جاهای دیدنی تهران | 35 مکانی که حتما باید ببینید

جاهای دیدنی تهران را چقدر می‌شناسید؟ شاید امروزه از تهران یا همان طهران قدیم، بزرگ‌ترین شهر فارسی‌زبان جهان، به عنوان پایتخت دود و ترافیک و آلودگی یاد کنند، شهری که با تنوع قومیتی متفاوت، ازدحام جمعیت، آپارتمان‌های کوچک و بزرگ، مراکز اداری تجاری مختلف و شلوغی خیابان‌هایش، به نظر می‌رسد دیگر مجالی برای خودنمایی در میان دیگر شهرهای مهم گردشگری کشور نداشته باشد.

بر خلاف این تصور اما، کلان شهر تهران فارغ از امکانات و تسهیلات رفاهی که به عنوان پایتخت کشور دارد، از نقطه نظر گردشگری نیز بسیار حائز اهمیت است. چرا که تهران را با 890 اثر ملی ثبت شده، مهمترین شهر توریستی ایران می‌دانند. آثاری که هریک به عنوان جاذبه های گردشگری تهران، پتانسیل جذب گردشگران فراوانی را از داخل و خارج از کشور دارند.

مکان های دیدنی تهران، چون گنجینه‌ای گرانبها لابه‌لای ظاهر سنگ و سیمانی و دودآلود شهر پنهان شده‌اند. فقط کافی است این پرده‌ی دودی سنگین را کنار بزنید و از تماشای نقاط دیدنی تهران زیبا و اماکن و ابنیه تاریخی‌اش به وجد آیید.

در این مقاله از ایده آل مگ، ابتدا تاریخچه مختصری از این شهر را بخوانید و در ادامه، با برترین و پر بازدیدترین جاهای دیدنی تهران بیشتر آشنا شوید. با این توضیح که برای شناخت و تماشای بیشتر مکان‌های دیدنی تهران، باید کمی از شهر فاصله بگیرید و به روستاهای خوش و آب و هوای اطراف شهر هم سری بزنید.

ولیکن در این مطلب صرفا به مناطق داخل شهر و جاذبه های گردشگری تهران، پایتخت زیبا و دوست داشتنی ایران پرداخته‌ایم. پس با ما همراه باشید تا در شهر قدمی بزنیم و از تماشای جاهای دیدنی تهران  لذت ببریم.

تاریخچه تهران

طهران قدیم

پیشینهٔ زندگی در تهران به دوران نوسنگی برمی‌گردد. تهران قدیم روستایی ما بین دو شهر اصلی ری و شمیرانات بود. در واقع برای نخستین بار در یکی از نوشته‌های تئودوسیوس یونانی در حدود اواخر سده دوم پیش از میلاد، نام تهران به عنوان یکی از توابع ری، به میان آمده است.

بر خلاف امروز، این شهر کهن آب و هوایی مطلوب داشت و باغ‌های فراوان و درختان زیبا و میوه‌های متنوعش زبانزد بود. به گواه اسناد تاریخی قدمت تهران به پیش از سده سوم هجری قمری می‌رسد. در یافته‌های جدید اما، با کشف اسکلت هفت هزارساله یک زن در محله مولوی، تحولی اساسی در تاریخچه این شهر پدید آمد.

چگونگی تبدیل تهران به پایتخت

می‌گویند شاه‌ طهماسب صفوی، به دلیل وجود آبهای گوارا و باغهای فراوان و شکارگاههای مناسب اطراف شهر، به تهران علاقه وافری داشت. این سکونت‌های طولانی، شاه را بر آن داشت تا کاروانسرا و برج و باروی مقاومی در شهر احداث کند. از این رو، در سفری که به سال 961 هجری قمری و برای زیارت شاه عبدالعظیم حسنی و قبر جدش (امامزاده حمزه) به تهران می‌آید، این تصمیم را جامه عمل می‌پوشاند.  پس این کاروانسرا و باروی سکونتی با 114 برج به عدد سوره‌های قرآن و چهار دروازه شکل می‌گیرد. امری که آغازگر فرایند تبدیل تهران به شهری مهم و استراتژیک شد.

بر این اساس، می‌توان گفت توسعه، پیشرفت، رونق و آبادانی شهر تهران از دوران صفویه شروع شد. شرایط اقلیمی بسیار خوب تهران، توجه حاکمان وقت را جلب کرد. از این رو در این دوران، بناها و عمارت های بسیار زیادی در اطراف شهر تهران و شهر ری تاسیس شدند. این امر در زمان قاجاریه تداوم پیدا کرد تا جاییکه امروزه بسیاری از عمارت‌ها و اماکن دیدنی تهران، یادگار این دوره تاریخی اند.

سرانجام در سال ۱۲۰۰ هجری قمری و در زمان آغا محمدخان قاجار، تهران از یکی از شهرهای مهم بین راهی، به پایتخت ایران زمین تغییر هویت پیدا کرد. در نهایت نقطه عطف تاریخ تهران به زمان ناصرالدین شاه قاجار بر میگردد. ناصرالدین شاه هم که علاقه فراوانی به تهران داشت، اقدام به تاسیس دروازه ها و حصارهای بسیار مختلفی در شهر کرد. بطوریکه اولین رشد سریع جمعیت در تهران، در زمان او اتفاق افتاد. در ادامه به تفکیک عناوین تاریخی و فرهنگی و گردشگری، به معرفی برخی از این اماکن دیدنی تهران که یادگار گذشتگان این سرزمین اند، خواهیم پرداخت.

