نیم درصد دیه کامل سال 1402 + نحوه محاسبه و شرایط پرداخت

نیم درصد دیه کامل سال ۱۴۰۲ موضوع این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ است. دیه یکی از مجازات‌هایی محسوب می‌شود که در قانون مجازات اسلامی در نظر گرفته شده است. در جرائمی که به هر دلیلی،امکان قصاص وجود نداشته باشد، قاضی اسلامی، حکم به پرداخت دیه می‌نماید.

در قانون مجازات اسلامی، برای قتل نفس غیر عمد دیه کامل انسان در نظر گرفته شده است. برای سایر جرائمی که منجر به آسیب جسمی و یا مالی شوند، فرد مجرم، باید درصدهایی از دیه (از جمله نیم درصد دیه کامل) را بپردازد.

مبلغ دیه باید از سوی فرد مجرم و یا وراث او، به شخص مورد بزه یا وارث‌ها و بستگان درجه یکش پرداخت شود. حال سوال اینجاست که مبلغی که به عنوان دیه در نظر گرفته می‌شود، چقدر است و توسط چه نهادی تعیین می‌شود؟

امروز و در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ، شما را با نیم درصد دیه کامل و مبلغ کامل آن آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

دیه کامل چیست؟

دیه کامل برای قتل نفس غیر عمد مرد مسلمان در نظر گرفته می‌شود و مبلغ دیه برای سایر اعضای بدن، بر مبنای آن تعیین می‌شوند. این مبلغ هر ساله و توسط رئیس قوه قضاییه، اعلام می‌شود.

دیه کامل سال 1399

مبلغ دیه کامل در سال ۱۴۰۲
بر اساس بخشنامه‌ای که در ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ و توسط ریاست قوه قضاییه، ابلاغ شد، دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان، معادل۹ میلیارد ریال، محاسبه شده است.

بر اساس دیه کامل، مبلغ سایر انواع دیه از قبیل دیه جراحت، دیه منافع اعضاء (یکی از حواس پنجگانه فرد از بین رفته باشد) و دیه نقص عضو، نیز تعیین می‌شود.

طبق قوانین مجازات اسلامی، مبلغ دیه کامل انسان هر ساله بر اساس قیمت ۱۰۰ شتر سالم یا ۲۰۰ گاو سالم و یا ۱۰۰۰ گوسفند سالم محاسبه می‌شود. طبیعی است که برای تخمین دیه کامل، تورم سالانه نیز که توسط بانک مرکزی اعلام می‌گردد، در نظر گرفته شده و لحاظ می‌شود.

دیه در چه مواردی قابل پرداخت است؟

همانطور که قبلا نیز اشاره شده است، دیه در قوانین مجازات اسلامی، به عنوان یک تنبیه برای فرد گناه‌کار در نظر گرفته شده است. بر همین اساس، برای جرائمی که در زیر ذکر شده‌اند، قاضی شرع، حکم به پرداخت دیه صادر خواهد کرد:

  • قتل نفس غیر عمد
  • قتل نفس عمد (در صورتی که بستگان درجه یک مقتول، از قصاص قاتل گذشت کرده و به گرفتن دیه راضی شوند)
  • جنایت بر عضو (یکی از اعضای بدن از جمله بینی، دندان، دست، پا و … با آسیب دیدگی یا شکستگی مواجه شده باشد)
  • جنایت بر منافع ( از دست دادن هر کدام از حس‌های بویایی، شنوایی و …)
  • زوال عقل

منظور از درصد دیه چیست؟

دیه کامل انسان، برای قتل نفس مرد مسلمان در نظر گرفته می‌شود. برای سایر جرائمی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، درصدی از این مبلغ در نظر گرفته شده و فرد مجرم، ملزم به پرداخت آن خواهد بود.

