دیه سال جدید چقدر افزایش میابد؟

نرخ دیه سال ۱۴۰۲ همچون سال‌های گذشته با افزایش نسبت به سال قبل در ابتدای سال ۱۴۰۲ اعلام خواهد شد. بااین‌حال، قبل از این افزایش، همیشه گمانه‌زنی‌هایی درباره قیمت دیه سال جدید وجود دارد. امسال نیز این گمانه‌ها و شایعات وجود دارد.

پیشنهاد بیمه مرکزی برای دیه سال ۱۴۰۲

مجید بهزادپور، رئیس‌کل بیمه مرکزی، در مصاحبه‌ای که اخیراً با تسنیم داشت، از تلاش بیمه مرکزی برای عدم افزایش نرخ دیه سال ۱۴۰۲ سخن گفته است. رئیس‌کل بیمه مرکزی، در سخنانی عنوان کرد که به قوه قضاییه پیشنهاد کرده‌اند که قیمت دیه سال ۱۴۰۲ اصلاً افزایش پیدا نکند و اگر افزایش پیدا کرد، حداکثر ۱۰ درصد باشد.

با توجه به اینکه حجم بالای دیه پرداختی در سال، مربوط به دیه تصادف یا همان دیه شخص ثالث است و شرکت‌های بیمه ملزم به پرداخت آن هستند، بدیهی است که رئیس‌کل بیمه مرکزی، به‌عنوان حافظ منافع شرکت‌های بیمه، به دنبال عدم افزایش نرخ دیه باشد.

نرخ دیه سال ۱۴۰۲ بر مبنای پیشنهاد بیمه مرکزی چقدر خواهد بود؟

اگر مبنای ۱۰ درصدی پیشنهاد رئیس‌کل بیمه مرکزی را مبنا قرار دهیم، دیه کامل سال ۱۴۰۲ حدود ۶۶۰ میلیون تومان برای ماه غیر حرام و ۸۸۰ میلیون تومان برای ماه حرام خواهد بود. هرچند با توجه به نرخ بالای تورم در سال ۱۴۰۱، بسیار بعید به نظر می‌رسد که چنین رقمی مورد تائید قوه قضاییه قرار گیرد.

قیمت دیه سال ۱۴۰۲ بر مبنای تورم

اگر تورم سال جاری را مبنای افزایش نرخ دیه سال ۱۴۰۲ قرار دهیم، حداقل باید افزایشی ۵۰ درصدی داشته باشیم. بر همین مبنا، نرخ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ در ماه غیر حرام ۹۰۰ میلیون تومان و در ماه حرام ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

بازهم تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که قوه قضاییه برای جلوگیری از فشار به شرکت‌های بیمه بابت پرداخت دیه تصادف و همچنین جلوگیری از افزایش زیاد نرخ حق بیمه شخص ثالث، از افزایش این‌چنینی‌ای جلوگیری خواهد کرد.

پیش‌بینی نرخ دیه سال ۱۴۰۲ بر مبنای تجربه سال‌های گذشته

بخش اعظم پرداختی و هزینه‌کرد شرکت‌های بیمه، بابت پرداخت دیه صرف می‌شود. علاوه بر پرداخت دیه تصادف سال جاری، در بسیاری از موارد مجبور به صرف هزینه برای پرونده‌هایی می‌شود که مربوط به گرفتن دیه بعد از چند سال و بعد از رضایت است. کافی است تصور کنید که بسیاری از این پرونده‌ها مشمول تعدد دیات می‌شوند.

با در نظر گرفتن موارد بالا و مصلحت‌اندیشی همیشگی قوه قضاییه، پیش‌بینی ما از نرخ دیه سال ۱۴۰۲، بر مبنای تجربه چندین سال اخیر، حدود ۸۰۰ میلیون تومان برای ماه غیر حرام و حدود یک میلیارد تومان برای ماه حرام خواهد بود.

ضمن این‌ها باید مدنظر داشت که همین مبلغ پرداختی نیز، در بسیاری از موارد که منجر به تعدد دیات می‌شود، با مقاومت شرکت‌های بیمه از پرداخت دیه مواجه می‌شود و تا افراد اقدام به گرفتن وکیل تصادفات نکنند، قادر به وصول آن نخواهند بود.

سلب مسئولیت: ایده آل مگ صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد
۳.۷ | (۳)
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. علی می گوید

  تواین کشورتنهاچیزی که ارزونه جون آدماست

 2. قاسم می گوید

  سلام
  دقیقا این افزایش دیه هر سال چه زمانی انجام میشه ؟!

 3. رزمنده 8سال دفاع مقدس می گوید

  شرکت بیمه چکاره است نظر بده

 4. علی می گوید

  مگه میشه مصلحت کل مردم یک کشور رو فدای منفعت و سود بیشتر یک شرکت کرد ؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.