 

جاهای تاریخی تهران


1- باغ و کاخ گلستان

کاخ گلستان از مکان های دیدنی تهران

مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ گلستان، از جمله جاذبه های گردشگری تهران است که ادوار مختلف تاریخی را ورق می‌زند. این کاخ قدیمی‌ترین کاخ تاریخی تهرن است که ساختش در ۹۹۸ ه‍.ق و زمان شاه عباس صفوی آغاز شد و در دوره‌ی کریمخان زند با اضافه‌شدن دیوان‌خانه به آن به طور کامل تغییر یافت.

در زمان آغا محمد خان قاجار و به سال 1216 هجری قمری، تالاری به نام گلستان در این مکان احداث گردید که در عهد فتحعلی شاه قاجار کامل شد. نام این کاخ نیز، برگرفته از نام تالار گلستان است. کاخ گلستان، مجموعه‌ای از چند کاخ موزه دیدنی و بسیار جذاب و بخش‌های تماشایی دیگری است. بخش‌هایی چون عمارت شمس‌العماره، تالار آینه، عمارت بادگیر، موزه عکسخانه، موزه مردم‌شناسی و نیز تخت مرمر و نقاشی‌هایی از کمال‌الملک  را در این مجموعه تاریخی کهن و زیبا خواهید یافت. کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ واقع شده است.

 

2- کاخ صاحبقرانیه

صاحبقرانیه از مکان های دیدنی تهران

کاخ صاحبقرانیه نمونه‌ای برتر از هنر و معماری مثال زدنی ایرانی، یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است. بنایی که به فرمان ناصر الدین شاه قاجار در محوطه باغ نیاوران بنا گردید. صاحبقرانیه در ابتدا بعنوان یکی از ییلاق های ناصرالدین شاه در این منطقه کوهستانی خوش و آب و هوا ساخته شد و بعدها به محبوب ترین اقامتگاه ییلاقی وی مبدل شد.

وجه تسمیه این کاخ از آنجا می‌آید که ناصرالدین شاه در سی و یکمین سال حکومتش خود را صاحب‌قران و این کاخ را «کاخ صاحبقرانیه» نام نهاد. تالار آینه که به تالار جهان نما هم شناخته می شود، یکی از زیباترین قسمت های کاخ صاحبقرانیه به شمار می‌رود. این بنای تاریخی در ضلع شمالی میدان شهید باهنر (نیاوران) و در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار دارد.

3- خانه و موزه مقدم

خانه مقدم از دیدنی های تهران

خانه مقدم یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران و به قولی زیباترین خانه تهران محسوب می‌شود. این خانه با معماری چشم‌نوازش، یکی از بناهای تاریخی و مجلل به جا مانده از زمان قاجار است. محمد تقی خان احتساب الملک، یکی از درباریان وقت، صاحب این خانه بود. بعدها پسرش محسن مقدم به همراه همسر فرانسوی‌اش «سلما» ساکن این خانه شدند.

او که خود تحصیل کرده رشته هنر و باستان‌شناسی بود، شروع به جمع آوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی ارزشمند و گرانبها کرد و با سنگهای تراشیده شده و کاشی‌های زیبا، ظاهر خانه را آراست. استاد مقدم که از بنیان‌گذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و استاد ممتاز این دانشگاه بود، در نهایت در 1351 شمسی، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری شده در ان، وقف دانشگاه تهران نمود. خانه زیبا و روح نواز مقدم در خیابان امام خمینی بعد از خیابان شیخ هادی واقع شده است.

4- کاخ موزه سعدآباد

کاخ سعد آباد از اماکن دیدنی تهران

از دیگر اماکن دیدنی تهران که در محدوده دربند، یکی از خوش‌آب‌و‌هواترین مناطق تهران وجود دارد، کاخ موزه سعدآباد است. مجموعه‌ی فرهنگی و تاریخی سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت، در زمان قاجاریه ساخته شد و محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بود.

سعدآباد، ۱۸ کاخ بزرگ و کوچک دارد که مجموعه‌ی این عمارت‌ها و کاخ‌ها، در زمان پهلوی نیز، در اختیار این خاندان قرار داشت. موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه پوشاک سلطنتی، موزه اتومبیل‌های سلطنتی، موزه آب و موزه سلاح‌های دربار و کاخ تابستانی‌، از قسمت‌های جذاب این کاخ هستند. کاخ موزه سعدآباد در خیابان ولی‌عصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار دارد.

5- باغ عمارت مسعودیه

مسعودیه از جاذبه های گردشگری تهران

عمارت مسعودیه یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران و مربوط به دوره قاجار است که در محدودۀ شمال حصار شاه طهماسبی تهران، در عصر ناصری بنا شده و در سال ۱۳۷۷ به ثبت آثار ملی رسیده است. این بنا بادستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل‌السلطان فرزند ناصرالدین شاه در ۱۲۹۵ قمری ساخته شده و نامش هم برگرفته از نام مسعود میرزاست.