درصد دیه سال 99 چقدر است؟

درصد دیه، برای جنایات وارده بر اعضا و یا منافع در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، برای از بین رفتن یک عضو فرد در بدن انسان، ۱۰۰ درصد دیه کامل و برای از بین رفتن یکی از دو عضو زوج (گوش، دست، پا و …) ۵۰ درصد از دیه کامل در نظر گرفته و پرداخت می‌شود.

جرائمی که شامل پرداخت درصدی از دیه کامل انسان می‌شوند، در قانون مجازات اسلامی، به صورت شفاف بیان شده‌اند.

همچنین بخوانید: 

درصد دیه در سال ۱۴۰۲ چگونه محاسبه می‌شود؟

برای تعیین درصد دیه، به دو فاکتور مهم نیاز است: نخست، مبلغ دیه کامل که توسط قوه قضاییه و به صورت سالانه اعلام می‌شود؛ و دوم تعیین جرائمی که مشمول پرداخت درصدی از دیه کامل می‌شوند( این جرائم در ماده‌های مختلفی از قانون مجازات اسلامی ذکر شده‌اند).

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، نرخ دیه سال ۱۴۰۲ به میزان ۹۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بر اساس این مبلغ، درصد دیه سال ۱۴۰۲ و جرائمی که مشمول پرداخت این درصدها می‌شوند، در جدول زیر ذکر شده‌اند:

نوع دیهمبلغ در سال ۱۴۰۱
دیه کامل در ماه های غیر حرام۹۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه کامل در ماه های حرام۱/۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی استخوان دست که مطلوب التیام یابد۷۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی نازک نی و درشت نی استخوان پا هر کدام۷۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی بینی۹۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی ترقوه۲۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی جمجمه سر در حد هاشمه۹۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد حارصه۴/۵۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد دامیه۱۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پیشین که کامل ساقط شوند۴۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پشتی که کامل ساقط شوند۲۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان
دیه یک دست۴۵۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه یک پا۴۵۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی دنده‌های محیط بر قلب۲۷/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه خرد شدگی استخوان مطلوب التیام یافته۱۶۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان

توجه: برخی از مقادیر مندرج در این جدول، ممکن است با ابلاغیه جدید قوه قضاییه، با تغییراتی مواجه شوند. در صورت اعلام نرخ قطعی دیه ۱۴۰۲ و جدول اصلی آن، این ارقام، بلافاصله به روز رسانی خواهند شد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، به عنوان مثال برای شکستکی جمجمه مبلغ ۶۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده است که معادل ۱۰ درصد از دیه کامل می‌شود.

نیم درصد دیه کامل سال ۱۴۰۲ چقدر است و در چه مواردی پرداخت می‌شود؟ 

بر اساس مبلغ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲، نیم درصد دیه کامل سال ۱۴۰۲، معادل ۴/۵۰۰/۰۰۰ تومان برآورد شده است.

نیم درصد دیه و حارصه

همچنین با استناد به قانون مجازات‌های اسلامی، نیم درصد دیه کامل سال ۱۴۰۲ زمانی قابل پرداخت است که “حارصه” رخ داده باشد. حارصه به خراشیده شدن پوست بدون خونریزی گفته می‌شود. این خراش در هرکدام از اعضای بدن که ایجاد شود، مشمول پرداخت نیم درصد دیه کامل خواهد شد.

یک درصد دیه کامل سال ۱۴۰۲ چقدر است؟
بخوانید

کلام پایانی

در پایان این مقاله، لازم است یادآوری کنیم که تمامی اعداد و ارقام و مبالغی مندرج در این مقاله، بر اساس اعلام منابع رسمی قوه قضاییه حمهوری اسلامی ایران گردآوری و منتشر شده‌اند.

شما همراهان عزیز می‌توانید انواع سوالات خود را در زمینه محاسبه و دریافت دیه، در بخش نظرات همین مقاله از ما بپرسید تا در اسرع وقت، جوابگویتان باشیم.

۳.۷ | (۳۶)
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest

168 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
168
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x