساله هست ایرادی نیست

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، شما می‌توانید، در اواخر زمستان به درخت خود پیوند‌هایی از جوانه‌های انگور بی‌دانه بزنید. برای پیوند زدن بهتر است از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.

  2. زواره زادگان می گوید

   سلام و روز بخیر، اگر انگور شما وضعیت سالمی دارد، پیوند زدن مشکلی ایجاد نمی‌کند. روی یک درخت انگور می‌توان چند رقم مختلف را پیوند زد؛ البته این کار باید توسط یک فرد ماهر و باتجربه انجام شود.

 15. رعنا می گوید

  سلام من باید از خونه ای که فعلا ساکنم کوچ کنم .توی حیاط یه درخت انگور کشمشی خوب و پربار داربم.میخام یه شاخه رو به روشی که شما پیسنهاد میدین داخل گلدان بزارم و با خودم ببرم تا در محل جدید بتونم بکارم.کمکم کنید

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روز بخیر، اگر به مدت حداقل یک ماه زمان دارید، می‌توانید از روش خوابانیدن هوایی استفاده کنید، یک شاخه سالم به قطر ۱.۵ تا ۲ سانتی‌متر انتخاب کنید و با استفاده از این روش آن را ریشه‌دار کنید. اگر زمان شما کمتر است. می‌توانید چند قلمه از آن را داخل گلدان بکارید. برای این کار هم یک شاخه سالم با همان قطر انتخاب کنید و قطعات ۱۵ تا ۲۰ سانتی از آن جدا کنید. (برگ‌های موجود روی قلمه‌ها را حذف کنید). پایین قلمه‌ها (سمتی که شاخه به درخت متصل است) را کمی اریب ببرید. ته قلمه‌ها را داخل کمی هورمون رشد کنید و آن‌ها را درون گلدان بکارید. آن را آبیاری کنید. روی گلدان را با یک پلاستیک که چند سوراخ دارد بپوشانید. دمای محیط گلدان نباید خیلی گرم یا سرد باشد و آن را نزدیک کولر و پنکه هم نگذارید.

 16. سید سیف الله موسوی می گوید

  با سلام
  میخوام امسال برای حیاط باغچه مون یک انگور بی دانه انتخاب کنم اما نمیدونم چه بوته ای به آب وهوای قم سازگاری داره ودر ضمن میشه انگور چند ساله که نزدیک به حاصل هست رو کاشت ؟؟
  ممنونم

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، شما باید یک رقم مناسب برای آب و هوای گرمسیر انتخاب کنید. رقم‌هایی مثل انگور یاقوتی، عسگری رویال و فخری برای منطقه شما مناسب‌تر است. برای داشتن یک انتخاب بهتر، با یک نهالستان هم مشورت کنید.

 17. جلالی می گوید

  سلام وقت بخیر من میخواستم حدود ۲۰۰۰عدد نهال دوساله انگور گلدانی بخرم ودر فصل اول پاییز بکارم مشکلی نداره یعنی بهار خشک نمیشن الان که بکارم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز نهال انگور به سرما بسیار حساس است. بنابراین توصیه می‌کنیم اواخر زمستان یا اوایل بهار را برای کاشت انتخاب کنید.

  2. مرتضی می گوید

   دوست عزیز در اواخر بهمن یا اسفندماه بکار که هوا زیاد سرد نیست

 18. بیگدلی می گوید

  سلام
  من ساکن شهرستان خدابنده زنجان هستم منطقه ما روزبه روز سردتر میشود
  آیا الان میشه مو ریشه ای بکارم یا بمونه اواخر زمستان.
  زمین برای کاشت آماده است.
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بهتره زمان کاشت رو به اواخر زمستان یا اوایل بهار موکول کنید

 19. حمزه می گوید

  سلام من یک نهال میخوام بکارم فضای باغچه هم عمق یک متر و طول ۲ونیم هست آیا امکانش هست .خوزستان هستم.ممنون

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز نهال شما شرایط رشد رو داره

 20. مرتضی می گوید

  دوست عزیز تا اواخر فروردین میتونی نهال انگور بکاری مهمترین کار درکشت انگور این است که گودالی که حفر میکنین خاک سبک وغنی در اطراف نهال بریزین