در طول تاریخ ایران، این عمارت زیبا وقایع جالبی همچون تشکیل اولین وزارت آموزش و پرورش و ایجاد اولین کتابخانه رسمی را شاهد بوده است. مسعودیه پنج عمارت بزرگ دارد و با تزئینات چشم‌نوازی چون گچبری،کاشی کاری،خطاطی و نقاشی دیواری آراسته شده است. عمارت مسعودیه در میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان واقع شده است.

6- کاروانسرای خانات تهران

کاروانسرای خانات از جاهای دیدنی تهران

در شمال میدان شوش، یکی دیگر از اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری تهران را مشاهده خواهید کرد که حدود ۱۰۵۰۰ متر مربع، مساحت دارد. از تاريخ دقيق ساخت بنا اطلاعی در دست نيست اما با توجه به ويژگی‌های معماری آجر کاری آن، ساخت کاروانسرای خانات را به اواخر دوران ناصرالدین شاه قاجار و سال‌های حدود ۱۲۶۱ هجری شمسی نسبت داده‌اند.

عمارت کاروانسرای خانات، بزرگترین بنا در نوع خود در داخل بافت مرکزی شهر تهران و همچنین داخل بافت تاریخی بوده که فاقد حریم مصوب است. برای دیدن این مکان دیدنی تهران که به ثبت ملی نیز رسیده و یا تناول غذا در سفره خانه سنتی آن، باید به جنوب چهار راه مولوی، میدان امین السلطان، خیابان صاحب جمع بروید.

7- شهرک سینمائی ایران (شهرک سینمایی غزالی)

شهرک غزالی از نقاط دیدنی تهران

به جرات می‌توان یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی تهران را شهرک سینمایی غزالی دانست. این شهرک که با نام موسس اش مرحوم علی حاتمی، کارگردان شهیر سینما، به شهرک حاتمی نیز معروف شده، در سال 1358 در غرب تهران، توسط او بنا گردید.

در این مجموعه عظیم که تقریباً تمام دکورهایش مربوط به زمان پهلوی اول و دوم است، ساختمان‌ها و خیابان‌هایی ساخته شده که واقعاً در تهران قدیم وجود داشتند. پس اگر می‌خواهید طهران قدیم را نفس بکشید و یا فضای تعداد زیادی از فیلم‌های تاریخی و ماندگار سینما چون «گراند هتل» را از نزدیک ببینید، باید به این شهر کوچک هنری سفر کنید. شهرک سینمایی ایران در کیلومتر ۱۵ جاده مخصوص کرج، بعد از کارخانه سایپا قرار گرفته است.

8- کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس، از دیدنی های تهران

کلیسای سرکیس مقدس، بزرگترین کلیسای ارمنی در تهران است که مقر خلیفه‌گری ارامنه تهران، محسوب می شود.  این مکان دیدنی و آرامش بخش، با هزینه برادران وازگن و گورگن سرکیسیان، به یاد والدینشان و با طرح مهندس آفتاندیلیان، بنا شد. ساخت کلیسای سرکیس مقدس در سال 1343 شمسی آغاز شد و در سال 1349 به پایان رسید.

معماری کم نظیر این مکان تاریخی مذهبی، از معماری قرون وسطی و عصر جدید ارمنستان الهام گرفته، ولی در عین حال شامل تغییرات بسیاری هم در این دو سبک معماری شده است. برای بازدید از یکی از تماشایی‌ترین جاذبه های گردشگری تهران، به خیابان کریمخان زند، ابتدای خیابان نجات الهی (ویلا) بروید.

9- عمارت کاظمی

عمارت کاظمی از مکان‌های دیدنی تهران

عمارت کاظمی یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی تهران می‌باشد که در یکی از کهن ترین  و معروف ‌ترین محله‌های این شهر واقع شده است. این عمارت تاریخی و زیبا، با جذابیت‌های بصری و هنری‌اش، همواره مورد توجه گردشگران بسیاری قرار دارد. قدمت این ساختمان به اواخر دوره قاجار باز می‌گردد ولی در دوران پهلوی اول، معماری آن تکمیل شد.

پنجره‌های ارسی چوبی با شیشه‌های رنگین، حیاط درخت کاری شده و حوض فیروزه‌ای وسط حیاط، از چشم‌ نوازترین عناصری است که در خانه خواهید یافت. موزه مردم‌شناسی و موزه اسباب بازی‌های قدیمی از دیگر قسمتهای جالب توجه این خانه تاریخی اند. به خیابان 15 خرداد، کوچه ابوالقاسم شیرازی، کوچه امامزاده یحیی بروید و لحظاتی را در هوای خانه‌‌ی جذابی نفس بکشید که از تماشایی ترین مکانهای دیدنی تهران است.

10- آتشكده و نیایشگاه آدُریان

معبد ادریان از مکانهای دیدنی تهران

در محله سی تیر، یکی از قدیمی ترین و جذاب ترین مناطق دیدنی تهران که به محله ادیان هم معروف شده، اتفاقات زیبایی را از سر خواهید گذراند. وجود اماکن مقدس ادیان مختلف، یکی از وجوه تمایز این خیابان زیبای پایتخت است. آتشکده‌ آدریان، قدیمی ترین عبادتگاه زرتشتیان در تهران یکی از این اماکن دیدنی تهران و خیابان سی تیر به حساب می‌آید.

