اهمیت طبیعت گردی

اهمیت طبیعت گردی

طبیعت گردی به عنوان یکی از شاخه های مهم صنعت گردشگری، امروزه از اهمیت زیادی در نزد کشورها و ملت ها برخوردار است چون این مناطق از این طریق سالانه درآمدهای زیادی کسب می کنند.

اما فقط درآمد این نوع گردشگری مورد توجه نیست زیرا طبیعت گردی در رشد خلاقیت ها، ایجاد آرامش، سلامتی و تندرستی افراد، نقش موثری ایفا می کند.

با اینحال طبیعت گردی فقط دیدن مناطق سرسبز و جنگل ها نیست بلکه حتی کویرگردی، بیابان گردی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری ساحلی و گردشگری چشمه های معدنی از اشکال دیگری ازاین صنعت را تشکیل می دهد.

تورهای طبیعت گردی درآمدهای زیادی برای ساکنان هر محلی دارد برای مثال حتی کویر و بیابان های ایران می تواند مقصد بسیاری از گردشگران خارجی و حتی داخلی باشد.

بسیاری از اروپاییان وقتی وارد ایران می شوند، اغلب سراغ سفر به مناطق کویری و بیابانی کشور را می گیرند.

بنابراین طبیعت گردی با چنین گستره ای، صنعتی است که هم می تواند از آن به درآمدهای هنگفت رسید وهم در سلامت افراد نیز نقش موثری ایفا کند.

اهمیت طبیعت گردی
اهمیت طبیعت گردی

آرامش با طبیعت گردی

یکی از مزیت های طبیعت گردی، ایجاد آرامش در بین استفاده کنندگان از این فضاهاست. استفاده از چشمه های آب معدنی یا چشمه های آبگرم از اشکال این نوع جاذبه های گردشگری است که هم گردشگر به سیر و سیاحت می پردازد اما با استفاده از این آب ها، به درمان خود اقدام می کند.

طبیعت گردی در همه اشکال خود به آرامش انسان کمک شایان توجهی می کند و انسان پس از انجام این نوع گردشگری، از نظر روحی به آرامش مثال زدنی می رسد که آثار آن تا مدت ها در فرد باقی می ماند.

طبیعت گردی و زندگی مدرن

زندگی ماشینی و مدرن امروز خیلی از مواهب خدادادی را از انسان گرفته است. انسان ها در چاردیواری های محل کار و محل زندگی محصور شده اند و کمتر فرصت خروج از شهرها به آن ها دست می دهد.

این وضعیت تاثیرات منفی در روحیه کودکان، میانسالان و بزرگسالان گذاشته است که تنها با خروج از شهرها و پناه بردن به دل طبیعت می توان اندکی از تاثیرات منفی آن کاست.

وقتی انسان اندکی از زندگی مدرن و تکنولوژی جدید فاصله می گیرد دوباره دقت و تمرکز خود را بدست می آورد که این مساله ناشی از همان قدرت طبیعت است.

انسان از طبیعت است و این طبیعت است که او را آرام می کند یا به او سلامتی و تندرستی می بخشد.

تکنولوژی و دنیای مدرن انسان را افسرده و بیمار می نماید و طبیعت دقیقا در مقابل این اثر فعالیت می کند.

اهمیت طبیعت گردی
اهمیت طبیعت گردی

معجزه عکس از طبیعت

معجزه طبیعت به اینجا ختم نمی شود چرا که هرچیزی که اثری ازطبیعت در خود داشته باشد  تاثیرات فوق العاده ای بر روی جسم و روح انسان دارد.

وقتی ما تصاویری ازطبیعت مشاهده می نماییم بی اختیار، حس می کنیم که در داخل طبیعت مثل جنگل و طبعیت سرسبز هستیم که همه اینها تاثیرات آشکار و نهان این پدیده است.