 21. ازاده می گوید

  سلام. من ی ماه قبل ۵ تا نهال انگور کاشتم…بارندگی های فصلی بود و ابیاری انجام ندادم… این هفته ابیازیو شروع کردم اما ساقه همه انگورها خشکه…ایا از بین رفتن؟ یا احتمال درست شدنشون هست؟
  خراسان رضوی

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید حتما آبیاری رو شروع می‌کردید و به بارندگی اکتفا نمی‌کردید. مدتی صبر کنید و آبیاری رو ادامه بدید تا مشخص بشه که کاملا ریشه ها از بین رفتن یا خیر

 22. نادی می گوید

  سلام بنده مقدار قلمه زدم وداخل یه گلدون کاشتم حدودان ۲۰عدد قلمه داخل گلدون آیا کاری درست کردم یانه الان ۳ماه شده که ۹۰درصدشون برگ کردن اما ریشه هاشون خیلی ضعیف هست درحد موی سر وتنه قلمه ها سیاه شده راهنمای کنین ممنون میشم

  1. پیام می گوید

   نادی جان باید سریع کاشته شوند و ریشه ها ضعیف و شکننده هستن هنگام کاشت دقت کنید ریشه جدا نشود با خاک اطراف ریشه با احتیاط بکارید، هنگام کاشت در زمین و خاک مرغوب ریشه ها قوی و شروع به برگ دهی میکند. یا علی

 23. محمودی می گوید

  سلام و خسته نباشید من سه دانه نهال ریشه ای انگور کاشتم ۱۵ اسفند ماه الان که ۲۶ فروردین هست هنوز هیچ خبری از جوانه زدن نیست علت چیست ممنون

 24. پیام می گوید

  سلام محمودی جان صبور باش شاید محل زندگی و کاشت نهال شما هنوز دما خیلی پایین و هوا سرد است، با گرم شدن هوا نهال انگور هم شروع به برگ کردن میکند البته به نوع نهال و چگونگی کاشت نهال هم بستگی داره،مثلا انگور یاقوتی زودتر از دیگر درختان انگور ثمر میکند و خرداد ماه کاملا رسیده و آماده چیدن میشود، انشالله که برگ میکنن،موفق باشید

 25. احسان امیرمحمدی می گوید

  سلام آیا کاشت انگور از طریق بذر باردهی دارد یا نه ؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بستگی به محل زندگی شما و همچنین وضعیت آبیاری دارد

 26. Ha می گوید

  سلام شما گفتید تا پانزده متر هم می رسد ولی به نظر من خیلی بیشتر از پانزده متر هم هست چون تو محل ما یک درخت انگور هست که کامل حیاط،دو تا خونه را پوشش داده پارسال همسایه اش که شاخه های انگور رفته بود داخل خونه اش ۹ جعبه انگور از اون برداشت کرده بود

 27. سعید می گوید

  سلام و احترام
  چند تا نهال انگور تو باغچه منزل کاشتم و حدوداً دوساله شدن ولی به نظرم رشد مناسب و مطلوبی نداره ؛ اگه خاک در عمق حدوداً ۴۰ سانتی خیلی مرطوب باشه و شبیه گل باشه اشکالی داره؟ در کل چجوری متوجه بشم نهالها چه زمانی نیاز به آبیاری دارن؟. سپاس از شما

 28. مجید می گوید

  سلام من چند نهال گلدانی انگور که همشون تقریبا بیشتر از نیم متر اندازه دارن و پایه های قوی در اواسط شهریور به خاک باغ منتقل کردم آیا در زمستان نگهداری خاصی نیاز دارند ؟

 29. آرش می گوید

  سلام.بنده دو هزار متر مربع را انگور کاشته ام.حدود دو ساله هستند.بعضی خوب رشد کرده اند وبعضی نه.زمین ماسه ای است.ولی بعضی جاهای زمین پایین تر از یه متر یه لایه سفت وسخت است.آیا این لایه می تواند مانعی سر رشد انگورها باشد.ممنونم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.