معماری جالب توجه، آجرکاری زیبا، درب چوبی که کتیبه‌ای با سنگ مرمر بر فرازش نشسته، همه و همه این بنا را زیبا و تماشایی می‌کند. قدمت معبد آدریان مربوط به دوره قاجار بوده و فردی به نام ارباب کیخسرو در سال ۱۲۹۳ خورشیدی آن را بنا نهاد. این معبد قدیمی و تاریخی در خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان، ضلع شمالی دبیرستان فیروز بهرام قرار دارد.

اماکن تفریحی تهران


11- برج میلاد

برج میلاد از جاذبه های گردشگری تهران

شاید هنوز و همچنان برج آزادی سمبل  قدیمی و تاریخی و ماندگار تهران باشد، اما در کنار آن، برج میلاد با قامت بلند و با شکوهش، نمادی از تهران مدرن امروز است. برج میلاد، بلندترین برج تهران است که در منطقه شمال‌ غربی پایتخت و در 12 طبقه، بنا شده است. هر یک از طبقات برج، با بخش های مجزا و دیدنی ‌های جذاب و بی‌نظیرش، لحظات مفرح و سرگرم کننده‌ای را برای بازدید کنندگان رقم خواهد زد.

موزه شهرداری، موزه مشاهیر، کار بازیا، سکوی دید باز، گنبد آسمان برج میلاد و پارک دلفین‌ها (دلفیناریوم) از جذاب‌ترین بخش‌های دیدنی برج میلاد و از بهنرین جاهای دیدنی تهران است. بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنار گذر اختصاصی برج میلاد، مسیر دسترسی به این مکان است.

12- پل طبیعت

پل طبیعت دیدنی تهران

پل طبیعت یکی از جدیدترین و منحصر به فرد ترین سازه‌های شهری پایتخت است که به سرعت به یکی از محبوب ترین نقاط دیدنی تهران مبدل شد. این پل زیبا که بر فراز اتوبان مدرس  تهران قرار دارد، دو  پارک طالقانی در شرق و پارک آب و آتش در غرب را به هم متصل می‌کند. پل  طبیعت در دو طبقه و به صورت پیاده‌رو و غیرخودرویی ساخته شده است. از این رو، به راحتی می توان ساعاتی را در ارتفاع 40 متری از سطح زمین و بر روی کفپوش های چوبی، پیاده روی کرد و تهران را از نمای بالا نگریست.

خوب است بدانید که، پل طبیعت عنوان نخستین پل غیرخودرویی در کشور و بزرگترین پل غیرخودرویی خاورمیانه را هم یدک می‌کشد. بزرگراه های شهر از جمله بزرگراه مدرس، همت، حقانی و رسالت، از بالای این پل به خوبی دید دارد. از طرفی کافه ها و رستوران های این پل، گزینه های خوبی برای خلق لحظاتی دلچسب و خوشمزه هستند. امروزه پل طبیعت به مکان محبوبی برای عکاسی و ثبت لحظات ماندگار شهروندان هم تبدیل شده است. این مکان دیدنی تهران در میدان ونک، بزرگراه حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، پارک آب و آتش قرار دارد.

13- باغ پرندگان

باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران بهترین و بزرگترین باغ پرندگان ایران و یکی از بزرگترین باغ‌های پرندگان در خاورمیانه است. این باغ در میان پارک لویزان، یکی از پارک‌های جنگلی زیبای تهران قرار دارد و مجموعه‌ای تماشایی از 3000 قطعه پرنده مختلف از سراسر دنیا را در خود جای داده است. از آنجاییکه شرایط نگهداری پرندگان در باغ پرندگان، به صورت طبیعی می‌باشد، می‌توان با لذت، نظاره‌گر پرواز پرنده‌ها در محیطی باز و شنیدن صدای آنها بود.

فضای سبز و جنگلی، برکه‌ها، آبشارها و مسیرهای چوبی و سنگی باغ، بسیار زیبا طراحی شده است. اگر می خواهید ساعاتی به دور از شلوغی شهر، از یکی از تماشایی ترین نقاط دیدنی تهران، آن هم در محیطی آرام و دلنشین، بازدیدی داشته باشید؛ خود را به بزرگراه شهيد بابايی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاين كندرو شهرک اميد، خيابان كوهستان برسانید.

14- دریاچه چیتگر (خلیج‌فارس)

دریاچه چیتگر دیدنی تهران

تهران دریا یا دریاچه‌ای ندارد که لحظه‌ای را بتوان در ساحلش آرام گرفت اما دریاچه مصنوعی تازه تاسیسی دارد که از پر طرفدارترین جاهای دیدنی تهران به حساب می‌آید. دریاچه چیتگر یا شهدای خلیج فارس در بخش شمال غربی تهران و شمال پارک جنگلی چیتگر قرار دارد.

آب این دریاچه با مساحت 130 هکتار، تماما از رودخانه کن و از بارش‌های فصلی، تامین می‌شود. این سطح گسترده آب، هوای خنک و مطبوعی را هم به نسبت سایر نقاط شهر در این منطقه ایجاد کرده است. امکانات رفاهی و تفریحی دیگری هم در اطراف دریاچه وجود دارد. اتوبان همت غرب، شهید خرازی، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس مسیر دسترسی به این دیدنی تهران است.

