درمان خانگی سیاتیک: ورزش، رژیم و طب سنتی

سیاتیک موجب ایجاد درد، سوزش و سنگینی در پا میشود و بسیار آزاردهنده است. معمولا سیاتیک بدون نیاز به درمان توسط پزشک برطرف می‌شود؛ اما ممکن است که بیش از یک ماه طول بکشد و در نتیجه زندگی روزانه شما را مختل کند.

شما می‌توانید روش‌های درمانی ذکر شده در مطالب زیر را برای کاهش درد ناشی از سیاتیک در خانه امتحان کنید. معمولا این روش‌ها به تسکین موقت درد کمک می‌کنند، همچنین در این مقاله برخی دیگر از علت‌های زمینه‌ای ایجاد کننده سیاتیک، از بین بردن علائم و جلوگیری از عود مجدد آن بررسی می‌شود.

عصب سیاتیک چیست؟

درد ناشی از عصب سیاتیک برخی اوقات آنقدر آزاردهنده و ناتوان کننده می‌شود که حتی نمی‌توانید از روی مبل بلند شوید. احتمالا شما تاکنون افرادی را که دچار عارضه سیاتیک شده اند به چشم دیده‌اید زیرا این بیماری بسیار شایع است و در طول عمر ۱۰ تا ۴۰ درصد افراد را درگیر می‌کند.

عصب سیاتیک از بخش تحتانی کمر و باسن شما شروع شده، از پاهای شما به سمت پایین آمده و در بخش زانو تمام می‌شود. زمانی  که هر بخشی از این مسیر دچار مشکل شود، درد سیاتیک اتفاق می‌افتد.

علت‌های شایع سیاتیک شامل موارد زیر است:

همچنین درد سیاتیک ممکن است به دلیل بیماری به نام سندرم پیریفورمیس ایجاد شود. عضله پیریفورمیس از لبه ستون فقرات تا بالای ران شما امتداد می‌یاید. برخی اوقات این عضله دچار اسپاسم می‌شود و ممکن است عصب سیاتیک که در نزدیکی آن قرار دارد را به دام بیندازد در نهایت این عامل موجب درد سیاتیک می‌شود.

به طور کلی درد سیاتیک می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. شناسایی علت ایجاد درد از اولین گام‌های حل مشکل است. به طور کلی اصلی‌ترین علت‌های این عارضه در کمر و باسن یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: سیاتیک چیست؟ ۵ راهکار برای کاهش سریع درد سیاتیک در خانه

درمان خانگی برای تسکین فوری سیاتیک

بهتر است که به محض عود سیاتیک درمان را شروع کنید اما این مورد را فراموش نکنید که قبل از شروع درمان برای تشخیص درد عصب سیاتیک به یک پزشک مراجعه نمایید زیرا در بسیاری از موارد ممکن است درد شما ناشی از دیسک کمر یا دیگر مشکلات باشد و مربوط به رگ سیاتیک نشود. پس از مراجعه به پزشک و تشخیص درد عصب سیاتیک، به منظور تسکین فوری درد نکات زیر را امتحان کنید.

لگن خود را سرد کنید.

یخ درمانی می‌تواند درد شدید و سوزنده سیاتیک شما را سریعا کاهش دهد. زمانی که یخ را بر روی لگن خود و در بخش ریشه عصب سیاتیک قرار می‌دهید، کاهش دما موجب منقبض شدن رگ‌های خونی و کاهش جریان خون شده، حالت بی‌حسی را بر روی عصب اعمال کرده و در نهایت موجب کاهش فوری درد می‌شود. یخ درمانی همچنین موجب خنک شدن عضلات شما شده و در نتیجه اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد.

روش یخ درمانی و انجام آن در خانه آسان است. شما می‌توانید کیسه سبزیجات یخ زده خود را از فریزر بردارید و یا چند تکه یخ را در حوله‌ای ضخیم بپیچید. یخ درمانی را به طور متناوب برای حدود ۱۵ دقیقه انجام داده و هر بار وقفه ۲ ساعته ایجاد کنید. برای جلوگیری از آسیب پوست، حوله یا مانع پارچه‌ای بین سطح پوست و کیسه یخ قرار دهید.

از داروهای ضد درد موضعی استفاده کنید.

پماد، کرم‌ و یا ژل‌های حاوی متیل سالیسیلات، منتول، ترولامین سالیسیلات، کپسایسین، کافور و یا کانابیدیول دارای اثر موضعی‌ هستند و می‌توانند سریعا درد را تسکین دهند. این داروها میزان جریان خون را تغییر داده،  موجب بی‌حسی در ناحیه مورد نظر شده و در نهایت التهاب را کاهش می‌دهند.

داروهای موضعی را می‌توان بدون نسخه پزشک از داروخانه خریداری کرد. طبق دستورالعمل مقدار مشخص شده را بر روی لگن خود بمالید و سپس به آرامی ناحیه را ماساژ دهید. در هنگام استفاده از داروهای موضعی، به طور همزمان یخ یا گرما درمانی انجام ندهید زیرا میزان اثربخشی درمان را کاهش می‌دهد.

با توپ تنیس ماساژ دهید.

با توپ تنیس ماساژ دهید

در صورت استفاده صحیح از یک جسم محکم و گرد مانند توپ تنیس، درد سیاتیک کاهش می‌یابد. توپ‌ تنیس همچون غلتک‌ فوم عمل کرده و به شل شدن بافت‌های نرم، کاهش تنش عضلات، تسکین اعصاب به دام افتاده و بهبود انعطاف‌پذیری در قسمت پایین کمر کمک می‌کند.