طبیعت در بالابردن مهارت های مختلف کودکان موثر است و کودکانی که ارتباط بیشتری با طبیعت برقرار می کنند دارای قدرت توجه و دقت بالایی هستند.

رشد خلاقیت با طبیعت گردی

یکی از مزیت های طبیعت گردی، رشد خلاقیت و نوآوری در انسان است. فرد با تفرج در طبیعت و فرورفتن در بطن آن، به ایده ها و خلاقیت های جدیدی دست می یابد که در سایر فعالیت ها و اعمال به چنین موقعیتی نمی رسد.

ورود به دل طبیعت باعث رشد خلاقیت و نوآوری در انسان می شود که فرد آن را در کارها وفعالیت های مختلف خود دخالت می دهد.

برخی از هنرمندان وقتی در انجام فعالیتی با عدم پیشرفت و مانع روبرو می شوند به دل طبیعت پناه می برند که همین حضور در طبیعت درخیلی از موارد به رشد و شکوفایی دوباره استعدادهای آنان منجر می شود.

صمیمیت با طبیعت گردی

صمیمیت و دوست داشتن از جمله فواید طبیعت گردی و سفر به درون طبیعت است. وقتی شما وارد یک طبیعت سبز مثل جنگل، پارک یا هر جای شبیه آن می شوید حال شما به بهترین حال تغییر می کند و گویی به مکانی غیر از زمین قدم گذاشته اید.

حضور در طبیعت صممیت ها و دوستی ها را افزایش می دهد و فرد در کنار گل و گیاه و سبزها، به نشاط کامل می رسد که همین شادابی و نشاط را به دیگران انتقال می دهد.

همه این حس ها از مشاهده طبیعت و گل و گیاه حاصل می شود. حتی گل های آپارتمانی حس های شبیه حضور در طبیعت در ما ایجاد می کند هر چند نمی تواند به اندازه طبیعت چنین کارکردی داشته باشد.

بهترین مکان‌های شمال ایران برای مسافرت

هوای سالم طبیعت

هوای طبیعت از هرجای دیگری سالم تراست. امروزه فضاهای شهری به خاطر تردد انواع خودروها جای نفس کشیدن نیست و اگر طبیعت و درختان کنار خیابان وجودنداشته باشد معلوم نیست که سرنوشت شهرها به کجا خواهد کشید.

امروزه خیلی از افراد بیشتر در خانه ها حضور دارند در حالی که غلظت برخی از آلاینده ها در اتاق ها می تواند ۲ تا ۵ برابر بیش از غلظت معمول در فضای باز باشد. به همین دلیل حضور در طبیعت برای همه افراد لازم و ضروری است.

افرادی که در شهرهای بزرگ و کلانشهرها یا هر شهری که با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند زندگی می کنند لازم است هرازگاهی به طبیعت بروند تا از هوای سالم بهره مند شوند.

اهمیت طبیعت گردی
اهمیت طبیعت گردی

مزیت نور خورشید

هر چند تبلیغات زیادی در باره مضر بودن نورهای فرابنفش و یو وی خورشید وجود دارد اما نور خورشید برای سلامتی بدن همه افراد لازم است.

مزایای اشعه های یو وی خورشید می تواند بسیار بیشتر از آسیب های آن باشد.

سعی کنید روزانه زمانی هر چند اندک را برای آفتاب گیری اختصاص دهید و اگر این حضور در طبیعت میسر شود خیلی بهتر خواهد بود.

با اینحال مراقبت در برابر آفتاب سوختگی نیز یکی از مسایلی است که باید رعایت شود.

طبیعت حال شما را خوب می کند

پیاده روی به ویژه در طبیعت می تواند خیلی از بیماری ها از جمله افسردگی را در انسان کاهش دهد.

بنابراین در طبیعت پیاده روی کنید تا از مزیت های بی نظیر آن سود ببرید.

معرفی چند جاذبه گردشگری شاهرود

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x