15- باغ گیاه شناسی ملی

باغ گیاهشناسی ملی تهران

از دیگر جاهای دیدنی تهران باید به باغ گیاه شناسی ملی  اشاره کرد. در این باغ، مجموعه‌ای از گونه های گیاهی کل دنیا، در فضای باز و یا در گلخانه‌ها کشت می‌شوند. این گیاهان بومی و غیر بومی فارغ از جاذبه گردشگری، نقش مهمی نیز در زمینه‌های مختلف پژوهشی دارند.

باغ موزه گیاه شناسی، در سال ۱۳۴۷ خورشیدی  و به وسعت ۱۴۵هکتار، در شمال غربی تهران و در اراضی چیتگر، احداث گردید. باغ گیاه شناسی ملی ایران بزرگترین باغ گیاه شناسی خاورمیانه و یکی از ۱۰ باغ گیاه شناسی برتر کل دنیاست که حدود ۳۰۰۰ گونه از ارزشمند ترین گیاهان دنیا را پرورش و نگهداری می‌کند. برای تماشای بهشت عاشقان طبیعت، به اتوبان تهران کرج، خروجی پیکان شهر، آزاد شهر، بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران مراجعه کنید.

16- بام تهران

بام تهران از نقاط دیدنی تهران

تهران یکی از زیباترین شب ‌های شهری دنیا را دارد؛ اگر می خواهید این خاص‌ ترین جاذبه گردشگری تهران را با لذت بیشتری تماشا کنید، باید یک شب به بام تهران بیایید و شهر را از فراز بلندی‌ها بنگرید. بام تهران از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود که فرصت دور شدن موقت از هیاهوی شهر و لحظه‌ای تنفس پاک و عمیق در هوایی کوهستانی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

خدمات رفاهی و امکانات تفریحی چون رستوران‌ها و کافه‌های مختلف، زیپ‌لاین، سورتمه بام تهران، بگ جامپینگ، بانجی جامپینگ، سینمای ۵ بعدی و… هم برای رفاه گردشگران در نظر گرفته شده است. بام تهران در بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک واقع شده است.

17- دربند و درکه

دربند و درکه از مناطق دیدنی تهران

دو محله قدیمی و زیبای دربند و درکه، از خوش آب و هوا ترین و لذت بخش ترین مناطق دیدنی تهران و از قدیمی ترین مناطق شمیرانات حساب می‌آیند. این دو محله که به عبارتی از ییلاقات تهران هم هستند، امروزه به عنوان یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری تهران شناخته می‌شوند.

توسعه شهری پایتخت و به تبع آن، از بین رفتن باغات فراوان آن، لذت قدم زدن در کوچه باغهای قدیمی را از مردمانش گرفت. برای تجربه این لذت و گره خوردن با خاطرات و طبیعت دلچسب تهران قدیم، به این مکان های دیدنی تهران بیایید. در کنار تنفس عمیق در هوای ییلاقی و کوه نوردی یا پیاده روی های دلچسب، لحظات خوشمزه ای را هم در رستوران‌های اطراف منطقه خواهید داشت. به میدان تجریش تهران که بیایید راه های دسترسی به هر دو محل را خواهید یافت.

18- پل معلق آسمان تهران

پل معلق آسمان از جاهای دیدنی تهران

از دیگر جاهای دیدنی تهران که در فاز دو بوستان نهج البلاغه خواهید یافت، پل معلق آسمان تهران است که به عنوان نخستین پل معلق پایتخت شناخته می شود. طول این پل به ۲۸۵ متر و عرض آن به ۲ متر می رسد و در ارتفاع ۶۵ متری ساخته شده است.

پل معلق آسمان، در حد فاصل دو پارک پردیسان و نهج البلاغه و بر روی دره فرحزاد احداث شده و به‌طور همزمان ظرفیت ۲۰۰ نفر بازدیدکننده را دارد. بخشی از پل طبیعت تهران هم از روی این پل، دیده می‌شود. تجربه‌ای که شاید برای کسانی که ترس از ارتفاع دارند، کمی در ابتدا ترسناک به نظر برسد ولی در نهایت جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود. ورودی این پل در خیابان اشرفی اصفهانی و پایین‌تر از بزرگراه همت قرار دارد.

19- پارک ژوراسیک (پارک دایناسورهای متحرک)

پارک ژوراسیک از جاهای دیدنی تهران

ژوراسیک پارک تهران یا بوستان دایناسورهای متحرک یک بوستان آموزشی، گردشگری و تفریحی است.  این مجموعه نخستین پارک موضوعی پایتخت به شمار می‌رود و از جاهای دیدنی تهران به‌حساب می‌آید که به معرفی انواع دایناسورها به همراه نمایش مجسمه‌های متحرک دایناسورها همراه با صدا و جلوه‌های ویژه می‌‌پردازد.

دایناسورهای این پارک، به شکل کاملا طبیعی طراحی شده‌اند. به طوری که قادر هستند پلک بزنند و دست و پای آن‌ها حرکت می‌کند. همچنین یک تخم دایناسور  خواهید دید که نوزاد دایناسور از آن بیرون می‌آید و دوباره به داخل فرو می‌‌رود. ژوراسیک پارک در سعادت آباد (میدان بهرود)، انتهای بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق (پایین‌تر از پارک پرواز) قرار گرفته است.