روی صندلی با تکیه گاه محکم بنشینید و توپ تنیس را بین پشتی صندلی و کمر خود قرار دهید. این روش به عنوان یک ماساژ فوری عمل کرده و موجب رهایی از درد سیاتیک می‌شود. در حالت نشسته به توپ فشار بیاورید و بر روی نقاط حساس تمرکز کنید سپس به آرامی از یک طرف به سمت دیگر پشت خود را حرکت دهید.  در نهایت این روش موجب کاهش تنش در عضلات سفت کمر شما شده و درد سیاتیک را کاهش می‌دهد. در صورتی که به فشار محکم بیشتری نیاز دارید می‌توانید به عنوان جایگزین، از توپ لاکراس به همان روش استفاده کنید.

ورزش برای درمان سیاتیک

ورزش برای درمان سیاتیک

ممکن است فکر کنید که برای جلوگیری از عود سیاتیک باید به بدن خود استراحت دهید، در ست است که استراحت به طور لحظه ای درد را تسکین می‌دهد، اما عدم تحرک به مدت طولانی موجب بدتر شدن سیاتیک می‌شود. با پزشک خود در مورد برنامه ورزشی صحبت کنید تا به شما کمک کند در هنگام درمان درد سیاتیک همچنان فعال بمانید. این نکته را مد نظر قرار دهید که برنامه ورزشی همانطور که تجویز شده باید انجام شود زیرا ورزش نامناسب درد سیاتیک شما را بدتر کرده و پروسه درمانی شما را طولانی‌تر می‌کند.

به طور کلی تمریناتی که موجب درگیر کردن عضلات بدن شما می‌شود جزو بهترین ورزش‌ها برای کاهش درد سیاتیک و تقویت عضلات به حساب آمده و همچنین ستون فقرات شما را نیز حمایت می‌کنند. در ادامه مطلب چند تمرین مختلف مناسب افرادی که با سیاتیک دست و پنجه نرم کرده و یا مستعد کمردرد مزمن هستند، ذکر شده است.

  • پیاده روی: بهترین ورزش برای کمر ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در روز است. پیاده‌روی در واقع یک جلسه تمرین هوازی را برای بدن شما به ارمغان می‌آورد.
  • شنا: شنا ضربان قلب شما را افزایش داده و موجب سوزاندن کالری می‌شود. علاوه بر آن این ورزش ستون فقرات شما را نرم می‌کند. می‌توانید بین تمرینات ایروبیک آبی، پیاده‌روی در آب، یا دورهای شنا در استخر یکی را انتخاب کنید.
  • پیلاتس: پیلاتس با بهبود قدرت ذهنی و قدرت مرکزی، به شما کمک می کند تا ستون فقرات خود را به درستی تراز کنید. این ورزش بدن شما را با حرکات عمدی و کنترل‌شده درگیر کرده و به خوش فرم شدن بدن شما نیز کمک می‌کند.
  • یوگا: حرکات آرام یوگا، مانند توالی گربه-گاو، ژست کودک یا سگ رو به بالا، برای پشت بدن بسیار مناسب است. بسیاری از ژست‌های اولیه این ورزش موجب تسکین سریع درد شده و به شما کمک می‌کنند تا انقباض کمر خود را برطرف کنید. همچنین عضلاتی را که ممکن است در اثر نشستن سفت شده باشند با این ورزش ریلکس می‌شوند.
  • کشش: حرکات کششی روزانه اگر قبل از بلند شدن از رختخواب انجام شوند، به گرم شدن ماهیچه‌ها کمک کرده و برای تسکین درد ناشی از سیاتیک بسیار مفید هستند. انجام کشش باید به راحتی و با احتیاط انجام شوند.

تغذیه برای سیاتیک

برای افراد مبتلا به سیاتیک استفاده از غذاهای غنی از منیزیم توصیه می شود. این ماده مغذی به بدن شما کمک می‌کند که انقباضات عضلانی خود را راحت‌تر آزاد سازد. غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از: اسفناج، شاتوت سوئیسی، شکلات تلخ، دانه کدو تنبل خشک، لوبیا سیاه، آووکادو، انجیر خشک، ماست، موز، لبنیات، زردآلو، ماهی و برنج قهوه ای. مصرف بیشتر این غذاها می تواند به شما در مدیریت و تسکین درد سیاتیک کمک کند.

وضعیت خود را اصلاح کنید.

چه پشت میز کار نشسته باشید چه در خانه استراحت کنید در هر صورت اگر بدن خود را برای مدت طولانی در یک وضعیت نگه دارید،  ممکن است  باعث شوید که درد سیاتیک شما افزایش پیدا کند. به همین خاطر تغییر وضعیت بدن در هر ۲۰ دقیقه ضروری است .حفظ وضعیت مناسب بدن می‌تواند فشار وارده بر ستون فقرات و علائم سیاتیک را کاهش دهد.

طب سوزنی

طب سوزنی روشی سنتی بوده که خواستگاه آن از کشور چین است. این روش با شل کردن عضلات سفت، بهبود گردش خون، تنظیم سیستم عصبی و آزادسازی انتقال دهنده‌های عصبی موجب کاهش درد می‌شود.

تحقیقات ثابت کرده که طب سوزنی یک روش درمانی موثر برای سیاتیک است و همچنین عوارض جانبی داروهای مسکن و شل کننده های عضلانی را ندارد. به طور کلی طب سوزنی به عنوان روش درمانی ایمن شناخته شده که بدون جراحی می تواند درد سیاتیک را به طور موثر کاهش دهد.

منبع: https://darmanedard.ir/

سلب مسئولیت: ایده آل مگ صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.
امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x