مکان‌های فرهنگی تهران


20- امامزاده صالح تجریش

امامزاده صالح تجریش از جاهای دیدنی تهران

اماکن مذهبی همواره یکی از ارکان مهم جذب گردشگر محسوب می‌شوند. امامزاده صالح تجریش هم به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌ های گردشگری تهران، یکی از این نقاط تاریخی فرهنگی مذهبی است که روزانه زائران زیادی از آن دیدن می‌کنند. معماری زیبای این بنا، با دیوارهای قطور، طاق‌ها و طرح چارگوشه‌اش، از بناهای سده‌های هفت و هشت هجری و دوره‌ی ایلخانان اقتباس شده است.

بر کتیبه‌‌ی خشتی کاشی کاری شده‌ای، تاریخ بازسازی بنای امامزاده سال 1210 و به نام فتحعلی شاه قاجار به چشم می‌خورد. ساعت روی برج داخل امامزاده صالح نیز موقوفه‌ی «معیرالممالک» است که حسین‌قلی‌خان قاجار، برادر فتحعلی شاه آن را تهیه کرد. در ضلع جنوب شرقی میدان تجریش می توانید به زیارت یکی از فرزندان امام موسی کاظم(ع) بروید و سپس از بازار قدیمی و تاریخی و زیبای تجریش  هم دیدن کنید. منطقه‌ای که به واقع یکی از جذاب ترین جاهای دیدنی تهران است.

21- موزه سینمای ایران «عمارت باغ فردوس»

موزه سینمای ایران از مکان های دیدنی تهران

عمارت باغ فردوس از اماکن فرهنگی تاریخی شکوهمند و دیدنی تهران است. این باغ در زمان محمد شاه قاجار ساخته شده  و ساختمان آن کاخ شکارگاه وی بود. علی اصغر حکمت، وزیر معارف وقت در سال ۱۳۱۶ شمسی، دستور بازسازی عمارت و تغییر کاربری آن به مدرسه را صادر کرد. امروزه این ساختمان زیبا و تاریخی با هدف صیانت از میراث سینمایی کشور، به موزه ای از صنعت فیلم سازی ایران تبدیل شده است. موزه سینما در خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، عمارت باغ فردوس قرار دارد.

22- موزه تماشاگه زمان (موزه ساعت)

موزه تماشاگه زمان از نقاط دیدنی تهران

از دیگر اماکن دیدنی تهران که شما را به سفر در زمان خواهد برد، نخستین موزه ساعت ایران با عنوان موزه تماشاگه زمان است. ساختمان این موزه شاهکاری در معماری ایرانی به شمار می رود که در گذشته به حسین خداداد بازرگان، صنعتگر و کارآفرین ایرانی تعلق داشته است.

این بنای زیبا در میان باغ مجللی قرار گرفته و رنگ آبی نما، مقرنس‌کاری، گچبری، آیینه‌کاری و کاشیکاری‌های جذابش، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.  قدمت بنا به دوره قاجاریه و زمان حکومت محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار برمی‌گردد. در داخل ساختمان هم که با گچبری های زیبا آذین شده، انواع ساعت‌های قدیمی از قرن هفدهم تا بیستم را خواهید یافت. این موزه در خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی واقع شده است.

23- باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران از جاهای دیدنی تهران

اگر بگوییم باغ کتاب تهران یکی از متفاوت ترین و خاص ترین جاهای دیدنی تهران است، سخن به گزاف نگفته‌ایم. باغ کتاب، مجموعه‌ای جذاب و مکانی دوست داشتنی برای علاقه مندان به یار مهربان تدارک دیده؛ اما در مقیاسی وسیع‌تر، باغ کتاب یک مجموعه علمی فرهنگی ناب در دل پایتخت به شمار می‌رود.

گویی شعار این مجموعه: «کشف کن، تجربه کن، یاد بگیر» رسالت باغ کتاب و وسعت دنیای آن را فریاد می‌زند. خدمات فرهنگی متفاوتی چون خیالستان، سینما، باشگاه روباتیک، باغ علم کودک و باغ علم نوجوان از جمله بخش‌های متفاوت این مجموعه عظیم است که از تیرماه 1396 که به بهره‌برداری رسید. باغ کتاب تهران در میدان ونک، بزرگراه حقانی، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس،خروجی کتابخانه ملی قرار دارد.

24- تئاتر شهر

تئاتر شهر از جاذبه های گردشگری تهران

مجموعه‌ی تئاتر شهر به عنوان یکی از اماکن دیدنی تهران، با معماری بی‌نظیر و زیبایش، داخل پارک دانشجو قرار دارد. ساختمان تئاتر شهر، شکلی دایره‌وار دارد و ترکیبی جالب از کاشی و آجر، در ساختمانش به‌ کار رفته است. طرحی که با الهام از «برج طغرل» در شهر ری، معماری تماشاخانه‌های ایرانی را تداعی می‌کند.

تئاتر شهر، شامل تالار اصلی، تالار چهارسو، تالار قشقایی، تالار سایه، کارگاه نمایش، کافه‌تریا، کتاب‌خانه، مرکز اسناد، کتاب‌فروشی و … است.  بخش‌هایی که در مجموع، یکی از بهترین مجموعه‌های فرهنگی و هنری تهران را رقم می‌زند. علاوه بر همه اینها تجربه تماشای یک تئاتر خوب در یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران، لذت‌بخش خواهد بود. ساختمان دایره شکل تئاتر شهر را، در چهارراه ولی‌عصر تهران بیابید.

25- موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی از اماکن دیدنی تهران

از دیگر جاهای دیدنی تهران که فرهنگ و هنر و تاریخ را در دل خود جای داده، موزه رضا عباسی است. این موزه در سال 1356 و به یاد نقاش مشهور دورهٔ صفوی اهل کاشان رضا عباسی، تاسیس شد. نگارگری‌های زیبای ایرانی، نسخه‌های خطی و آثار هنری و تاریخی هنرمندان و به طور کلی، آثار هنری دوره پیش از تاریخ تا قرن سیزده هجری در این موزه به نمایش درآمده است.

تنوع آثار جمع آوری شده در موزه رضا عباسی که از هزاره دوم پیش از میلاد تا اوایل قرن بیستم یعنی پایان دوره قاجار را در بر می‌گیرد، بسیار دیدنی و ارزشمند می‌باشد. این موزه در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سید خندان واقع شده است.

26- موزه فرش ایران

موزه فرش ایران از دیدنی های تهران

فرش ایرانی پیوسته به عنوان یکی از اصیل‌ترین هنرِ هنرمندان ایرانی و  از مهم‌ترین نشانه‌های تمدن و فرهنگ ایرانی، همواره مورد توجه بوده است. موزه فرش ایران هم، فرش‌های بسیار نفیس از سراسر ایران را در خود جای داده که حاصل کار هنرمندان مشهور و چیره دست این سرزمین می‌باشد.

با ارزش‌ترین نمونه‌ شاهکارهای قالی ایران، از قرن نهم هجری تا دوره معاصر، تابلوفرش‌های نفیس تبریزی، فرش تبریز و نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامه بایسنغری، در این موزه به نمایش در آمده است. برای تماشای یکی از ارزشمندترین نقاط دیدنی تهران، که از سال 1356 بازگشای شده، باید به خیابان کارگر شمالی، تقاطع دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله بروید.

پارک‌های معروف تهران


27- پارک ساعی

پارک ساعی از مناطق دیدنی تهران

مهندس کریم ساعی، پدر جنگلداری ایران، در سال 1324 محل فعلی پارک ساعی را درختکاری کرد و در سال 1329 این فضا را به شکل جنگلی بنیان نهاد. در نهایت و پس از مرگ ایشان، این پارک در سال ۱۳۴۲ با طراحی حسین محجوبی ساخته شد. این پارک با ۱۷ گونه گیاهی متنوع و زیبا و نیز بخش حیات وحش جذاب و مجسمه حیوانات مختلفش، علاوه بر فضای عمومی دلچسب و زمین بازی کودکان، لحظات سرگرم کننده‌ای را هم برای بازدید کننده به همراه می‌آورد. این پارک معروف پایتخت در خیابان ولیعصر، پایین‌تر از میدان ونک، قرار دارد.

28- پارک ملت

پارک ملت از اماکن دیدنی تهران

پارک‌ ملت از جمله جاهای دیدنی تهران و از وسیع‌ترین بوستان‌های شهر به شمار می‌رود. بوستان ملت با امکانات رفاهی تفریحی متنوعش، یکی از محبوب‌ترین پارک‌های تهران است. پردیس گالری ملت، دریاچه مصنوعی، مجسمه‌های مفاخر ایران زمین، باغ وحش کوچک، زمین بازی کودکان، سینما چهار بعدی و…  بخش‌هایی از این پارک قدیمی به شمار‌ می‌رود. پارک ملت در خیابان ولیعصر، جنب بزرگراه نیایش واقع شده است.

29- پارک لاله

پارک لاله از پارک های معروف تهران

پارک لاله از بوستان‌های قدیمی و معروف تهران است که در مرکز شهر قرار دارد. این پارک در سال ۱۳۴۵ ساخته شد و امروزه با گذشت ۵۰ سال همچنان از زیباترین و پربازدید ترین پارک‌ های تهران است. قبل از آن این منطقه باغ جلالیه نام داشته و در اختیار ارتش بود. این پارک زیبا و قدیمی، یکی از خاطره انگیز ترین جاهای دیدنی تهران به شمار می‌رود و در خیابان کارگر شمالی،‌ تقاطع بلوار کشاورز قرار دارد.

30- پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه دیدنی تهران

از دیگر مناطق دیدنی تهران، پارک قدیمی و بزرگ و زیبای جمشیدیه است که پاسدار سالها خاطره پایتخت نشینان و مسافران می‌باشد. دریاچه، آبشار و آبنمای سنگی، گذرگاه سنگی رویایی و حیوانات و تندیس‌های سنگی از جمله زیباترین بخش‌های بوستان جمشیدیه به شمار می‌روند. علاوه بر پوشش گیاهی، ۶۰ گونه پرنده مختلف را هم در این پارک خواهید یافت. خیابان شهید باهنر،خیابان شهید امیدوار. نشانی این پارک است.

31- پارک جنگلی چیتگر

پارک چیتگر ازنقاط دیدنی تهران

یکی دیگر از پارک‌های معروف و جاهای دیدنی تهران پارک چیتگر است که با وسعتی در حدود ۹۵۰ هکتار از بزرگترین بوستان‌های جنگلی در پایتخت به شمار می‌رود. این پارک جنگلی امکانات فراوانی همچون مجتمع فرهنگی-ورزشی، زمین بازی، پیست اسکیت، پیست سوارکاری، پیست دوچرخه سواری، غرفه‌های اجاره دوچرخه، آلاچیق، چادرهای اقامتی و رستوران و بوفه دارد. چیتگر در اتوبان تهران کرج، حاشیه شمالی اتوبان همت واقع شده است.

32- پارک قیطریه

پارک قیطریه از پارکهای معروف تهران

بوستان قیطریه یکی دیگر از پارک های معروف و زیبای پایتخت است که فضایی آرام و دلنشین دارد. هوای دلپذیر این پارک که در شمال پایتخت واقع شده، مسیرهای مناسب پیاده روی، به همراه زمین اسکیت، سینمای ۶ و ۷ بعدی، کافی شاپ، کتابخانه، بازارچه فرهنگسرای ملل و نمایش‌ و موسیقی‌های خیابانی از جمله بخش‌های محبوب این مکان دیدنی تهران است. پارک قیطریه در خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر، قرار گرفته است.

33- پارک ملی خجیر

پارک ملی خجیر از جاذبه های گردشگری تهران

پارک ملی خجیر از زیباترین جاذبه های گردشگری تهران، از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران و از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده جهان است. در پارک ملی خجیر، گونه‌های منحصر به ‌فرد و مهمی از جانوران و گیاهان را خواهید یافت. همانطور که از نام این منطقه پیداست، در یکی از مهم‌ترین حفاظتگاه‌ های حیات وحش ایران، حیوانات را در زیستگاه‌های طبیعی شان می توانید بدون واسطه مشاهده کنید. کوهستان‌های بلند و تپه ماهورهای مرتفع و نیمه‌مرتفع با تنوع پوشش گیاهی از دیگر بخشهای جذاب یکی از بکر‌ترین، سالم‌ترین و قدیمی ترین جاهای دیدنی تهران به شمار می‌آید. خجیر در انتهای اتوبان بابایی تهران واقع شده است.

34- باغ ایرانی

باغ ایرانی از جاذبه های گردشگری تهران

باغ ایرانی از متفاوت ترین و زیباترین پارک های تهران به شمار می‌آید و قدمتی دیرینه دارد. این مجموعه بر اساس الگوی منحصر به فرد باغ‌های ایرانی طراحی شده که تابع سه عنصر: جوی آب،دیوارهای بلند و عمارت تابستانی و استخر می‌باشد. اگر در اواسط اردیبهشت به این بهشت بزرگ و تماشایی سر بزنید، از تماشای لاله‌های رنگارنگ آن هم به وجد می‌آیید. باغ ایرانی یکی از به یادماندنی ترین جاهای دیدنی تهران را در خاطرتان ثبت خواهد کرد. این بوستان بی‌نظیر در خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری قرار دارد.

35- پارک ملی جنگلی سرخه حصار

پارک سرخه حصار از جاهای دیدنی تهران

سرخه حصار، دیگر منطقه ارزشمند طبیعی اطراف تهران و همسایه پارک ملی خجیر است. به جز بخش شمال شرقی پارک، تمام این ناحیه تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. این منطقه به عنوان شکارگاه در زمان قاجار بسیار حائز اهمیت بود؛ ولی در حدود دویست سال پیش به پارک تبدیل شد و خوشبختانه از سال 1359 به حفاظت محیط زیست ایران درآمد.

وجود مناظر بکر و طبیعی و تنوع زیستی مناسب و نیز دارا بودن اکوسیستمی یکسان با پارک خجیر، سرخه حصار را بسیار جالب توجه می‌کند. پوشش گیاهی نادر و بعضا در حال انقراض این منطقه و تنوع گونه های مختلف جانوری که بعضا روبروی نگاه گردشگران خوش شانس و دوستدار محیط زیست خودنمایی می‌کنند، از جاذبه‌های دلچسب یکی از زیباترین و سبزترین نقاط دیدنی تهران محسوب می‌شود. کافی است به انتهای بزرگراه رسالت، بزرگراه شهید یاسینی شرق بروید و از طبیعت بکر و زیبای این منطقه غرق لذت شوید.

سخن آخر

تهران شهری با قدمت تاریخی کهن  است که بیش از ۲ هزار نقطه گردشگری، زیارتی، تاریخی و تفریحی دارد. یک مقاله مختصر، مجال معرفی همه جاذبه‌های گردشگری تهران را ندارد. ما سعی کردیم تنها 35 نمونه از بهترین جاهای دیدنی تهران را نشانتان دهیم. برای تماشای این هزارتوی کهن و دیدنی‌هایش، که برخی بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران را هم در خود جای داده، حتما وقت بگذارید و لذت تهرانگردی را تجربه کنید.

3.7 | (12)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x